A ​bőr szemei 5 csillagozás

Építészet és érzékiség
Juhani Pallasmaa: A bőr szemei

Az ​először 1996-ban kiadott mű már az építészettel foglalkozó szakirodalom klasszikusává vált. A könyv alapkérdése, hogy noha öt érzékszervünk van, az építészet és a design területén miért is emelkedett ki közülük ilyen dominánsan a látás. Az elektronikus világ mindent elöntött képekkel, s ez még inkább hangsúlyossá tette az eredeti felvetést. Juhani Pallasmaa úgy véli, hogy a maradék négy érzékszerv figyelmen kívül hagyása az alapvető oka annak, hogy az építészet kiürült, elszegényedett, és immár nem képes életre szóló, inspiráló, befogadó térélményt biztosítani. A könyv minden olvasója revelációként éli át a szerző felfedezését.

„Az építészetben az új, digitálisan túlterhelt technikák alkalmazása ehhez a nagyzoláshoz csatlakozik. Pallasmaa ezelőtt a zajos háttér előtt idézi fel a gondolkodás ama magányát és menedékét, amit korábban úgy nevezett, »a csend építészete«. Tanítványaimat arra fogom ösztönözni, hogy olvassák el ezt a könyvet és gondolkozzanak el a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Typotex filozófia Typotex

>!
Typotex, Budapest, 2018
108 oldal · ISBN: 9789632799483 · Fordította: Veres Bálint
>!
Typotex, Budapest, 2017
108 oldal · ISBN: 9789632799483 · Fordította: Veres Bálint

Enciklopédia 1

Szereplők népszerűség szerint

Le Corbusier


Most olvassa 3

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 11


Kiemelt értékelések

csolovek>!
Juhani Pallasmaa: A bőr szemei

Juhani Pallasmaa: A bőr szemei Építészet és érzékiség

Alapból a témája miatt került a virtuális polcomra, de hónapokig halogattam az elolvasását, mert meg voltam róla győződve, hogy ez egy száraz, egysíkú, de jó alapötletű könyv lesz. Később rájöttem, hogy eddig az építészetről is ez volt a véleményem. Hű mekkorát tévedtem… Mind a két esetben.


Népszerű idézetek

ishi>!

Az épített művet nem külön látott képek gyűjteményeként éljük meg, hanem fennállásának végérvényesen megtestesült anyagi és szellemi jelenléteként. Az épület fizikai és lelki struktúrákat egyesít és testesít meg. A tervrajz frontalitása megszűnik az építmény valós tapasztalatában. A jó építészet olyanformákat és felületeket kínál, amelyek a tapogató szem kedvére nyerték el alakjukat. „A formaképzés az építészet próbaköve” – ahogyan Le Corbusier fogalmaz, napvilágra tárva máskülönben okuláris építészetfelfogásának taktilis dimenzióját.

63.-64. oldal,II.rész- A bőr szemei (Typotex, 2018)

Juhani Pallasmaa: A bőr szemei Építészet és érzékiség

Kapcsolódó szócikkek: Le Corbusier
ishi>!

A tapintásérzék révén világérzékelésünk összekapcsolódik önmagunk érzékelésével. Még a képi észlelések is egységbe olvadnak a saját én haptikus folytonosságával; testem emlékeztet rá, hogy ki vagyok és hol állok a feltáruló világban. Testem tényleg világom köldökét képezi, de nem a centrálperspektíva nézőpontjának értelmében, hanem a tájékozódás, az emlékezet, a képzelet és az illeszkedés helyeként.

12. oldal, I. rész - A bőr szemei (Tipotex, 2018)

Juhani Pallasmaa: A bőr szemei Építészet és érzékiség


Hasonló könyvek címkék alapján

Arnt Cobbers: Breuer
Magdalena Droste: Bauhaus 1919–1933
Ferkai András – Lévay-Kanyó Judit – Simon Mariann: Családi házak / Family Houses
Lisa Skolnik: A retro
Michaela Kompaníková: BLOK
Erich H. Heimann: Korszerű fürdőszobák kialakítása
Őhquist János: A finnek művészete ősidőktől máig
Major Máté: Breuer Marcel
Ernyey Gyula (szerk.): Breuer Marcell / Marcel Breuer
Bakonyi Gyöngyi: Book of design / A design könyve