Norman ​és a gyilkos 23 csillagozás

Válogatott elbeszélések
Joyce Carol Oates: Norman és a gyilkos Joyce Carol Oates: Norman és a gyilkos

A legjobb realista hagyományokat követő, páratlanul termékeny fiatal amerikai írónő neve szinte le sem kerül a sikerlistákról, aminek nyilván az lehet a magyarázata, hogy olvasóinak sohasem kell csalódniuk. Finom lélekrajza mindig az emberi cselekedetek legrejtettebb indítékait ábrázolja. Joyce Carol Oates biztos kézzel tárja fel egy elidegenedett világ légszomjjal küszködő, reménytelenségben vergődő és ártatlanul is óhatatlan bűnbe zuhanó áldozatainak életét.
Válogatott novelláinak kötete új oldaláról mutatja be az írónő tehetségét; a regények széles társadalmi körképe itt rövid, ám annál drámaibb írások mozaikköveiből áll össze. Mexikói vándormunkások, állástalan kistisztviselők, létbizonytalanságtól fenyegetett fiatal értelmiségiek, reménytelen harcukat vívó amerikai farmerek, szorongó kis bűnözők, vad, önpusztító rohamokban kitörő boldogtalan kamaszok nagy sorsfordulóinak vagyunk tanúi.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek Európa

Daniella78 >!

Pengeéles.
Néhány novella végén sikoltozni akartam.
És vannak benne olyan erős mondatok, hogy az életemet rá tudnám akasztani, mint egy levedlett kabátot.
És megtartaná.

entropic P>!

Joyce Carol Oates: Norman és a gyilkos Válogatott elbeszélések

Ebben a könyvben szerepel az örökös top-5 kedvenc novellám egyike! A Hová mész, honnan jössz? az – amiről azt sem tudtam eddig, hogy megjelent magyarul.

Az egy zseniális, hátborzongató, borzasztó sötét novella, amiről egyszer írtam külön (http://e-konyv.blog.hu/2013/01/31/joyce_carol_oates_whe…).

Most is kikészített, szokás szerint.

És sok hasonló történet van itt. Mindenféle határhelyzetekről gyerekkor és felnőttkor, ártatlanság és beavatottság, ártatlanság és bűnösség között.

Némelyik történet amúgy furán elavultnak tűnik. Nem tudom, ez az érzés mennyiben köszönhető a fordításnak. A fordítások nagyjából a Bartos Tibor-féle konzervsör-vonulatba illenek, és nemcsak arról van szó, hogy a hamburgert itt fasírtnak hívják (mert biztos nem volt még magyarul hamburger, amikor a történeteket fordították), hanem az egész régiességéről, ami tök mesterkéltnek hat, mert nem, ma senki nem beszél így magyarul, és JCO amerikai szereplői meg aztán tuti nem így beszéltek.

Meg még azt hiszem, jobb lehet apránként olvasni ezeket a történeteket. Ez, ahogy most olvastam (gyorsan, túl gyorsan) leginkább annak köszönhető, hogy úgy két hete, A fiú óta nem bírok regényt olvasni, helyette mindenféle non-fictiont csak, meg drámát, meg novellákat. Na, ez nem az ideális olvasási módszer ehhez a kötethez.

Joyce Carol Oates: Norman és a gyilkos Válogatott elbeszélések

Érdekes, hogy Joyce Carol Oates-tól ezen kívül csak a Bellefleurt olvastam és hű, de régen volt, amire szintén 3,5 csillagot adtam, de közben mégis nagyon jó írónak tartom. Egyszerűen annyira jól ért a nyomasztó hangulat megteremtéséhez, mint senki más. Valahogy ezek a novellák is olyan bizarrak és sötétek, de közben mégis van bennük valami reménytelenül földhözragadt, és csak úgy a végére már nem annyira gyanútlan olvasó arcába vágják a kegyetlen valóságot. Sokszor olyan nyugtalanító volt, hogy én már tudtam, hogy valami nincs rendben, a főszereplő meg gyanútlanul andalgott a sorok között valami elkerülhetetlenül katasztrofális felé, én meg legszívesebben rákiáltottam volna, hogy „Vigyázz, ne állj szóba idegenekkel!/Ne bízz meg senkiben!”, és még sok hasonló paranoiás nagyis, ám esetünkben nagyon is helytálló tanácsot. Kicsit kiégett hangulatba kerültem, de el kell ismernem, hogy nagyon érdekes volt.
A fordítás viszont sokszor nem tetszett, elég elavultnak tűnt. Igazán megérdemelne egy kis korszerűsítést.

Emmi_Lotta I>!

Joyce Carol Oates: Norman és a gyilkos Válogatott elbeszélések

Ebbe beletört a bicskám. Pedig nagyon szerettem volna végigolvasni. Oatestól korábban két regény is tetszett: az Ők című és a Luxusvilág, utóbbi a kedvenc könyveimnek is egyike. De ezek a novellák! Négyet olvastam, az elsőt két hónapja, mindegyik után pár hetes szünetet tartva, hogy könnyebben el tudjam viselni megrázó brutalitásukat, meg tudjam emészteni mondanivalójukat. A negyedikre tegnap este került sor, és úgy döntöttem, hogy jó időre félrerakom a kötetet. Nekem ez így sok. Erőszak, kegyetlenség, fájdalom, rettegés, kiábrándulás, közöny, megbicsaklott jellemek, pszichopata szereplők. A négy novellából a második kivételével mind gyilkosságról szól. Hogy nem bírtam ezt kellően elviselni, természetesen az én hibám.
Nem tetszett az sem, hogy a novellák nagyon hirtelen, elvágólag vannak befejezve.

Belle_Maundrell >!

Szépség, szépség – az embernek szüksége van a szépre, hogy birtokolja, hogy körülbástyázza magát vele!

Szemtől szembe az ellenséggel

Kapcsolódó szócikkek: szépség
Belle_Maundrell >!

Borzasztó, ha valakiről megfeledkeznek.

Szabályos szeretet

Belle_Maundrell >!

Az álom végtelen lehetőségeket rejt, gondolta, míg az ébrenlét csupán egyetlenegyet.

A kegyetlen Úr

Kapcsolódó szócikkek: álom
Belle_Maundrell >!

Annyi titok van a világon. Tudom. Már gyerekkoromban tudtam. A világot a titkok tartják össze.

...Válaszok

Kapcsolódó szócikkek: titok
Belle_Maundrell >!

Ha egyszer elcsúsztál, sose tudsz többé talpra állni.

A szoborrá változott férfi

Belle_Maundrell >!

[…] csak olyan pokol létezik, amit ember teremt a másik embernek.

Jégcsapok közt

Szeretőm indul lefelé
Én fölfelé indulok
Ő majd földre zuhan
S én felhőkbe olvadok

Hogyan elmélkedtem a világról a detroiti javítóintézetben, és kezdtem új életet

Belle_Maundrell >!

[…] egyes szavai megakadtak bennem, mint a horog, mint a berepedt köröm a ruhában.

A Lány II. A próba

forrás>!

Senkit sem akartam gyűlölni. Soha. Senkit. Mindig beletaszítottak, mint ahogy a tűzbe lökik bele az embert a tolongásban. Mint egy óriási örvény az óceánban, amely mindent körbe-körbe forgat és leszív, és te nem szabadulhatsz. Ha egész életedben menekülsz, akkor is beszív, hiába minden, a szentségit! De én soha nem akartam gyűlölni.

100. oldal (A szoborrá változott férfi)

Belle_Maundrell >!

Mi lehet szebb az álomtalan álomnál?

Holtak

Kapcsolódó szócikkek: álom