Az ​ügynök 17 csillagozás

Joseph O'Connor: Az ügynök

Billy ​Sweeney, a középkorú szatellitantenna-ügynök sok mindent elrontott az életében – elhagyta a felesége, elveszítette tanári állását –, s most ráadásul gyilkosságot akar elkövetni. Egy olyan gyilkosságot, amely jogos igazságszolgáltatásnak tűnhet: a lányát brutálisan megverték egy benzinkúti rablás során, kómában fekszik – s a bűnbanda vezetője, Donal Quinn megszökött az előzetes letartóztatásból. A rendőrség nem tud a nyomára bukkanni, Billy viszont megtalálja, hosszú heteken át követi, a bosszút tervezgetve, és aztán el is kapja…
De vajon valóban Donal Quinn került-e a markába, vagy a bosszúvágya, a zaklatott idegei szörnyű tréfát űznek vele?
Billy Sweeney naplót ír azon a forró nyáron, amikor a furcsa fordulatokkal teli történetet végigéli – kómában fekvő lányának meséli el nemcsak a „bosszú” történetét, hanem azt is, hogyan ismerkedett meg annak idején az anyjával, hogyan udvarolt neki, milyen volt egy Beatles-koncert 1964-ben Dublinban. .. és aztán hogyan tette… (tovább)

Eredeti cím: The Salesman

Eredeti megjelenés éve: 1998

Európa, Budapest, 2003
462 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630773228 · Fordította: M. Nagy Miklós

Joseph O'Connor: Az ügynök

Nagyon közel a tökéletességhez. Előfordult már veletek is, hogy elkezdtetek egy könyvet, és valahol legbelül tudtátok, hogy ez is kedvenc lesz…? Én most így jártam. A harag és a megbocsátás tanulmányozása a legintimebb szinten – arról, hogy a megbocsátás furcsa módon hogyan nő a legerősebben a harag talaján. Az 1994-es Írország béli Dublinban vagyunk, ahol hemzsegnek a kábítószer-függők, a bűnözés pedig a csúcson van. Itt játszódik Billy Sweeney életének egy része, spoiler bűnbánó meséje (emlékirata) a kómában fekvő „vegetáló” (Maeve) lányának, bocsánatkérése a zaklatott, vakmerő élete miatt. Lelkiismeret-furdalása a részeg dühöngései miatt, amelyek tönkretették a házasságát. A jelenkori jelenetek kavargó erőszakosságát Billy kihalt házassága iránti nosztalgiája szeli át, miközben a narratíva három évtizedre nyúlik vissza, (ügyesen használja a flashback eszközét, hogy előhozza a könyörtelenül feldúlt családi múlt emlékeit) engesztelést keresve a múltból. Egy értelmetlen cselekmény egy bizarr sorozathoz vezet, amely a megtorlást és a megváltást is magában foglalja. Egy erőszakos történetet ismertem meg a veszteség és a bosszúállás bonyolultságáról, de megvan az az ereje is, hogy a rosszat jóvá varázsolja. Egyszerre valósághű és szürreális, mélyen megindító és felháborítóan szarkasztikus. Az írás stílusa éles volt, és a sötét atmoszférája tökéletesen illeszkedett a karakterekhez. A megtörtént események miatt, a most szürkévé és savanyúvá vált élet fényes emlékei szívszorítóan visszhangoztak. Nagyon aktuális kérdéseket is érint, amely nem fél beszélni az erőszakról, és elítélni annak okait, az értékek hiányát, megrázva mindannyiunk lelkiismeretét.

mate55>!

A jó ügynök bármikor megesküszik olyan dolgokra, melyekről tudja, hogy nem igazak.

mate55>!

Nincs erő a világon, amely úgy át tudna hatolni a szív páncélján, mint egy jól időzített odavetett megjegyzés.

mate55>!

Ahogy kinyitom naplómat, melyet tavaly, azokban a borzalmas őszi–téli hónapokban vezettem, megint csak azt látom, kicsim, hogy legelső alkalommal azon az októberi délelőttön pillantottam meg Donal Quinnt, a Négybíróság 29. számú Bíróságán.