A ​mítosz hatalma 9 csillagozás

Joseph Campbell – Bill Moyers: A mítosz hatalma

Joseph Campbell világhírű mitológia-kutató gondolatai nagy hatást gyakoroltak emberek százezreire, köztük George Lucasra is, a Star Wars univerzum megteremtőjére. Campbell – akinek a mítosz nem más, mint „a világegyetem dala, a szférák zenéje” – kötetlen beszélgetés formájában avat be régi korok, letűnt népek mítoszainak legfőbb motívumaiba, miközben rámutat az ezekből fakadó erőre, mely a modern társadalmakban is meghatározó szereppel bír. A mitikus narratíva és a szimbólumok mély értelme nemcsak az ókori világban adott különleges jelentéstartalmat születésnek és halálnak, szerelemnek és házasságnak, háborúnak és áldozatnak, Isten és ember kapcsolatának, de mindez – időn és téren átívelve, univerzális hatalma miatt – a ma emberét is képes megérinteni.

Eredeti megjelenés éve: 1988

Szenzár, Budapest, 2019
356 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634792031 · Fordította: Bartók Imre

Berkesi_Ágota>!
Joseph Campbell – Bill Moyers: A mítosz hatalma

Érdekes, (számomra) olvasmányos, gondolatébresztő mű. Ha valóban elmélázunk azon, hogy hogyan jutottunk el a mítoszoktól, regéken és meséken át a szuperhősökig már megérte.
Csak ajánlani tudom!

November>!

Azt szokták mondani, hogy mindannyian az élet értelmét keressük. Én nem hiszem, hogy valóban ez volna az, amit keresnénk. Szerintem inkább az igazi élet tapasztalatát keressük, azt, hogy a pusztán fizikai szinten megélt élettapasztalatunk valamiképpen összhangban legyen a saját legbensőbb lényünkkel és valóságunkkal, és hogy érezzük az igazi életből fakadó elragadtatottságot.

23. oldal, 1. fejezet - A mítosz és a modern világ (Szenzár, 2019)

November>!

A középkorban számos kontextusban megjelenik a sorskerék képe. Ehhez a kerékhez tartozik egy agy és egy külső tárcsa. Ha ehhez a külső részhez ragaszkodunk, akkor vagy fent leszünk, és a csúcsról lefelé tartunk, vagy pedig lent leszünk, és az aljáról felfelé tartunk. Ha azonban a kerékagyban vagyunk, akkor ugyanott tartózkodunk, bármi is történjen körülöttünk.

193. oldal, 4. fejezet - Áldozat és boldogság (Szenzár, 2019)

gszarka>!

Csak az élet tökéletlenségei az igazán méltóak arra, hogy szeressük őket.

26. oldal, 1. fejezet - A mítosz és a modern világ (Szenzár, 2019)