Fedélzetnapló 4 csillagozás

Jorgosz Szeferisz: Fedélzetnapló

Az ​1900-ban, Szmirnában született világhírű költő reprezentánsa annak az irodalmi törekvésnek, mely, nem tévesztve szem elől a kortársi Európát, a „Görögország felfedezése” programját hirdette-valósította meg. Lírájában éppen úgy jelen vannak hazája elmúlt ötven évének eseményei, mint a klasszikus görög hagyomány sokfelé ágazó motívumai: mitológiai utalások, nagy gondolkodók és íróelődök fragmentumai, s versbeszédének modern, huszadik századi szövedékén újra és újra felvillannak a régmúlt és a jelen történelmének fájdalmas vagy biztató analógiái. Költészete nem oldja fel mindenáron az ellentéteket: a fény – éles, az árnyék – mély benne, akár a görög valóságban. Amikor 1963-ban átvette a Nobel-díjat, így zárta rövidre beszédét: „Ezen az egyre szűkebb világon egymásra vagyunk utalva; keresnünk kell az embert, bárhol is legyen. Amikor a Thébába vivő úton Oidipusz találkozott a Szfinxszel, s az feladta neki a rejtvényt, Oidipusz azt felelte: az ember. És ez az egyszerű szó… (tovább)

Eredeti cím: TA PIIMATA

Eredeti megjelenés éve: 1972

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Napjaink Költészete

Európa, Budapest, 1980
158 oldal · ISBN: 9630722674 · Fordította: Devecseri Gábor, Képes Géza, Lator László, Papp Árpád

gyuszi64

"Írsz
Apad a tinta
Árad a tenger."
Így kezdődött, és azt hittem, jobban az enyém lesz…

A könyv eleje, a stílus és a mondatszerkesztés Johannes Becher-re emlékeztetett, a prózája Szentkuthy-ra, de meg nem mondom, miért. A szerző elsősorban hangulatokat, érzéseket, utalásokat közvetít, szabad versben, általában erős befejező gondolattal, zárómondattal. (Kevésbé szeretem a szabad verseket, de ez a kötet messze jobban tetszik a klasszikusoknál.) Erőteljesek a képei, költőiek a hasonlatok, sok mitológiai betoldással. Egységes (magas) a színvonal, talán 3-4 darab tetszett jobban a többinél, de ez egyúttal bírálat is.
Az utószó találóan jellemez, valóban „költészet egy rombadőlt világról”, amit olvastam, és „intellektuális erőfeszítésre sarkallja az olvasót”, de sajnos annyira nem éltem át a költeményeket. Nem olvashatók könnyen, és bár nagy kedvem volt a kötethez, valószínűleg nem szabad kihívás-türelmetlenséggel verseskötetet olvasni.
Az utószót előre kellett volna tenni, elolvasása után néhány költeményt más színben látok, utólag fajsúlyosabbnak tűnnek (amit egyébként kissé hiányoltam a kötetből).

Azért megjegyzem, nem lehet könnyű költőnek ítélni a Nobel-díjat.

gab001 P
Jorgosz Szeferisz: Fedélzetnapló

Nem egy könnyen olvasható verses kötet. Számomra legalábbis semmiképp. Volt, hogy napokig ki sem nyitottam, de amikor nekiültem, akkor sem jutottam egy-két versnél tovább. Nagyon erőteljes hangulata van, ami egészen elborít, akárcsak a tenger. Nagyon szemléletesek a versek, s mindegyiken érződik a görög vonatkozás. A költő sokszor sötét világképet fest elénk, szinte látszanak az ecsetvonások is, annyira képszerű. Ugyanakkor mégis sok az utalás és a metafora, így néha csak sejtettem, hogy miről is olvasok. Úgy érzem, hatásosabb lett volna néhány lábjegyzettel kiegészítve. A végén található utószó sok mindent megmagyarázott, talán jobb lett volna előszóként. Összességében örülök, hogy olvastam.

Európa, Budapest, 1980
Keikorca
Jorgosz Szeferisz: Fedélzetnapló

Magányos, sokszor végetelnül szomorú versek, melyek sok esetben a halálról szólnak. Kifejezetten szépek a háború alatt született darabok. Külön élvezet, hogy tele van a kötet mitológiai utalásokkal, áthallásokkal (mondjuk gondolom ezt egy görög költő esetében elég nehéz elkerülni) és azt hiszem bőven volt, amelyet sajnos nem ismerek, és így nem is vettem észre.

Emmi_Lotta IMP

Az aggastyán

Annyi horda vonult el, annyi szegény
s gazdag lovag – voltak, akik
távoli falvakból kerekedtek útra,
árokba húzódtak éjszakára,
tüzeket gyújtottak a farkasok ellen –
látod a hamut? Kerek, fekete sebek, már behegedtek.
Hegek borítják őt is, mint az utat.
Messzebb száraz kutakba vetették
a veszett kutyákat. Nincs szeme, hegek
borítják, súlytalan: fúj a szél.
Semmit se lát, mindent tud,
üres tücsökváz torha fán.
Nincs szeme, nincs a kezén se, ismeri
a hajnalt és az alkonyt, ismeri a csillagokat,
de nem táplálja a vérük, nem halott,
nem tartozik sehova, nem hal meg soha,
magvaszakadtat, elfeledik.
Csorba körmeivel
kereszteket vés romlott emlékeire,
míg fúj a zilált szél. Havazik,
Láttam a zúzos arcokat.
Láttam a nyirkos ajkakat, a szemek
sarkában a fagyott könnyeket, a kín
ráncát az orr tövében, a kezek gyökerében,
a küszködést, és láttam a test múlását.
Nincs egyedül ez az árny, sose hajló
botjához rögződik örökre,
s nem dőlhet le a földre nyugodni.
Játszadozó gyerekek keze közt
csontvázát elmorzsolja az álom.
Parancsol, mint e halott ágak, amelyek
éj jöttén letörnek,
ha a völgyekben feltámad a szél,
és emberek árnyának parancsol,
nem az embernek, kire árnya vetül:
az csak a föld meg a tenger hangját hallja,
a sors hangjával összefonódót. Áll mereven
a parton, a csont-kazlak között,
halott levelek halmai közt,
üres kalitka:
várja a tűz idejét.

(Lator László fordítása)

K0j0t

Regény

23 /
Még egy kicsit
és megpillantjuk a virágzó mandulafákat
a márványokat, amint ragyognak a napban
a tengert, amint hánytorog

még egy kicsit
hadd emelkedjünk egy kicsit magasabbra

(Papp Árpád)

K0j0t

Asiné király

…e helyen, ahol az erő, szél és az enyészet útjai keresztezik egymást
létezik-é az arc mozdulata, a gyöngédség körvonala
azokban, kiknek száma annyira megfogyatkozott körülöttünk,
azokban, kik maradtak, hullámok árnyai, gondolatok a nyílt tenger végtelenében?
Vagy talán más nem marad már csak a súly
egy élő lény vágya a súly után
ott, ahol most maradunk, testtelenül, földig hajolva,
mint a szomorú fűz ágai
meggörnyedve a hosszú reménytelenség terhe alatt,
míg a sárga áradat gyökerestül kitépett kákát görget lassan az iszapban,
egy arcnak a képmása, mely belefagyott az örök keserűségbe.

Keikorca

Sorsunk – kiöntött ólom, végleges,
nem változhat már semmi mássá.
A vízbe csordították az ólmot a csillagképek alatt,
még ha lobognak is a tüzek.