Darwinregény 33 csillagozás

Fejlődési regény
Judith Schalansky: Darwinregény

Milyen ​gyakran követelték már, hogy szülessék meg végre a fordulat regénye, amely az „endékás” múltat a történelemkönyvek megállapításait meghaladva magyarázza meg. Sok író próbálta megírni ezt a könyvet, vannak azonban olyan szerzők, akik tartózkodnak az ilyesfajta igazságkereséstől, akiket a történetek érdekelnek. Történetek, amelyekben emberek állnak a középpontban. Az NDK náluk szinte csak háttér: nem feledhető, de nem is elengedhetetlen. Ezeknek a szerzőknek a történeteiben az emberiség igazán nagy kérdéseiről van szó. Így van ez Judith Schalansky esetében is, aki 1980-ban az ottani Greifswaldban született. Jelenleg Berlinben él. A Darwinregénnyel elnyerte A legszebb német könyvnek járó díjat és Német Könyvdíjra is jelölték.

„Csak mert léteznek kövületek, azért tudunk egyáltalán a régebbi életről. Ezek a legfontosabb bizonyítékok az evolúció folyamatára, amely a fajok változékonyságáról, közös származásáról, az elképzelhetetlenül hosszú időszakokon át megtett apró… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Science in Fiction Typotex

Typotex, Budapest, 2013
222 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632792729 · Fordította: Nádori Lídia
Typotex, Budapest, 2013
224 oldal · ISBN: 9789632792729 · Fordította: Nádori Lídia

Csabi >!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Felettébb érdekes regény a Typotex Science in fiction sorozatából.
Története csak úgy van, ahogy az élet is van: Lohmark tanárnő még az NDK-ban szocializálódott, most pedig egy pusztuló, elnéptelenedő vidéken él, bár a regényt elolvasva az „él” inkább gúnyolódásnak hangzik. Az élete napi küzdelem a diákokkal, a többi tanárral, és a családjával, legfőképp lánya emlékével, aki az USÁban ragadt. Lohmark tanárnő biológiát tanít, és abban is hisz. Számára az emberi társadalom törvényeit a biológia törvényszerűségei helyettesítik, nincs pardon, nincs felesleges érzelem, csak küzdelem, kiválasztódás, győz a jobbik (kisbetűvel…). Ez aztán jó alkalmat teremt az írónőnek, hogy a társadalom és a biológia törvényeit összevegyítse, és utóbbival magyarázza az előbbit. Na itt nem árt, ha az embert tanult némi biológiát, bár saját tapasztalatomból azt mondom, hogy ennek hiánya sem hátráltatja feltétlenül az olvasást.
Habár a fülszöveg úgy végződik, hogy végül meginog Darwinba vetett hite, én ezt nem láttam ilyen egyértelműnek. A sok képletes leírás amúgy is tág teret hagy a képzeletnek. Ötven év után meg tudja tagadni magát az ember? Ha jól tudom, az állatvilágban nincs öngyilkosság (a bálnák, delfinek partra úszása tudtommal még meg nem magyarázott jelenség), így Lohmark sem választhatja ezt az utat, de élnie sincs igazán miért. Pont „jókor” hagyjuk ott a strucckarámnál, hadd gondolkozzon rajta.

ppeva P>!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Már az első 10 oldal olyan volt számomra, mint egy arculcsapás.
Inge Lohmark biológia és testnevelés szakos tanár az újraegyesült Németország eldugott keleti tartományában, a volt NDK területén. A Charles Darwin Gimnáziumban tanít (korábban Lilo Herrmann Gimnázium, valami munkásmozgalmi hősnőről elnevezve). Megcsontosodott, kiégett, cinikus ember. A tanítást és az életet is a biológia, az evolúció, a darwinizmus fogalmaival próbálja leírni és meghatározni, a tanítványokkal, de általában az emberekkel való kapcsolatot, érzelmeket az autizmussal határos módon kerüli. Az első oldalaktól kezdve azzal sokkol, hogy olyan gondolatokat mond ki vagy még inkább gondol, amiket egyáltalán nem szokás „szellőztetni”, amik jószerével tabunak számítanak. Pl. az, hogy egy tanár utálkozik a tanítványaitól, viszolyogva bámulja külsejüket és szexuális érettségüket; „táblázatot” ír az új diákokról, ahol sarkos, becsmérlő, skatulyázó jelzőket ír a nevek mellé; az élőlényeket, még az embereket is ragadozókra és zsákmányokra osztja; elhárítja magától a személyes beszélgetéseket, akár tanítványokról, akár kollégákról, akár családtagokról esik szó, közben pedig cinikusan gonosz „igazságokkal” kommentálja magában a másik ember érzéseit, életét. Néha nem is érzékeljük rögtön, mi az, amit kimond, és mi az, amit már csak hozzá gondol. Saját belső zárkózottsága védelmében sorsára hagy mindenkit, csak ne kelljen közösséget vállalnia. Kudarcra ítéltetett tanárként, feleségként, anyaként, kollégaként.
A könyv valóban Science in Fiction – egyszerre ölti fel regény és biológia tankönyv formáját is. A három fejezet címe (Természeti környezet, Átörökítési folyamatok, Fejlődéstan) a lapok bal felső sarkában olvasható, mint egy tankönyvben, a jobb felső sarokban pedig a „tananyaghoz” (történethez) tartozó biológiai fogalmak, kulcsszavak változnak oldalanként. A történet nem túl mozgalmas: a három fő fejezet egy-egy iskolai napon játszódik, az első tanítási napon, egy novemberi napon és egy tavaszi napon. A történéseket Inge Lohmark szemével látjuk, és bár nem egyes szám első személyben íródott, mégis az ő gondolatait halljuk, az ő szűrőjén keresztül látunk és hallunk mindent. A könyv pattogó, rövid mondatai remekül illettek a sarkos, cinikus, merev tanárnő alakjához.
Ahogy megy előre a történet, úgy lesz gonosz cinikusból szinte már sajnálnivaló a főszereplő. Hiszen ahogy a zsiráf a hosszú nyakát a környezethez alkalmazkodás során, a túlélési kényszer hatására „szerezte” be, úgy szerezte lelki defektusait Lohmark tanárnő, aki az NDK-ban „szocializálódott”. És hiába jött a „rendszerváltás”, az ő számára, az ő korában már nem hozott, nem hozhatott érdemi változást.
Be kell vallanom, hogy a könyv biológia tankönyv része számomra ugyan színesítette a könyvet, nagyon egyedinek találtam a stílust, de egy idő után már nem ragadott annyira magával. Sokallottam a hosszabb fejtegetéseket (Science), amik nem vitték előbbre a számomra érdekesebb történetet (Fiction). Tetszettek viszont az illusztrációk, amik még inkább hangsúlyozták a tankönyvszerűséget. Azok a részek találtak inkább el hozzám, amik a történethez kapcsolódtak. Hiszen a tanárnő nemcsak a diákok előtt, de a saját fejében, belső monológjai közepette is próbált mindent a biológia, a törzs- és egyedfejlődés, az evolúció, a darwinizmus, az állati és növényi lét, a szaporodás szemszögéből nézni. Ironikus volt, cinikus, szarkasztikus, de egy csöppet sem vidám. Ahogy haladt előre a könyv és lett egyre szánalmasabb a tanárnő érzelemmentes, szociális együttérzést és bármiféle szeretet nélkülöző vonalasságával, egyre inkább úgy éreztem, hogy ez a szociáldarwinista látásmód bármennyi tudás is áll mögötte, mégis tulajdonképpen zsákutca.
Nagyon élveztem viszont az utalásokat a régi NDK-s életről, az újraegyesítés utáni idők változásairól, mind a rendszerben, mind a tartományban, mind az emberek napi életében. Ezek az utalások sokszor egészen jelzésszerűek, néha csak egy-egy odavetett félmondat, máskor hosszabban szól a témáról: az NDK-ban az akkori idők ideológiája, bezártság, katonás fegyelem, jelentések írása egymásról, majd a jelenben a munkanélküliség, elvándorlás, gyár- és iskolabezárások, elbizonytalanodás, egy nyugati tartományból „kalandvágyból” ideköltöző iskolavezető – mind-mind a korábbi és a mostani élet részleteit kínálják összehasonlításra.
A könyv eredeti német címe: A zsiráf nyaka (Fejlődésregény). Mind a két cím tetszik, mind a kettő másképp fejezi ki a könyv mondanivalóját. Az eredeti alcím a könyv végére egyre ironikusabbá válik, hiszen fejlődésről itt szó sincs. Legfeljebb elbizonytalanodásról, egyes dolgok újragondolásáról. Miközben a végkövetkeztetés az, hogy most már mindegy, már késő.
A könyv akarva vagy akaratlanul azt sugallja, hogy az „új tartományok”-kal járó problémák csak a régi NDK-ban felnőtt emberek kihalásával oldódnak majd meg. Mert az átszocializálásuk, pláne az idősebbeké már lehetetlen. Szomorú, de egybevág azzal, amit a németek az újraegyesítés után mondtak: legalább két generáció, mire eltűnnek a wessik és ossik közötti különbségek.

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Ez a regény egy volt NDK-ás iskola hátterével meséli egy Inge Lohmark biológia-testnevelés szakos tanárnő történetét. A biológia törvényei, szabályai keretezik be a mondanivalót és ez érdekes színezetet ad az egésznek. Mivel jómagam egyik kedvenc tárgya volt, ezért élveztem a történetet. Lohmark tanárnő kissé régimódi, megcsontosodott személyisége, krétaszagú oktatása, hiányzó szociális érzékenysége némileg nyomasztóvá teszi a könyvet. Az írónő szűkszavú, rövid mondatai is ezt erősítik. Néhol az egész olyan lepusztult, reményt vesztett, szürke mint az NDK állapota volt. Előtörtek bennem emlékek, hasonló habitusú tanárnőkről, aki engem oktattak anno. Tetszett a háttér, és átéreztem a történet lényegét, ízét, ezért 4,5 csillagot adok (4,4). Valami mégis hiányzott, talán túl szűkszavú volt helyenként. Érdemes olvasni, főleg tanároknak.

szembeszomszed>!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Mostanában igen ritkán fordul elő, hogy egy könyvesboltban mindenféle előtanulmányok, értékelések, ajánlások nélkül, csak úgy, már-már találomra böngészgetem a számomra ismeretlen könyveket, hogy aztán ne bírjam ki, s zsákbamacska mivoltja ellenére hazavigyek egyet-kettőt, csak mert tetszett a borítója, vagy az a pár mondat, amit ezen a borítón olvastam. E kis bevezető után pedig most aligha okozok meglepetést: a Darwinregény ilyen volt; a kellemesen borzongató bizalmatlanság, ahogy kifizettem, majd később levettem már a saját könyvespolcomról, olvasás közben meglehetősen gyorsan elillant, hiszen világossá vált, hogy ezt a regényt én bizony szeretni fogom.
Inge Lohmark biológia-testnevelés szakos tanárnő érzelmektől való teljes elidegenedése, határtalan, nem múló cinizmusa néhol Houellebecq figuráira, máskor magamra emlékeztettek, és eleinte mindenképpen szórakoztattak is; később aztán, ahogy a múlt eseményei egyre maróbb lüktetéssel telepedtek rá a cselekményre, s vették át az uralmat a jelen történései fölött, a vidámságot az én kis lelkemből is kiszorította a sajnálat és a keserűség. Mindeközben viszont (vagy éppen ezért) imádtam: a rövidebb és hosszabb mondatok, illetve a kimondott és a főszereplő által inkább magának megtartott gondolatok nagyon jól eltalált hullámzása, a létező és a poszt-NDK-s létbe való bepillantások, a tudományos igényű közbeékelések, no és persze maga a történet mind hozzájárultak az olvasói élményemhez. Remélem, még sokan hazabizalmatlankodják magukkal ezt a kis kötetet.

Mandragoria>!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Nagyon érdekes és egyedi kivitelezésű történet, pont olyan, ami – hiába nem szó szerint értendő, de – illik a Science is fiction sorozatba (mert simán fura és szokatlan).
Először egy kicsit megijedtem, hogy majd tele lesz egy csomó érthetetlen biológiai fogalommal, de ez a történet értelmezését nem befolyásolta, inkább nagyon jól kiegészítette, ami, bár nem túl különleges (változó kori lelki válság, ha csak néhány szóban kéne összefoglalni), a kivitelezése,a szöveg felépítése mégis azzá tette.
Inkább egy ide-oda tobzódó filozófiai gondolatfolyam, semmint konkrét történet, de mégis összeáll belőle valami egész a múltról, hogy mi történt Inge Lohmark tanárnővel és a jelenről, hogy mivé alakította, milyen közömbös ember vált belőle.
A regény egy iskolai tanévből 3 napot emel ki 3 nagyobb részben (Természeti környezet, Átörökítési folyamatok és Fejlődéstan), amelyek nagyrészt az osztályteremben, de legalábbis az iskolában történnek a gyerekekkel és Inge gondolatai révén az élővilággal az evolúció során, majd ezt elvonatkoztatva a tanárnő személyes érzéseivel is kapcsolatba hozza.
Meglehetősen sok tudás rejlik a sorokban, nem csak a biológiából, de a hétköznapi életből is hoz ismereteket és kapcsolja egybe. Az illusztrációk kimondottan érdekesek, nem csak hogy felhígították a szöveget, de jobb elmélkedésre is okot adtak.
Számomra az NDK-ra való utalás nem mond semmit, hisz a rendszerváltás utáni generáció tagja vagyok (a történelem meg ilyen szinten nem érdekel), így nem is néztem ilyen szempontból, nem is éreztem szükségét, hogy vonatkoztassak; az elnéptelenedő kisváros egy „egyszerű” kisváros maradt, aminek megvannak a maga megoldandó vagy megoldhatatlan gondjai, ahogy az ott élő embereknek is, mint ahogy ez bármelyik másik településre ráhúzható.
Nehezen tudnék bármi konkrétat összefoglalni, számomra a lényeg az információmorzsákon és az utalásokon volt, különben egyértelmű, hogy nem valami egyszerű a dolog. Egyébként nagyon lendületes olvasmány, elég hamar kiolvastam, pusztán a fizikai korlátaim miatt szakítottam meg olykor, nem az érdektelenség miatt. Biológiai tankönyvnek, vagy legalábbis kiegészítőnek is jó lenne.
Ha érdekelne mélyebben a biológia vagy közelebbről a darwinizmus, azt mondanám, hogy újraolvasós, de kikapcsolódásnak nekem ennyi bőven elég volt.

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Most már bizonyos, hogy a „Science in Fiction” sorozatcím nem feltétlenül a SF-re gyártott szójáték. Ez a könyv ugyanis tudományra épülő fikció, de egy csepp fantasztikum sincs benne. Egy ötvenes éveiben járó tanárnő regénye, akinek egész életfilozófiája a biológia tudománya körül forog, és meggyőződéses híve a szociáldarwinizmusnak. Szerinte az emberi kultúra tökéletesen leírható a ragadozók, zsákmányok, paraziták, ösztönök, és a természetes kiválasztódás fogalmaival. Ezzel magyarázza tanulói mindennapi viselkedését éppúgy, mint a volt NDK „beilleszkedési zavarait” Európába. Az eredmény egy cinizmussal teli regény, nem is annyira történet, mint életképek sorozata. Bár analógiái, ha egyenként nézzük őket, általában hordoznak több-kevesebb igazságot, az összkép meglehetősen riasztó, akár depresszió okozására is alkalmas lehet.

Trillian>!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Érdekes stílusa volt a szerzőnek, de egyáltalán nem volt rossz. Tetszett, hogy a történet életszagú és a sajátos módján mesélte el. Főszereplőnk (egy biológia-testnevelés tanár) nem volt túl szimpatikus, mindenkitől elhidegult megkeseredett ember volt, mégis érdeklődve olvastam a mindennapjait. Nagyon jó volt a párhuzam a tanítottak és a történet (és a múlt) között, és tetszett, hogy szinte minden oldalak más volt felül a „címe” még ha egy fejezet és folyamatos történet is volt. Az illusztrációk is megnyertek, összességében a könyv úgy volt jó ahogy. Örülök, hogy a megszerzéstől eltelt hosszas halogatási idő után végre elolvastam.

LuPuS_007>!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

220 oldal( minusz a képi ábrázolás) tömény önirónia, gúny, kritika mind ez a törzsfejlődés köpenyében elrejtve…

kormix P>!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Két év kellett hozzá, de végre levettem a polcról és elolvastam. Nem volt egy átgondolt vásárlás, aztán aggódtam, hogy ez valami olyasmi, ami abszolút nem az én világom. Végül is csak a fülszövegben lévő biológia és a strucc szavak miatt döntöttem úgy, hogy megveszem.
Az első oldalakon azonban elszállt az aggodalmam, ugyanis Inge Lohmark pontosan az a szereplő, akivel másodpercek alatt azonosulni tudtam. Tetszett a különcsége, hogy a saját elképzeléseit tartotta csak jónak, hogy kemény volt és önfejű. Rengetegszer mosolyogtam azon, ahogy gondolatban osztotta a kollégáit és a diákjait. Ugyanakkor sajnáltam is, hogy a férje és a lánya elhagyta, még akkor is, ha ennek megvolt az oka.
Mivel a történet Inge köré épült és javarészt az ő gondolataiból állt, könnyen haladtam vele, egészen az utolsó, a harmadik fejezetig. Ott átcsapott az egész egy olyan gondolatfolyamba, amit nem igazán értettem. Ehhez a rövid tőmondatok is hozzátettek, egyszerűen képtelen voltam kiolvasni a sorok közül a mondanivalót. Nem értettem azt se, hogy mi volt ez a dolog Erikával, az utolsó mondatok után pedig tényleg teljes lett a homály. Vannak sejtéseim, de jobb szeretem, ha egyértelműen le van írva minden.
Összességében azt tudom mondani, hogy élveztem az olvasást, az illusztrációk is meseszépek, a rengeteg biológiai utalás pedig szintén csak emelte a könyv értékét. A végére sajnos elvesztettem a fonalat, de ha szépirodalmat olvasok, ez mindig benne van a pakliban.

Dávidmoly >!

Judith Schalansky: Darwinregény Fejlődési regény

Hova vezet a szociáldarwinizmus* játékelmélet nélkül** az (egykori) NDK egyik megöregedett és kiégett***, vidéki biológia- és testnevelés-tanárnőjének fejében? Judith Schalansky szerint az abszolút nihilbe, a kapcsolódások nélküli légüres térbe, és hajlok rá, hogy igazat adjak neki****. Hogy mennyire természetellenes ez az állapot, azt jól mutatják a főszereplő önkéntelen lépései felvett szerepéből – és éppen azok a részek ábrázolják ezt a legplasztikusabban, amelyek ezen „megingásai” miatti rémületét mutatják be.
A regény javára szól még a terjedelme: nem terjeszkedik túl a benne rejlő lehetőségen, de azt megmutatja, hogy mi rejlik kiürült szívében. Jó az ironikus, biológia-tankönyvet imitáló megjelenés is. Összességében meglehetősen tetszett.

*: a darwinizmus kiterjesztése a társadalomra
**: azaz gyakorlatilag az együttműködés, mint stratégia teljes elutasításával
***: a regény alapján ez inkább okozat, mint ok
****: https://moly.hu/idezetek/475608

Noro P>!

Végül is az időjárásnak van igaza, nem az előrejelzésnek.

Noro P>!

Az ember fehérjealapú illékony jelenség.

Noro P>!

Ahogy ma dolgozunk, holnap úgy fogunk élni. Sosem lehetett tudni, hogy ezt fenyegetésnek vagy ígéretnek szánták.

Noro P>!

És a gyerekek nem ártatlanok. Szeretet ide vagy oda. Soha nem voltak azok. Romlatlanul őszinték és romlatlanul brutálisak.

Bélabá>!

A győztesek mégiscsak a legrátermettebbek. Aki győz, az joggal győz. A természetben nincs igazságtalanság. Tisztességtelenség. Minden természet. A dolog természete szerint. Aki túlél, az győzött.

Kapcsolódó szócikkek: evolúció · győzelem
Noro P>!

Csak olyasmi nem fejlődik tovább, ami tökéletes. A fejlődés nem más, mint a tökéletlenség kifejeződése. […] Csak az, hogy az embernek iskolába kell járnia, konstrukciójának nem kielégítő voltát igazolja.

Typotex_Kiadó KU>!

A természettudomány nem hobbinak való. Senki sem akar sejtfelépítéssel vagy citromsavciklussal foglalkozni. Inkább valamilyen híres ősük után kutatnak, csillagokból jósolnak vagy idegen nyelveket tanulnak

Noro P>!

Legfőbb öröklési szabály: ha rosszak a gyerekek, még rosszabbak a szülők. Náluk már teljesen kifejlődtek azok a tulajdonságok, amelyek csemetéikben még ártalmatlanul szunnyadtak.

Bélabá>!

Mert újabban mindeni az önmegvalósításra apellál. Nevetséges. Senki és semmi nem igazságos. Egy társadalom végképp nem az.

Kapcsolódó szócikkek: igazságosság
balagesh I>!

A hatalomra jutás legtöbbet ígérő stratégiája még mindig az alábecsültség.