A ​Japán-tengeren 1 csillagozás

Juhan Smuul: A Japán-tengeren

A magyar olvasóközönség előtt nem ismeretlen az észt író neve. Déli jégmezőkön c. útirajza néhány évvel ezelőtt nagy sikert aratott.
Legújabb könyvében a Vojejkov nevét viselő szovjet meteorológiai kutatóhajóra vezeti el olvasóit. Ő maga tudósítóként vesz részt a hajó decemberi japán-tengeri útján. De hát Smuul se nem tudós, se nem ismeretterjesztő tudomány-népszerűsítő, hanem mindenekelőtt író és költő. S ezúttal sem tagadja meg magát. Megkapóan, sok líraisággal és kedves humorral tárja olvasói elé, mennyi szépet, lebilincselőt rejt magában a kívülállónak talán száraznak, unalmasnak tetsző tudományos kutatómunka. A könyv valójában a tudományos munka hétköznapjaiban megragadott jellemrajzok sorozata, melyhez színes hátteret ad a téli tengeri utazás.

Eredeti cím: Jaapani meri, detsember

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Útikalandok Táncsics

Táncsics, Budapest, 1967
188 oldal · keménytáblás · Fordította: Bereczki Gábor

nagy_anikó>!
Juhan Smuul: A Japán-tengeren

Nagyon ritkán olvasok útleírást, így igazán kevés az összehasonlítási alapom, de valahogy nem erre számítottam. Igaz az író az elején leszögezi, hogy „mivel megígértem, hogy minden adandó alkalommal elkalandozom a témától …”, már nem is nagyon csodálkoztam, hogy a Japán-tengerről csak annyit tudtam meg, hogy ott decemberben hideg van. Viszont olvastam a Vojejkov utasainak jelleméről, múltjukról. A kabinok rövid ágyairól, miből alakult a REM név, a léggömbökről, ejtőernyőzésről, repülésről, madárszárnyak teherbírásáról és még sok egyébről. És hogy sikeres-e volt a kutatóhajó útja? Azt mondhatnám, hogy az olvasó fantáziájára bízza az író. Juhan Smuul költő és író, nem tagadta meg magát e útleírásban sem, nagyon sok szép versrészlet van a könyvben. És még egy gondolat, ami nagyon tetszett:
„Miért nem kedvelem a beszédes embereket? Ha anélkül, hogy általánosítanék és csupán magamtól kérdezném, akkor így felelhetek: azért, mert nem engednek beszélni.”