Anna ​világa 71 csillagozás

Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről
Jostein Gaarder: Anna világa

A ​történet főszereplője Anna és Nova. Az elbeszélés kezdetén Anna tízéves, iskolába jár, barátkozik, olvas, kirándul, észreveszi a fiúkat, vagyis hát egyet. Néhány évvel később azonban különös dolog történik vele, furcsa álmai megzavarják éjszakai nyugalmát. Álmaiban egy olyan világban találja magát, ami a reális jövőben akár valósággá is válhat.
2082-t írunk, és Anna egy dühös kislánnyal, Novával társalog, aki Anna jövőbeli unokája. Nova az álmokban egy olyan világban él, amelyben már nincs klasszikus tél, tavasz, nyár, ősz, hanem meleg van, sokat esik az eső, és a déli országokból özönlenek a klímamenekültek északra. Nova dühös nagyszülei generációjára, vagyis Annára, mert hagyták, hogy mindez megtörténjen. Ő már nem láthat jegesmedvéket, oroszlánokat és még számos más állatot, a körülötte létező világ problémáktól terhes. Nova számítógépére installált egy applikációt, amely üzenetet küld neki, ha egy újabb állatfaj kihal a földön.
Anna szülei aggódnak a kislány… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

Noran Libro, Budapest, 2016
140 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155274503 · Fordította: Fejérvári Boldizsár
Noran Libro, Budapest, 2016
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155513701 · Fordította: Fejérvári Boldizsár

Bea_Könyvutca P>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Ez a könyv meglepett engem, mert egyáltalán nem erre számítottam. Megértettem azonban, hogy nem is az a lényeg, hogy én mire számítottam, hanem mindennél fontosabb, hogy a földünk klímájáról és mai helyzetéről fontos információkkal gazdagodjunk mi, mai emberek és tegyünk azért, hogy a jövő generációja ne gondoljon ránk majd dühösen, amiért nem vigyáztunk a bolygóra, a légkörre, az élővilágra. Tegyünk azért, hogy unokáink és dédunokáink még láthassanak virágokat, madarakat, erdőket és erdőben élő állatokat.

A könyv egy igazi környezetvédelmi propagandaanyag, ami segít felnyitni a szemünket arra, ami elvész a hétköznapjainkban, arra, hogy a környezet védelme nagyon fontos feladatunk. Miközben rengeteg információval gazdagodunk a földgolyónk klímájáról, mai állapotáról, arról, hogy mi emberek mit tehetnénk, megismerjük Annát, a 16 éves norvég lányt, aki különös álmokat lát. Az álmokról azt gondolja, hogy nem álmok, hanem ő maga van ott az álmaiban, a jövőjében vagy egy párhuzamos másik világban, és találkozik a dédunokájával, Novával. Bár Anna utazik a két világ között, számára teljesen valóságos és számunkra is, mégsem ez a történet lényege és fő vonulata, hanem Anna hatalmas eltökéltsége, elköteleződése a környezet megvédése iránt. Ebbe a feladatba bevonja Jonast, a barátját is, ketten a fiatalságukkal, hatalmas akaratukkal talán sokat tehetnek a jövőért.
Bővebben:http://konyvutca.blogspot.hu/2016/04/jostein-gaarder-an…

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Úgy volt, hogy nem írok értékelést ehhez a könyvhöz, mert bár az üzenetet ötcsillagosra értékeltem magamban, a stílus is kellemesen Gaarder-es volt, de a történet kicsit lapos, kidolgozatlan, néha már bosszantóan didaktikus és ráadásul valami hiányérzet is maradt bennem utána.

Pedig ismeretterjesztésnek és gondolatébresztésnek kiváló, egyszerű nyelven, közérthetően, gyerekek és kamaszok számára könnyen érthetően beszél a fosszilis energiahordozók pazarlásának és a légköri CO2-szint emelkedésének potenciális (rém)következményeiről.
Ugyanolyan lelkiismeret-furdalást éreztem, miközben Nova a Föld tönkretételével vádolta a ma generációját, mint amit A felhúzhatós lány olvasásakor. Ez utóbbi olyan mély nyomot hagyott bennem, hogy nem egyszer eszembe jut azóta is, amikor végigtekintek például a budapesti Hungária körúton a hétfői csúcsforgalomban.

Mégis, a könyv hiába veti fel, hogy a problémát meg kell oldani, a gyerekeken keresztül vázolt kidolgozatlan megoldási lehetőséggelspoiler szemben szkeptikus vagyok. Vádolhattok azzal, hogy talán pesszimista vagyok – pedig nem szándékozok az lenni, főleg nem egy ilyen* üzenet után –, mégis úgy látom, a természet megmentésére felajánlott források máshová, más zsebekbe, más célok szolgálatában folynának el.

Erre ma azt hallom a hírekben, hogy Norvégiában betilthatják a benzines és dízeles autók értékesítését… (Nem vagyok naiv, lehet, hogy az elektromos autógyártók lobbija van a háttérben.) Mégis, talán van remény? Elgondolkodtam, ezért született meg végül ez az értékelés.

* Idézet a könyvből: http://moly.hu/idezetek/650231

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Én szeretem Gaardert. Az írásai változatosak és lényegre törők. Ahány könyve, annyi féle. Ez a téma pedig egyébként is a szívem csücske. Bár eléggé felzaklat az emberiség önző szűklátókörűsége, annál nagyobb örömmel tapasztalom, amikor figyelemfelkeltő írásokra találok, melyek ezekkel szembesítik a nagyközönséget. Ahogy Gaarder írta, az egyénen túlnő ez a feladat, de meg kell tenni, amit meg tudunk tenni, hogy Ne Ártsunk többet annál, amennyit „muszáj”. Hogy legyünk felelősen belegondolók és gondolkodók mai napig egyetlennek tudott csodálatos planétánk védelmében. Nem szabad önzőnek, vaknak és süketnek lenni egy ennyire fontos témában!
Én szeretném, ha az unoká(i)m még látná(k) ezt az egyedülállóan színes és legvarázslatosabb csodát, ami a Föld és az azt benépesítő élőlények pompázatosan változatos közössége. És épp ehhez kell felnőni. Rájönni, tudni és megtapasztalni nap mint nap, hogy nem magányos, elszigetelt élet vagy, hanem egy hatalmas, színpompás és gyönyörű, élő és lélegző Mindenség része. Nem lehet mindenki egyért, de egynek lennie kell mindenkiért!

Kicsibogár>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Ez nemcsak érdekes és olvasmányos regény, hanem nagyon fontos témával bír. Földünk védelme, megóvása utódainknak mindenki felelőssége, és szerintem ezt mutatja be a regény, felhívja a figyelmet, de nem gerilla akcióval,hanem inkább észérvekkel. A megoldások is kreatívak és szerintem megvalósíthatóak, és mindenkit bele lehet vonni, ez is különösen szimpatikus (már persze, aki akarja). Remélem széles körökben eljut ez a regény, ritkán írok ilyet, de ennek ott lenne a helye kötelező/ajánlott órákon, és ha nem irodalmon, akkor környezetismeret/környezetvédelem órákon.

worsi P>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Maga a történet nem nagy szám. Benne van a szokásos pici varázslat is, amit Gaardertől várok, így nem ért nagy meglepetés ezen a téren.
Viszont amiért fontosnak tartom ezt a könyvet, az a témája. Hogy az emberek tönkreteszik a saját bolygójukat, illetve mit lehetne tenni ez ellen. Emiatt gondolom azt, hogy sokaknak el kellene olvasniuk (főleg azoknak, akik olyan pozícióban vannak, hogy tehetnek is valamit). Gondolatébresztőnek mindenképpen. És ha már elgondolkodunk, az jó lesz első lépésnek. Aztán jöhet a többi.

hencsa06>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Első könyvem a szerzőtől, de nem az utolsó.
Érdekes kompozíció klímaváltozás + 16 éves lány. No vajon mi lesz belőle?
Egész jó kis regény lett a végeredmény. Lényegre törő , jó sok információval, tanulsággal, egy kis misztikummal vegyítve.
Szívesen ajánlanám a könyvet a tisztelt szomszédomnak, aki elégeti a hulladékot (műanyag és társai) ahelyett, hogy gyűjtené a szelektív hulladékzsákba. Sajna az illetékesek sem tudnak ellene tenni semmit. Az illető csak egy a sok közül aki vét a környezet ellen.
Sajnos nem tudatosul az emberekben , hogy védeni kellene a bolygót amíg még nem késő és nem tönkretenni szándékosan. Ez eszembe jutott a könyv kapcsán.
Visszatérve a könyvre : összességében nagyon jó könyv volt , az elejét egy kicsit unalmasnak találtam , de ez megbocsátható. Ezért a négy csillag.

buzavirág>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Nyakunkon a klímaváltozás, ezért íródott a könyv, a vég hamarabb bekövetkezik mint gondolnánk, az író ezt 2080-ra becsli. Ez idő tájt már olyan szintű a kihalás, hogy akár egy applikáció segítségével értesülhetsz róla, hogy épp melyik állat vagy növény pusztult ki. Ekkora már csak virtuális állatkertek léteznek, borzalmas belegondolni, itt az ideje a komoly változásoknak. Ötleteket meríthetünk a történetből, de mi sajnos csak porszemek vagyunk a gépezetben. Több Annára és Jonas-ra van szükség, én beálltam a sorba.

Judy22>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Nagyon aktuális téma jól megírt történetbe ágyazva. Izgalmas, ötletes.

Baráth_Zsuzsanna P>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

A földet az unokáinktol kaptuk kölcsön, hogy vigyázzunk rá. Sajnos nem tesszük, ezért a klimavaltozas fontos téma, jostein gaarder tehát nagyon jól tette,.hogy a tini korosztaly számára érthetően elmagyarazta, hogy miért fontos ezzel a témával foglalkozni. Ettől azonban ez még csak bájos okokonyv, nem több, a sofie világanak szerzőjétol ez nagyon kevés.

kolika>!

Jostein Gaarder: Anna világa Történet a földgolyó klímájáról és környezetéről

Eléggé unalmas, lapos történet. A téma fontos, de a könyv nem tudja ezt átadni. Szájbarágósan próbálja belénk sulykolni a mondanivalót. Tényleg fontos a mondanivaló, de nem látom a kiutat. A főszereplők által kitalált módszert nem találom világ megváltó módszernek.

Citrompor>!

– Optimista vagy? Vagy pesszimista vagy?
– Nem is tudom. Talán mindkettő. És te?
– Én kétségkívül optimista vagyok, Jonas. És tudod, miért? Mert szerintem a pesszimizmus erkölcstelen.
– Erkölcstelen?
– A pesszimizmus csupán a lustaság szinonimája. Aggódni aggódhatok, az egy másik kérdés, de a pesszimisták inkább föladják.

Kapcsolódó szócikkek: lustaság · optimizmus · pesszimizmus
Chöpp P>!

A klímaproblémák és a biológiai sokféleségre leselkedő veszélyekből adódó gondok egyaránt a kapzsiság számlájára írhatók. Ám a kapzsiság éppen csak a kapzsi embert nem aggasztja. Ezt történelmi példák sora tanúsítja.

Kapcsolódó szócikkek: kapzsiság · klímaváltozás
shadowhunter1975 P>!

Abban az évben azonban, amikor Anna tízéves lett, szilveszter este nem födte hó sem a hegyoldalt, sem a síkságot. A fagy már régestelen régen belevájta fogát a tájba, de az itt-ott elszórt hóbuckáktól eltekintve szürke és sivár volt a hegy. Még a rettentő szirt is siralmas-pőrén meredezett, megfosztva szokásos hósapkájától.
A felnőttek valami „globális felmelegedésről” sugdolóztak, meg „klímaváltozásról”, Anna fejébe pedig szöget ütöttek e furcsa szavak. Életében most először sejtette meg, hogy bajban van a világ.

6. oldal, A szán (Noran Libro, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: · síkság
Chöpp P>!

Tönkretesszük a bolygónkat. Mi tesszük ezt, nem más, és most, pont most.

Chöpp P>!

Alig néhány évvel ezelőtt jelentette ki valaki, hogy mi vagyunk az első nemzedék, amely hatással van a Föld klímájára, és ugyanakkor az utolsó nemzedék, amelyik még semmilyen árat nem kell hogy fizessen ezért a hatásért. De ez már nem felel meg a valóságnak. Saját szememmel láttam, hogy milyen a klímaínség, személyes tapasztalataim vannak egy aszálykatasztrófáról, és csecsemők haltak meg a kezeim között… Ez annyira fáj, Anna! Mert nem a természet az, ami öl. Mi, emberek vagyunk a vétkesek.

Kapcsolódó szócikkek: klímaváltozás
shadowhunter1975 P>!

De Anna inkább egymaga indult útnak a tóparton, és a megfagyott hangást vizsgálgatta. Egy vékonyka jéghártya alatt mohát es zuzmót látott, mámorkát és fekete medveszőlőt lángvörös levelekkel. Gyönyörűséges látvány volt, mintha csak egy, a sajátjánál nemesebb és kifinomultabb világba csöppent volna. De csakhamar észrevett egy döglött egeret…. aztán még egyet. Egy törpenyír mellett azután egy lemming tetemét is felfedezte. Alighogy felfogta, mit lát, már el is illant a mesebeli hangulat. Tudta, hogy az egerek és a lemmingek rendszerint a bokrok között, a puha hótakaróba burkolózva vészelik át a telet. De most, hogy semerre sem látszott puha hótakaró – sanyarúra fordult a lemmingek és az egerek sorsa.
Anna ebből azt is megértette, mit kerestek a vad rénszarvasok lent a síkságon. Szó sem volt a feledékeny télapóról.

8. oldal, A szán (Noran Libro, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: rénszarvas · síkság
Chöpp P>!

Látom magam előtt saját unokáink és dédunokáink gyászát – a földgáz-, kőolaj- és egyéb készletek kimerülése miatt és a biodiverzitás ebből következő csökkenése miatt egyaránt: „Mindent elvettetek magatoknak! Nekünk nem hagytatok semmit!”

Chöpp P>!

Kétségkívül igaz, hogy a politikusok és az olajminiszterek szívesen hangoztatják: az olaj emberek sokaságát emelte ki a szegénységből. Ugyanakkor rengeteg ember került egy csapásra az értelmetlen fényűzés szintjére, és a pazarlás és túlfogyasztás egyre-másra történelmi rekordokat döntött.

Kapcsolódó szócikkek: pazarlás · politikus
Citrompor>!

[…] a kapzsiság éppen csak a kapzsi embert nem aggasztja.

Citrompor>!

Mi lenne, ha az emberek megválaszthatnák, hogy az állami költségvetés mely tételeire szeretnék befizetni az adójukat, ahelyett, hogy mindössze 30 vagy 40%-os adó van megszabva, ami most inkább emlékeztet társadalmi büntetésre, hiszen közvetlenül semmilyen ráhatásunk nincs arra, hogy a befolyó pénzt hogyan és mire költik. Nem biztos, hogy káoszt teremtene, ha az emberek maguk választhatnák meg, hogy mire fizetik be az adójukat, hiszen lennének, akik az egész összeget a védelmi kiadásokra szánnák, míg mások az iskolákat, kutatást, a környezetvédelmet, a fejlődő országok megsegítését vagy éppen a tömegközlekedést jelölnék meg, de biztosan jutna pénz a múzeumokra, az óvodákra, a kórházakra, az operára és az idősgondozásra is. Ám az összegyűjtött végösszeg nagyjából ugyanannyi lenne, mint most. Csak az adózók lennének elégedettebbek.

Kapcsolódó szócikkek: adó