Das ​Versteck im Uhrmacherhaus 1 csillagozás

Auf den Spuren von Corrie ten Boom
Judith Janssen: Das Versteck im Uhrmacherhaus

Haarlem, ​1943: Die Jahre des Kriegs und der Besatzung stellen Henks Leben vollkommen auf den Kopf.

Für den fast zwölfjährigen Jungen und die anderen Kinder in der niederländischen Hafenstadt wird das Leben zunehmend kompliziert, verwirrend, beängstigend: Nahrungsmittel werden knapp, jüdische Mitbürger sind in höchster Gefahr und alle, die sich wehren wollen oder Juden und anderen Menschen helfen, müssen um ihr Leben bangen. Man weiß nicht mehr, wem man vertrauen kann und was als nächstes passieren wird. Henk muss zusätzlich seine geliebte Schwester beschützen, die geistig behindert ist.

In dieser wirren Zeit gibt es Menschen, die mutiger sind als die meisten, weil sie anderen helfen und damit große Gefahr auf sich nehmen. Henk lernt solche Menschen im Uhrmacherhaus kennen. Sie schöpfen ihre Kraft aus Gott und machen so Unmögliches möglich. Aber Henk ist doch nur ein ganz normaler Junge – findet er den Mut, seinem Herzen zu folgen und die Familie ten Boom im… (tovább)

Kiadói ajánlás: 10 éves kortól · Tagok ajánlása: 12 éves kortól

Neukirchener, Neukirchen-Vluyn, 2018
186 oldal · keménytáblás · ISBN: 9783761562468 · Fordította: Martina Merckel-Braun

ppeva P>!
Judith Janssen: Das Versteck im Uhrmacherhaus

Judith Janssen: Das Versteck im Uhrmacherhaus Auf den Spuren von Corrie ten Boom

A könyvtárban ritkán állom meg, hogy ne böngésszek egy kicsit a német nyelvű könyvek között. Sokszor választok ismeretlen könyvet, hirtelen felindulásból. Erre a könyvre is így találtam rá.
Nem hallottam korábban a haarlemi ten Boom családról. A család zsidókat és ellenállókat segített, mentett a németek által megszállt Hollandiában. Anna Frank történet, az elrejtők, bújtatók oldaláról. Valódi történet, amit elmesél. 1944-ben egy kollaboráns elárulja a ten Boom családot, letartóztatják őket, börtönbe, majd koncentrációs táborba kerülnek, és csak Corrie éli túl a háborút.
A könyv gyerekek számára íródott, főhőse egy 12-13 éves fiú, Henk. Henk családjának bemutatásával – édesapját Németországba vitték kényszermunkára, húga értelmi fogyatékos, rengeteg figyelmet igényel, és félteni is kell, nehogy a nácik felfigyeljenek rá, édesanyja pedig sokat küzd, hogy el tudja látni élelemmel a gyerekeket – megismerteti a fiatal olvasókkal, milyen volt a mindennapi élet a háború idején. Az osztálytársak között van kollaboráns érzelmű családból származó gyerek is, aki feltételezhetően okolható az osztályfőnök letartóztatása miatt.
Henk izgalmas kalandnak fogja fel az ellenállók, a bújtatók tevékenységét, legalábbis azt, amit megsejt belőle. Szomorú amiatt, hogy nem avatják bele komoly dolgokba, a nagyok úgy érzik – joggal –, hogy még túl fiatal. Külön tetszett, hogy nem hősként ábrázolta a kisfiút, azzal szembesíti az olvasót, milyen törést okozhat egy gyerekben, ha szembesül tette (vagy inkább mulasztása) következményeivel.
Több külföldi könyves honlapon is kiemelték, hogy ez a könyv 'vallásos ifjúsági irodalom', de egyáltalán nem éreztem ezt annyira meghatározónak a könyvben. Igen, a ten Boom család mélyen vallásos volt, vallásosabb az átlagos holland családoknál, és hittek abban, hogy mindenki Isten gyermeke, és minden mögött Isten akarata van. Még a letartóztatásuk mögött is.
Érdekes volt a könyv, felkeltette a figyelmemet, megkerestem a könyvtárban Corrie ten Boom önéletrajzát is.