A ​Cynthia hajótöröttje 16 csillagozás

Jules Verne – André Laurie: A Cynthia hajótöröttje Jules Verne – André Laurie: A Cynthia hajótöröttje Jules Verne – André Laurie: A Cynthia hajótöröttje

A ​hírneves svéd tudós, Schwaryencrona doktor hazalátogat szülőfalujába, ahol fölkeresi gyerekkori pajtását, a helybeli iskolamestert. Itt, a falusi elemiben figyel föl egy különös arcú és különös képességű gyermekre, Erikre, aki nemcsak abban különbözik szőke osztálytársaitól, hogy barna hajú, de leginkább abban, hogy tudása a felnőttekét megszégyenítő. Rövid tudakozódás után a doktor kideríti azt, amit egyelőre maga a gyermek sem tud: nevelőapja, a derék halász egy bójához kötözött bölcsőben talált rá a nyílt tengeren, azután hazavitte, és saját gyermekeként nevelte föl. Schwaryencrona pártfogásába veszi a tehetséges fiút, magával viszi Stockholmba, jónevű iskolákba járatja, s közben két öreg barátjával nyomozásba kezd: ki is valójában a bóján talált gyermek. ; Hosszadalmas, a fél világra kiterjedő kutatás után is csupán annyi derül ki, hogy másfél évtizeddel ezelőtt a „Cynthia” hatórötése után a személyzetből egyetlen túlélő tanú maradt, az a O'Donoghan Patrick nevű matróz,… (tovább)

Eredeti cím: L'Épave du „Cynthia”

Eredeti megjelenés éve: 1885

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Jules Verne Gyűjtemény Hachette Hungary · Verne Gyula összes munkái Fátum-Ars, Alexandra

196 oldal · keménytáblás · Fordította: Gaál Mózes, Biermann Levente
Alexandra, Pécs, 1995
186 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638086238 · Fordította: Gaál Mózes
Franklin-Társulat, Budapest, 1918
186 oldal · Fordította: Gaál Mózes

Szürke_Medve>!
Jules Verne – André Laurie: A Cynthia hajótöröttje

Ez talán Verne-nek egy kevésbé sikerült regénye. Az hogy a romantikus alaptörténet hihetetlen, (nekem egyes pontjain kimondottan népmeseinek tűnt) a kisebbik baj, vázlatossága annál inkább, és az is szokatlan, hogy a kalandos utazások során óriási lehetőséget hagy ki az író: Egy Észak-nyugati átjárón való első átkelés ennél többet érdemelt volna. Összecsapottnak tűnik így a könyv.
Verne közismert jóstehetsége viszont ismét félelmetes: a regény megjelenése után pár évtizeddel valóban egy norvégiai fiatal hajós, Roadl Amundsen kelt át elsőnek az Észak-nyugati átjárón.

A regényt régi forditásban olvastam, amely bár új korában több mint egy évszázada sem volt hibátlan, de ezzel a szöveg egyfajta sajátos korhű hangulatot kapott.

Mira_Skywalker>!
Jules Verne – André Laurie: A Cynthia hajótöröttje

Történetünk hőse, Erik árva fiú, norvég egy norvég halász talált rá és a feleségével nevelték föl saját fiukként, szerény körülmények között, de szerető családban. A fiút rejtélyek övezik, a jelekből ítélve gazdag családból származik, vélhetően nem norvég származású és egy Cynthia nevezetű hajó hajótörésének áldozata.
Verne ebben a regényében azt mutatja be nekünk, hogyan jár végére rokonszenves és tehetséges hősünk származása titkainak. Nem volt kiemelkedő Verne regény, de tetszett.

anesz P>!

borító + ill. : 5
tartalom: 4
stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 5
mondanivaló: 4

Ebben a regényben Verne azt a kérdést feszegeti, hogy a származás a meghatározó vagy a neveltetés? Izgalmas kis nyomozás veszi kezdetét, ami néhol úgy tűnik, mintha zsákutcába futna. Aztán persze a véletlen is a kezére játszik hőseinknek. Azért annak örültem, hogy a 2 nő közül a szimpatikusabbat választotta Erik, és átlátott a szitán. A halászcsalád életének az ábrázolását kicsit illuzórikusnak éreztem, de az iskolát és annak mesterét nagyon bírtam. Az Északi-sarki kalandok, az átjáró kutatása is érdekes volt.
Újra egy ismeretlen Verne mű akadt a kezembe az életmű elolvasása során. Ezért érte meg ebbe belefogni. Most sorra darálom a regényeit, és nagyon élvezem!

Csanat>!
Jules Verne – André Laurie: A Cynthia hajótöröttje

Nagyon tetszett, érdekes és fordulatos történet, egyetlen problémám volt vele, hogy túl rövid lett.