51. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Szabad-ötletek ​jegyzéke 147 csillagozás

József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

A modern magyar irodalomtörténet és kulturális emlékezet és olvasói szeretet egyik legnagyobb dilemmája, hogy kiadható és olvasható-e a Szabad-ötletek jegyzéke. Hol húzódik a határ az intim, személyes és a nyilvános, közös között? Egy zseniális költő fullasztó képekben, delejező metaforákban tomboló szövege lehet-e csupán orvosi dokumentum, patologikus kórisme, vagy szükségszerűen műalkotás, szürreális stílusjegyekkel, fontos életrajzi információkkal, amelyet jogunk van olvasni. Kik vagyunk mi olvasók? Lélek-kukkolók vagy megértő távoli barátok? Ha kezünkbe kulcsot is kapunk, benyithatunk-e ama „héttoronyba”? Akárhogyan is: ez az egyik legfelkavaróbb szöveg, amit valaha papírra vetettek. Ezt az érzést Felvidéki András feszült és pontos illusztrációi fel is erősítik.

Eredeti megjelenés éve: 1990

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Veszedelmes viszonyok

Cartaphilus, Budapest, 2010
86 oldal · ISBN: 9789632661711 · Illusztrálta: Felvidéki András
Atlantisz, Budapest, 2000
Atlantisz, Budapest, 1997

ÁrnyékVirág
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

Nekem nem jáf, hanem fáj. Olvasni. Átérezni. Megérteni. Vagy csak megpróbálni.
Szabad volt kiadni? Orvosként azt mondom: nem. Mert ez egy magánjellegű, terapeutikus céllal készült írás (kellene legyen), és a pszihiátriában különösen fontos a beteg teljes bizalma a kezelője iránt, és ez csak teljes titoktartással érhető el. Nem voltam meggyőződve felőle, hogy J.A valóban komolyan vette ezt, vagy inkább egy különleges alkotási lehetőségnek, nem sarkított-e helyenként, megérezve, hogy mit várnak tőle. Akár tudatosan, akár csak engedve a feltörő gondolatfolyamnak mélyre ásott a saját lelkében, régi sebeket tépett fel – csalódásokat, szeretethiányt, elvetélt szerelmeket és ambiciókat, kétségeket, pénztelenséget. De ő ezt tette a verseiben is.
Magadat mindig kitakartad,
sebedet mindig elvakartad,
híres vagy, hogyha ezt akartad.
S hány hét a világ? Te bolond.
Emberként, a mindenkiben megbújó perverz kíváncsiság miatt meg úgy érzem, hogy ezt igenis szabad volt kiadni. Talán szükséges is. Mert József Attila József Attila volt, és ez a különleges, lélekszaggató mű is része az alkotásainak.
Számomra ettől nem lett kevesebb, nem lett más. Hitelesebb lett. Zseni volt, költő, szeretetre éhező kisgyerek, szexuális frusztrációkkal küzdő férfi, az el nem ismertség miatt szenvedő alkotó, pszihés beteg, önmarcangoló, gúnyolódó kobold. Ember, saját lelki mocskában fetrengő és tisztaságra vágyó. Szeretnivaló.

Chöpp

Nem:
Tökéletes.

gazibla P
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

Húú!! Mekkora mélységes fájdalom és elkeseredettség volt ebben az emberben. Mekkora szeretet éhség, düh és agresszió. Nehéz szavakat találni e kötet után. Egyáltalán nem tudtam azonosulni a kötet mondanivalójával és trágárságával. Néha azon gondolkodtam, hogy jobb lett volna, ha ezt könyvet sosem adják ki. De a végére mégis arra jutottam jó, hogy kiadták, mert így láthatjuk meg igazán milyen ember volt József Attila. Szörnyű és megbotránkoztató, de mégis örülök, hogy elolvastam.

Aigi P
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

Szabad asszociációs énfelszabadítás. Olyan volt olvasni, mintha bontógolyóval vágtak volna arcon. Van itt minden. Szeparációs szorongás, sértettség, elfojtott vágyak, szégyenérzet, bűntudat, düh, félelem és talán leghangsúlyosabban a szeretetéhség. Nem tudom eddig miről gondoltam, hogy őszinte és kíméletlenül kitárulkozó, de ezt olvasva biztosan újraértelmezném azokat.

Kozmikus_Tahó

….meg
akarom
csókolni
most és mindörökké
József Attilát.

Bélabá P
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

Most őszintén, milyen kritikát erről írni? Hogy húúúú meg hőőőő, ez bizony nagy trágárság?
Igen az! Azt gondolom, van benne egy kis művésziség. Naturalista meg szürreális. Nem ez maga József Attila, ezt tudjuk, ha ez lenne a stíljegye, akkor is nagy mester lehetne a maga módján. Bukowski-szerű vagy Vonnegut. Valószínű a korszak művészeti stílusa erősen kihatott rá. És? Elkezdett ilyeneket firkálgatni, karcolgatni. Próbáltam én is hasonlókat, de nem ilyen stílben. Nem könnyű még az absztrakt „szófosás” sem, ezért érzem művészinek. Az, hogy milyen? Az egy másik kérdés, de ez van, ezt tette elénk a költő. Pont.

te huncut

a zanyád
te csibész! :-)

Beatrix_Farkas
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

József Attila olyan volt nekem a gimiben, mint más lányoknak a Take That vagy a Backstreet Boys tagjai, vallásosan imádtam. Ha valaki kinyitott egy kötetet, s elkezdte olvasni egy versét, tudtam folytatni. Elolvastam mindenki könyvét, aki valaha fontos szerepet játszott az életében, és persze Valachi Annát, Tverdotát, másokat.
Na meg a Szabad-ötletek jegyzékét is. Most újra. Lehet egy ilyen írást értékelni? Nem. Érdemes elolvasni? Nem tudom. Meg tudunk új dolgokat József Attiláról? Igen.
Mindenesetre tartom, hogy ezt a művét talán nem teljesen kiadásra szánta (még akkor sem, ha erre az előszó némiképp rácáfol). Én biztosan nem lennék képes így írni, egyszerűen ennyire nem tudnám elengedni a kontrollt, pláne nem akkor, ha a lelkem egy darabja a füzet kiadását tervezi. Vagy csak azt, hogy valakinek (pl.: Gyömrői Editnek) megmutassam.

tgorsy
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

Nyomtam valahány csillagot, de semmi jelentősége. Döbbenet van bennem. Nem József Attila miatt, nem is azért, hogy olvashatóvá tették. Az vesse rá az első követ, akiben még soha nem fogalmazódtak meg hasonló gondolatok, dühök. Csak nekünk nem kellett leírni. Ez a döbbenetem tárgya, anélkül, h. a pszichológiát, vagy a J A pszichiáterét megítélném.
MIÉRT NEM OLVASTA EL A VERSEIT?
Minden, amit ebben a füzetben leírt, ott vannak a versekben.
Kedves Edit! Kár volt a költőt ennyire megalázni önmaga előtt.
Szorul a torlom.

Kiss_Csillag_Mackólány P

Ó, jaj nekem.
Hogy mondhatnék én véleményt József Attiláról?
Ráadásul kellően kritikusat?
Mindegy, ő már úgysem haragszik meg rám.
Mit ne mondjak, néhány órán keresztül némán puffogtam magamban. Egy félig részeg kocsislegény jó néhány álmatlanul átmulatott éjszaka után is megirigyelhetné ezt a szókincset.
Ráadásul nem is akármilyet!
Mi volt ez? Hogy került ez utcára? Emberkézbe?
Nem értem.
József Attila???
Jézusom!
Egyébként viszont messziről nézve sztétikusak a sorképek, folyamatosan olvasva, értelmezés nélkül andalítóan dallamos.
Elképzeltem, ahogyan egy magyarul semmit sem tudó ember felolvasná hangosan, és azt hinné, hogy valami lágy, kellemes, „neadj'isten” szerelmes balladát olvas.
Na ez a költészet.
Megtaláltam az értelmét!
Őszintén köszönöm @Bélabá, hogy megismerhettem általad a költészet eme oldalát is! De komolyan!

Lynn
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke

Nem örülnék neki, ha az én naplószerű írásaimat megjelentetnék… Azt gondolom, ez sem azért íródott, hogy a nagyközönség olvassa. Nem esett jól, őszintén megmondom néhol csak átsiklottam a szövegen, hogy ne maradjon meg bennem tartósan, ami le van írva…

Altair

Az a szerencsétlen, aki ezeket írta mérhetetlenül áhítozik a szeretetre, hogy a szeretet vissza tartsa őt oly dolgok elkövetésétől, melyeket fél megtenni.

Frank_Spielmann I

borzasztó, hogy az ember egyedül van

borzasztó, hogy van tudata csak ezért van egyedül

vagy csak azt hiszi, hogy egyedül van

zördög

13 éves korom óta csak álörömeim voltak, csak azért örültem, hogy ne hőköljenek vissza tőlem az emberek

encsy_eszter

én nem vágok többé sanyaru képet, vagy adnak enni, vagy sem

vagy szeretnek vagy sem

én egyedül nem tudom fölforgatni a világot

Dün SP

a bajok lerakódnak az emberben, mint a csontokban a mész

encsy_eszter

hozzám ne legyen jó senki mert megölöm

leölöm

legyilkolom

Ezt a könyvet itt említik