A mű lényegében egy szubjektív nézőpontú szociográfia drogkereskedelemből dúsgazdaggá vált személyek életéről, amelyben az anyagi luxus és a lelki nyomor, a személyiségtorzultság és a félműveltség keveredik, fájdalmas-szánalmas eredményt produkálva. A könyvben családi események és személyes megélések keverednek aljas és kegyetlen bűntények érzéketlen, „újsághírszerű” leírásával, melyek közben a szerző „sikersztorik” özönét zúdítja az olvasóra. A történetekből kiderül, hogyan lehet „leleményesen megoldani különböző problémákat” – amely problémamegoldás során a rendkívül súlyos, társadalomra veszélyes bűncselekmények gátlástalan elkövetése „stabil alap”.
A szerzőben fel sem merül az a lehetőség, hogy ha az USA-ban a hatalom birtokosai azt akarták volna, hogy Escobar ne csempészhessen kokaint az USA-ba, akkor ezt megakadályozhatták volna. A Kolumbia és az USA közti kokainkereskedelmet egyébként sem Pablo Escobar, hanem mentora, Griselda Blanco építette ki, aki bűnözői karrierjét 11 évesen kezdte emberrablással, majd prostituáltként dolgozott. Ő találta ki az utcai motoros főbelövéses kivégzések, illetve az objektumokat megtámadó villámgyors és meglepetésszerű támadások radikális műfajait is.
A művet súlyos ellentmondások feszítik – ahogy ellentmondásos a mű címszereplőjének élete és gondolatvilága is. Érdemes felidézni, Pablo Escobar milyen mondatok kíséretében mondott le végleg közszerepléséről: „Tovább folytatom őszinte harcomat a zsarnoki uralommal és az igazságtalansággal szemben, a részrehajló titkos összefonódások ellen, melyek csak tovább szítják a nép megcsalásának örök tragédiáját, de a legfőképpen a nép szenvedésére érzéketlen és törtető politikusokkal szemben, akiknek ez az egész csak a javak bürokratikus újraelosztását jelenti.”
Egy nép szenvedéseire érzékeny ember… Mielőtt könnyekig hatódnánk, néhány elemi tényt azért tegyünk a szép szavak mellé: Escobar a 80-as évek végére gyakorlatilag polgárháború közeli helyzetbe sodorta „hőn szeretett hazáját”, „részrehajló titkos összefonódások” meghatározó szereplője és szervezője volt, száz- és ezerszám öletett és kínoztatott meg embereket, nem kímélve ártatlanokat sem, és egy igazságtalan és zsarnoki uralmat tartott fenn, kihasználva a szegények kiszolgáltatottságát és korlátoltságát – őket is csak beáldozható bábuként, eszközként használva „harcában”..
Az elhír(hedt)esült Escobarnak saját kijelentései és tettei közötti drasztikus ellentmondásra önmagának sajátos és sajnálatos módon élete végéig nem volt rálátása – tekintettel nárcisztikus és pszichopata személyiségére, amely az ellene fordulókban kizárólag csak kiirtandó ellenséget látott, nem mérlegelve és teljesen figyelmen kívül hagyva a sajátjától eltérő nézőpontok jogosságát. :S ( Kapcsolódó idézet: https://moly.hu/idezetek/1040929 ) És sajnálatos módon az apja korlátoltságát fia is „örökölte”, illetve „akarva-akaratlanul”, de elsősorban akaratlanul, „átvette”.
A fiú a szavak szintjén elhatárolódik apjától, nevet és lakhelyet is változtatott, mégis a könyvét eredeti nevén, Juan Pablo Escobar néven adatta ki – nyilván, hogy a „Pablo Escobar-brand” miatt jobban eladható legyen a könyv. :S A könyv alcíme: A történetek, amelyeket nem kellene ismernünk – viszont ezeket a történeteket a szerző is életben tartja azzal, hogy könyvet ad ki róluk.. Sajnálatos módon a szerző ezen a körülményen sem gondolkodott el – ahogy azon sem, hogy ha egy gátlástalan bűnözőt amolyan „ügyes problémamegoldónak” és „aranyembernek” mutat be könyve nagy részében, az vonzó példává válhat korlátolt, szegénységben élő emberek szemében.. :S
Ez esetben nem esett messze az alma a fájától – bár a szerző szándéka feltehetően az volt e könyv összeállít(tat)ásával, hogy az olvasók ezzel éppen ellentétes következtetésre jussanak.. :S Annyival árnyalja a mű azért a drogkereskedők életéről kialakított „gondtalan, bulis, izgalmas” képet, hogy azért a családnak szinte folyamatosan félelemben kellett élnie – de a problémakör ennél sok mélyebb és kiterjedtebb ennél e vonatkozásnál..
A témához kapcsolódó további értékeléseim:
Vallejo: Szerettem Pablót, gyűlöltem Escobart https://moly.hu/ertekelesek/3368347
Kordos Szabolcs: Hungary by night https://moly.hu/ertekelesek/3080729
Graham: Az alkoholizmus titkos története https://moly.hu/ertekelesek/3048096
Takács László: Nero https://moly.hu/ertekelesek/3040148