Nyugati ​szemmel 12 csillagozás

Joseph Conrad: Nyugati szemmel Joseph Conrad: Nyugati szemmel

Conrad ma már klasszikus: klasszikusa a késői angol romantikának, klasszikusa az angol nyelvnek.
A Nyugati szemmel a kalandos óceánok feledhetetlen szerzőjének nosztalgikus visszafordulása a borongós, távoli orosz világba, a forradalom, a misztikus orosz lélek romantikájába. Politikai töltésű írás, de a politikai tartalommal szorosan összefonódva lélektani regény is a bűn és bűnhődés témájára.
Az utókor ezt a regényt Conrad mesterművének tekinti, a cári Oroszország autokráciájának az elnyomókban és elnyomottakban tükröződő érzelmi reakcióinak, a féktelen szenvedélybe hevülő reakciós és forradalmi miszticizmus pólusainak rajzában Conrad nemcsak mélyen behatolt a dosztojevszkiji világba, hanem dosztojevszkiji magaslatokba is emelkedett.

Eredeti megjelenés éve: 1911

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klub klasszikusok

Magyar Könyvklub, Budapest, 2001
344 oldal · ISBN: 9635473168 · Fordította: Vámosi Pál
Európa, Budapest, 1982
386 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630723735 · Fordította: Vámosi Pál

entropic P

Ami jó:

1. A címe. Az csodás. Kizárólag amiatt vettem meg a könyvet úgy 6-7 évvel ezelőtt, és azóta állt olvasatlanul a polcon, és ennyi idő alatt már mindenféle történeteket kitaláltam a szerintem borzasztóan szuggesztív cím mögé (nekem a kék borítós kiadás van meg, aminek a borítóján nincs leírva, hogy miről szól a könyv). Most kiderült, hogy ez a könyv tök más, mint ahogy én azt éveken át elképzeltem, de mindegy, a cím még most is nagyon tetszik.

2. A Bűn és bűnhődés-szerű lélekboncolgatás, meg önelemzés, meg küzdelem a lelkiismerettel, meg a Raszkolnyikov-féle felsőbbrendűember-komplexusban szenvedő főszereplő, Razumov nyűglődései.

3. Razumov helyzetének szörnyű iróniája.

Ami nem jó:

1. Egy kicsit tán túlságosan is Bűn és bűnhődés-szerű ez a regény. Időnként azzal szórakoztattam magam, hogy a két könyv közti párhuzamokat kerestem. Ezzel egy darabig jól eljátszottam, de igazából ha a Bűn és bűnhődésre vagyok kíváncsi, akkor újraolvasom azt. Ebben a témában (kb.: bűn, bűnhődés meg a kettő közti lelkizés) az jobb könyv ennél. (Ez a könyv amúgy persze nemcsak erről szól. De szerintem ez a leghangsúlyosabb benne.)

2. Untam. Ami mondjuk nem a könyv hibája, hanem az enyém, mert nem a könyv unalmas, csak én untam.

ODININ
Joseph Conrad: Nyugati szemmel

Imádom Conradot és ez egy különleges darab tőle. Talán az egybeesésnek köszönhetően (mármint azzal. hogy az orosz irodalmat,köztük Dosztojevszkíjt is bújom) adott különleges élvezetet a mű olvasásakor.

Gitta_Bry
Joseph Conrad: Nyugati szemmel

Valahol már írtam (talán egy karcban), hogy idegesít az írónak az a módszere, hogy lépten-nyomon kihangsúlyozza, milyen nehezen is értheti meg egy nyugati az orosz lelket. Aztán most, hogy végeztem a regénnyel, kicsit utánanéztem Conradnak és úgy érzem, megvilágosodtam. Dehogy volt ő nyugati! Hiszen lengyel származásúként az akkor Ukrajnához tartozó városkában született és élt. Valójában a nagy „nyugatisággal” önmagát akarja eltávolítani a szereplőktől, a témától, hogy imigyen „távolabbról” látva sorsukat, könnyebb legyen megírni az egész történetet.
Ami egész jól sikerült neki, bár nem ragadott meg annyira, mint egykor régen A Nárcisszusz négere, amit elsőként olvastam tőle. Mintha a felszínt karcolgatta volna, mintha félt volna mélyebbre hatolni. Kíváncsi lennék, mi lett volna Razumovval, ha a nagy szerelem nem készteti arra, hogy bevallja, amit tett…

marlow
Joseph Conrad: Nyugati szemmel

Heller Ágnes egyszer egy tanulmányában a következőt írta: „A társadalmat, a konkrét társadalmi konfliktusokat a maguk teljes bonyolultságában Conrad nem értette.”
Minden bizonnyal elkerülte a fgyelmét a Nyugati szemmel kivételes korrajza, mely véleményem szerint Conrad legjobb társadalmi regénye; az orosz lélek már-már dosztojevszkiji magasságú ábrázolása.

marlow

De mi a boldogság? … Az örömteljes várakozás ez a boldogság – ennyi és nem több. Valamilyen vágy beteljesülésére, valamilyen szenvedélynek, szerelemnek, becsvágynak, gyűlöletnek – igen, kétségtelenül a gyűlöletnek is – a beteljesülésére várakozni. Szerelem és gyűlölet. És az életveszedelmek elől menekülni, félem nélkül élni, ez is boldogság. Ennyi az egész. Félelem nélküliség – örömteli várakozás.

Gregöria_Hill

Már egy szemernyi tehetség is számos hibát megbocsáthatóvá tesz.

Gregöria_Hill

A Château Borelon nyomát se lehetett látni, hogy laknak benne. […] Könnyen el lehetett volna képzelni, hogy valami bánatos, sóhajtozó, tehetetlen középosztálybeli kísértet látogatja.

Gitta_Bry

Utoljára még csupán azt szeretném mondani, hogy egy igazi forradalomban… nem egy egyszerű dinasztiacserében vagy az intézmények puszta reformjában… hanem egy igazi forradalomban a legnemesebb egyéniségek mindig háttérben maradnak. Az erőszakos forradalmat kezdetben szűk látókörű fanatikusok és zsarnokoskodó álszentek irányítják. Aztán a kor öntelt, sikertelen értelmiségére kerül sor. Ezek a vezetők és vezérek. A közönséges csirkefogókról, mint látja, nem beszélek. A lelkiismeretes, igazságos, nemes, emberies és őszinte szellemek: az önzetlenek és az intelligensek elindíthatnak egy mozgalmat, de a gyeplőt hamarosan kiveszik a kezükből. Nem ők a forradalom vezetői. Ők az áldozatai: az undor, a csalódottság és nemegyszer a lelkifurdalás áldozatai. Groteszkül megcsalt remények, eltorzított eszmék, ez a forradalmi siker megkoronázása.

cassiesdream

A szertelen társalgók közt, akik megszokták, hogy nap mint nap szenvedélyesen, végkimerülésig vitatkoznak, egy viszonylag hallgatag személyiségnek természetszerűen valamiféle erőtartalékot tulajdonítanak.

Brigi007

Egy nyelvtanár szemében a legmeglepőbb az oroszok rendkívüli szeretete a szavak iránt. Mintegy begyűjtik, dédelgetik a szavakat, de nem őrizgetik őket keblükben; épp ellenkezőleg: ontják magukból órákon, éjjeleken át oly lelkesedéssel, áradó bőséggel, néha-néha oly találó kifejezésekkel, hogy az ember – akár egy tökéletesen idomított papagáj hallatán – nem tud szabadulni a gyanútól, hogy valóban értik is, amit mondanak.

vasmives P

Az életnek, Razumov, hogy ne aljas élet legyen, lázadásnak kell lennie, könyörtelen, szakadatlan tiltakozásnak.

265. oldal, 3. rész, 2. fejezet (Európa könyvkiadó, 1982)

cassiesdream

Egyszer az egyik nevezetes rendeletének bevezetőjében kijelentette, hogy „a szabadság gondolata sehol se szerepel a Teremtő törvényében. Az emberek sokaságának tanácskozásaiból csak lázadás és rendbontás származhat; s egy engedelmességre és állandóságra teremtett világban a lázadás és rendbontás bűn. Nem az Értelem, hanem a Tekintély fejezi ki az Isteni Akaratot, Isten a Mindenség Egyeduralkodója…” Talán e férfi, aki ezt a kifejezést tette, abban a hitben élt, hogy az égnek kötelessége óvni őt: a földi Egyeduralom könyörtelen védelmezőjét.

cassiesdream

Az emberek való életét az szabja meg, amit mások tiszteletből vagy természetes szeretetből gondolnak róluk.

cassiesdream

Egyetlen emberi lélek se vész el soha. Magának munkálkodik, másként mi értelme volna az önfeláldozásnak, a mártíromságnak, a meggyőződésnek, a hitnek? A lélek feladatát végzi. Mi lesz a lelkemmel, ha úgy halok meg, ahogy bizonyára hamarosan, talán nagyon is hamarosan meg kell halnom? Nem vész el. Tévedés ne essék, Razumov, ez nem gyilkosság, ez háború, háború. A szellemem folytatni fogja a háborúzást egy másik orosz testben, míg csak a hamisságot ki nem irtjuk a világból. A modern civilizáció csupa hamisság, de Oroszországból egy új kinyilatkoztatás fog szárnyra kelni.