Trauma ​és gyógyulás 41 csillagozás

Az erőszak hatása a családon belüli bántalmazástól a politikai terrorig
Judith Herman: Trauma és gyógyulás Judith Herman: Trauma és gyógyulás

E könyv olyan eseményekről szól, melyeket milliónyi magyar átélt: háborúról, holokausztról, az elnyomó (akár jobb-, akár baloldali) politikai rezsimek általi üldöztetésről – a közszférában zajló erőszakról. E könyv olyan eseményekről szól, amelyet napjainkban is sokak élnek meg: partnerbántalmazásról, incesztusról, gyerekbántalmazásról – a magánszféra rejtettségében zajló erőszakról. Az olvasó megismerheti az erőszakélményekre adott emberi reakciókat és a trauma hosszú távú hatásait, s mindenekelőtt a túlélés és a feldolgozás eszközeit, melyekkel leküzdhetők az erőszak okozta sérülések és veszteségek, és újra kezünkbe vehető életünk irányítása. Az amerikai pszichiáter könyve sorsfordító önsegítő könyv azoknak, akik szembe kívánnak nézni múltjuk fájdalmas emlékeivel, és elengedhetetlen mű azoknak a pszichoterapeutáknak, akik szakszerű kezelést kívánnak nyújtani pácienseiknek.

Háttér / NANE Egyesület, Budapest, 2019
346 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155124693 · Fordította: Kuszing Gábor
Háttér, 2011
346 oldal · ISBN: 9786155124006 · Fordította: Kuszing Gábor
Háttér / Kávé / NANE Egyesület, Budapest, 2003
346 oldal · puhatáblás · ISBN: 963936519X · Fordította: Kuszing Gábor

Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Judith Herman: Trauma és gyógyulás Az erőszak hatása a családon belüli bántalmazástól a politikai terrorig

Statisztikák. A számok ütnek ugyan, mégis, az ember hajlamos elfeledkezni arról, hogy mennyien vannak, hogy a mi életünknek is szerves részei. Ismerősök, ismeretlenek, akik mellett elsétálunk az utcán. Ismerősök, akiknél valami nem stimmel. Nem tudjuk megnevezni, miért, csak irracionális félelemmel, haraggal válaszolnak olyan helyzetekre, amelyek a viszonylagos burokban felnőtt emberek számára nem okoznak problémát. A legtöbbjük egész életében titkolja a magyarázatot.
Nemi erőszak túlélők, bántalmazott gyerekből lett sebzett emberek, háborúkat megjárt, látszólag egészséges, erős felnőttek, akiknek az elméje egy egész életre beleragadt a trauma dermedt-sokkjába.
Sokan vannak.
Egy életre szól.
Néhány elkötelezett aktivista, néhány pszichológus elkeseredett küzdelme mit sem ér. Beszélni kellene arról, amiről nem lehet. Amik mellett nap mint nap elfordított fejjel, fülre tapasztott tenyérrel megy el a legtöbb ember.

kata__>!

Az emberiségnek könnyei
Lemoshatnák-e az emberiségnek szennyét?
kérdezi Petőfi egy forradalom küszöbén

Hát. Ezt a könyvet el kéne olvasnia mindenkinek, aki (titokban vagy nyíltan) azt gondolja, hogy az a nő, aki az első pofon után nem lép le a folytatást megérdemli. El kéne olvasnia mindenkinek, aki a háborúból hazatért katonákra közönséges gyilkosokként tekint. El kéne olvasnia mindenkinek, akit valaha mentálisan vagy fizikailag bántalmaztak. El kéne olvasnia mindenkinek.
Nagyon szépen végigvezeti, hogy mennyire hasonló az áldozatok traumáinak dinamikája, függetlenül attól, hogy valaki Auswitzból vagy a családjában uralkodó apró diktatúrából menekült meg.

ekphrasis>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Valoszinuleg az egyik legjobb konyv, amit eletemben olvastam. Ez eleg kell legyen, hogy megvegyed.
Kerek, ertelmes, gyenged, hatarozott, hiteles. Alapmu. (Hermann munkássága vezette be a complex PTSD fogalmat. Szupererdekes, hogy ha jol emlekszem, csak egy olvasmanylistat akart az incesztusrol, es hopp, itt talaljuk magunkat az egyik pszichologiai sarokkonel.)
Irhatnek rola hosszabban, de ez egy olyan „jo bornak”. Annyit kellene ideznem, hogy az egeszet be kellene másolnom. ("Hyperarousal, re-experiencing, numbing." https://www.youtube.com/watch…)
Olvasd el, szerezd meg. Mar maga az olvasas egy terapias ulessel er fel (igaz, itt a pszichologus beszel). Brilliant.
Update: Az egyik lenti idézet tökéletesen példázza a Weinstein es hasonlok pereiben szokasos eszak-amerikai ugyvedi fogasokat, ahogyan megprobaljak a tanukat hitelteleniteni. Hermannak a döbbenetes sora az, a #metoo-hoz szuper relevans, hogy vagy az aldozat vagy az elkövető oldalara allsz, nincs kozeput: ha elhiszed, amit a sertett allit, mar nincs visszaút, vagy segitesz / tanusagot teszel, vagy te is a problema reszeve (fenntartójává) válsz (lasd a nemi erőszaknal be nem avatkozo ferfiak). Tul sokaig fogadtuk el a mergezo maszkulin eroszakot, a transzgeneracios trauma hype-olasaval nyilvanvalova kellene valjon, hogy ideje felulvizsgalni a hierarchikus ferfiui elojogokat; a tragikus csak az, hogy a ferfiak nem ismerik fel, milyen vegletesen rombolo a nema vagy aktiv részvételük ennek fenntartasaban. Lasd szexuális bantalmazas es ongyilkossagi mutatók a (fiatal) ferfiak koreben. Kesobb meg a szivinfarktus, addikciok es sztroke. De csak gyartsuk a homofób torvenyeket, az elmult szaz evben is mennyivel elorebb jutottunk velük. // A masik gondolat meg, hogy persze, minden poszt mar, post-race, post-gender inequality meg post-rape culture – az egyszer hallottam rola, tehat mar nem relevans szuperintelligens problem-solution UKIP szavazo mentalitás csodaja. Vent over for now.

Puella>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Alapmű az erőszakhoz kapcsolódó traumáról, hosszú távú hatásairól, terápiáról. Kitér az áldozatokra leselkedő ismételt traumatizációra is az „igazságszolgáltatás” útvesztőiben. Átfogó és alapos, mégis volt hiányérzetem, a kisfiúkkal és a férfiakkal szembeni szexuális visszaélésről, erőszakról talán csak egy eset erejéig volt szó. Mentségére szolgáljon, hogy már az előszóban vállalja feminizmusát. Nem könnyű olvasmány, mert az áldozatok szubjektív beszámolói megérintenek, ennek ellenére jó lenne, ha szélesebb körben olvasnák.

Bam>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Szemfelnyitó könyv – segít megérteni és tisztázni, mit is jelent a trauma, megmutatja a túlélők teljes traumatörténetét, egészen a gyógyulásig. Mindenkinek ajánlott, aki hiteles forrásból szeretne tájékozódni.

Folyóvíz>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Hihetetlen könyv; mindenkinek el kellene olvasnia. Megdöbbentő tévhitek élnek az emberekben a bántalmazásról és a bántalmazó kapcsolatokról. Ebből a könyvből megtudhatjuk, hogyan sodródnak bele emberek olyan helyzetekbe, ahonnan már nincs erejük többé kitörni; hogyan lehetséges az, hogy gyerekek és felnőttek egyaránt ragaszkodnak kínzóikhoz. Ha elolvassuk, képesek leszünk rá, hogy azonnal felismerjük, ha valaki a szeretet álcájában bántalmazni akar minket, és fussunk, amerre látunk!

SinkaZsuzsanna>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Fontos lenne, ha ez a könyv eljutna a traumát átélt emberekhez, ha sokan olvasnák és ezáltal tudatosabbá válnánk a felismerésben, a segítésben. Ami érzékenyen érintett, a társadalom részéről a tagadás és hogy mennyire nehéz elfogadni az ilyen élményt és annak túlélőjét segítőként is.

Alexandra_Nikoletta_Kovács>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Jó sokáig sikerült olvasni…:)
Számomra olyan volt, először, mint egy alámerülés a pokolba, majd felemelkedés, az utolsó fejezeteken könnyebben jutottam át, mint az első részen.
Közérthető, sok területet átfogó könyv, a témához képest vékony, mégse hagyja ki a mélységeket..
Rengeteget jegyzeteltem belőle, nagyon tanulságos volt!

Morn>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Nagyon ajánlott könyv! Tényleges hiánypótló a maga nemében, hiteles tájékoztatást nyújt a traumának egyéni és társadalmi hatásairól, „felfedezésének” okairól, a gyógyulás folyamatáról és a reális lehetőségekről.
Szépen megszerkesztett, felépített könyv. Nem lehet egyvégtében bekebelezni, legalábbis a közbevett, megértést segítő saját beszámolók miatt nekem kellett egy kis szünet közte, illetőleg a sok adat, hasznos információ is eléggé megdolgoztatta az elmémet.
Sokat írhatnék még róla, de inkább beszéljen a könyv maga helyett. Bízom benne, hogy maga a társadalom is lassan, de biztosan halad a változás felé. Remélem, hogy lesz, amikor a könyv olvasása közben megdöbbennünk, hogy a jogi, hatósági, orvosi berkekben leírt reakció az ilyen traumatikus esetekre, főleg, ami a szexuális bántalmazásokat és a partnerkapcsolati erőszakot illeti teljesen irreleváns már az olvasó számára, és nehéz elképzelni, hogy valaha létezett ilyen bánásmód. Bízom, hogy egyre szélesebb körben ismertté válik a trauma és a gyógyulás lélektana, hogy az ismeretek bővítése nem csak egy szűk kör érdeklődése által irányított lesz, hanem sokkal tágabb.
Kiváló könyv, ami hiába nem egy manapság íródott mű, még mindig megállja a helyét.

Háttér, 2011
346 oldal · ISBN: 9786155124006 · Fordította: Kuszing Gábor
emotive>!
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Nagyon jól leírja, hogyan, milyen formában tér(het)nek vissza időről-időre a traumatikus események, milyen hatással vannak az áldozatok további életére, és azt is taglalja, milyen a többszörósen traumatizált személy, és hogyan segíthet egy szakember, miután ezeket a jeleket biztosan felismerte, mit kell biztosítania, hogy az illető újra higgyen önmagában és másokban. Sok esetet hoz, amivel alátámasztja állításait. Egyetlen dolog zavart csak, (és tudom, hogy ezt a könyvet a NANE adta ki hazánkban, úgyhogy valahol értem is, de mégis), hogy szinte kiemeli a nők ellen elkövetett erőszakot és befeketíti az igazságszolgáltatás (bocsánat, jogszolgáltatás) rendszerét, azt sugallva, hogy csak mint utolsó lehetőségként forduljanak az erőszakos eseményt átélt nők a törvényhez, ezzel nem értettem egyet. Egyébként mint lassan (szociálpedagógus) szakember, hasznosnak találtam a könyvet.

Sansa I>!

A szülő által traumatizált gyermek lélektani paradoxona: az a támadó, aki oltalmat ad.

Kapcsolódó szócikkek: trauma
Sansa I>!

Némán áll a gonoszság feneketlen mélysége előtt, és úgy érzi, minden általa ismert magyarázatrendszer csődöt mond. Vallomása során életkorától és származásától függetlenül minden erőszak túlélő eljut arra a pontra, amikor minden kérdése egyetlen kérdésre redukálódik, melyet inkább az értetlenség, mint a felháborodás mondat ki vele: „Miért?" A válasz azonban túl van az emberi megértés határán.

Kapcsolódó szócikkek: erőszak · gonoszság · túlélő
Sansa I>!

Hogy elkerülje a felelősségre vonást , az elkövető minden eszközzel próbálja a felejtést elősegíteni. Első védelmi vonala az eltitkolás és a hallgatás. Ha az eltitkolás sikertelen, akkor az áldozat szavahihetőségét ássa alá. Ha ezzel sem tudja áldozatát teljesen elhallgattatni, akkor megpróbálja elérni, hogy senki se figyeljen rá. Ennek érdekében lenyűgözően sok érvet tud felhozni az arcátlan tagadástól kezdve a végletekig kifinomult és elegáns racionalizációig. Az ember csaknem minden erőszakos cselekmény után ugyanazokra a megjósolható mentegetőzésekre számíthat: a dolog meg sem történt, az áldozat hazudik, az áldozat túloz, az egészet ő provokálta ki, és amúgy is ideje elfelejteni a múltat és továbblépni. Minél nagyobb az elkövető hatalma, annál inkább előjoga, hogy ő nevezze meg és definiálja a valóságot, és a saját érvelését fogadtassa el.

Kapcsolódó szócikkek: áldozat
Sansa I>!

Önmaga visszaszerzéséhez az embernek gyakran ki kell vetnie magából énje azon részeit, amelyeket a trauma kényszerített rá. Amikor a túlélő leteszi áldozat-identitását, úgy dönthet, hogy olyan részeit is maga mögött hagyja, amelyek korábban szervesen a személyiségéhez tartoztak.

Kapcsolódó szócikkek: trauma · túlélő
Sansa I>!

Az öncsonkításhoz folyamodó túlélők kivétel nélkül a cselekedetüket megelőző mély disszociációs állapotról számolnak be. A deperszonalizáció, derealizáció és érzéketlenség elviselhetetlen nyugtalansággal és a saját test hántásának kényszerével párosul. A kezdeti sérülések gyakran semmiféle fájdalommal nem járnak. Az öncsonkítás addig folytatódik, míg határozott megnyugvást és megkönnyebbülést nem vált ki; a testi fájdalom sokkal jobb az érzelmi fájdalomnál, amelyet helyettesít. Miként egy túlélő magyarázza: „Azért csinálom, hogy bizonyítsam, hogy létezem."
A közhiedelemmel ellentétben a bántalmazott gyerekek igen ritkán folyamodnak azért az önbántalmazáshoz, hogy környezetüket „manipulálják" vele, vagy hogy jelezzék, hogy bajban vannak. Sok túlélő számol be arról, hogy öncsonkítást kényszere már igen korán, gyakran még a serdülőkort megelőzően kialakult, és a dolgot hosszú éveken át titokban gyakorolta. Gyakran szégyellik és visszataszítónak tartják saját viselkedésüket, és mindent megtesznek azért, hogy elrejtsék.

Lione P>!

Nincs olyan, hogy valaki „hozzászokik a harchoz”.

Puella>!

A nyilvános elítélés lehetőségével szembekerülve a bűncselekménnyel vádolt elkövetők újra meg újra szervezett támadást intéznek az áldozatok szavahihetősége ellen. A gyerekjogok védőinek, a pszichológusoknak és mindazoknak, akik az áldozatok mellett tesznek tanúbizonyságot és támogatják őket, szintén agresszív és szervezett támadásokkal kell szembenézniük. A konfliktus különösen a gyerekek elleni szexuális visszaélések körül mérgesedik el. Mivel a gyerekek minden áldozat közül a legkiszolgáltatottabbak, és gyakran bántalmazóikra vannak utalva, nekik van a legkevesebb esélyük az igazságtételre.

Kapcsolódó szócikkek: áldozat
Sansa I>!

A krónikus gyerekkori traumák túlélői kettős feladattal szembesülnek: nemcsak azt kell meggyászolniuk, amit elveszítettek, hanem azt is, amit sosem kaptak meg. Gyerekkoruk, amelytől megfosztották őket, megismételhetetlen. Meg kell gyászolniuk alapvető bizalmuk és a jó szülőkben való hitük elveszítését. Ahogyan lassan felismerik, hogy nem ők voltak felelősek a sorsukért, szembesülniük kell azzal az egzisztenciális kétségbeeséssel, amellyel gyerekkorukban nem tudtak szembenézni. Leonard Shengold e gyászszakasz központi kérdését így fogalmazza meg: „Hogyan lehetséges gondoskodást nyújtó szülők belső képe nélkül élni? […] A lélekgyilkosság minden egyes áldozatát ez a kérdés gyötri: »Vajon van-e élet apa és anya nélkül?«"

Kapcsolódó szócikkek: áldozat · trauma · túlélő
omegapolis>!

A túlélők állandó szorongása, fóbiái és pánikja nem hagyományos szorongásos zavar. Testi tüneteik nem hagyományos pszichoszomatikus zavarok. Depressziójuk nem hagyományos depresszió. Indentitásuk és kapcsolati életük elszegényedése sem sorolható be a hagyományos személyiségzavarok kategóriáiba.

Kapcsolódó szócikkek: túlélő
Lione P>!

Ha az ember szántszándékkal olyan környezetet akarna kialakítani, amely a poszttraumás tüneteket biztosan kiprovokálja, nem tudna jobbat kitalálni, mint egy bírósági tárgyalás.