A ​végső titok (Tomás Noronha 5.) 114 csillagozás

Egy bibliai rejtély nyomában
José Rodrigues dos Santos: A végső titok

José Rodrigues dos Santos regénye szokás szerint valós adatokon, kutatásokon és idézeteken alapul. A szerző ismét bebizonyítja, hogy a rejtély nagymestere. Ám Az utolsó titok több mint regény: az Újszövetség legnagyobb rejtélyéről rántja le a leplet. Felteszi a nagy kérdést: Vajon mit szólna maga Jézus Krisztus, ha látná, milyen vallás épült az alakja köré? És vajon az egyház hogyan fogadná a visszatérését? Valóban azt tanította-e a tanítványainak, amit ma róla tanítanak? Ki volt ő egyáltalán?

Kossuth, Budapest, 2013
418 oldal · ISBN: 9789630975674 · Fordította: Nagy Viktória
Kossuth, Budapest, 2013
418 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630974899 · Fordította: Nagy Viktória

RosszQtya>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

Nehéz ezt a könyvet értékelni ha az egészét nézem. Sőt, szerintem nem is lehet.
Így hát, szétválasztom két részre. Az egyik az irodalmi rész, ami szerintem nagyon sekélyes, sőt… de szükség van rá, mert keretbe foglalja a másik részt, ezáltal működőképes lesz az információátadás. Roppantul idegesített a könyvben néhány dolog, például a karakter nevek, vagy az, hogy két-három oldalanként ezt mindig végig kellett olvasnom: „A polizia Giudiziaria nyomozónője” . A krimiszál elnagyolt, nem túl izgalmas, de mivel nem túl számottevő, ezért kibírható.
A másik rész úgy működik, mint egy jóféle konteo, csak az író által előadott információk valóságos tényeken alapszanak, bár biztos van aki nem ért ezzel 100% -ban egyet. Ez volt az a rész amiért jó volt a könyv. Mikor letettem alig vártam, hogy folytathassam. Nem volt minden tény ismeretlen számomra,sőt, de így egybesűrítve igazán hatásos volt.Nem akarok részletekbe menni, de ha valakit érdekel ezen kor történelme, annak ez egy remek olvasmány lesz.

Lisie87>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

Dos Santos megint hozza a szokásos formáját! ^^ Aki ismeri már az írásmódját, az nem fog meglepődni, hogy itt inkább az okfejtéseken, elméleteken és a tudományon van a hangsúly és nem a cselekményen. Tulajdonképpen csak azért van benne a „gyilkosos” szál, hogy ne legyen tömény a könyv és a kis szünetekben az olvasó „fellélegezhessen” és megemészthesse az olvasottakat.
Nekem ezzel a módszerrel teljesen megfelel a könyv. :) A vallási és bibliai elméletek teljesen újak voltak számomra, mivel eddig minimálisan foglalkoztam a témával, mostanában meg még kevesebbet, érdekes volt belegondolni és így leírva teljesen logikus is! A klónozós – biológiai résznél voltam igazán elememben, hiszen ez jóval közelebb áll hozzám! :D „Tudják mik azok a telomerek?” Naná! :D
A fél csillag levonás: a vége nem igazán tetszett, olyan erőltetett volt az spoiler . De lehet, hogy csak este nem volt meg a kellő hangulat. A másik dolog, ami zavart, amikor minden oldalon úgy utalt a főszereplő nőre, hogy „A polizia Giudiziaria nyomozónője” Kutyim ezt tőled loptam, köszi utólag is! :D . Ááá, attól már a falat kapartam…

jehuka P>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

Dos Santos az Isteni formulával lopta be magát a szívembe, amikor elhitette velem, hogy az elméleti asztrofizika (vagy legalábbis néhány szegmense) számomra is megérthető. Mint azt már megszokhattuk, könyveinél nem a cselekményen vagy a karaktereken van a hangsúly, hanem a tudományos fejtegetéseken. Nagyon érdekes volt a krimi vázba szőtt Újszövetség elemzés, és a folyamat, ahogyan a ma ismert szövegezés kialakult. Rejtélyes, izgalmas, olvasmányos könyv még annak ellenére is, hogy a „töltelék szövegezés” valami borzalom. Eddig ez nem volt jellemző a szerző könyveire.

eeszter>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

Első olvasásom a szerzőtől, és pozitív benyomásaim vannak. Csak ámultam a rengeteg tényen, amit a Bibliáról ír, de nem is csak arról hanem még a genetikáról is. A regény keret is elnyerte a tetszésemet, noha Tomás néha kihúzta a gyufát nálam – pl. nagyon idegesített, hogy magyarázat közben többször is „ledrágámozta” a nyomozónőt. A végső akciójelenet szerintem kicsit túl volt írva, kb. mintha lassított felvételen mozogtak volna közben a szereplők. Az utószóban írta, hogy több szakértővel is átnézette a könyvet, és az jutott eszembe, hogy azért a teológusoknak nem lehet semmi ezekkel a magyarázatokkal szembesülni.

Risus P>!

Szuper ez a könyv!
Nekem az író írásai egyenlő Dan Brownnal! Nagyon jól megírt könyv!
Rengeteg munka és kutatás kellett a megírásához!
Nekem a könyv pont azért tetszett ennyire, mert nem a gyilkoson van a hangsúly, hanem a miérten!

vöri P>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

Azt hiszem, Santos személyében megvan az én szégyellni való kedvencem itt a molyon, meg úgy általában is. Már egy ideje érik bennem az elhatározás, hogy védelmembe vegyem legalább egy karcban, ami különösen aktuálissá válik most, hogy ez az úriember is érkezik az idei Könyvfesztiválra… de erről majd ott, akkor.

A könyv maga megint nagyon izgalmasra sikeredett, bár továbbra is értetlenül állok a kiadó zsáner-meghatározó ábrácskáit nézegetve – ezeket kapta: izgalom, kaland, tragédia… és ebből legfeljebb az első az, ami stimmelne, de azért ez nem kifejezetten úgy izgalmas, ahogyan azt az egységsugarú olvasó elsőre elképzeli… Az ábrácskák kínálatából én biztosan a történelmet jelöltem volna be elsőként, a kaland pedig szódával elmegy (van benne menekülés, lövöldözés, késdobálás, köpönyegforgatás, de ez mind nem túl hangsúlyos, no).

Santos a tőle már jól megszokott módszerrel vezeti be az olvasót egy témába – gyakorlatilag a könyv 80-90%-a párbeszédekből áll, ahol mindig az aktuálisan a témakörben járatosabb fél magyaráz a másiknak. Most épp Jézus kiléte és az Újszövetség tartalma került górcső alá, rendkívül érdekes és kényes dolgokkal huzakodott elő. Számomra nem megrázó volt, inkább csak elgondolkodtató.
Szokás szerint sok kutatás áll a könyv mögött, ami nem jelenti, hogy egy az egyben tényként kell mindent kezelni (főleg, hogy maga Santos is több ízben fejtegeti, mennyire nehéz egy-egy forrás hitelességét megállapítani), de akad pár kifejezetten jó felvetés benne. Szívesen beszélgetnék róla valakivel… Illetve eddig nem szerepelt a terveim közt, hogy egyszer elejétől végéig elolvassam a Bibliát, hiába olvastam már nagyobb részét külön részletekben, de most ez is felkerül a listámra.

Lehet, hogy Santos nem jó regényíró, de én továbbra is nagyon szeretem, ahogyan mesél, bízom benne, hogy a többi könyve is eljut hozzánk!
A meglepő még, hogy milyen jó főhősnek Tomás Noronha, holott nem az a kifejezetten szimpatikus személyiség – ha a való életben találkoznék vele, valószínűleg rettentően idegesítene, de pont a hibáival lesz reálisabb szereplő, mint gavallér szuperhős kollégái. (Kíváncsi lennék, Santos mennyiben mintázta őt saját magáról XD )

NyZita>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

A Tomás Noronha – sorozat iránti rajongásom még mindig töretlen. És egyre inkább meg vagyok róla győződve, hogy a szerző sokkal inkább tanár, mint regényíró. (Talán egyszer megtanulok portugálul :D és meghallgatom a Lisszaboni Új Egyetemen)

Így, öt kötettel a hátam mögött már nem is igen értem, hogy lehet Dan Brown regényeivel összehasonlítgatni (amúgy azokat is szeretem) . Mert éppen egymás ellentétei. Az amerikai úriembernél általában az a tendencia, hogy előkap kábé 20 százaléknyi valóságalapot, és kerekít belőle egy teljesen fikciós, összeesküvés elméletes thrillert. Portugál szerzőnk viszont összeszed vagy 300-350 oldalra való anyagot egy adott tudományos témáról, mellétesz 10 százaléknyi mulya történészprofesszort és 10 százaléknyi krimit. Ezzel kész is. Szerintem sokkal népszerűbb lenne a sorozat, ha az ismeretterjesztő részlegen tárolnák. Ott aztán tarolna a regényes stílusával a sok száraz szöveg között. Meg is mondom a könyvtáros bácsinak! :D

Ezúttal az Újszövetség hitelessége illetve a klónózás a fő téma. Ezekről általában már eleget hallhatott az, akit érdekel az ilyesmi, de tényleg nagyon szépen és érthetően össze van szedve minden, öröm olvasni. Imádom, hogy a szereplők ezúttal is, még a rájuk szegezett pisztoly csöve előtt is képesek ledarálni egy fél kutatástörténetet :D

Ezúttal is akad egy megszállott gyilkos, aki időről-időre elősompolyog pár oldal erejéig, csak hogy az ő kitartó előrehaladását és a maga mögött hagyott hullák sorát is nyomon követhessük.

És persze itt van a szívem csücske, Noronha professzor úr. Jajistenem, legszívesebben felkapnám és jól meggyömöszölném, mint egy cuki kisbabát vagy kölyökkutyát! Ezúttal nyakig gipszben asszisztálja végig az eseményeket, és persze ismételten hiába kajtat a történetben felbukkanó csinos nő után, aki végigrángatja Rómán, Dublinon, Bulgárián és fél Izraelen. Fejből idézi a fél Bibliát (nnna, csak megvolt a haszna, hogy az egyik korábbi részben egy ültő helyében végig kellett olvasnia), de meglepetésként éri, hogy embert nehezebb klónozni, mint egy paradicsompalántát. Ahogy nézem a sorozat következő részében nyomorúsága további magasságokba szárnyal: még munkanélküli segélyért is sorba áll. Már megyek is beszerezni!

Marcsi P>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

4 csillag annak a hatalmas munkának és utánajárásnak, ami ehhez a könyvhöz kellett.
Gyakorlatilag ez egy nagyon érdekes, de szörnyen megírt regény. Nem olvastam még J. R. dos Santos-tól mást, de ezen könyv alapján nem jó regényíró. Dokumentarista könyvnek tökély lenne. Mindent szó szerint idéz, megkereshető a Bibliában is, érvekkel támaszt alá és nagyon jól és érthetően magyaráz. De a párbeszédek……… Kritikán aluli. A karakterek is. Ennél a nyomozónőnél irritálóbb olaszt még sosem formáltak meg! Elnagyolt, tipikus karaktert akart alkotni és lett belőle egy hisztérika. Fiatalnak írja le Santos, mégis úgy viselkedik, mint egy begyöpösödött öreglány, aki még életében nem hallott semmilyen kritikát a Bibliára. Lehet én nézek sok DoQ tv-t, de aki nem jár csukott szemmel és füllel az már egy két ilyen teóriát hallott, mindegy hogy vallásos vagy nem…
A háttértörténet meg teljesen felesleges. Kb. 20 oldalanként 1 oldalt kap a nagyon elhivatott gyilkos. Ennyi idő alatt nem is tudta felkelteni az érdeklődésem! Inkább ki is hagytam volna.

Biztos, hogy olvasni fogok még dos Santos-t, és csak reménykedni tudok, hogy ott jobb lesz maga a cselekmény.

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

Első olvasásom az írótól Történelem, teológia, biológia és krimi keveréke, roppant olvasmányosan. Kalandos és nagyon is elgondolkodtató a végén majdnem fantazyba hajlott a történet. Már senki nem az volt, akinek látszott.
Bővebben a blogon. http://gaboolvas.blogspot.hu/2013/06/a-vegso-titok.html

konyvkritika>!

José Rodrigues dos Santos: A végső titok Egy bibliai rejtély nyomában

Érdekesnek tartottam volna a könyv történetét, ha jobban meg lett volna írva. Regénynek nehezen tudom nevezni, mivel szinte semmi nem történik benne, dokumentum vagy tájékoztató könyvnek azonban nagyon jó. Megvan benne a precizitás, az információ, a kutatás, de a cselekmény, a karakterek és a párbeszédek szerintem nagyon unalmasak. Ezért irodalmilag nehezen értékelhető számomra, de mint információ és adat átadás tökéletesen működik.

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/jose-rodrigues-dos-santos-a-vegso-titok/

kucrek>!

De hát van-e más választásunk? Ne higgyünk senkiben addig, amíg biztosan ki nem derül, hogy az illető valóban méltó a bizalmunkra? Akkor hogyan barátkozzunk? Minden barátunkat vessük alá egy szigorú előzetes vizsgálatnak? Töltessünk ki vele egy kérdőívet? Részletesen nyomozzuk ki az előtörténetét? Ennek semmi értelme! Igenis vannak olyan helyzetek az életben, amikor elegendő információ nélkül is hinnünk kell. Hinni, hogy az illető ember megbízható és a barátunk lehet.

robinson P>!

– Engem mindig zavart ez a dolog,hogy Jézus meghalt értünk a kereszten – vallotta be. – Akárhányszor meghallottam ezt a mondatot, mindig azon törtem a fejem, hogy vajon mitől mentett meg minket. Hogyhogy értem halt meg? És mitől váltott meg?

STVN>!

Azok az emberek, akik elegendő adat híján
hisznek valamiben, szerinte hiszékeny, babonás fajankók, akik bevesznek
bármilyen maszlagot, amit hallanak. A hitnek csak akkor van létjogosultsága,
ha tudáson alapszik.

Kultúrtárs>!

Kérjetek és adatik néktek;
keressetek és találtok;
zörgessetek és megnyittatik néktek.

MezeiMarcsi>!

Mindazonáltal vannak olyan helyzetek, amikor elkerülhetetlen a hit, elegendő adat nélkül is. Például a barátság esetében. Ahhoz, hogy a barátja legyünk valakinek, hinni kell benne, el kell hinni, hogy méltó a bizalmunkra.

robinson P>!

– Ön szerint elképzelhető, hogy egy római katona értette az arái nyelvet? És híven vissza tudta adni a haldokló szavait? Az igazság az, hogy nincs közvetlen tanúnk, mindent csak „valaki mondta, hogy valaki mondta” alapon tudunk.

robinson P>!

– Tudja, én nem bízom az olyanokban, akik folyton a békéről papolnak. Néha ezek a legrosszabbak. Egy ártatlan kijelentés sötét szándékot rejthet…

Treacle>!

A portugál tisztában volt vele, hogy a vallásos meggyőződés kétségtelenül az egyik legérzékenyebb téma a világon, és rendkívüli óvatosságot igényel. Nem érdemes megsérteni mások hitét, akkor sem, ha csak az igazat mondja az ember.

Treacle>!

Az olasz nő bosszúsan ingatta a fejét. A csalás szó összekapcsolása a Bibliával nemigen volt ínyére.
– Ó, ne mondjon ilyet!
– Ne féljünk a szavaktól csak azért, mert a Bibliáról van szó! – figyelmeztetett Tomás.

Treacle>!

– Szóval, akkor… – dadogta. – Ez azt jelenti, hogy semmit sem tudhatunk biztosan Jézusról!
– Ez bármelyik történelmi személyiségre igaz. A történelemben soha semmiben nem lehetünk abszolút biztosak, csak valószínűséget számíthatunk a rendelkezésünkre álló adatokból.

Tomás Noronha sorozat · Összehasonlítás