Az ​ostromzáron át 43 csillagozás

Fantasztikus elbeszélések
Jules Verne: Az ostromzáron át Jules Verne: Az ostromzáron át

Miért nő dinnye nagyságúra a szilva a kis flamand városban, Quiquendone-ban? Van-e valami köze az egyre kétségbeejtőbb fejleményeknek ahhoz a gázgyárhoz, amelyet a titokzatos Ox doktor épített, hogy a várost, úgymond, világítógázzal lássa el? Az írót más regényeiben is foglalkoztatta, hogy hol válik a tudományos megszállottság kártékonnyá, az emberi méltóság elleni vétséggé. Kötetünk a népszerű író három kevésbé ismert elbeszéléseit is magában foglalja: a Disz úrfi és Esz kisasszony ugyancsak egy megszállottan kísérletező zenetudós kurdarcát beszéli el, míg A humbug az amerikai üzlet életi visszásságait teszi nevetségessé. A címadó elbeszélés cselekménye az Egyesült Államok polgárháborúja idején játszódik. A kötetet Simon András rajzai díszítik.

Eredeti cím: Les Forceurs de blocus

Eredeti megjelenés éve: 1871

A következő kiadói sorozatban jelent meg: JV Móra

Móra, Budapest, 1982
244 oldal · ISBN: 9631130339 · Fordította: Kováts Miklós, György Ferenc, Klumák István · Illusztrálta: Simon András

SteelCurtain >!

Jules Verne: Az ostromzáron át Fantasztikus elbeszélések

Sportszerűtlen lenne lejjebb csillagozni, mert ez alapvetően ifjúsági irodalom. Tízéves koromban elképzelhető, hogy imádtam volna. Nem szeretném lehúzni, mert ifjoncként is utáltam ha egy idősebb a korára hivatkozva osztotta az észt. A hemzsegő ellentmondásoktól, s a faék egyszerűségű szereplőktől viszont lehetetlen eltekinteni. No, mindegy, a második gyerekkor idei olvasását alighanem kipipálhatom.

Jules Verne: Az ostromzáron át Fantasztikus elbeszélések

Meglepődtem, mert nem számítottam arra, hogy több történetet kapok egy kötetben. Kétségkívül a címadó kötet lányregényes-kalandos-romantikus története volt a nyerő, kellemes szórakozás, persze kitalálható részekkel, de gyerekként is nagyon szerettem a hasonló sztorikat. A Doktor Ox is érdekes volt, főleg, hogy egy olyan békés világot ábrázolt, amelyben mégsem élnék szívesen, ugyanakkor az ottani rendszerbe való beleszólást se érezheti az olvasó helyesnek. A Disz úrfinál igazán friss lehetett volna, ha spoiler. De ezek az utolsó történetek felejthetőek voltak, nekem az amerikai polgárháborús hajós kaland tetszett a legjobban.

anesz P>!

borító + ill.. 4
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 5
élmény: 5
mondanivaló: 4

Csak a címadó kisregényt olvastam most el, mert a többi benne volt a Doktor Ox teóriája c. kötetben is. Nekem ez a rövid, frappáns történet nagyon tetszett. Talán azért, mert a formátum miatt pörögtek az események, és a szereplők sem értek rá idegesítő szokásokat felvenni. Nem mondom, hogy kiszámíthatatlan a cselekmény, de a kitörésnél azért izgultam egy kicsit. Az álruhás lány szituációt nem sokszor veti be Verne, de jó, hogy hamar lelepleződött, és nem makacskodott akkor, amikor nem volt itt az ideje a hősködésnek. Azért a szöktetés konkrét lépéseit nem láttuk, arra kíváncsi lettem volna.

alaurent P>!

Jules Verne: Az ostromzáron át Fantasztikus elbeszélések

Nem a legjobb Verne művek egyike, ha korábban olvasom, lehet, hogy jobban megfogott volna. Nagyon sematikusak a szereplők, és legtöbbször ki lehet találni, merre fog kanyarodni a történet. A mesterségesen alkalmazott feszültség-növelő elemektől mosolyoghatnékom volt,annyira kilógott a lóláb. Azért persze nem minden okozott csalódást, a meseszövés, a témaválasztás, a jó példán át való nevelés szándéka például határozottan tetszett.

Zoltán_Bálint>!

Vérbeli Verne regény, tele fordulatokkal

Gáborr_Nagy>!

Jules Verne: Az ostromzáron át Fantasztikus elbeszélések

A címadó kisregényt leszámítva a könyv tartalma megegyezik a Doktor Ox teóriája című Delfin könyvvel. Egyszerű, kiszámítható, igazi vernegyulás írások ezek, tele furcsasággal és pár logikátlansággal.

zolta95>!

Jules Verne: Az ostromzáron át Fantasztikus elbeszélések

Ebben a kötetben inkább ilyen novellák vannak… Volt benne jó és rossz , de maga az író többi műve viszont jó.

Ibanez P>!

A Clyde volt az első folyó, melynek hullámait gőzhajó kerekei verték tajtékosra. 1812-ben történt ez. A hajó neve Üstökös volt; rendszeresen közlekedett Glasgow és Greenock között, óránként hat mérföldes sebességgel.

Ibanez P>!

– Meg van elégedve azzal a bájos rakománnyal, melyet a Delfin fedélzetén hoztam? – kérdezte Playfair kapitány bátor ifjú nejére mutatva.
– Meghiszem azt! – felelte a tisztes üzletember. – Háromszázhetvenötszázalékos haszonnal adtam el a gyapotot!

Ibanez P>!

– Ejnye, mit akarsz tőlem? – szólt James Playfair az amerikaihoz. – Úgy keringsz itt körülöttem, mint valami fürdőző a bója körül.

szibolya>!

– A charlestoni világítótorony!
Ha a Delfin éjszaka ért volna ide, a Morris-szigetre épített és a tenger fölé száznegyven lábnyira magasló világítótornyot már néhány órával előbb észrevehették volna, minthogy forgólámpájának fénye tizennégy mérföldnyi távolságba is elhatolt.
[…]
James Playfair a kikötőbejáratot jelző bóják közt vezette hajóját, dél-délnyugatra elhagyva Charleston világítótornyát, mely a Morris-sziget dombjai mögül még odalátszott.

6. fejezet

pelz P>!

– Az az ember … aki egész életében sohasem döntött semmiben, nagyon is közel áll ahhoz, hogy elérje a tökéletességet ezen a világon.

Doktor Ox teóriája, II. fejezet

pelz P>!

Ha egy postamester nem tud tisztességesen viselkedni, ugyan ki tudna?

Disz úrfi és Esz kisasszony, II.

pelz P>!

– Nem gyermekeim. Majd csak akkor hallhatjátok a fúgámat, amikor már teljesen kész…
– És mikor lesz kész? – kérdeztem én.
– Soha.
Egymásra néztünk, ő pedig finoman elmosolyodott.
– Egy fúga soha sincs készen – mondta. – Mindig ki lehet egészíteni újabb és újabb szólamokkal.

Disz úrfi és Esz kisasszony, III.