Szállodák 4 csillagozás

Juhász Gyula – Szántó András: Szállodák

Válogatásunk a budapesti vendégfogadás históriájának közel másfél évszázadát tekinti át. A múlt század derekától kezdődő szállodaépítkezés a városegyesítés majd a millennium idején megélénkült, sorra nyíltak a világszínvonalú szállodák. Az első világháború után viszonylag gyors volt a talpra állás. A második világháborút követően aztán közel húsz évig nem épült szálloda Budapesten. A nyolcvanas évek építkezéseivel kezdődő újabb fellendülés ma is tart. Hogy a jelenlegi gyors ritmusú befektetésekkel, az egyre bővülő szolgáltatásokkal merre halad és meddig jut a szakma, a következő évtizedek döntik majd el. Mint ahogy azt is, visszatér-e Budapestre a vendéglátás legendás aranykora.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A mi Budapestünk Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatala

Városháza, 1999

gyuszi64>!

2020/4. otthoni polc

Ismét egy nagyon jól sikerült könyvecske A mi Budapestünk sorozatból. Tartalmas, rengeteg információval és sok-sok kulturális, művészettörténeti és irodalmi utalással. Az ilyen rövid terjedelmű, de tartalmas művek akkor lehetnek sikeresek, ha
– egyrészt minden karakter a helyén van (nincs hely a tartalmiatlanságra),
– másrészt a könyvben ábrázolt különböző területek (építészet, történelem, közösségi hely, kultúrpolitika stb.) aránya megfelelő (például nem túlzó valamelyik szálloda tárgyalásakor),
– harmadrészt pedig az egyedi hangulat szükséges (ezek most pl. a gyönyörű korabeli illusztrációk és képeslapok).
Hát ezek az arányok ebben a könyvecskében remekül eltaláltak. :D

Innen indultunk (1859, London Szálló): „A komfortot a minden szobában elhelyezett bádoglavór képviselte – így a vendégeknek nem az udvari kútnál kellett mosakodniuk.”
És hogy hová jutottunk, azt mindenkinek érdemes elolvasni.

egy_ember>!
Juhász Gyula – Szántó András: Szállodák

Jó, csak kevés. Nyilván tartaniuk kellett magukat a sorozat kereteihez. Majd a helyi turistán hasznosítom. :)