A ​szerelemről 5 csillagozás

Három tanulmány
José Ortega y Gasset: A szerelemről José Ortega y Gasset: A szerelemről José Ortega y Gasset: A szerelemről

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hermész Könyvek Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 1991
104 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630559951 · Fordította: Gilicze Gábor
Bibliotheca, Budapest, 1942
232 oldal · Fordította: Szentkuty Pál

José Ortega y Gasset: A szerelemről

Helyenként már kicsit elavultnak éreztem (pl. állati hipnózis – pókok párzása, vagy hogy a nő akkor boldog, ha zoknit stoppolhat és ötórai teára mehet, haha). Továbbá picit csapongó is, sokszor messzire kalandozik a tárgytól, ezért nem is sikerül olyan jól megragadnia azt. Viszont Földényi tanulmánya – amit volt szerencsém korábban már olvasni – másodjára is tetszett.

Carmilla >!

Arra a kérdésre, hol élne legszívesebben, Baudelaire eksztatikus módra válaszolt: „Akárhol, barátom, akárhol… lényeg, hogy a világon kívül legyen.”

62. oldal, A szerelem Stendhalnál (Akadémiai, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: Baudelaire
Carmilla >!

A vágy természete, hogy kialszik, mihelyt beteljesül, azaz vége szakad, mert kielégül. A szeretet viszont örökké kielégületlen.

23. oldal, Mit jelent szeretni? (Akadémiai, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: szeretet · vágy
Carmilla >!

Jegyezzük meg, hogy egy nép történetében az átlagember a meghatározó elem. A nemzet egészének mint egy testnek állapota az ő milyenségétől függ elsősorban.

94. oldal, Választás és szerelem (Akadémiai, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: nemzet
Carmilla >!

[…] A nem valódi szerelemből pedig nem marad más hátra a lélekben, mint valótlanságának melankolikus sejtelme és elillanásának tapasztalata.

33. oldal, A szerelem Stendhalnál (Akadémiai, 1991)

Carmilla >!

Mikor elmúlik szerelmünk, olyasmit érzünk, mint ébredéskor, lidérces álmok véghetetlen sorából szabadulva. Észrevesszük akkor már, hogy szélesebb, szellősebb a táj normális képe, felmérjük azt a bezárulást és beszűkülést igazi mivoltában, melyet elménk elszenvedett a szenvedély hevében. Egy darabig még érezni fogunk némi bizonytalanságot, sebezhetőséget és búskomorságot, aztán túljutunk a lábadozáson is.

53. oldal, A szerelem Stendhalnál (Akadémiai, 1991)

Carmilla >!

Ha olvasóm egy pillanatra önmagába tekint, csodálkozva – vagy talán riadtan – ismerheti fel, hogy sajátjának érzett nézetei és érzelmei nagy része mennyire nem az övé, nem tulajdon személyiségének mélyéről tör fel spontán módon, hanem bizony közhely, s úgy hullott a környező társadalomról lelke tükrére, ahogyan út pora az utazóra.

70. oldal, Választás és szerelem (Akadémiai, 1991)

Carmilla >!

[…] Ezzel szemben gyűlölni olyan, mintha gondolatban megölnénk azt, akit gyűlölünk, elvben megsemmisítenénk, elvitatnánk jogát a puszta vegetálásra is. Gyűlölni valakit annyit jelent, hogy szálka szemünkben az is, hogy él. Nem elégíthet ki más, csak ha ő eltűnik és nincs többé.

28. oldal, Mit jelent szeretni? (Akadémiai, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
Carmilla >!

Don Juan nem az a férfi, aki a nőket szereti, hanem akit a nők szeretnek.

35. oldal, A szerelem Stendhalnál (Akadémiai, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: Don Juan
Carmilla >!

[…] …az emberek többnyire anélkül halnak meg, hogy valaha is eljutottak volna az igazi műélvezethez. Annak tekintik azonban ama könnyű szédülést, mely elfogja az embert egy keringő hallatán vagy a kalandregények keltette izgalmakat.

35. oldal, A szerelem Stendhalnál (Akadémiai, 1991)

Carmilla >!

A rossz költő a hiányzó tehetséget a megszokott külsőségekkel: művészfrizurával és hasonló ízlésű nyakbavalóval pótolja.

34. oldal, A szerelem Stendhalnál (Akadémiai, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: költő