Trauma ​és gyógyulás 28 csillagozás

Az erőszak hatása a családon belüli bántalmazástól a politikai terrorig
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

E könyv olyan eseményekről szól, melyeket milliónyi magyar átélt: háborúról, holokausztról, az elnyomó (akár jobb-, akár baloldali) politikai rezsimek általi üldöztetésről – a közszférában zajló erőszakról. E könyv olyan eseményekről szól, amelyet napjainkban is sokak élnek meg: partnerbántalmazásról, incesztusról, gyerekbántalmazásról – a magánszféra rejtettségében zajló erőszakról. Az olvasó megismerheti az erőszakélményekre adott emberi reakciókat és a trauma hosszú távú hatásait, s mindenekelőtt a túlélés és a feldolgozás eszközeit, melyekkel leküzdhetők az erőszak okozta sérülések és veszteségek, és újra kezünkbe vehető életünk irányítása. Az amerikai pszichiáter könyve sorsfordító önsegítő könyv azoknak, akik szembe kívánnak nézni múltjuk fájdalmas emlékeivel, és elengedhetetlen mű azoknak a pszichoterapeutáknak, akik szakszerű kezelést kívánnak nyújtani pácienseiknek.

Háttér, 2011
346 oldal · ISBN: 9786155124006 · Fordította: Kuszing Gábor

Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Judith Herman: Trauma és gyógyulás Az erőszak hatása a családon belüli bántalmazástól a politikai terrorig

Statisztikák. A számok ütnek ugyan, mégis, az ember hajlamos elfeledkezni arról, hogy mennyien vannak, hogy a mi életünknek is szerves részei. Ismerősök, ismeretlenek, akik mellett elsétálunk az utcán. Ismerősök, akiknél valami nem stimmel. Nem tudjuk megnevezni, miért, csak irracionális félelemmel, haraggal válaszolnak olyan helyzetekre, amelyek a viszonylagos burokban felnőtt emberek számára nem okoznak problémát. A legtöbbjük egész életében titkolja a magyarázatot.
Nemi erőszak túlélők, bántalmazott gyerekből lett sebzett emberek, háborúkat megjárt, látszólag egészséges, erős felnőttek, akiknek az elméje egy egész életre beleragadt a trauma dermedt-sokkjába.
Sokan vannak.
Egy életre szól.
Néhány elkötelezett aktivista, néhány pszichológus elkeseredett küzdelme mit sem ér. Beszélni kellene arról, amiről nem lehet. Amik mellett nap mint nap elfordított fejjel, fülre tapasztott tenyérrel megy el a legtöbb ember.

kata__

Az emberiségnek könnyei
Lemoshatnák-e az emberiségnek szennyét?
kérdezi Petőfi egy forradalom küszöbén

Hát. Ezt a könyvet el kéne olvasnia mindenkinek, aki (titokban vagy nyíltan) azt gondolja, hogy az a nő, aki az első pofon után nem lép le a folytatást megérdemli. El kéne olvasnia mindenkinek, aki a háborúból hazatért katonákra közönséges gyilkosokként tekint. El kéne olvasnia mindenkinek, akit valaha mentálisan vagy fizikailag bántalmaztak. El kéne olvasnia mindenkinek.
Nagyon szépen végigvezeti, hogy mennyire hasonló az áldozatok traumáinak dinamikája, függetlenül attól, hogy valaki Auswitzból vagy a családjában uralkodó apró diktatúrából menekült meg.

ekphrasis
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Valoszinuleg az egyik legjobb konyv, amit eletemben olvastam. Ez eleg kell legyen, hogy megvegyed.
Kerek, ertelmes, gyenged, hatarozott, hiteles.
Irhatnek rola hosszabban, de ez egy olyan „jo bornak”. Annyit kellene ideznem, hogy az egeszet be kellene másolnom. ("Hyperarousal, re-experiencing, numbing." https://www.youtube.com/watch…)
Olvasd el, szerezd meg. Mar maga az olvasas egy terapias ulessel er fel (igaz, itt a pszichologus beszel). Brilliant.

Puella
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Alapmű az erőszakhoz kapcsolódó traumáról, hosszú távú hatásairól, terápiáról. Kitér az áldozatokra leselkedő ismételt traumatizációra is az „igazságszolgáltatás” útvesztőiben. Átfogó és alapos, mégis volt hiányérzetem, a kisfiúkkal és a férfiakkal szembeni szexuális visszaélésről, erőszakról talán csak egy eset erejéig volt szó. Mentségére szolgáljon, hogy már az előszóban vállalja feminizmusát. Nem könnyű olvasmány, mert az áldozatok szubjektív beszámolói megérintenek, ennek ellenére jó lenne, ha szélesebb körben olvasnák.

Bam
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Szemfelnyitó könyv – segít megérteni és tisztázni, mit is jelent a trauma, megmutatja a túlélők teljes traumatörténetét, egészen a gyógyulásig. Mindenkinek ajánlott, aki hiteles forrásból szeretne tájékozódni.

Folyóvíz
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Hihetetlen könyv; mindenkinek el kellene olvasnia. Megdöbbentő tévhitek élnek az emberekben a bántalmazásról és a bántalmazó kapcsolatokról. Ebből a könyvből megtudhatjuk, hogyan sodródnak bele emberek olyan helyzetekbe, ahonnan már nincs erejük többé kitörni; hogyan lehetséges az, hogy gyerekek és felnőttek egyaránt ragaszkodnak kínzóikhoz. Ha elolvassuk, képesek leszünk rá, hogy azonnal felismerjük, ha valaki a szeretet álcájában bántalmazni akar minket, és fussunk, amerre látunk!

Könyvkuczkó P
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Poszt traumás stressztől szenvedek magam is, és ajánlom mindenkinek ezt a könyvet hasonló helyzetben.
Segített megérteni, mennyi mindenben változtatott meg, amin keresztülmentem, hogy nem vagyok egyedül, és nem vagyok abnormális.
Valamint abban, hogy merre indulhatok el a gyógyulás felé.
Kötelezővé tenném a terápia mellé és ajánlanám mindazoknak, akiknek akár szerettük ilyesmin esett át, vagy akiket érdekel ez a jelenség bővebben…

Zsuzsanna_Sinka
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Fontos lenne, ha ez a könyv eljutna a traumát átélt emberekhez, ha sokan olvasnák és ezáltal tudatosabbá válnánk a felismerésben, a segítésben. Ami érzékenyen érintett, a társadalom részéről a tagadás és hogy mennyire nehéz elfogadni az ilyen élményt és annak túlélőjét segítőként is.

Alexandra_Nikoletta_Kovács
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Jó sokáig sikerült olvasni…:)
Számomra olyan volt, először, mint egy alámerülés a pokolba, majd felemelkedés, az utolsó fejezeteken könnyebben jutottam át, mint az első részen.
Közérthető, sok területet átfogó könyv, a témához képest vékony, mégse hagyja ki a mélységeket..
Rengeteget jegyzeteltem belőle, nagyon tanulságos volt!

emotive
Judith Herman: Trauma és gyógyulás

Nagyon jól leírja, hogyan, milyen formában tér(het)nek vissza időről-időre a traumatikus események, milyen hatással vannak az áldozatok további életére, és azt is taglalja, milyen a többszörósen traumatizált személy, és hogyan segíthet egy szakember, miután ezeket a jeleket biztosan felismerte, mit kell biztosítania, hogy az illető újra higgyen önmagában és másokban. Sok esetet hoz, amivel alátámasztja állításait. Egyetlen dolog zavart csak, (és tudom, hogy ezt a könyvet a NANE adta ki hazánkban, úgyhogy valahol értem is, de mégis), hogy szinte kiemeli a nők ellen elkövetett erőszakot és befeketíti az igazságszolgáltatás (bocsánat, jogszolgáltatás) rendszerét, azt sugallva, hogy csak mint utolsó lehetőségként forduljanak az erőszakos eseményt átélt nők a törvényhez, ezzel nem értettem egyet. Egyébként mint lassan (szociálpedagógus) szakember, hasznosnak találtam a könyvet.

Sansa I

A szülő által traumatizált gyermek lélektani paradoxona: az a támadó, aki oltalmat ad.

Kapcsolódó szócikkek: trauma
Sansa I

Hogy elkerülje a felelősségre vonást , az elkövető minden eszközzel próbálja a felejtést elősegíteni. Első védelmi vonala az eltitkolás és a hallgatás. Ha az eltitkolás sikertelen, akkor az áldozat szavahihetőségét ássa alá. Ha ezzel sem tudja áldozatát teljesen elhallgattatni, akkor megpróbálja elérni, hogy senki se figyeljen rá. Ennek érdekében lenyűgözően sok érvet tud felhozni az arcátlan tagadástól kezdve a végletekig kifinomult és elegáns racionalizációig. Az ember csaknem minden erőszakos cselekmény után ugyanazokra a megjósolható mentegetőzésekre számíthat: a dolog meg sem történt, az áldozat hazudik, az áldozat túloz, az egészet ő provokálta ki, és amúgy is ideje elfelejteni a múltat és továbblépni. Minél nagyobb az elkövető hatalma, annál inkább előjoga, hogy ő nevezze meg és definiálja a valóságot, és a saját érvelését fogadtassa el.

Sansa I

Némán áll a gonoszság feneketlen mélysége előtt, és úgy érzi, minden általa ismert magyarázatrendszer csődöt mond. Vallomása során életkorától és származásától függetlenül minden erőszak túlélő eljut arra a pontra, amikor minden kérdése egyetlen kérdésre redukálódik, melyet inkább az értetlenség, mint a felháborodás mondat ki vele: „Miért?" A válasz azonban túl van az emberi megértés határán.

Sansa I

Az öncsonkításhoz folyamodó túlélők kivétel nélkül a cselekedetüket megelőző mély disszociációs állapotról számolnak be. A deperszonalizáció, derealizáció és érzéketlenség elviselhetetlen nyugtalansággal és a saját test hántásának kényszerével párosul. A kezdeti sérülések gyakran semmiféle fájdalommal nem járnak. Az öncsonkítás addig folytatódik, míg határozott megnyugvást és megkönnyebbülést nem vált ki; a testi fájdalom sokkal jobb az érzelmi fájdalomnál, amelyet helyettesít. Miként egy túlélő magyarázza: „Azért csinálom, hogy bizonyítsam, hogy létezem."
A közhiedelemmel ellentétben a bántalmazott gyerekek igen ritkán folyamodnak azért az önbántalmazáshoz, hogy környezetüket „manipulálják" vele, vagy hogy jelezzék, hogy bajban vannak. Sok túlélő számol be arról, hogy öncsonkítást kényszere már igen korán, gyakran még a serdülőkort megelőzően kialakult, és a dolgot hosszú éveken át titokban gyakorolta. Gyakran szégyellik és visszataszítónak tartják saját viselkedésüket, és mindent megtesznek azért, hogy elrejtsék.

Puella

A nyilvános elítélés lehetőségével szembekerülve a bűncselekménnyel vádolt elkövetők újra meg újra szervezett támadást intéznek az áldozatok szavahihetősége ellen. A gyerekjogok védőinek, a pszichológusoknak és mindazoknak, akik az áldozatok mellett tesznek tanúbizonyságot és támogatják őket, szintén agresszív és szervezett támadásokkal kell szembenézniük. A konfliktus különösen a gyerekek elleni szexuális visszaélések körül mérgesedik el. Mivel a gyerekek minden áldozat közül a legkiszolgáltatottabbak, és gyakran bántalmazóikra vannak utalva, nekik van a legkevesebb esélyük az igazságtételre.

Sansa I

A krónikus gyerekkori traumák túlélői kettős feladattal szembesülnek: nemcsak azt kell meggyászolniuk, amit elveszítettek, hanem azt is, amit sosem kaptak meg. Gyerekkoruk, amelytől megfosztották őket, megismételhetetlen. Meg kell gyászolniuk alapvető bizalmuk és a jó szülőkben való hitük elveszítését. Ahogyan lassan felismerik, hogy nem ők voltak felelősek a sorsukért, szembesülniük kell azzal az egzisztenciális kétségbeeséssel, amellyel gyerekkorukban nem tudtak szembenézni. Leonard Shengold e gyászszakasz központi kérdését így fogalmazza meg: „Hogyan lehetséges gondoskodást nyújtó szülők belső képe nélkül élni? […] A lélekgyilkosság minden egyes áldozatát ez a kérdés gyötri: »Vajon van-e élet apa és anya nélkül?«"

Kapcsolódó szócikkek: trauma · túlélő
Sansa I

Önmaga visszaszerzéséhez az embernek gyakran ki kell vetnie magából énje azon részeit, amelyeket a trauma kényszerített rá. Amikor a túlélő leteszi áldozat-identitását, úgy dönthet, hogy olyan részeit is maga mögött hagyja, amelyek korábban szervesen a személyiségéhez tartoztak.

Kapcsolódó szócikkek: trauma · túlélő
omegapolis

A túlélők állandó szorongása, fóbiái és pánikja nem hagyományos szorongásos zavar. Testi tüneteik nem hagyományos pszichoszomatikus zavarok. Depressziójuk nem hagyományos depresszió. Indentitásuk és kapcsolati életük elszegényedése sem sorolható be a hagyományos személyiségzavarok kategóriáiba.

Sansa I

A bántalmazott gyerek nem képes a szélsőségektől mentes jellemet és az elfogadható hibákat integráló egységes énkép kialakítására. A bántalmazó környezetben a szélsőségektől való mentesség és a tolerancia ismeretlen fogalmak. Az áldozat én-reprezentációi ehelyett inkább merevek, szélsőségesek és hasadtak maradnak.

Sansa I

Az elkövető elméjéről igen keveset tudunk. Mivel mélyen megveti azokat, akik megpróbálják megérteni, önszántából nem is jelentkezik vizsgálati alanynak. Mivel nem észleli, hogy bármi baj lenne vele, nem is kér segítséget, hacsak összetűzésbe nem kerül a törvénnyel. A leggyakoribb vonása mind az áldozatok beszámolói, mind a pszichológusok megfigyelései szerint az, hogy látszólag teljesen normális. Ezek az emberek nem írhatók le és nem értelmezhetők a pszichopatológia hagyományos fogalmaival.