Gleccserek ​a Föld hőmérői 2 csillagozás

Juhász Árpád: Gleccserek a Föld hőmérői

Még a klímaváltozással foglalkozó kutatók sem tudják pontosan meghatározni, hogy milyen mértékű lesz Földünkön a globális felmelegedés, és hogy a jelenleg tapasztalt klímaváltozásban mekkora a szerepe a spontán természeti, a földtörténetben egyébként gyakran tapasztalható klímaingadozásnak, és mekkora az emberi civilizáció, az üvegházhatásnak a szerepe. Juhász Árpád, az ismert geológus az Antarktisz kivételével az összes kontinens gleccsereit végiglátogatta közel ötven év alatt, és csaknem mindenütt drasztikus rövidülést észlelt. A megfigyelt változások alapozva a gleccsereket tartja a Föld legjobb hőmérőinek. A hosszukban, és a jégtömegükben bekövetkezett változások nem egy-két esztendő szeszélyes időjárását tükrözik, hanem több évtizedes csapadék- és hőmérsékletátlagokat. A szerző saját tapasztalatait minden esetben összehasonlította az ENSZ Környezetvédelmi programjának, az UNEP-nek az adataival. Ezekből és dokumentumértékű fotóiból állította össze a kiadványt

Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2012
116 oldal · ISBN: 9789631972375

bodr>!
Juhász Árpád: Gleccserek a Föld hőmérői

Kicsit nehezebb falat, mint amire a terjedelem és a képek hangsúlya alapján számítottam, de azért egy kis belemélyedéssel simán elsajátítható a teljesen laikusok számára is.

Hiányoltam azonban a szakkifejezések definiálását, ezért érdemes bekészíteni Guglit és Wikipédiát az olvasáshoz, és minden újonnan felbukkanó szót tisztázni. A végmoréna és a homlokmoréna szavakat én például egymás ellentetjeinek hittem, mígnem a harmadik-negyedik előfordulásnál ez a dichotómia hirtelen értelmetlennek tűnt; ekkor rákerestem, hát kiderült, hogy szinonimák, szóval nem érdemes IQ-ból találgatni. :)

Csalódtam továbbá abban is, hogy arra számítottam, elsősorban a jégminta vizsgálatok hogyan-s-mikéntjéről fog szólni, és ehelyett a könyv 80%-a a világ gleccsereinek ismertetése rengeteg számadattal. A mű tehát valószínűleg nem a naiv érdeklődőknek szól, hanem a klímaváltozás kutatóinak egy alapos, ráadásul gyönyörű gleccser-leltára.

Nemigen szokásom irigykedni emberekre, az pedig főleg ritka, hogy más munkáját klasszabbnak gondolom a sajátomnál, de a geológus / útifilm készítő / tudományos író titulusú szerzővel szemben mindkét érzés előtört bennem. Juhász Árpád menő fickó.