Megtalált ​életek 42 csillagozás

Az Elrabolt életek című kötet alapjául szolgáló igaz történetek
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Az ​1920-as évektől 1950-ig Georgia Tann gyerekeket bocsátott áruba a memphisbeli Tenessee Árvaházban. Több mint 5000 gyereket ajánlott fel örökbe fogadó szülőknek, eltitkolva előlük a tényt, hogy a gyerekek egy része egyáltalán nem árva, hanem erőszakkal vették el őket szegény családoktól, bajba került egyedülálló anyáktól, vagy egyszerűen olyan nőktől, akiknek azt hazudták, hogy gyermekük a szülés során meghalt.
Lisa Wingate valós eseményeken alapuló regénye, a világszerte több mint 2 millió példányban elkelt Elrabolt életek hívta fel a közvélemény figyelmét Tann szörnyűséges vállalkozására. Voltak, akik addig keveset vagy semmit nem tudtak örökbefogadásuk körülményeiről, és a regény révén döbbentek rá a megrázó valóságra. A kötet hatására sokan döntöttek úgy, hogy utánajárnak a gyökereiknek, és megkeresik a családjukat.
Judy Christie és Lisa Wingate ebben a kötetben tizenöt örökbefogadott történetét mutatja be. Megtudjuk, hogy a gyerekeket hogyan szakították el a… (tovább)

Libri, Budapest, 2020
390 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634337430 · Fordította: Getto Katalin
Libri, Budapest, 2020
390 oldal · ISBN: 9789634338154 · Fordította: Getto Katalin

konyvkritika>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek Az Elrabolt életek című kötet alapjául szolgáló igaz történetek

Linsa Wingate mostani könyvét úgy gondolom, hogy csak azután érdemes elolvasni, miután az előző könyve az „Elrabolt életek” már megvolt, ugyanis ez a könyv arra alapszik és a kettőt egymástól el nem lehet választani.⁣

A „Megtalált életek” méltó folytatása az „Elrabolt életek”-nek, ugyanis a szerző első könyve által ma már több egykori örökbefogadott vagy elrabolt gyerek, rátalált vérbeli szüleire és rokonaira, valamint ezáltal sikerült az örökölt családi mintákat is jobban megérteni és elindulni abban a folyamatban, ami a gyógyuláshoz vezet.⁣

Ebben a kötetben összesen 15 történetet olvashatunk el, mind olyan történetek ezek, ahol a már felnőtt egykori örökbefogadott gyerekek utánajárnak gyökereiknek és megfejtik saját történetük eddig rejtett titkait.⁣

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/judie-christie-lisa-wingate-megta…

Utószó>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

A Megtalált életek egyfajta folytatása az Elrabolt életeknek, ugyanis a könyv hatására rengeteg egykori örökbefogadott kereste fel az írónőt, Lisa Wingatet, hogy elmondják történetüket. Így született meg ez a kötet, melyet Lisa egy barátnőjével közösen szerkesztett, és olyan emberek történetei kaptak benne helyet, akik valamilyen módon érintettek voltak Georgia Tann tevékenységében.
Még maga Judy – a szerzőpáros egyik tagja – is meglepődik, hogy a történetek annak ellenére, hogy különböző személyektől származnak, milyen sok ponton kapcsolódnak: minden örökbefogadottnál megjelent például a hiány, a sehová sem tartozás, és a vágy, hogy olyan emberekkel találkozzanak, akik hasonlítanak rájuk.
A történetek ugyanakkor sok dologban különböztek: vannak olyan örökbefogadottak, akik szerető új családra leltek, míg másoknak kevésbé volt jó dolguk, mert örökbefogadó szüleik elváltak, gyakran veszekedtek, elhanyagolták őket, vagy épp elvárták tőlük, hogy hálásak legyenek azért, mert befogadták őket. Mégis, szinte minden mesélő azt gondolja, hogy van pozitív oldala is annak, hogy új családba kerültek: egyesek tényleg olyan szülőktől menekültek meg, akiknek nem kellettek, míg mások a szegénységből szabadultak. A hiányt azonban, melyet csak a vér szerinti szülők pótolhattak volna, mind érezték. A legtöbben még ennél is jobban vágytak a testvéreikre, nem csoda, ha szinte minden örökbefogadott először őket akarta megkeresni. A könyv ezért tele van megható találkozások történetével, melyek során rég elveszett testvérek találkoztak, akik talán nem is tudtak a másik létezéséről.

Bővebb értékelés a blogomon: https://www.utoszo.hu/2020/09/02/judy-christie-lisa-win…

TeresaM>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Lisa Wingate: Elrabolt életek című könyve egyik pillanatról a másikra a nagy kedvencem lett. Mikor hallottam, hogy íródott egy könyv, amiben olyan személyek szólalnak meg, akiknek valós tapasztalataik vannak, átélték az eseményeket, emlékeznek és azt elmondták Lisa-nak és Judie-nak, rögtön tudtam, hogy el szeretném olvasni. Ahogy a regény, úgy ez a könyv is lebilincselő olvasmány. Betekintést kapunk a nyomozásba, személyes történetekkel, iratokkal ismerkedünk meg és újabb adalékokat kapunk Georgia Tann üzelmeiről. Tanulságos olvasmány mindenképp.

just_eszti>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Vártam, hogy elolvashassam, hiszen ennek az „előzmény” könyve is nagyon tetszett, és nem is csalódtam. Bár a történetek mind hasonlítottak egymásra apró dolgokban, azért mindegyik különleges volt a maga módján,és örülök, hogy én is elolvashattam őket.

Swoosh>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Nagyon jó. tulajdonképpen az Elrabol Életek könyv egy kitalált történet, de ez itt egy csomó olyanról szól amik megtörtént események igazi személyek sorsa. Innen látszik, hogy a másik könyv nem túlzott.

Itt az alapötlet az, hogy az író szervezett a könyvkiadás után egy találkozót, igazi emberekkel akiknek közük volt Georgia Tann-hez. Sok ember egymFstól független sztorija. Nem gondoltam hogy ez is ennyire le tud kötni, de végül is mindegyik fejezet egy kis novella 2 síkon (akkor és most).

Georgia Tann-ra minden rosszat rá lehet mondani, s megérdemli. Kár hogy nem tudott börtönbe kerülni, mert meghalt. De furcsa az egy picit, hogy utólag az emberek egy része, látva milyen lett volna az örökbeadás nélkül az élete, belátja hogy bizonyos szempontból jobban járt. Szóval itt sem minden fehér és fekete.

Nori_Cs>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

“Csak az a fontos, hogy mihez kezdünk azzal,amit a sors a kezünkbe adott.”

Catherinne >!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Az Elrabolt életek című könyvet nem olvastam, de ez nem okozott hátrányt a könyv olvasása során. Nagyon szépen átvezeti a különböző történeteket személyes tapasztalatokkal, egyáltalán nem éreztem darabosnak. Sok képet és sok szemszöget jelenít meg, nem csak egy véleményre épül a könyv. Az írónők hozzáállása példaértékű. Biztos, hogy a többi, ezzel a témával kapcsolatos könyvét is elolvasom az írónőnek.

Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

„Minden gyereknek joga van ahhoz, hogy szeressék.” – áll a sírkő másik oldalán.

„Az alig kéthetes, aprócska kislány sorsa megpecsételődött. Az, hogy leválasszák a családjáról, egy pillanat műve volt, ő azonban egész felnőttkorát azzal tölti majd, hogy a születését és a kisgyermekkorát övező titok darabkáit egymáshoz illessze, és azon töri a fejét, mi lett volna, ha másként alakul az élete.”

„…ha nincsen gyökered – elvisz a szél.” Ez az idézet jutott eszembe
Judy Christie – Lisa Wintage: Megtalált életek regénye elolvasása után.

Lisa Wintage tragikus valós eseményeken alapulva írt egy regényt Elrabolt életek címen.(Többször olvastam.) A valóság és a fikció könyvében összekeveredett. A regény a sikerlisták élére került és megrázta, felrázta Amerikát. Több millió ember olvasta és sok-sok ember ébredt rá, hogy vagy a saját, vagy a szülei történetét olvassa, hogy ez a könyv róla szól!
A Megtalált életek c. könyv a folytatás, sok-sok ember igaz története, mindazoké, aki Lisa könyvének elolvasása után megkeresték az írónőt, hiszen egész életükben kutattak, kerestek valamit, amit eddig hiányoltak. Amiről nem tudtak semmit vagy nem akartak tudni semmit, de érezték a ki nem mondott életüket érintő szavakat, mondatokat és érezték, hogy valaki, vagy valakik részei az életüknek, de nincsenek velük. Soha nem leltek békét, keresték legbelül önmagukat. „Az elhagyatottság érzésétől sosem szabadulhat az ember.” – mesélte egyikőjük. Az Elrabolt életek elolvasása után rádöbbentek saját tragédiájukra, valamint szüleik, testvéreik, rokonaik tragédiájára.

„George Tann 1920 és 1950 között árvaházakat működtetett Tennessee államban, és több mint ötezer gyereket adott el gyermektelen házaspároknak. Ehhez persze korrupt politikusok, hivatalnokok, bírák, orvosok hallgatólagos vagy aktív segítsége is kellett. Amikor a hatóságok végre megindították a nyomozást, már nem állíthatták bíróság elé, mert Tann 1950-ben meghalt, és az állam törvényhozó testülete zárolta az aktákat.”

„ – Az ön valódi problémája maga az örökbefogadás – mondta a terapeuta Connie-nak. – Egész életében ezt a fájdalmat hordozta magában.”

Sok-sok gyermeket adott el pénzért George Tann oly módon, hogy vagy elraboltatta, vagy kórházi születés után halottá nyilváníttatta őket, vagy a szinte pár iskolát végzett anyagilag bajba jutott anyákkal félrevezető módon lemondó nyilatkozatot íratott. Az évek alatt nagyon sok gyermeket szakítottak el szüleitől, édesanyjától, testvéreitől. Ha több gyermek tűnt el egyszerre egy családból, szétszóródtak értékesítéskor (így egyszerű és kegyetlen szóhasználattal élve) Amerika szerte. Idős, hetven-, nyolcvan éves emberek keresik testvéreiket, vér szerinti rokonaikat, kutatják gyökereiket, értesülve szüleik haláláról eltűnt, zárolt majd ismét megnyitott akták fényében. Amikor ismét hozzáférhetővé válik minden, akkor döbbennek rá, hogy nem is így hívják őket, s sokszor nem is akkor születtek hónapra, napra pontosan, mint ahogy eddig hitték. Hetven-, nyolcvan valahány évesen szembesülnek valódi nevükkel, születési adataikkal, körülményeikkel, édesanyjuktól való elszakításuk tragédiájával és annak valós történetével. Sokszor a gyermekek, unokák vágnak bele a kutatásba a szülők, nagyszülők helyett, mert nekik nincs erejük mind ehhez. Félnek bolygatni a múltat, félnek szembesülni az igazsággal, azzal az igazsággal, melynek mindig két arca van: egy kegyetlen és egy őszinte.

Az Elrabolt életek megjelenése és elolvasása után többen megkeresték az írónőt, s neki köszönhetően a bátrabbak visszamehetnek tragédiájuk helyszínére, találkozhatnak rokonaikkal, sorstársaikkal és ellátogatnak az Árvaház hanyagsága miatt elhunyt gyermekek tiszteletére állított síremlékhez: „Annak a 19 gyermeknek az emlékére, akik végre nyugalmat leltek ezen a helyen. Jeltelenül, nyomtalanul. És azoknak a százaknak a tiszteletére, akik meghaltak a Tennesseei Gyermekotthonok Egyesülete rideg falai között. Végső nyughelyük ismeretlen…” – áll a sírkő fő oldalán.

A sírnál tett látogatáskor fogalmazódott meg ez a gondolat az írónőben:
„Járjunk nyitott szemmel a nagyvilágban, emeljük fel a szavunkat, ha szükséges, segítsünk az elesetteknek, tegyünk jót.”

kicsimoly P>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Imádtam az előzmény könyvet, így egyértelmű volt, hogy ezt is elolvasom.
Számomra még mindig felfoghatatlan, hogy emberek erre voltak képesek.
A könyv 15 család történetét meséli el…elrabolt csecsemők, elrabolt vagy eladott gyermekek, valamint a családjukkal való egymásra tálalás szép és megható történetei elevenednek meg a lapokon.
Megismerjük a történetek mögött lévő emberek vívódását, akarja – e tudni kik a szülei, hogy miért hagyták el.
Annak ellenére, hogy az alap történet szörnyű dolgokról szól, számomra ez a könyv mégis szép, hiszen Lisanak és Judynak köszönhetően lehetősége nyílt ezeknek az embereknek, hogy megtudjak, kik is ok valójában, illetve a gyermekeiknek, hogy felfedezzek múltuk gyökereit.
Én is hálás vagyok, hogy ezt a lehetőséget megteremtettek és megszerveztek az árváknak a találkozót.

Zsótér_Szintia>!
Judie Christie – Lisa Wingate: Megtalált életek

Jó kis lönyv, sok érdekes történettel.

TeresaM>!

Soha senki nem érkezik ok nélkül az ember életébe.

csak_olvass>!

Ha az embernek nagy szüksége van valakire, a sors rendszerint útjába is sodorja azt, aki segíthet, aki utat mutathat a számára.

csak_olvass>!

Sosem veszíthetjük el azokat, akik ránk bízták a történetüket.

Czagány_Tünde>!

Az elhagyatottság érzésétől sosem szabadulhat az ember.

Czagány_Tünde>!

Az ön valódi problémája az örökbefogadás…Egész életében ezt a fájdalmat hordozta magában.

Hapa>!

Ha az ember örökbefogadott gyerek – mondja, – a világot a veszteségein keresztül éli meg. […] Az örökbefogadás sosem múlik el nyom nélkül – ingatja a fejét. Mindig ott motoszkál az ember tudatának a mélyén. Az anya elvesztése… a legsúlyosabb veszteség.

Czagány_Tünde>!

Idősebb koromban egyszer üldögéltem a reptéren, néztem az embereket, és arra gondoltam, talán valamelyikük a rokonom.