Lydia ​Bird két élete 106 csillagozás

Josie Silver: Lydia Bird két élete

„A ​szeretteink – és azok, akiket elveszítünk – megváltoztatnak bennünket. Soha nem azok vagyunk a történet elején, mint akik a végén leszünk.” – Jodi Picoult

Két élet. Két szerelem. Egy lehetetlen választás.

Az Egy decemberi nap című #1 New York Times bestseller és Reese Witherspoon könyvklubba választott regény szerzőjétől…

Lydia újra és újra belép saját múltja kapuján, és azt teszi, ami lehetetlennek hangzik: egyszerre két életet él. De érzelmileg igénybe vevő visszatérnie oda, ahol Freddie még él, ahol Freddie-é Lydia szíve. Mert az új életben felbukkan valaki, aki azt szeretné, hogy Lydia maradjon vele.
Mi lett volna, ha? – sokszor tesszük fel magunknak a kérdést életünk fordulópontjaihoz érve. Ennek ered nyomába Josie Silver új, lehengerlő szerelmi története, amelyből sugárzik a tőle megszokott emberszeretet és lelemény. Mi történik, ha egy fiatal nő csodás módon betekintést nyer abba, milyen lesz az élete, ha minden másként alakul?
Lydia… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

XXI. Század, Budapest, 2020
444 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156122346 · Fordította: Lévai Márta
XXI. Század, Budapest, 2020
492 oldal · ISBN: 9786156122353 · Fordította: Lévai Márta

rosemary_goth P>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

Ez egy fantasztikus könyv!
Hihetetlenül olcsón jutottam hozzá az idei BookBike akció keretében a @21_Század_Kiadó jóvoltából, ezért úgy gondoltam, egy könnyed kis chicklit bármikor jöhet, pláne ennyiért… De álmomban nem gondoltam volna, hogy ez ennyire messze van a könnyed kis chicklittől.

Egyáltalán nem értem, hogy ezt a könyvet miért olvasták ennyire kevesen. Egyszerűnek tűnik, de mégis egy nagyon nehéz könyv. Bizony többször kellett morzsolgatnom a könnycseppet a szemem sarkából off, mert mélyen megérintett a könnyed, sokszor humoros stílusa ellenére is.
Nagyon komoly mélységekbe menően, naplóbejegyzésekben jelenik meg Lydia két élete a lapokon. Magával rántott a gödörbe, hogy aztán együtt emelkedjünk fel újra. Mire a könyv végére értem, csak akkor vettem észre, hogy a borító mennyire beszédes. :)
Az első perctől az utolsóig kísérhettem végig a gyász folyamatát a könyvben, és biztos vagyok benne, hogy mindenki, aki valaha elveszített számára fontos embert, úgyanúgy át fogja érezni azokat az érzéseket, amiket főhősünk.

A fülszöveg eléggé szűkszavúan bánik az ajánlással, és meg is tudom érteni, miért, ezért én sem szeretnék többet mondani róla, de biztos vagyok benne, hogy rajtam kívül is sokan szeretnék még ezt a történetet. Nagyon szép, kegyetlenül varázslatos történet, aminek sokkal több köze van a valósághoz, mint a „mágikus realizmushoz”, amit – véleményem szerint – erről a könyvről is levehetnének.

Csoszi>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

Fura könyv volt. Kicsit nehezen rázódtam bele. A cselekmény két szálon fut: az egyik a valóságban, a másik pedig a főszereplő Lydia álmaiban. Az utóbbi egyfajta menekvés a rideg hétköznapokból, de nekem kevésbé tetszett ez a szál. Vártam, hogy Lydia összekapja magát, és ne süppedjen bele a bánatba, mégha ez nehéz is volt. Szerető családja spoiler segítségével lassan-lassan túljutott a gyászon. Nem bántam meg, hogy elolvastam.

Kri_Anikó P>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

„Az ember nem tud túljutni azon, hogy elveszített valakit, akit szeretett, sem hat hónap alatt, sem két év alatt, de még húsz év alatt sem. De találhat módot rá, hogy úgy folytassa az életét, hogy ne érezze folyamatosan azt, hogy immár bármi jön, csak a második legjobb lehet. Vannak, akik hegyet másznak, mások repülőkből ugrálnak ki. Mindenkinek meg kell találnia a saját útját visszafelé, és ha szerencsés, lesznek körülötte olyan emberek, akik fogják a kezét.”
Fel lehet-e dolgozni a szeretett társ halálát? Segíthet-e ebben az álom, ha tovább álmodjuk azt az életet, amit szerettünk volna.
Ez a könyv egy szerelem története, amit egy tragédia kettétör. Végig nagyon drukkoltam Lydianak, hogy sikerüljön visszatalálnia önmagához, felépíteni egy olyan életet, amely élhető, amelyben visszatalál azokhoz, akik szeretik és akik igenis itt vannak vele, ebben az életben, itt és most.

Kabódi_Ella P>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

„Az élet legmeghatározóbb pillanatai többségükben váratlanul történnek; sokszor tökéletesen észrevétlenül szaladnak el az ember mellett, és utólag sokáig nem is tudatosulnak bennünk, már ha egyáltalán ez megtörténik valaha.”

A csodálatos érzelmi utazást ígérő fülszöveg, és a szinte dallamos, különösen jó érzéseket keltő címe csábított engem arra, hogy elolvassam Josie Silver: Lydia Bird két élete c. terjedelmes romantikus regényét. Ezen kívül még az is közrejátszott, hogy nagyon szép borítót kapott a 21. Század Kiadótól. Egyszerűen rajongok ezért a nőies, édes, púderesen visszafogott színvilágért.

Lydia Bird huszonnyolcadik születésnapjának estéjén vőlegénye, Freddie tragikus hirtelenséggel életét veszti egy autóbalesetben. Lydiával körülbelül két hónappal a férfi halála után találkozunk először. Ekkor még a tagadás fázisában jár, képtelen elfogadni a szörnyű igazságot. Súlyos álmatlanság gyötri, és menekülni szeretne a borzalmas, elviselhetetlen valóság elől. Ezzel kezdődik a kaland, mely számára, és számunkra is érdekes tanulsággal szolgálhat. Lydia megtapasztalhatja azt, amit mi soha. Választ kap arra a sokszor mindannyiunkat gyötrő kérdésre, mely így szól: „Mi lett volna, ha?” Két párhuzamos világ között ide-oda utazgatva éli tovább két darabra tört életét, egy valóságosat Freddie nélkül, és egy másik, látszólag ugyanolyan valóságosat Freddie-vel. Idővel persze választás elé kényszerül, ahogy az már lenni szokott. Hiszen senki sem élhet két életet egyszerre.

A regény ugyan drámai felütéssel indul, és a téma sem éppen könnyed, mégis, az írónő stílusában van valami kedves, kissé éretlen báj, ami élvezhetővé teszi ezt a tragikus történetet. Viszonylag sok popkultúrális utalás fűszerezi a szöveget, ami helyenként nekem kicsit zavaró volt, de csakis azért, mert nem mindig értettem ezeket a célzásokat. A Jóbarátokat illetően még képben vagyok, ám a Szex és New York világa számomra teljesen ismeretlen. Azok számára viszont, akik otthon vannak ezekben a sorozatokban, biztosan élvezetes felfedezést jelentenek majd ezek a bennfentes elszólások, összecsengések. Ettől a hiányosságomtól eltekintve engem is őszintén magával ragadott Lydia története, mert pontosan azt kaptam tőle, amire vágytam. Puha ölelés illúziójára vágytam, pici menedékre a jelenlegi helyzetünk egyre nehezebben elviselhető mindennapjai elől. A baráti és családi kapcsolatok idilli ábrázolása, a szellemes megnyilvánulások, a megindító jelenetek sora elringatott. Időnként emlékeztetett engem Cecelia Ahern korai, kislányos, szerethető hangjára, még a P.S. I love you idejéből, és ez feltétlenül tetszett. Nagyon könnyen el tudtam merülni ebben a kellemes, szívhez szóló, meleg hangulatban, amit az írónő megteremtett, és az alapötletet is izgalmasnak találtam. Annak tálalásában szintén nem volt hiba. Jól felépített, logikus, mégis szívszorító mesét kaptam.

A történet utolsó harmada viszont már kihívást jelentett számomra. Egy bizonyos fordulatot követően ugyanis olyan események láncolata indult el, ami túlment azon a határon, amit én jó érzéssel be tudok fogadni. A koncepciót értettem, ám a kivitelezés rám irritálóan hatott. A főhősnő egyszerűen szólva ellenszenvessé vált, jellemfejlődése az én szememben abszolút negatív irányt vett, és a végkifejlet ezáltal nem hozott megnyugvást. Könnyen megeshet, hogy a hiba az én készülékemben van, de a végét sajnos nem tudtam szeretni.

Nem zökkenőmentes tehát a kapcsolatom a könyvvel, mégis jó szívvel ajánlom, mert Josie Silver: Lydia Bird két élete c. regénye egy igazán figyelemre méltó, gazdagon munkált, erős érzelmi vonalon mozgó női regény. Mindent megtalálunk benne, amit egy ilyen műfajú történettől elvárunk. Dráma, szerelem, bonyodalmak, érzelmi hullámvasút. A stílus élvezetes, gördülékeny, kellemes, és szellemes is. Az írónő szókincse gazdag, nagyon szépen fejezi ki magát. Lebilincselő atmoszférát képes teremteni a szavaival, és ez nagy ajándék. Azt is pozitívumként éltem meg, hogy bár a mágikus realizmussal játszik, ezen a téren nem esik túlzásba. Zökkenőmentesen befogadható az a mód, ahogyan Lydia a két alternatív valóság között utazgat, és tulajdonképpen ránk, olvasókra van bízva, mit is gondolunk valójában erről.

Akik szeretik az igényes nyelvezetű, megható, meglepő fordulatokban bővelkedő romantikus történeteket, mindenképpen szeretni fogják. Hiszen a tanulság tisztán kirajzolódik a végén, minden kérdésünkre megkapjuk a választ, és a happy end sem marad el. Mivel remek kikapcsolódást nyújt, csokizós, borozós hétvégi esték izgalmas, érzelemdús kísérője lehet, és kiszakíthat bennünket pár órára a mindennapok szürke taposómalmából.

Az eredeti bejegyzést a blogomban is olvashatjátok:

szilvamag>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

Josie Silver nagyon gördülékenyen és szépen tud írni, de ez a könyve valahogy mégsem tudta folyamatosan fenntartani a figyelmemet. Persze lehet, hogy rosszkor találtunk egymásra, mert bár látom, hogy egy igazán mélyre ható és rengeteg üzenetet tartalmazó történet volt ez, de sajnos mégsem éreztem olyan átütő erejűnek, mint ahogyan azt az első oldalak után reméltem.
Bővebben: https://szilvikonyvespolca.blogspot.com/2021/01/josie-s…

Paulinusz_Tünde P>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

„Sokszor többet mondanak azok a szavak, amiket nem ejtünk ki, mint amiket igen.”

Érdekes volt a történet, egy mi lenne ha típusú sztori, és egészen jól sikerült kibontani, eljátszani a gondolattal. Lydia élete fenekestül felfordul, amikor tragédia történik, és ekkor veszi kezdetét egy megmagyarázhatatlan dolog. Tetszett, ahogy haladtunk előre ebben a dologban, és bennem is felmerült jó pár kérdés, szerettem haladni vele, kellemes volt belemerülni. A logikai buktatókba nem mentem bele. A párhuzamos történetek szépen alakultak, de … Mindig van egy de.
Nem is mondok többet, szerintem egy olvasást mindenképpen megér!

Trudiz >!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

Lydia végigjárta a gyász szakaszait, talán itt-ott kicsit túlságosan belesüppedt, elidőzött. A két világ között -álom és valóság- felváltva élte mindennapjait. Közben folyt tovább az élet. Izgalmas és különleges volt a gyermek megszületése. Minden érzést oly igaznak, mélységesnek írt le, magával ragadóan. Köszönet a gyönyörű fordításért!

„– Freddie, a barátom. Hosszú ideig voltunk együtt, aztán, ööö… meghalt.
Tessék. Kimondtam. Kris leteszi a villáját, és rám néz, rezzenéstelen tekintettel. Kérlek, fut át az agyamon. Kérlek, ne mondd, hogy mennyire sajnálod a veszteségemet.
– Jézusom, Lydia, nem csoda, hogy megrémültél. Hiszen biztosan megjártad a poklot oda-vissza. Tökéletes leírás. Voltak napok, amikor olyan közel álltam a lángjaihoz, hogy majd lepörkölték a szemöldökömet, de most úgy érzem, lassanként talán távolodom a perzselő hőtől.”

Josie Silver: Lydia Bird két élete

Szerintem ez a regény szépen végigvezeti az olvasót a gyász feldolgozásán. Attól függetlenül is, hogy van benne egy mágikus realista csavar, amire nem kapunk magyarázatot, de ez is jól beleillik a történetbe. Lydia a könyv végére rengeteget változik, erősödik és újraértékeli saját magát és kapcsolatait. Kipróbál új dolgokat, élethelyzeteket, és felépíti saját magát.
Bővebben a blogon ;)

Áfonya74 P>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

Josie Silver már az első könyvével is elvarázsolt, tavaly olvastam, és én kiosztottam neki a legjobb romantikus könyvnek járó díjat a 2022-ben olvasott könyveim közül.
Idén a most olvasott könyvével szintén viszi ezt a díjat. :)
Sejtettem, hogy ismét egy letehetetlen könyvet fogok tőle kézbe venni, csak azért nem faltam az oldalakat, mert néha dolgozni is kell. :)
Egy sírig tartó szerelemről olvashattunk. Sőt, még azon is túlról.
Vajon mi mit tennénk, ha fiatalon, még az esküvő előtt elragadná a halál mellőlünk életünk szerelmét? Elképzelni is nehéz azt a hiányt, amit a szeretett személy hagy maga után. Lydia sem tudta feldolgozni, és a rózsaszín pirulák segítettek neki álmában megélni azokat az élményeket, azt az időt, amit ébren a szerelme nélkül kénytelen megélni. Hogy aztán saját maga jöjjön rá, hogy muszáj minden egyes szakaszt megélnie és túlélnie, feldolgoznia, és átlendülni rajta. Mert bármilyen kegyetlenül is hangzik, az élet megy tovább.
Jonah a maga csendes, szenvedő lényével belopta magát a szívembe, nem is volt számomra kétséges, hogy hogyan kell végződnie a történetnek.
Ahogy Lydia is írta:
„ Sosem oldódó kötelék fűz össze minket. Nem tudom elképzelni, hogy az életemet olyasvalakivel kössem össze, aki nem ismerte Freddiet-t.”

Rókagomba>!
Josie Silver: Lydia Bird két élete

Ez a könyv amennyire furcsa, annyira gyönyörű is. A gyász adja az alapot a hangulatra, erre még jön a magány. Lydia és Freddy kvázi iskolás koruk óta nem nagyon váltak el egymástól. Végig pityergös, már annak aki olyan rinyagép, mint én :D A fülszöveg és mások értékelése alapján arra számítottam, hogy lesz az álmomban valami spirituális, de nem volt. És nem is hiányzott. Ez így volt kerek. Nagyon magával ragadó könyv, ajánlom mindenkinek ♥

ibelieveinmyshelf P>!

Sokszor többet mondanak azok a szavak, amiket nem ejtünk ki, mint amiket igen.

ibelieveinmyshelf P>!

Addig kell néznünk a napot, míg nem takarja felleg.

ibelieveinmyshelf P>!

Csak most értettem meg, amikor a legkisebb nyomorult döntést is saját magamnak kell meghoznom, hogy mennyivel könnyebb, ha van valaki, akivel megosztozhat az ember a napi terheken.

theodora P>!

Mindig is szerettem volna eljutni New Yorkba. A Jóbarátok minden egyes epizódját láttam, emellett Carrie Bradshaw kebelbarátnője szeretnék lenni, no meg mezítláb sétálni a Central Park füvén.

Kapcsolódó szócikkek: Carrie Bradshaw · Central Park · Jóbarátok · New York
Trudiz>!

– Nem mindig könnyű elfogadni a dolgokat, amiken nem tud az ember változtatni.

theodora P>!

A mi szerelmünket Freddie-vel egy világ választotta el a képeslapkliséktől és a héliumos léggömböktől. Nagy volt, és valódi, és most félembernek érzem magam. Mintha a rajzoló megfordította volna a ceruzáját, és a radírral engem is félig eltüntett volna.

ibelieveinmyshelf P>!

A gyász nem olyasmi, amit rendbe lehet tenni, addig tart, amíg tart – mondom.

Kapcsolódó szócikkek: gyász
hmeszszv >!

Aggódtam, hogy túlságosan meseszerű lesz – szólt aztán. – Túl közhelyes. De nem az. Elmondja a lánynak, hogy szerette, amióta csak eszét tudja. Hogy ő akar lenni minden péntek estéje, és minden karácsony reggele, és minden szerelmes dal, amit valaha írt, róla szól. Meg azt, hogy ő akar az lenni aki esténként álomba ringatja, hogy vele akarja átélni a boldog befejezést.

440. oldal (21. Század Kiadó, 2020)

ibelieveinmyshelf P>!

A függőséggel az a baj, hogy egy bizonyos ponton muszáj az embernek lemondania arról, ami hatalmába kerítette, vagy teljes valójában át kell adnia magát neki.