Észak ​Dél ellen 100 csillagozás

Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen Jules Verne: Észak Dél ellen

A ​kalandos regény története a múlt század hatvanas éveiben játszódik az amerikai délen, a polgárháború idején amikor a rabszolgatartó Dél és a rabszolgaság ellenes Észak között véres csaták dúltak. A regény hőse James Burbank, a gazdag és emberséges floridai ültetvényes, a rabszolgaság eltörlésének híve. Jacksonville városka közelében él családjával – feleségével és leánykájával. Fia, Gilbert a polgárháború kitörésekor átszökött az északiakhoz, és most a Saint John folyón Jacksonville felé tartó Dupont tengernagy hajóján teljesít szolgálatot. A háborús hírek ugyan megnyugtatóak, de James Burbank szorongatott helyzetben van. Régi ellensége, egy Texar nevű kétes alak, – aki szenvedélyesen védelmezi a rabszolgaságot – állandóan izgatja Jacksonville csőcselékét Burbank ellen. Be is idézteti a bíróság elé, ott többek között szemére veti, hogy bár a rabszolgafelszabadítás híve, saját ültetvényén mégsem szabadítja fel a rabszolgákat. Borbank nem veszi észre a csapdát, s kijelenti, hogy… (tovább)

Eredeti cím: Nord contre Sud

Eredeti megjelenés éve: 1887

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Verne Móra · JV Móra · Verne - Móra Móra · Jules Verne összes művei Unikornis · Verne Gyula összes munkái Fátum-Ars, Alexandra · Jules Verne: Különleges utazások – Les Voyages Extraordinaires · Jules Verne Gyűjtemény Hachette Hungary

188 oldal · keménytáblás · Fordította: Huszár Imre, Habossy Hajnalka
194 oldal · keménytáblás · Fordította: Huszár Imre, Habossy Hajnalka
ISBN: 9789635593675

Joxer>!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Egy újabb lebilincselően izgalmas Verne-kalandregényt ismertem meg, amely egy, az USA déli államában élő rabszolgákat foglalkoztató, de a rabszolgatartás megszűntetésével egyetértő, és emiatt sok-sok szenvedést átélő család kálváriáján keresztül mutatja be a déliek ellenállását az USA északi részén már teret nyert politika ellen. Van itt minden, ami háborús helyzetben előfordulhat: gyújtogatás, emberrablás, felhergelt csőcselék, és persze rengeteg izgalom, amit az is tetéz, hogy Verne minden fontosabb történésnél szinte az utolsó utáni percig húzza azok váratlan megoldását.
Az életmű eme regénye is nagyon olvasmányos volt, és ismét bizonyította Verne írói zsenialitását, és rendkívüli tájékozottságát egy újabb témában.

Unikornis, Budapest, 1999
386 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634272959 · Fordította: Mérei Ferenc · Illusztrálta: Fabó Attila László
Pumukli82 >!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Nagyon szerteágazó volt ez a történet. Egy adag eszméletlen részletes tájleírás Floridáról. Állat és nővényvilág és a lakosok változása az idővel.
Aztán a történelmi rész ami kicsit száraz volt és féltem hogy végig ilyen lesz de felváltotta a kalandregény. Innen már csak mint kiegészítés kapunk a történelmi folyamatokból.
A kalandregény a rabszolgaság és az amerikai polgárháború alapjain bontakozik ki.
Középpontjában Burbank család áll, akiket kikezd a gonosz Texar. Ebben a regényben nagyon szépen elkülönül a jó és a rossz, nincsenek átmenetek. Ennek ellenére talán csak Zermah volt az egyetlen akit megkedveltem.
A regény rengeteg kérdést felvet a rabszolgásról és a szabadságról, és talán a szabadság mint olyan fogalmáról…..

anesz P>!

borító: 4
tartalom: 4
stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

Már olvastam régebben ezt a regényt, de csak arra emlékeztem belőle, hogy csalódást okozott. Most is kicsit úgy éreztem, hogy ebből sokkal többet is ki lehetett volna hozni. Maga a kiindulás érdekes: egy délen élő északi érzelmű földbirtokos hogyan viseli a polgárháborút. Maguk a szereplők nem lesznek maradandóak, még a főgonosz sem, hiszen könnyen ki lehetett találni a poént. A stílus azonban itt is könnyed, és a történelmi légkört teljesen jól átadja, a részletek aprólékossága ismét tökéletesen sikerült. Verne kicsit egysíkúan nyilvánít véleményt, de ezt már megszoktam tőle.

Paulina_Sándorné P>!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Verne írásai nagyon sok háttérinformációt tartalmaznak. Mondhatnám azt, hogy miközben az ő könyvét olvasom, nemcsak egy érdekes történetet kapok, hanem olvasva tanulok is. spoiler Mondjuk voltak részek, ahol vehette volna pörgősebbre is az író. :-) Florida gyönyörű hely, szinte láttam magam előtt a gőzhajót és az embereket. Texar számomra az igazi gonoszt képviseli, spoiler Nem semmi egy ilyen ültetvény élete, milyen jól szervezetnek kell lennie, ahhoz, hogy megfelelően működjön. James Burbank egy picit furcsa volt nekem, valami zavart benne. Zermah szimpatikus volt, spoiler

Csanat>!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Pár évtized után olvastam újra Verne regényét, de most is könnyen sodródtam a történettel. Sokat leír a Floridát érintő eseményekről az Amerikai polgárháborúban. De kitér a háború más államokban lejátszott hadieseményeire is, csakúgy mint a politikai döntésekre és parancsnokok személyeire is. Természetesen szerepel hős szerelmi szál is a regényben, ez semmiképp nem maradhat el egy Verne-regényből. Szintén találhatunk részletekbe menő tájleírásokat is. A regény fő szála sem sikerült rosszul, voltak benne fordulatuk és szerencsével sem álltak hadilábon a főszereplők. A gonosz hősünket tápláló gyűlölet forrását viszont nem igazán tudtam felfedezni vagy megérteni, de igazából ez nem is volt fontos. Jött aminek jönnie kellett…

WolfEinstein>!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Nem ez a legjobb Verne-regény, de fordulatos, izgalmas. A főhősök kicsit tucatfigurák: minden tekintetben a legkitűnőbbek. Erkölcsileg feddhetetlenek, fizikailag emberfeletti mutatványokra képesek, műveltségük egész könyvtárakra rúg, bátran szembenéznek a legnagyobb veszedelmekkel is. De hát ilyen egy romantikus hős. A rosszfiú pedig velejéig romlott, az emberi értékek szikrája is hiányzik belőle. De hát ilyen egy romantikus antihős. A történet viszont érdekes – mondjuk azt leszámítva, hogy a titok leleplezéséhez kellett nekem 14 oldal. A helyszín és a cselekmény ideje kellően érdekfeszítő, amelynek során megismerhetjük Florida föld- és természetrajzát, az amerikai polgárháború történetét. A rabszolgafelszabadítás pedig egy igen hálás kontextus, hogy valaki egy kalandregényt írjon köré.

Mira_Skywalker>!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Kicsit lassan haladtam az olvasással, de ez semmiképpen nem a könyvnek, hanem kizárólag a nyelvvizsgámnak róható fel.:)
A könyv ugyanis nagyon jó volt, igazi kalandregény és a központi rejtély is frappáns, az sem zavart cseppet sem, hogy már a megoldás előtt valamivel sejtettem, mi lehet a megfejtés.
A regényben egy északi érzelmű, de déli ültetvényes család sorsát kísérhetjük nyomon a Polgárháború vészterhes idejében.
Ajánlom a könyvet kalandregény olvasóknak, Verne-olvasóknak és mindazoknak, akiket érdekel egy kicsit az Amerikai Polgárháború.

mariannkiss1980 P>!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Amikor először olvastam arra emlékszem, hogy nagyon tetszett. Most viszont végig untam, nem tudom, hogy a szereplők közül ki az, akit talán egy kicsit is megkedveltem*. A jó csapatban mindenki tökéletes, a rosszban pedig mindenki született gonosztevő. A történet teljes sablon, még Verne-hez képest is. A végső csavar pedig, lehet, hogy akkor újdonság volt, de ma már elcsépelt közhely.
*spoiler

Parlandorka IP>!
Jules Verne: Észak Dél ellen

Amerika sötét, a maga módján mégis nagyon izgalmas időszakáról szól ez a regény, de sajnos messze nem volt olyan élvezetes, mint amit vártam tőle.
A tájleírások, a floridai állat- és növényvilág bemutatása nagyon szép a könyvben, de túl sok a cselekményhez képest. És hiába voltak benne izgalmas fordulatok, a túlírtság, a gyakori ismétlések, és az írói kiszólások nem engedték, hogy igazán elmerüljek a történetben.

padamak>!

– Amit meg akartam mondani, azt megmondtam. Minden további kérdés felesleges, úgysem válaszolok reá.

156. oldal - Második rész, II. Egy furcsa műtét (Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: beszéd
padamak>!

[…] A rabszolgatartást ellenezni nem bűn. Márpedig, ahol nincs bűn, ott a törvény nem ismeri a büntetést!

70. oldal - Első rész, VII. Azért is! (Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: bűn · büntetés
padamak>!

De hogyan történhetett mindez? Miféle váratlan szövetséges segíthette meg az északiakat?
A vihar!

180. oldal - Második rész, IV. Az északkeleti szél (Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1991)

Parlandorka IP>!

Szabad vagy, tehát elmehetsz. De annyira nem vagy szabad, hogy itt is maradhass!

padamak>!

Most pedig lássuk, hogyan is kezdődött a polgárháború, és milyen volt a hadihelyzet 1862 februárjában. James Burbankre és családjára ebben az időszakban szörnyű megpróbáltatás várt. Ennek érdekes történetét beszéljük el ebben a könyvben.

26. oldal - Első rész, III. Az amerikai polgárháború (Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1991)

dzsobacsi>!

A hampton-roadi tengeri csata másodnapján, március 9-én megfordult a hadiszerencse. Reggel a Virginia a Minnesota, az egyik még sértetlen északi fregatt ellen indult támadásra. A déli páncélos cirkáló azonban váratlan ellenféllel találta szemben magát. A fregatt oldalán különös alakú hajó tűnt fel. Mintha egy „tutajra szerelt kerek sajtosdoboz” úszott volna feléjük – beszélték el utóbb a déliek. Ez a „sajtosdoboz” az északiak első páncélosa, a Monitor volt; a parancsnoki tisztet e különös hadihajón Warden hadnagy látta el.

I. rész, XIII. Otthon