5. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

József ​Attila összes versei 367 csillagozás

József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei József Attila: József Attila összes versei

A ​jelen kiadás összeállításánál az 1984-ben megjelent kritikai kiadásra támaszkodtunk. (József Attila összes versei. Bp. 1984. 1-2. kötet. Akadémiai Kiadó.) Kötetünk hét új verset tartalmaz. A Nem! Nem! Soha! címűt Szörényi László közölte a 2000 című folyóirat 1989. novemberi számában (60. 1.); a Tanítások 15. részének hasonmása a Borda antikvárium 10. sz. Ajánlójegyzékében látható (Bp. 1987. 45.); a]ött, megfogott és áthajított hasonmásának megjelenési helye: József Attila: A legutolsó harcos. A költő kéziratos verseskönyvének hasonmása. (Sajtó alá rend. Tóth Ferenc.) 84. számozatlan lap. Bp. 1983. Helikon Kiadó. A Mivelhogy oly szépen terít a… kezdetű alkalmi vers hasonmása a Köztársaság 1993. április 9-i számában jelent meg. A Faragó Sáriról írt versike a Terézváros 1989. november 3-i számában, a Homonnai Ibinek szóló alkalmi vers a Holmi 2000. novemberi számában jelent meg.A költő utolsó, halála napján írt verse tévesen csak mint változat szerepelt a kritikai kiadásban. Önálló… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Magvető Klasszikusok, Osiris Klasszikusok, A magyar költészet kincsestára, Fekete verseskötetek, Fehér verseskötetek

Osiris, Budapest, 2019

József Attila

192 tag · 137 karc · Utolsó karc: 2020. március 23., 15:02 · Bővebben

vighagika
József Attila: József Attila összes versei

József Attilát talán pont tragikus sorsa tette ilyen nagyszerűvé.
A magyartanárom sajnos nagyon nem szereti (nem is tud nagyon objektíven beszélni róla), én viszont értékelem a költészetét. Még szerencse, hogy itthon megtaláltam az összes versei kötetet, egy élmény volt. Bár a legtöbb verset ismertem, ezért gyorsan kivégeztem a kötetet, mégis felemelő olvasás volt.

sztimi53 P
József Attila: József Attila összes versei

Valaki egyszer azt mondta róla, hogy ő a legnagyobb költő, aki történetesen magyar nyelven írt. Szerintem is.

Lunemorte MP
József Attila: József Attila összes versei

Bár volt pár vers, mely nem lelt szívemben menedékre, azért erre a kiváló költőre én csak csillagos ötöst adhatok. A versei nagy része a szívembe zárultak és már valószínűleg nem is fognak onnan kipárologni, mint valamilyen fekete köd a mámortól…
Köszönöm, hogy voltál, köszönöm, hogy írtál! Emléked örökkön-örökké lelkembe olvadt…

olvasóbarát P
József Attila: József Attila összes versei

Újraolvasás, párhuzamos és válogatott versolvasás volt. Valachi Anna: „A nő számomra rejtély” József Attila asszonyai című kötetének olvasása közben kerestem meg azokat a verseket, amelyek a kötetben szerepelnek, József Attila életében jelentős szerepet játszó nőkhöz íródtak.
Eszmélet: „Láttam a boldogságot én, / lágy volt, szőke és másfél mázsa.” A makói évek alatti eszmélés, a szülők hiánya, a szegénység. Kilátástalanság.
Leánykérő ének: Annyira vágyott az otthonra, a megértő társra, többeket kért feleségül, senki sem merte vállalni vele a közös életet. „Nászt dalolok Teneked szilajon. / – Jajj, ha fülednek e dal sose kellett.”
Riának hívom: Saitos Valéria a vers ihletője. A makói évek alatt ismerték meg egymást.
„Egy hangvilla két ága vagyunk / s mégis, ha egymásra nézünk,! Néha rekedten száll föl a szomorúság.”
Luca, Lucám, Csüngője voltam: „Csüngője voltam én Lucámnak / s ő rázott férfi s nő előtt.
Áldalak búval: „Őrizlek kérő tenyerekkel.”
Ringató:"Lehet, hogy szerelme/ földerül majd mással, / de az is ringassa / ilyen ringatással."
Mikor az uccán:"Akit ringattam vigyázva, ölben / óh hogy aggódtam – elveszik tőlem."
Tedd a kezed: „Úgy őrizz, mint / ki gyilkolna, / mintha éltem, /élted volna.”
Ritka boldogság, szerelem szomorúság. A kapcsolatok ismétlődése, a reménykedő szerelem, a meg nem értettség szólal meg ezekben a versekben.
Kertész leszek : A szép környezet szemlélése, a család és a gyermek utáni vágyódása is benne található. Elrejtve benne van apja neve is: „virágáron”
Nyár volt: …”hát begyújtottunk a mesekályhába, / ott melegedett belém,/ hogy valahol, ahová elérünk, / vár ránk a lány, aki mi vagyunk,”…
Óda http://moly.hu/idezetek/327207
Judit: Szántó Judit nem kapott szerelmes verseket, kapcsolatukról ez a vers vall. „Ha varrsz, se varrhatod meg közös takarónk, / ha már szétesett.”
Gyömrői Edit jelentős hatással volt az életére, ideális partner volt az önmegismeréshez. „Mélylélektani élveboncolás” volt Attila számára a kapcsolat.
Gyermekké tettél: „Hiányod átjár, mint huzat a házon./ Mondd, – távozzon tőlem a félelem.”
A pszichoanalitikus kezelések hatása ismét előhozta belőle a 17 éve halott anya emlékét. December 3-án, édesanyja születés,- és névnapjának előestéjén lett öngyilkos. Anyját imádva gyűlölte, nem tudta feldolgozni, hogy korán elvesztette. Erről a versről többen hihették, hogy róluk szól, hiszen életében többen játszottak anyapótló szerepet.
Kései sirató: „Lágy őszi tájból és sok kedves nőből/ próbállak összeállítani téged;”
Mint a mezőn: a gyermeki kiszolgáltatottság verse. „s nincs tanya, anya, hova futna.”

Tilla

A sínen egy vonat jön,
én állok ablakaiban,
és én fekszem az útjába,
egy ember, ki többfele van,
ki mindenhol tanítható már
óvodától egyetemig.

Megleltem, íme hazámat
s nevemet hibátlanul.
Hogy hány hét is a világ,
a jó pap holtig tanul,
és mindenhol tanítható már
óvodától egyetemig.

Ahhoz elég sokat próbáltam,
hogy szakaszolható legyek,
résztvettem mozgalomban,
kiváltam, elvegyültem s egyebek.
Egy mindenhol taníthatónak
kiosztva most már mindene,
és nem tudja megkérdezni,
hogy önnönmaga lehet-e.
Mert minden vonatnak mindegyik,
mindegyik ablakában ő,
csak ő áll, s hogy mindennek háttal,
azt nem tudja a tanított integető.
(Bereményi Géza)

mongúz
József Attila: József Attila összes versei

Túl jó életem volt, azért maradtam ilyen középszerű f.sz, és azért nem lettem ekkora kibszott zseni? Vagy ez inkább genetika? Czeizel doktor nyilván tudná a választ. Nekem pedig marad az olvasás újra és újra és újra. Ha már én nem tudok építeni, legalább épülök.

Nagyfehérasszony

Szerelmes vers
Hegyes fogakkal mard az ajkam,
Nagy, nyíló rózsát csókolj rajtam,
Szörnyű gyönyört a nagy vágyaknak.
Harapj, harapj, vagy én haraplak.

Ha nem gyötörsz, én meggyötörlek,
Csak szép játék vagy, összetörlek,
Fényét veszem nagy, szép szemednek.
– Ó nem tudom. Nagyon szeretlek.

Úgy kéne sírni s zúg a vérem,
Hiába minden álszemérem,
Hiába minden. Ölbe kaplak:
Harapj, harapj, vagy én haraplak!
1923. jan. 1.

e kávéházi szegleten
magam
magam.

Harminckét évem elszelelt
s még havi kétszáz sose telt.
Az ám,

szablyával óvta ellenem.
Ideidézi szellemem
hevét
s nevét:

„Ön, amig szóból értek én,
nem lesz tanár e féltekén” –
gagyog
s ragyog.

Ha örül Horger Antal úr,
hogy költőnk nem nyelvtant tanul,
sekély

kulturmosoly

A semmi ágán ül szivem,
kis teste hangtalan vacog,
köréje gyűlnek szeliden
s nézik, nézik a csillagok.

Kapcsolódó szócikkek: csillag
Izolda P

József Attila: Betlehemi királyok

Adjonisten, Jézusunk, Jézusunk!
Három király mi vagyunk.
Lángos csillag állt felettünk,
gyalog jöttünk, mert siettünk,
kis juhocska mondta – biztos
itt lakik a Jézus Krisztus.
Menyhárt király a nevem.
Segíts, édes Istenem!

Istenfia, jónapot, jónapot!
Nem vagyunk mi vén papok.
úgy hallottuk, megszülettél,

Irul-pirul Mária, Mária,
boldogságos kis mama.
Hulló könnye záporán át
alig látja Jézuskáját.
A sok pásztor mind muzsikál.
Meg is kéne szoptatni már.
Kedves három királyok,
jóéjszakát kívánok!

1929. december

Kapcsolódó szócikkek: karácsony
czegezoltanszabolcs

Az Isten itt állt a hátam mögött
és én megkerültem érte a világot.

madárka

és beleborzongok, látván, hogy nélküled éltem.

Flóra, 1937. február

AniTiger MP

Gyermekké tettél. Hiába növesztett
harminc csikorgó télen át a kín.
Nem tudok járni s nem ülhetek veszteg.
Hozzád vonszolnak, löknek tagjaim.

Számban tartalak, mint kutya a kölykét
s menekülnék, hogy meg ne fojtsanak.
Az éveket, mik sorsom összetörték,
reám zudítja minden pillanat.

Etess, nézd – éhezem. Takarj be – fázom.
Ostoba vagyok – foglalkozz velem.
Hiányod átjár, mint huzat a házon.
Mondd, – távozzon tőlem a félelem.

Reám néztél s én mindent elejtettem.
Meghallgattál és elakadt szavam.
Tedd, hogy ne legyek ily kérlelhetetlen;
hogy tudjak élni, halni egymagam!

Anyám kivert – a küszöbön feküdtem –
magamba bujtam volna, nem lehet –
alattam kő és üresség fölöttem.
Óh, hogy alhatnék! Nálad zörgetek.

Sok ember él, ki érzéketlen, mint én,
kinek szeméből mégis könny ered.
Nagyon szeretlek, hisz magamat szintén
nagyon meg tudtam szeretni veled.

Gyermekké tettél

Frank_Spielmann I

Az én szivem sokat csatangolt,
de most már okul és tanul.
Aki halandó, csak halandót
szerethet halhatatlanul.