A ​névtelen család 28 csillagozás

Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család Jules Verne: A névtelen család

Alsó-Kanadában az angolok még soha nem voltak olyan elszántak, mint az 1830-as évek végén. Mindenáron angolosítani akarják e területet. A franciák elhatározzák, hogy akár a törvénnyel szembeszegülve is, de útját állják e terv megvalósításának. Jean, a Névtelen – a franciapártiak vezére – a legveszélyesebb helyzeteket vállalva egész életét a függetlenségi harcnak szenteli. Hívei nem sejtik, hogy a hazaszereteten kívül apja bűneiért is vezekel, aki egy korábbi összeesküvés árulója lett. A Névtelen mindenütt ott van, ahol szükség van szervezésre, honfitársai buzdítására. Az angolok vérdíjat tűznek ki fejére, és a legmegbízhatóbb rendőreiket küldik a nyomába. Sikerül-e a Névtelennek megszerveznie az összeesküvést? Vajon elfogják-e? Fény derül-e a kilétére? A fordulatos, izgalmas történet során az olvasók felfedezhetik a Szent Lőrinc-folyam csodálatos, szemkápráztató vidékét.

Eredeti cím: Famille-sans-nom

Eredeti megjelenés éve: 1889

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Verne - Móra Móra · Jules Verne összes művei Unikornis · Verne Gyula összes munkái Fátum-Ars, Alexandra · Jules Verne: Különleges utazások – Les Voyages Extraordinaires · Jules Verne Gyűjtemény Hachette Hungary · Ifjúsági könyvek Holnap

220 oldal · keménytáblás · Fordította: Huszár Imre, Palacky Henrik
246 oldal · keménytáblás · Fordította: Huszár Imre, Palacky Henrik
Holnap, Budapest, 2010

Bla IP>!
Jules Verne: A névtelen család

A cselekmény alapját a múlt századbeli kanadai függetlenségi harcok adják. Az irodalomban nem először, hisz J.F. Cooper Vadölője, illetve Az utolsó mohikánja is ebben az időszakban játszódik. A helyzet itt még bonyolultabb volt, mint az Egyesült Államok önállóvá válásánál. A gyarmat és az anyaország viszonyát az angol és francia telepesek állandó összeütközései még zavarosabbá tették. (Ez az ellentét – amely szeparatista törekvésekben testesül meg, ma is érezteti hatását.) A történet főszereplője a „Névtelen Jean” – a franciák vezére – a legveszélyesebb helyzeteket vállalva egész életét a harcnak szenteli. Hívei nem sejtik, hogy azért ilyen önfeláldozó, mert a hazaszereteten kívül apja bűneiért is vezekel, aki egy régebbi összeesküvés árulója lett, számos társát juttatta börtönbe és jó ideig lehetetlenné tette a franciák megmozdulásait. A Névtelen mindenütt ott van, ahol segítségre, szervezésre van szükség, többször is bajba kerül, egyszer sikerül is az angoloknak bekeríteniük, de egy barátságos indián törzs megmenti. Ez az összecsapás indítja el az országos harcot; melyben a kezdeti francia sikerek után a túlerőben levő angolok kerekednek felül.
A történelmi kalandregényt kis epizódjainak realizmusa és a szereplők árnyaltabb jellemzése a megszokott Verne-regények irodalmi színvonala fölé emelik. Valahogy mégis Cooper 1841-es írásait jobbnak éreztem.

dokijano>!
Jules Verne: A névtelen család

Szokatlan írás volt ez a Verne-regény. Legalábbis nekem furcsa volt a többi romantikus kalandregényéhez képest. De azért tetszett. Nagyon is. Új oldaláról ismertem meg a kedvenc írómat.
    Ez volt a huszonharmadik olvasásom Vernétől, és ez alapján merem állítani, hogy jócskán eltér a többitől. Na ja, persze a romantika itt sem maradhatott el, hiszen a romantika korszakának írója volt a szerző, de semmi tudományos-fantasztikus vonás, semmi világűrbeli vagy földkörüli utazás különlegesnél különlegesebb járműveken. Nagyon is a földön jártak a szereplők, közelebbről a mai Kanada déli részén, a Szent Lőrinc folyón és környékén.
    A főszereplő Jean, a Névtelen, aki egy igazi önfeláldozó hazafi. Akkoriban ugyanis még nem dőlt el, ki birtokolja el azt a területet az indián őslakosoktól. Angol és francia erők között folyt a hatalmi harc, amely gyakran fegyveres összetűzésbe torkollott. A franciák valahogy mindig a rövidebbet húzták, mert az angolok oldalán erős katonai (és besúgói) támogatás volt, míg a francia hazafiak csak saját magukra meg némi őslakos támogatásra számíthattak, de az összefogás nem volt az erősségük.
    A romantikus szerelmi szálat a főhős és menyasszonyjelöltje kapcsolatának alakulása képviseli.
    Romantikus lelkületű olvasóknak merem ajánlani ezt a kissé elfeledett Verne-regényt. Sőt, mivel a MEK-en is megtalálható kétféle fordításban, azoknak is élményt jelenthet, akik szeretnek elbíbelődni a két különböző fordítás összehasonlításával.

(Most látom, ez az 1300. értékelésem. Ezt meg kellene ünnepelni valamivel. Mondjuk a még futó kihívásokhoz szükséges további értékelések írásával? ;-P)

anesz P>!

borító: 5
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 5
mondanivaló: 4

Látom, ez egy kevésbé olvasott Verne kötet és nem is túlértékelt. Tény, hogy nem egy tipikus könyv. Az elkerülhetetlen szomorú vég az egész kötet légkörét belengi. Talán azért sem népszerű, mert nem happy end a vége, a szerelemi szál is tragikus. Számomra azonban egy igazi katarzisélmény volt. A fő kérdés: túlléphet-e a család az áruló apa árnyékán? Bármilyen jó cselekedet, a nemzetnek szentelt élet lemoshatja-e ezt a foltot a nevükről? Megbocsát-e a közösség? A válasz lesújtó. Ebből a szempontból nagyon jó a borító: ez a magány, a kívülállás jellemzi főhősünket. Különben tetszett a Szent Lőrinc folyó környékének a megismerése és az angol – francia küzdelmek ecsetelése, igen keveset tudtam ezekről.

Adam_Taylor>!
Jules Verne: A névtelen család

Elég döcögősen indul, a regény eleje száraz historizálás, ezt követően viszont már nincs baj. A karakterek bár elég egyoldalúak, de elviszik a hátukon a cselekményt, a sztori pedig kellően fordulatos.
Vernétől eddig a Sztrogof Mihályt olvastam, aminek mesei fordulatai kissé megfeküdték a gyomrom – A névtelen családban kimondottan tetszett a pesszimista hangulat és a drámai befejezés. Ami miatt a Sztogof Mihályt mégis jobbnak tartom, az a hangulatfestés, az, ahogyan átadja a Szibériai vidék világát – ez olyannyira lenyűgözött, hogy azóta is a terveim között szerepel, hogy a békésebb időkben elutazzak a környékre. A névtelen családban nincs ilyen megkapó táj, vagy emlékezetes epizód, pedig a Niagara-vízesésnél, amelyik az egyik kulcsjelenet helyszíne, már jártam pár éve.

Smici P>!
Jules Verne: A névtelen család

Elkezdtem újra Verne regényeket olvasni, és rendeltem is magamnak pár könyvet, főleg úgy, hogy belecsöppentem egy jó kis akcióba, és A névtelen családot is 500 pénzért tudtam bezsákolni.
Ettől függetlenül persze a fülszöveg is felkeltette érdeklődésemet, a történelmi regényeket is kedvelem.

A megszokott Verne-képpel ellentétben most az olvasó nem utazgathat, legalábbis a klasszikus értelemben nem. Az író Kanada függetlenségének szárnybontogatását dolgozta fel egy családtörténeten keresztül, illetve annak segítségével.
Ismerős motívumok kaptak helyet a regényben: az áruló apa, illetve az árulás következményeit megszenvedő család története, ahol a gyerek próbálja jóvátenni mindezeket a hibákat. Nem is lett volna ezzel semmi baj, de annyira nem érdekesen tárja ezt az egészet Verne az olvasó elé, hogy az már-már az élmény rovására megy.
A regény elején a történelmi alapadatokkal sem lenne különösebb gond, ha nem lenne túl sok, és túlbonyolítva. Majd pedig maga a történet csak úgy csordogál, sokszor jelentéktelen beékelésekkel, mindenfajta akció vagy izgalom nélkül.
Igen, úgy érzem, ebből többet is ki lehetett volna hozni.

A végére már olyan szinvonalra emelkedik a történet, amit igazából már az elejétől fogva vártam, így ha nem is teljes csalódás a regény, de sajnos egyáltalán nem tartozik Verne lebilincselő művei közé.
Pozitívumai közé sorolhatjuk mindazon értékeket, melyeket az író többi könyvéből is ismerünk, és melyeket mindenképpen érdemes magunkévá tenni: hazaszeretet, becsületesség, önfeláldozás, igazságosság, stb.
Lehet belőle tanulni, így érdemes is elolvasni.

Plenni>!
Jules Verne: A névtelen család

Túlontúl patetikusra sikeredett ez a verne regény. Valóságos hőseposz. A francia álomcsalád modelljével. Mai szemmel túl sok (és még hasonló, család/nemzet/hit értékrenddel is!). Tizenévesen azért tetszett.

dokijano >!

– […] Szívesen elbeszélgetek útközben, s megfigyeltem, hogy a beszélgetéshez feltétlenül két emberre van szükség.

45. oldal, Első rész, 3. fejezet – Egy huron indián közjegyző (Unikornis, 1999)

dokijano >!

Az algonkinok, a huronok, a hegyi indiánok és az irokézek nemzetsége különböző törzsekre oszlott, ezek közül Fenimore Cooper regényeiből leginkább a mohawk, az oneida,az onondaga, tuscarora, delawar és mohikán törzseket ismerjük. Manapság e régi törzseknek már csak egy-két ivadéka él, ők is szétszóródottan.

133. oldal, Első rész, 10. fejezet – A chipogáni major (Unikornis, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: James Fenimore Cooper · mohawk(ok)
dokijano >!

– Nicolas Sagamore, kegyeskedjék megnyitni fülét egy sápadtarcú tanácsa előtt! – szólt nagy komolyan Lionel.
    – Miféle sápadtarcúról beszélsz? – kérdezte Nick közjegyző, aki az egészből egy szót sem értett.
    – Leghűségesebb szolgádról, nagyfőnök!
    – Jó lesz, ha vigyázol, mert egy jókora nyaklevestől hamarosan vörös lesz a sápadt arcod!

242. oldal, Második rész, 6. fejezet – Nick közjegyző Walhattában (Unikornis, 1999)

dokijano >!

Ha Nick közjegyzőnek a Far-West legéleslátóbb varázslója valaha azt jósolta volna: „Eljön a nap, mikor te, a jellemednél fogva békés, hivatásodnál fogva óvatos királyi közjegyző, egy huron törzs élén fogsz harcolni Kanada törvényes hatóságai ellen…” hát bizony Nick közjegyző azt gondolta volna, hogy ez a varázsló megérett az őrültekházára.

271-272. oldal, Második rész, 9. fejezet – Navy szigetén (Unikornis, 1999)

dokijano >!

– Ide figyelj, Lionel! Ha még egyszer előhozod ezt a témát, olyan hosszúra nyújtom a füled, hogy nem lesz mit irigyelned David La Gamme szamarától!
    Cooper Az utolsó mohikán című regényének egyik hősét idézte Lionel emlékezetébe, s az ifjú írnok, miután már minden fontosat közölt főnökével, bölcsen visszavonult.

244. oldal, Második rész, 6. fejezet – Nick közjegyző Walhattában (Unikornis, 1999)

dokijano >!

A huronok harci díszt öltöttek, márpedig erre csak rendkívül ünnepélyes alkalmakkor szánják rá magukat. Fejükön színes tollak, kibontott hajuk a vállukra omlott, dámvadbőrből készült zubbonyuk fölé csíkos palástfélét vetettek, jávorszarvasbőr mokaszint viselt valahány, s mindnyájan fel voltak fegyverkezve azzal a hosszú csövű puskával, ami az indiánoknál már régóta felváltotta őseik kedvelt fegyverét: az íjat. A hagyományos harci bárd, a tomahawk azonban most is ott függött a nyers bőrövön.
    A harci öltözéken kívül még valami bizonyította e látogatás fontosságát: friss festék ékeskedett valamennyi indián képén. Az azúrkék, a füstszürke és a cinóber színe meglepően érvényre juttatta tág cimpájú sasorrukat, széles szájukat, szögletes, kiugró arccsontjukat, a káprázatos színekből fehéren villogott a szabályos fogsor, s apró, éles tekintetű szemük parázsként csillogott a feketére mázolt szemgödörben.
    Asszonyok is jöttek a walhattai indiánokkal – nyilván a falu legfiatalabb, legszebb squaw-jai. Rövid ujjú, hímzett vállfűzőt, élénk színű szoknyát, díszes rénszarvasbőr lábszárvédőt, üveggyönggyel díszített könnyű mokaszint viseltek a lábukon; mely oly kicsi volt, hogy akármelyik francia nő megirigyelhette volna.

151. oldal, Első rész, 11. fejezet – Az utolsó Sagamore (Unikornis, 1999)

anesz P>!

„Az önfeláldozás dicsőítése hősöket nevel!”