ők (Csodaország kvartett 3.) 21 csillagozás

Joyce Carol Oates: ők

A tizenhat éves Loretta Wendall éjszaka piszolydörrenésre ébred, s holtan találja maga mellett kedvesét: agyonlőtték. Ez a pisztolydörrenés a nyitánya Loretta és gyermekei, elsősorban Maureen és Jules történetének, a pontosan harminc esztendőt átfogó regénynek. A színhely végig Detroit, az amerikai iparváros, a szereplők javarészt a bérházak, a korántsem fényes negyedek lakói, akinek álmait, szeretetéhségét, önmegvalósítási próbálkozásait szétzúzza a tehetetlenség, a reménytelenség, a mozdulatlan élet következményeként indukálódó erőszak. ők – így, kis kezdőbetűvel!- a hősei ennek a nagy erejű amerikai regénynek.

Eredeti megjelenés éve: 1969

Európa, Budapest, 1975
570 oldal · ISBN: 9630702312 · Fordította: Sz. Kiss Csaba

cseri>!
Joyce Carol Oates: ők

Hja. Nem szívesen mondok rosszat, és nem is fogok, mert nagy kedvencem Oates, de hát ez a regény azért túl van írva. Meg úgy jártam vele, hogy betettem a várólistacsökkentésbe, aztán itt volt nálam három hónapig (nyugi, nem kellett senkinek, már úgyis a raktárba lett száműzve), és akkor rájöttem, hogy el is vagyok maradva, tehát nem akarom visszavinni olvasatlanul. Nyilván egy hét alatt amúgy simán elolvasok egy könyvet, de ez mondjuk inkább háromnak számít a maga sűrűn szedett majdnem 600 oldalával. Ezért olvastam, mint az őrült hétvégén. Közben mi bajom lett volna, ha később viszem vissza, és kifizetek 300 forintot, azt nem tudom. Na mindegy. Ez nem tett jót a olvasásnak azért. Mert amint említettem, ez a regény nem a cselekményességéről híres, a wikipédián össze van foglalva a sztori, és tényleg kb. ennyi, és azt meg tudja írni Oates ilyen hosszan, és hát kétségkívül fantasztikusan ír. Nekem ami érdekes, hogy mind a három szereplőt éri valami borzalmas trauma, amivel mind máshogy birkóznak. És persze a rossz és mérgező családokban továbbgyűrűző rombolás.

Joyce Carol Oates: ők

Kedves Joyce Carol Oates, hogy nem pusztítja el az, amit ír? Én csak olvasom és úgy érzem, össze kell zsugorítanom a szívem és kérget kell hogy növesszek rá, hogy kibírjam, de nem is kell tennem semmit. Elbújik magától valahová mélyre, hogy minél kevesebb érintse meg abból a nyomorúságból, amiről a regény szól.

dióhéj>!
Joyce Carol Oates: ők

Ezt olvastam először tőle, azt hiszem ez marad a kedvencem.

ppeva P>!

– Valamikor azt hittem, nem lehet szerelem nélkül élni, de lehet – mondta Jules –, az ember eltengődik valahogy. Tengődik.

Chiara >!

Egy fülledt estén, 1937 augusztusában egy szerelmes lány állt a tükör előtt.

tüskéshátú>!

Loretta megértette, hogy Howard férfi, mint az apja, mint akármelyik barátnőjének az apja, vagy bármely más apa, hallgatag és ingerült férfi, aki éhes, de nincs türelme enni, piszkálgatja az ételt a tányéron, nyomasztja a test iszonyú terhe, és szüksége van egy Lorettához hasonló valakire, hogy megkönnyebbüljön.

tüskéshátú>!

Maga egyszer azt mondta: „Az irodalom formát ad az életnek", világosan emlékszem erre a mondatára. Mi a forma? Miért értékesebb, mint maga az élet, ahogyan zajlik?