30 ​nap alatt eszperantóul 10 csillagozás

Eszperantó nyelvkönyv türelmetlen embereknek és magántanulóknak
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9635710321 · Illusztrálta: Endrődi István

János_testvér I>!
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul Eszperantó nyelvkönyv türelmetlen embereknek és magántanulóknak

Szerintem korának legszínvonalasabb nyelvkönyve volt. Már nyilván újra kellene írni a technikai változások miatt (belevenni a netet, stb.), de így is élvezettel forgatható. A szellemisége használható más nyelvek tanulásánál is, magam is hasonlóan járok el az olasznál, és Deo volente hamarosan a románnál.

deaxx >!
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Az ember már úgy hozzászokott az 5 percekhez, meg az egy hónapokhoz, hogy ha egy nyelvkönyv úgy kezdődik, hogy 30 nap alatt, akkor az, mint az összes többi nyelvkönyvnél, csak egy hatásvadász frázis, nem jelent az ég adta világon semmit, aztán belelapozunk ebbe a sárgába, és nincsenek leckék, csak napok… (de az ember két legyet üt egy csapásra, ha nem hármat, mert nagy betűkkel van írva, hogy UNUA TAGO, LUNDO, és tovább, szóval a számokat, a sorszámokat és a hét napjait már tudja is. Egy idő után.)

Szóval furcsa könyv ez, nem ezt szokta meg a nyelvtanuló – és azt hiszem, egy természetes nyelvvel nem is lehet ezt így végigzongorázni. És hát látszik rajta, hogy „nem mai gyerek”, de még így is hasznos módszerek vannak benne. Bár nem mindennel értek egyet.
Meg vannak benne anekdoták. Meg persze humor. (Amire nem… mindig vagyok vevő – ezek a rajzok pl. azokat a tipikusan keresztrejtvényben megjelenő karikatúrákat idézik, brr)
Szóval furcsa könyv ez, furcsa.

Külön pozitív élmény, hogy sokszor egyszeri elolvasással megjegyzem a dolgokat, nem kell kivételekkel, meg nemekkel, meg hasonlókkal szöszölni. Az azért egy fellélegzés, mikor a másik nyelvben kétpercenként elfelejtek egyeztetni, vagy épp nem felejtek el, csak rosszat választok, na mindegy, most kell sírásszünetet tartani, DE -MÉG- NEM AZ ESZPERANTÓ MIATT, és az már valami. Nekem nagy nehézséget okozott, hogy határozatlan névelő nincs, mindig ki akartam tenni… jobb híján a la-t. És a tio / tiu stb. közötti különbség szintén összezavart, de talán már megy…

Néha gyors volt a tempó, de ez egyéni defekt (mármint, volt, hogy három tagojn sikerült egy nap alatt, máskor pedig egy tagon három nap alatt), és nagyban függ attól, hogy mit tudok már amúgy is más nyelvekből.
(A tio/tiu/c^i tio/c^i tiu, amit fentebb említettem, pedig bővebb kifejtést érdemelne, mert gyökér vagyok, na.)

Azt azért hozzá kell tennem a nem létező olvasáshoz, hogy a könyv feléig jutottam el – ennyi kellett a vizsgához, ami mellesleg jól sikerült! – és ezért érdemben nem tudok nyilatkozni a könyv másik feléről.
De szó szerint életmentő volt! Nem mindennel értettem egyet benne, nem is mindent tanultam meg, használtam más könyvet is, de a lényeg: rövidebb és egyszerűbb szövegeket megértek. Ha újra eszperantóznék, ezt a könyvet biztosan elővenném – és ez már megéri az öt csillagot.

tigi5 IP>!
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Mivel nem első találkozásom a könyvvel (nyolcadikos korom óta többször is elővettem az eszperantót, már csak rendesen meg kellene tanulnom:)), az elején fürgén haladtam, a végére – szokás szerint – meglassúdtam. Nem sokkal a megjelenése után már a kezemben volt, és akkor kb. a feléig jutottam. Negyven év is eltelt azóta, de még mindig nagyon jónak tartom, rajzaival, humorával, olvasmányival, tanácsaival igazi kedvcsinálónak a tanuláshoz.
Azt nem tudom, meg lehet-e belőle tanulni eszperantóul, mert én sajnos a tanulók azon típusához tartozom, akit tanítani, számonkérni kell… de alapnak nagyon jó. Minden sikerélményre vágyó nyelvtanulónak szeretettel ajánlom. :)

Hajnalcsillag>!
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Na, hát kevés nyelvkönyvre adnék én öt csillagot, de ez abszolút megérdemli szerintem. Kár, hogy nincs belőle frissebb kiadás, szerintem nagyon kéne. (Nem csak eszperantó nyelven.) Amiért öt csillag: humoros szövegek, tanulást segítő tippek, tanácsok és biztatások, kevés szószedet: dolgozz meg érte magad és jegyezd is meg azokat.
A 30 napot mondjuk nem tartottam be, mert nem ebből a könyvből tanultam természetesen főként, csak kiegészítő olvasmánynak, emlékeztetőnek használtam, erre tökéletesen megfelelt.
Külön dicséret a „József Attila módszer” megemlítéséért illetve a versekért. :)

meoindil>!
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Nagyon jó könyv, élvezetessé teszi a tanulást. Az olvasmányok sokfélék, változatos témájúak, szórakoztatóak. Azt azért meg kell jegyezni, hogy az anyag 30 nap alatti megtanulása, ha nem is lehetetlen, de nem megy egyszeri átolvasással. Bizony napi több óra alapos foglalkozást igényel. Viszont ha valaki rendesen végigcsinálja akkor a haszna is meglesz! Egyszerű szövegeket különösebb fennakadás nélkül tud olvasni, érteni. Azt viszont figyelembe kell venni, hogy ez a könyv nem a mai nyelvvizsga centrikus tananyagot használja. (Hiszen több mint 30 éve adták ki!) Aki vizsgázni akar eszperantóból annak mindenképp ajánlott utána kifejezetten a vizsgatémákkal kapcsolatos szövegeket is olvasnia, tanulnia.
Első eszperantó tankönyvnek viszont én mindenkinek ajánlom.

vadvirág>!
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Szórakoztató, szellemesen megírt könyvecske. Lehet, hogy 30 nap alatt nem lehet belőle megtanulni eszperantóul, de mindenképpen kedvet csinál a nyelvhez! Kicsit kusza ugyan (a nyelvtan nem következetes, ide-oda ugrál stb.) de mindenképpen szerethető.

Ami pedig az eszperantó nyelv egyszerűségét illeti, ha 30 nap alatt nem is, de 2-3 hónap alatt simán össze lehet belőle hozni egy középfokú nyelvvizsgát. Én fogadásból vágtam bele és büszkén jelenthetem, hogy sikerült! :)) (Nyelvtanár nélkül, pusztán könyvek és CD-k segítségével.)

Tiger205>!
Jozefo Horváth: 30 nap alatt eszperantóul

Cu vi parolas esperanton?

Frank_Waters I>!

…egy nyelvtanuló beszéljen, pletykáljon sokat, kérdezzen rengeteget, és érdekelje minden.

Dudekdua tago

Frank_Waters I>!

A nyelvtanulás aranyszabályzata, mely sokezer ember kudarca árán íródott

1. Ha valaki nyelvet tanul, akkor minden nap kell vele foglalkoznia, legalább fél órát. Aki ennél kevesebb időt fordít rá, az csak az idejét pazarolja. Tudományosan elfogadott tény, hogy ha például 500 órát fordítunk nyelvtanulásra fél éven keresztül, akkor egy közepesen nehéz nyelvet elsajátíthatunk, de ha ez az 500 óra 10 évre van elosztva (egy óra hetente), akkor a kívánt célt sohasem érjük el. Ezért nem tud németül az az ismerősünk sem, aki már harmadik éve jár tanfolyamra, heti egy alkalommal.

2. Nyelvtehetség? Minden embernek van, hiszen valamennyien megtanultunk már egy nyelvet, az anyanyelvünket – a tehetség vagy helyesebben képesség tehát adott. Sokat segít a tanulásban, ha anyanyelvünket minél jobban ismerjük. Nem szabad elfelednünk, hogy az akarat a leghatalmasabb erő a világon, és akarattal meglévő képességeinket hihetetlen mértékben továbbfejleszthetjük.

A nyelvtanulásban csak az erős emberek érnek el eredményeket.

3. Fegyelem! Ezen áll vagy bukik a dolog. A tanulást hétfőn kezdjük, és szombaton nem hagyjuk abba. A vasárnap sem kivétel. Harminc napon át megszakítás nélkül kell tanulni. Ha képesek leszünk erre a kis áldozatra, nem fogunk csalódni, és tényleg elsajátítjuk az eszperantó nyelvet. Olyan ez, mint amikor a tevéket hajtják át a sivatagban dúló homokviharon. Megállni tilos! Aki megáll, azt betemeti a homok. Erre kell gondolnunk akkor, amikor olyan zsúfolt volt a napunk, hogy csak este 11 után lett szabad időnk. Ha álmosak vagyunk, mossuk meg a szemünket hideg vízzel, és végezzük el az aznapra kirótt feladatot. Máskor pedig figyeljünk, hogy ne halasszuk ilyen későre a tanulást.

[…]

5. Küzdelem az idegen nyelv hangjaival. Ragadjunk meg minden alkalmat a beszélgetésre. Tanuljunk hangosan. Ha nincs kihez beszélnünk, akkor társalogjunk önmagunkkal vagy a kabalababánkkal. Képzeljük el, hogy egy csecsemővel van dolgunk, akit meg kell tanítanunk beszélni. Tanulásunk célja a beszéd. Beszélni pedig csak akkor fogunk eszperantó nyelven, ha gyakoroljuk. „Gyakorlat teszi a mestert”, de aki nem gyakorol, abból nem lesz mester.

[…]

9. Küzdeni kell a káros hatások ellen. Ilyenek az unalom, az iskolás mondatszerkesztés és elemzés, nyelvtancentrikus szemlélet, a hagyományok, stb. Rengetegen tanulnak nyelveket, de csak néhányan beszélik őket. A többség úgy tanul, hogy megvásárol egy hagyományos nyelvkönyvet, bezárkózik a szobájába és megtanulja, hogy a Szekrénytől balra virágállvány áll, de biztos, hogy abban a szobában nincs is virágállvány. Erre egyáltalán semmi szükség. Beszélgetéseink során többet fogjuk használni a fene egye meg, elfelejtettem kifejezést, mint a virágállványt, a szekrényről nem is beszélve. Nagyon fontos feladat tehát, hogy másként tanuljunk, mint a többség. Legyünk most kivételesen „menysevikek”, mert sikert csak ők érnek el igazán, tehát nekünk hozzájuk kell tartoznunk.

10. Tankönyvön kívüli olvasmányok.
Ezek már a tanulás kezdeti szakaszában fontosak, de igazán nagy szerepet akkor kapnak, amikor már bent járunk az idegen nyelv erdejében. Olvassunk minél többet! Teljesen mindegy, hogy mit. Meséskönyvet, újságból politikai cikket, szótárt, lexikont, verseket, detektívregényt, novellát, színdarabot, anekdotákat és szakácskönyvet. Az idegenforgalmi prospektus szintén jó. Általános szabálynak fogadjuk el, hogy egy oldalon kb. 10 ismeretlen szó lehet. Ezeket ne keressük ki a szótárból, mert a szótározás unalmas és eltompít bennünket. Lomb Kató, a tizenhatnyelvű tolmács erről a következőket írja: Sokkal nagyobb baj, ha elízetlenedik kezünkben a könyv, mint ha nem tudjuk meg, hogy kökény- vagy galagonyabokor mögül figyeli-e a detektívfelügyelő a gyilkost.

[…]

12. Meghódítani a nyelvet!
A nyelv nagy vár, és ezt csak ravaszsággal és fortéllyal lehet bevenni. Nézzük meg például, hogy miként hódítja meg a szerelmes ifjú a lányt. Hát úgy, hogy minden oldalról ostromolja. Moziba viszi, hangversenyre hívja, bálba megy vele, sétálnak a parkban… Így kell bánni a nyelvvel is. Minden lehetséges oldalról bele kell csípni. Olvasni, rádión hallgatni, „tévén” nézni, szinkronizálatlan filmet játszó moziba menni stb.

Figyelem! A fordítás nem jó módszer a tanulásban. A fordítás lehet a tanulásnak célja, de nem eszköze.

[…]

Megjegyzés: Az igazán intenzív nyelvtanulás (itt nem arra gondolok, hogy valaki 3 év alatt megtanul egy nyelvet) és a bolondok háza között nehéz meghúzni a határvonalat. Határ természetesen van. Jó, ha ezt is tudjuk.

Mi havas idiotan amikon.

Sesa tago

cassiesdream>!

Nagyon lényeges, hogy türelmetlenek legyünk. A könyv türelmetlenek számára íródott. Ha valaki még dühös is, akkor az plusz pontot jelent.

cassiesdream>!

Vizsgáljuk most meg, hogy mit csinálhatunk egy magyar lánnyal!
1. tárgyesetbe tudjuk tenni
hungaran knabinon – magyar lányt

2. a magyar lányt többes számba is tehetjük
hungaraj knabinoj – magyar lányok
Ugye milyen egyszerű? Csak egy J-t kell hozzátoldani, és megvan a többes szám. Nagyon olcsó és gyors módszer.

Frank_Waters I>!

A magyar-francia szótár első negyven oldalát tudom kívülről, pedig csak négy napja tanulom. Közben próbálok olvasgatni szürrealista verseket és klasszikusokat egyaránt, hogy a szótárból tanult szavak valamilyen kapcsolatban álljanak össze előttem. Valamely olvasmány után a szótárból szavakat kikeresni fölösleges erő- és időpocsékolás, mert úgyis csak meg kell tanulni. Így azonban napi tíz oldallal egy hónap múltán kívülről tudom a szótárt, és ha közben a felét elfelejtem, akkor is tudok úgy kb. 18 000 szót. Ez napi 600, illetve 1200 szó, míg a múltkor fél napnál tovább, jóval tovább tartott, míg 360-at kikerestem, és azt még azután meg is kell tanulni. Ha a szótárral végeztem, újra kezdem – közben a nyelvtant is böngészem úgy, hogy két hónap múlva már tényleg tudok annyit franciául, amennyit általában tudnak az idegenek.

(József Attila párizsi levelei, 1926. X. 15.)

Oka tago

Frank_Waters I>!

Mit mondott az eszperantóról Lev Tolsztoj, XXIII. János pápa, Lenin és még sokan mások?

– Lev Tolsztoj: az eszperantó elsajátítása olyan csekély áldozatot kíván, és oly nagy eredménnyel biztat, hogy a próbálkozástól senkinek sem szabad visszariadnia.

– XXIII. János pápa: az eszperantó sokkal könyebb, mint a nemzeti nyelvek. Az eszperantó az egyetlen élő, nemzetek feletti világnyelv: korunk egyetemes nyelve.

– Lenin: az eszperantó a proletariátus latinja.

– Z. Kovács Hümér szappangyári művezető, akinek Trabantja van: Az eszperantó nem nyelv.

– Umpton Sinclair: sok esztendő szükséges ahhoz, hogy az ember megtanuljon angolul vagy franciául, németül vagy oroszul, de akinek megvan az átlagos tanultsága (általános műveltsége), az eszperantót már három vagy négy hét után megértheti.

– Én: Kéthetes eszperantó szeminárium alatt az abszolut „békaszintről” indulók is annyira megtanulnak eszperantóul beszélni, hogy szabadon társalognak a mindennapi élet valamennyi témaköréről.

Mint látják, a vélemények nagyjából azonos előjelűek, és arról tanúskodnak, hogy valóban hamar elsajátítható az eszperantó nyelv. Ne hallgassunk Z. Kovács Hümér szappangyári művezetőre (akinek Trabantja van), mert ő az ellenzék képviselője és az „Anyám tyúkját” is ly-nal írja.

Frank_Waters I>!

Figyelj csak öcsi! – mielőtt idegen nyelv tanulásába kezdenél, tanulj meg eszperantóul!

Dudekdua tago

Frank_Waters I>!

Tio estis Antoni Grabowski, konanto de tridek lingvoj, adepto de la ideo de lingvo internacia, laŭ profesio inĝeniero kaj laŭ ŝato – literaturisto.

Sesa tago