Blacksad: ​The Collected Stories (Blacksad 1-5.) 2 csillagozás

Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad: The Collected Stories

The ​classic hardboiled noir series featuring beloved anthropomorphic cat detective, John Blacksad, celebrates its twentieth year. Readers will now be able to experience five of Blacksad's biggest cases in a single comprehensive volume with new sketchbook material never published in English. Blacksad is constantly up to his ears in trouble. Sticking his nose into mystery after mystery, often getting involved with women almost as dangerous as the criminals he thwarts. Be it solving the murder of a famous actress or keeping nuclear weapons out of terrorist hands, Blacksad's grim work often provides a mirror for real world conflict and human issues, never turning a blind eye to racism, political tensions, or brutally sudden violence. Canales and Guarnido redefine the standards for graphic storytelling, carving striking characters that are both animalistic and intimately human. Guarnido's sumptuously painted pages and rich cinematic style bring the world of 1950s America to life,… (tovább)

Tartalomjegyzék

>!
Dark Horse, Milwaukie, United States, 2020
294 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781506716183 · Fordította: Anthya Flores, Patricia Rivera, Diana Schutz, Katie LaBarbera, Neal Adams

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Keiran_Rowley IP>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad: The Collected Stories

Oké, lehet hogy kicsit elfogult vagyok, meg sokat vártam ettől a kötettőloff, de valahogy ambivalens érzésekkel fejeztem be végül.

Blacksad egy igazi, hard-boiled magánnyomozó egy olyan világban, ahol az emberek humanoid állatok képében élnek. A genetikai sokféleség inkább olyan érzetet kelt, hogy a személyiségjegyekhez leginkább passzoló állatok képében kerülnek megjelenítésre az egyes karakterek. Így lehet például egy fehér tigrisnek leopárd fia ésatöbbi. Blacksad egyébként egy fekete párduc, akinek kissé megkérdőjelezhető erkölcsi kódexe mentén haladhatunk végig a történeteken.

A kötetben összesen öt nagyobb és két apró történet szerepel, amikről az egyes részértékeléseimet itt találjátok:
https://moly.hu/reszolvasasok/105199
https://moly.hu/reszolvasasok/105200
https://moly.hu/reszolvasasok/105285
https://moly.hu/reszolvasasok/105304
https://moly.hu/reszolvasasok/105340
https://moly.hu/reszolvasasok/105342

A két gyengébb sztori szerintem pont a kötetindító Somewhere Within the Shadows és a nagyobb történeteket záró Amarillo volt. Míg az előbbi ugyan alkalmas volt arra, hogy megteremtse a légkört a kötethez, maga a történet megszokott panelekből és konzervkarakterekből építkezett. Kicsit olyan volt, mintha a szerzőpáros bizonytalanul tapogatózott volna egy ismeretlen világ felé és ezért a már bevált toposzokhoz nyúlt volna. Hála az égnek, ez a folytatásban eltűnt, sőt, az Arctic Nation című sztorival egy kőkemény rasszizmussal, gyűlölettel és lenyűgöző karakterekkel operáló történetet kapunk. A sodró lendület aztán tovább robog a Red Soul kommunistáktól és az atomtól rettegő korszakba ültetett kvázi kémtörténetével, és meg sem áll a brémai muzsikusok félrecsúszott életét bemutató A Silent Hell történetében felsorakoztatott hátborzoló eseményekig. A hosszabb történeteket lezáró Amarillo már sajnos jelezte a Blacksad történetvonal kifulladását, a történet kuszasága végül egy elcsúszott melodrámába fordult. Ezt a helyzetet azonban kellemesen ellensúlyozta a kötet végére pozícionált két rövidke történet, melyek nagyon jól zanzásították azt, amiben a Blacksad annyira erős: az egyik borongós lett, gyomorba vágó fordulattal, a másik pedig kellemes, szívet melengető feloldozása a kötetnek.

Néhány szó a rajzokról és a storyboard-ról is:
A rajzok eszméletlenek. Azzal, hogy a szerzőpáros a karaktereket a személyiségükhöz igazodó állatokkal helyettesítették, egy olyan többletjelentést sikerült hozzáadniuk az egyébként is beszédes arckifejezésekhez/testtartásokhoz, hogy néhol csak lestem, mennyire pazar és ötletes egy-egy képkocka. A pasztell színek és az akvarellszerű színezés kellemesen erősíti a noir hangulatot. Néhol kicsit túlzóan művészi, de tagadhatatlanul gyönyörű vizuális hatást ér el ez a fajta színezés spoiler. Kell is ez a fajta vizuális többletanyag, a storyboard ugyanis nagyon egysíkú sajnos, csupán a kockák méreteiben van változás.off
Összességében a hiányosságai ellenére nagyon tetszett ez a kötet, és minden képregény rajongónak ajánlani tudom, aki a megszokottól kicsit eltérő dologra vágyik, de mégis valami klasszikusat venne a kezébe.


Népszerű idézetek

Keiran_Rowley IP>!

There are a lot of clichès about us cats. One says that we have nine lives.
I’ve honestly never really wanted to find out if that’s true or not.

page 43 (Somewhere Within The Shadows)

Keiran_Rowley IP>!

Ray: Unca John! Can I see your gun?
Blacksad: Good guys don’t carry guns, Ray, ‘cause we know they always wind up shooting someone.
Ray: Yeah! That’s why they’re so cool!

page 266 (Amarillo)

Keiran_Rowley IP>!

You don’t need to be a genius to figure out when you’ve just stumbled on a secret. If the place is suspicious, the hour suspicious, and the people there are doing something awefully strange…

…then you can bet there’s something fishy going on.

But if a guy with a detonator in his hand adds himself into the equation, it’s time to stop thinking – -
– - and run!

page 141-142 (Red Soul)

Keiran_Rowley IP>!

Weekly: You wouldn’t have shot him, would you?
Blacksad:
Weekly: No, of course not … You’re not like that!
Blacksad: And you? You’re not going to publish that crap, are you?
Weekly: Of course I am!

page 77 (Arctic Nation)

Keiran_Rowley IP>!

It’s also said that we’ve got something personal against rats. That one’s true. Even more if they make the mistake of slipping into your den with a gun.

page 43 (Somewhere Within The Shadows)

1 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Ed Brubaker: Batman: Gotham Noir
Volker Kutscher: Babylon Berlin
Greg Rucka: Whiteout
Agatha Christie – François Rivière: Murder on the Links
Ed Brubaker: Reckless 3. – Destroy All Monsters
Brian Augustyn – Mike Mignola: Batman – Gotham by Gaslight
Alan Moore – Antony Johnston: Neonomicon
Alan Moore: Watchmen (angol)
Ed Brubaker: Criminal 6. – The Last of the Innocent
Neil Gaiman: The Sandman 3. – Dream Country