Kondás ​Jankó meg az aranyhajú lány 0 csillagozás

Szlovák népmesék Samo Czambel gyűjteményéből
Jozef Minárik (szerk.): Kondás Jankó meg az aranyhajú lány

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Móra, Budapest, 1972
keménytáblás · Fordította: Vércse Miklós · Illusztrálta: Viera Bombová

– Na, fiacskám, én bemegyek ide, és elővezetem a sárkányt.
Elő is hozta a sárkányt. Kantárt meg nyerget adott rá, s otthagyta a barlang szájában. Maga meg visszatért. Előbb azonban így szólt:
– Fiam, jól ügyelj! Ha kiáltást hallasz, légy készenlétben! Amikor harmadszor hallod majd,hogy „lóra!”, indulj nyomban!
Amikor harmadszor hangzott fel a kiáltás, a sárkány már türelmetlenül toporzékolt. Aztán vágtába kezdett, mire a Jánosi hegyek táján félelmetes felhőszakadás, ítéletidő támadt. Üvöltő szelek nyargaltak a sárkányon vágtázó legény nyomában.

170. oldal A pórul járt uraság (részlet)

Jozef Minárik (szerk.): Kondás Jankó meg az aranyhajú lány Szlovák népmesék Samo Czambel gyűjteményéből

Kapcsolódó szócikkek: sárkány

Egyszer aztán a szolga elment, hogy bekukkantson abba a tiltott istállóba is. A lakatot jócskán belepte a rozsda. Ahogy forgatta benne a kulcsot, hangosan nyikorgott. Az istállóban sok-sok katonát látott lóháton. Az egyik, a szélső elég idősnek látszott. Békésen szunyókált. Ahogy megcsikordult a kulcs, kinyitotta a szemét: – Máris? – Kérdezte. Mire a szolga: – Még ne! – S visszazárta a lakatot.

189. oldal Elátkozott katonák a szitnó alatt (részlet)