A ​Silent Hell (Blacksad 4.) 19 csillagozás

Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Detective John Blacksad returns, with a new case that takes him to a 1950s New Orleans filled with hot jazz and cold-blooded murder! Hired to discover the fate of a celebrated pianist, Blacksad finds his most dangerous mystery yet in the midst of drugs, voodoo, the rollicking atmosphere of Mardi Gras, and the dark underbelly that it hides!

Dark Horse, Milwaukie, 2012
112 oldal · ASIN: B00CF5BJTY · Illusztrálta: Juanjo Guarnido
Dark Horse, Milwaukee, Amerikai Egyesült Államok, 2012
112 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781595829313 · Illusztrálta: Juanjo Guarnido

Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Mardi Gras had ended two days earlier, but I was getting the feeling that people in this city wore their masks all year long.

John Backsad ezúttal New Orleans-ba érkezik. Egy eltűnt zenészt keres, de spoiler sötét titkokra, félelemre, féltékenységre, irigységre, zilált családi kapcsolatokra és pár hullára talál, és az sem kizárt, hogy párat elhasznál a saját életei közül is.
A képregény továbbra is a klasszikus noir vonalat képviseli, szabályosan hallom a karcos, füstös hangot, amin Blacksad narrálja a történetet. Ennél hangulatosabb már csak akkor lehetett volna, ha zenét is kapok mell, bár a jazz és a blues nem igazán az én műfajom.
A képi világ az előző részekhez méltóan részletgazdag, bár olvasás közben néha elkapott valamiféle hiányérzet. Mintha most több lett volna az 'állókép' és kevesebb a mozgás és a lendület, amit a korábbiakban nagyon kedveltem. De az is lehet, hogy csak túl sokszor tűnt fel ugyanaz a fintorszerű kifejezés Blacksad arcán.

Zsuzsanna_Makai>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Ezek a rajzok egyszerűen csodásak!
Most a színezésre és az árnyékolásra is rácsodálkoztam, pl a gyertyamegvilágítós résznél, vagy amikor a fa árnyékában ebédeltek.
A Mardi Gras képek pedig egyszerűen falra valók, bekeretezve.

Balázs_Erőss>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Megint egy erős történet, zseniálisan kialakított karakterekkel, ezúttal New Orleans-i helyszínen. A korszak ugyanaz, itt is fantasztikusan érezhető az 50-es évek hangulata.
A könyvben még szerepel két rövid történet, valamint némi alkotói folyamat-ismertető.
A rövidek közül a gyermekeit megölető hatalom ellen ágáló tyúkanyóé nagyon elgondolkodtató.
Hiába no, a képregények között, az érdekesebb történeteket és ötleteket lehet, hogy nem is az USA-ban kell keresni…

littlelinda>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Ebben a kötetben is egy erkölcsileg sokkoló témát követhetünk Blaksad nyomozásán keresztül: azt, ahogy a korrupció és a pénzéhség tökreteszi majd eltiporja a tehetségesek életét, akik képtelenek küzdeni ez ellen, maxium a drog világába menekülni, ami csak felgyorsítja a halálukat. Az egész nyomozás egy patthelyzet volt, és nagyon sajnáltam Blacksadet, amiért spoiler. Érdekes volt a történet, annak ellenére, hogy mindig egy elég klisé kis detektív történet rajzolódik ki előttünk, eddig egyszer se nagyon tudtam kitalálni, mi lesz vajon a vége :D (de lehet csak nem olvastam elég detektív történetet) Ez a kötet ha lehet még gyönyörűbb volt, mit az előző, az egész oldalas képeket percekig csodáltam. A fél csillag levonás csak amiatt van, hogy ez a történet nem volt annyira pörgős és izgalmas mint az előzőek, inkább a kikérdezős/utánajáró nyomozás volt most a középpontban :)

kormix P>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Továbbra is mesés a sorozat, Blacksad legújabb kalandja az eddigieknél is jobban tetszett. New Orleans, 1950-es évek? A készítők igazán beletrafáltak, hiszen nemcsak remek atmoszférát szolgáltatott a város egy újabb titkokkal és erőszakkal teli ügy felderítéséhez, hanem – mint az a kötet közepe-vége felé lévő részből ki is derült – számukra is izgalmas munkát és fejlődést jelentett a folyamat, mialatt életre keltették azt. Érdekes volt megismerni az alkotói munkát ilyen szintű részletességében, nem is gondoltam volna, mennyi fejtörést tud okozni egy olyan apróságnak tűnő dolog, mint gyertyák a szobában vagy egy füstös, félhomályban tengődő kocsma.
Ami a történetet illeti, egy elsőre egyszerűnek látszó eltűnési ügyről van szó, amely Blacksad kitartó nyomozásának köszönhetően egy súlyos bűnökkel teli esetté növi ki magát, hogy aztán spoiler. A karakterek most sem okoztak csalódást, Week különösen vicces volt, kezdem megkedvelni.
A kötet végén szereplő két apró történet is remek volt, az elsőnek nagyon tetszett a csattanója, a másodikból pedig kiderült, mi jelenti a nyugalom szigetét Blacksad számára ebben a kaotikus világban.

Perly>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Ez már valamivel jobban tetszett, mint az előző két rész, de sajnos az elsőt meg se közelíti. A kiadvány a képregényen kívül még tartalmaz egy „Így készültet” az illusztrátor jóvoltából, illetve két 2-2 oldalas történetet (Spit at the Sky és Like Cats and Dogs).
Nekem határozottan tetszett, ahogy Guarnido majdhogynem képről képre elbeszéli az alkotás folyamatát. Ami a két mini képregényt illeti, jó rövidek, és habár szívesen olvastam volna őket még tovább is, de így is nagyon ütősek. :-)

ChEebor>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

A történet most is nagyszerű, Blacksad egy eltűnt zenészt keres, ám közben egy igencsak borzalmas régi ügybe botlik bele, és hamarosan egy bonyolult és meglehetősen reálisnak érezhető konfliktusrendszer közepén találja magát. Mindez megfelelően melankolikus és az előzőekhez hasonlóan tökéletes noir tálalásban érkezik, fantasztikus szövegekkel. Többet nem érdemes róla mondani, mert tényleg minden jól van adagolva benne. A Dark Horse kiadás a végén tartalmaz egy színvonalas ismertetőt arról, hogyan dolgoznak az alkotók, mitől lesz olyan csodás a képi- és színvilág. Valamint tartalmazza a két rövid, pároldalas történetet is, amik szintén nagyon hatásosak (szerintem az A Spit in the Sky egy igazi mestermű).

ujhelyiz P>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Főhősünk, John Blacksad magánnyomozó megérkezik New Orleans városába, ahol teljesen eltérő problémakörrel szembesül: miközben egy eltűnt jazz-zongoristát kutat, megmerült az egykori rabszolgatartó állam mindennapjaiba, ahol a felsőbbrendűségüket hirdető fehér állatok próbálják meg az eseményeket irányítani, miközben az egyszerű emberek tragédiái bizony feltűnnek.

A Mardi Gras maszkjai bizony nem csak egyszerű embereket rejtenek, a háttérben levő titkok halálosak (még szerencse, hogy nyomozónknak 9 élete van, az még pár kötetre elég lehet), és bizony még arról is gondolkozhatunk, hogy milyen múltbeli tettet lehet elnézni valakinek. Más szóval, a könyv ugyanúgy jó, mint az előzménye, egy remekül sikerült noir krimi történet képregény formában.

FZolee>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Blacksad látszólag egyszerű ügyéből egy rendkívül komplex történet kerekedett. Ez most nem volt olyan pörgős, akciódús, de ez egyáltalán nem volt gond. A képregény feldolgozásához ez a sebesség tökéletes volt, hiszen elég komoly és komor témákat dolgozott fel, eléggé súlyos emberi sorsokat ismerhettünk meg.
Még mindig csak csodálkozni tudok a gyönyörű rajzoláson. Kifejezetten kiemelkedő alkotás volt az, amikor fák alatt ültek a szereplők és a rajzoló az árnyékon átszűrődő fényt ábrázolta. A Mardi Grashoz kapcsolódó összes kép pedig egyszerűen zseniális volt.
Belekötni továbbra sem tudok semmibe, várom a következő részt!

Natasha>!
Juan Diaz Canales – Juanjo Guarnido: Blacksad – A Silent Hell

Mindig szomorú leszek a Blacksad-történetek végén. Egyrészt azért, mert vége van és még olvasnám, másrészt sokszor szomorú véget ér maga a történet, harmadrészt mert olyan jól ragadja meg a korrupt, becstelen, 50-es évekbeli társadalmi réteget, olyan őszinte az emberek mocskosságát illetően, hogy a szomorúság az ember legmélyéből jön elő.

A fél csillag levonást csak azért adtam, mert drágának tartom az egy hosszabb és pár rövidebb történetet tartalmazó kötet árát még akkor is, ha extrákat raktak bele. Akkor már kivárom a (remélhetőleg előbb-utóbb esedékes) gyűjteményes kötet megjelenését.

ViraMors P>!

– Do we know each other…?
– It's possible. After all, we're both cats… …we must have crossed paths in one of our nine lives.

ViraMors P>!

And some claim that cats always land on their feet, but I wouldn't throw myself off the Empire State Building to test that theory.

ViraMors P>!

– How do you picture hell, Mr. Blacksad? For me it's a place without music… totally silent.

littlelinda>!

– Why play hard, if you take the job in the end?
– Pure marketing. To be convincing, I have to be as cynical as in detective movies. That's what people expect.

Sartre said that hell is other people.
It's a brilliant sentence, but I think it reflects a state rather than a universal truth. It's true that others can make life unbearable…but they can also be our companions in paradise. For me, hell is nothingness. A place without friends, without music without words that stimulate the imagination, without beauty that exalts the senses…

Blacksad sorozat · Összehasonlítás