Bábeli ​könyvtár 51 csillagozás

Válogatott prózaművek
Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár

Jorge Luis Borges a XX. század egyik legnagyobb hatású írója. A kiadónk gondozásában megjelent ötkötetes életműsorozatnak köszönhetően ma már minden fontos műve olvasható magyarul. Mivel Borges egyre inkább a középiskolai tananyag részévé is válik, egy kötetbe gyűjtöttük legismertebb írásait. A „Körkörös romok”-tól kezdve a „Bábeli könyvtár”-on át „Az Alef”-ig vagy az Akhilleusz és a teknősbéka örökös versenyfutásáig csupa remekmű alkotja ezt a kötetet: különleges emberi történetek, ragyogó filozófiai és kultúrtörténeti eszmefuttatások, az irodalom örök problémáiról szóló elmélkedések.
Válogatta, szerkesztette és a jegyzeteket írta Scholz László.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Európa Diákkönyvtár, Európa Diákkönyvtár

vargarockzsolt P

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

A kötet fikcióknak nevezett novellákból, és filozófiai-irodalomtörténeti esszékből-előadásokból áll.
A novellák rejtélyes történetek, tele szimbólumokkal (pl. álom, labirintus, tükör, könyvtár), amelyek a művek értelmezését elvont filozófiai síkra terelik. A költői nyelv és az ügyes dramaturgiai fogások miatt a novellák élvezhetők szimpla történetekként is (többnyire halállal végződő hátborzongató históriák), de az olvasó érzi, hogy a cselekmény mögött mélyebb értelmet, elvontabb tartalmat kéne keresni. Akiknek kedve támad a rejtvényfejtésre, azok ezt is megkaphatják a kötet második felében, ahol egy félelmetesen művelt, mély és eredeti gondolkodó eszmefuttatásaival ismerkedhetnek meg, például ilyen címek alatt:
Az elbeszélő művészet és a mágia
A pokolbüntetés időtartama
Akhilleusz és a teknősbéka örökös versenyfutása
A körkörös idő
Kafka előfutárai.
A könyv
A rémálom

Borges novellái érdekesek, szépek és izgalmasak, esszéi egyszerre költőiek és elgondolkoztatóak, és e mellett szerzőjük a 20. század irodalomtörténetének egyik legfontosabb írója. Mind szépirodalmi, mind elméleti írásaira rengetegen hivatkoznak, idézik őt, és utalnak rá, ezért is érdemes megismerkedni a világával.

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

Hát te, nyájas olvasó, biztos vagy benne, hogy megérted a nyelvet, amin írok?

Nem, egyáltalán nem vagyok biztos benne. Csak abban, hogy nekem való ez a nyelv, még akkor is, ha néha csak sejtek, érzek valamit abból, ami mögötte van. Mint labirintusban bolyongok benne, anélkül, hogy félnék, szoronganék attól, hogy talán soha nem találom meg a kiutat. Valahogy jó tévelyegni benne. Néha meg-megállni, megpihenni, eltöprengeni dolgokon. Fikció és valóság, álom és éberenlét közti elmosódó határon, végességen és végtelenségen, káoszon és rendezettségen, emlékezésen és képzeleten, időn és téren.
Borges rendkívül tömör, remekül felépített novellái nemcsak olvasmányos, érdekes sztorik, nemcsak krimiszerű cselekményükkel indítják nyomozásra az olvasót, hanem filozófiai kérdéseket is boncolgatnak, jelképek, metaforák sora szövi át a textust, ahol szinte minden szál valamely másiknak egy újabb síkon való tükröződése. Ahogy a fikciók vagyis a novellák is a kötet második részének esszéit-előadásait tükrözik és viszont. Keresztül-kasul indázó, szerteágazó, párhuzamosan futó, összefutó szálak fonják össze az írásokat, melyek kaotikusságában pontosan az ismétlődés teremt rendet.
Én örökösen visszatérek az Örök Visszatérés elméletéhez.
Borges világában titokban végbemegy a csoda – megszűnik az idő, felszámolódik az okozatiság. Ami biztosnak tűnik, az egyetlen egy létező, mely sok-sok tükör által megsokszorozódva marad rejtve előttünk. A Könyvek Könyve – a totális könyv, mely minden más könyvre választ adhat egy bábeli könyvtár csalóka labirintusában vár a felfedezésre, hiszen nem végtelen a körülményekből eredő variációk száma – valahol ott rejtőzik a válasz. Maga a könyvtár pedig hasonlóságok, sejtések, tükröződések, visszhangok hálózata, melyben furcsa dolgok válnak lehetségessé – megálmodni, részenként gondolatban megteremteni egy embert, és átvinni őt a valóságba, találkozni és elbeszégetni majdani önmagunkkal… Közben meg Dsuang-Dszi-ként elmélázhatunk azon, hogy vajon én álmodom a lepkét, ő engem, vagy esetleg mindkettőnket valaki más.
Kafka, Carpentier, Calvino, Eco, Auster, Bioy Casares neve villan fel bennem olvasás közben, az Ezeregyéjszaka egymásba nyíló történetei, távoli mítoszok rejtélyei, újabb és újabb tükrök labirintusa.
És indulok tovább keresni a Könyvet.

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

„Én igyekeztem többet újraolvasni, mint olvasni, azt hiszem, az újraolvasás fontosabb, mint az olvasás, csak persze ahhoz, hogy újraolvassunk valamit, azt már előbb el kellett olvasnunk.” *
Nagyon ritkán olvasok bármit is többször, mert attól tartok – talán sokakkal együtt –, hogy valamiről lemaradok, kényszerítenek az általam még olvasatlan könyvek.
Közben pedig! Ez a Borges-könyv részemről újraolvasás volt és jelentem: működik. Ami egykor soknak tűnt, most már a belefeledkezés közege lett. Az esszé-műfaj esetében különösen lenyűgöző, ha valaki megtalálja a mondanivalójához ideális, az olvasót még nem leterhelő terjedelmet. A Borges-hívószó nálam régóta a labirintus, ehhez adta meg a másodjára olvasás a vezettetés élményét is.
A Fikciók közül kettőt emelnék ki: Két király és két útvesztő ; Paracelsus rózsája

*Jorges Luis Borges: A könyv 229. o.

mcborzaska

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

Érdekes volt. Ezt valószínű majd később is kézbe veszem. Milyen kár, hogy csak az egyetemen került elő.

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

Jelképes és tudatos könyvtáros, hatalmas tudást halmozott fel, és azt műveiben megosztja az olvasóival. Nagy szerepük van a titkoknak, jelképeknek.
Ami legjobban tetszett: A könyv, teljes szöveggel itt elérhető, mindenkinek csak ajánlani tudom http://mandiner.blog.hu/2010/11/21/a_konyv_jorge_luis_b…
Ebben az írásában olyan tökéletesen összefoglal mindent, amit a könyvről tudni lehet és érdemes. Tetszett még: Bábeli könyvtár, Az elágazó ösvények kertje, Paracelsus rózsája a fikciók közül és Az olvasó babonás etikája.

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

Anno már elolvastam A halál és az iránytű c. elbeszélésgyűjteményt, amely tartalmazza Borges legjobb elbeszéléseit (jobban mondva fikcióit), amihez ez a kötet nem ad sok újat. Ez töményebb válogatás, egypár régebbi novellája is bekerült, és kapunk néhány esszét is.
Mégsem bánom, hogy elolvastam, mert Borges elsőre túl sok volt. Mondjuk egy embertől, aki élete legnagyobb részét könyvek között töltötte, olyanokat is elolvasva, amelyeket talán senki más, lehet számítani arra, hogy ennek nyomát beletegye írását. Ugyanis nem csak esszéi vannak sűrűn tele idézetekkel és referenciákkal, hanem fikciói is. Ezen kívül néha bonyolult és körülményes lehet a nyelvezete, de mindenért kárpótol a zsenialitása. Mert ha stílusa nem is a legélvezetesebb, olyan ötletekről ír, amelyek azóta is velem vannak (és többek között Christopher Nolant is megihlették, az Inceptionre): végtelen könyvtár, trükkös útvesztők, történetbeli fordulatok.
Ennél kevésbé tetszettek az esszéi. Ott még szabadabban engedi el határtalan műveltségét, de nincs egy egyenes vonalú érvelése: inkább csak szabadon beszél egy-egy témáról, pl. álmokról, könyvekről, vagy filozófiai problémákról.

ervinke73

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

Regényolvasó vagyok, nem kedvelem túlzottan a novellákat, elbeszéléseket. Kivéve, ha annak Máté evangéliuma a címe és Jorge Luis Borges írta.

Belle_Maundrell

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

Felemás érzéseim vannak, voltak olyan novellák, amik kifejezetten tetszettek, de olyanok is, amik egyáltalán nem. Az esszék többsége sajnos nem igazán kötött le, volt olyan, hogy csak átfutottam az oldalt. Ezek közül csak A könyv és A rémálom tetszettek igazán, de azok tényleg nagyon érdekesek voltak. Azért nem volt rossz, de egyelőre ennyi Borges elég volt.

Keszidí

Jorge Luis Borges: Bábeli könyvtár Válogatott prózaművek

A rövid terjedelem ellenére a világot foglalja magába ez a mű,minden szépségével és minden gonoszságával együtt..És ezt a szó legszorosabb értelmében értem.Még olyanoknak is merném ajánlani,akik nem szeretnek olvasni.Épp rövidsége,könnyű nyelvezet,-szigorúan felszíni-könnyen érthetősége és valós mélységei miatt. Személy szerint sokat jelent,ugyanis egy nekem nagyon sokat jelentő,nagyon okos személy ismertetett meg vele. Mindenesetre lehetetlen nem szeretni,int ahogy azt Borges-tól már megszokhattuk…

olvasóbarát P

Az ember különféle szerszámai között kétségkívül a könyv a legbámulatraméltóbb. A többi mind testének meghosszabbítása. A mikroszkóp, a távcső a látásé, a telefon a hangé, aztán itt van az eke és a kard, ami az emberi kar meghosszabbítása. Ám a könyv egészen más: a könyv az emlékezet és a képzelet meghosszabbítása.

A könyv

Kapcsolódó szócikkek: könyv
spinakker

Emerson egyetért Montaigne-nyel abban, hogy csak azt kell olvasnunk, ami tetszik, hogy a könyv a boldogság egy formája.

229. oldal, A könyv

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · könyv · Montaigne
Futóhomok P

Én húsz éven át az angol irodalom professzora voltam a Buenos Aires-i Egyetem Bölcsészettudományi Karán. Mindig azt mondtam tanítványaimnak, hogy ne csináljanak bibliográfiát, ne olvassanak kritikákat, olvassák magukat a műveket; lehet, hogy keveset fognak belőlük érteni, de élvezni fogják az olvasást, és mindig hallani fogják valakinek a hangját. Azt mondanám, hogy egy szerzőből a legfontosabb a hanglejtése, egy könyvben a legfontosabb a szerző hangja, az a hang, ami hozzánk szól. Életem jó részét az irodalommal töltöttem, s azt hiszem, hogy a boldogság egyik formája az olvasás; a másik, gyengébb formája az írói alkotás vagy amit alkotásnak nevezünk, amely az olvasmányaink emlékének és felejtésének keveréke.

Kapcsolódó szócikkek: irodalom · olvasás
olvasóbarát P

A Könyvtár olyan gömb, amelynek a középpontja bármelyik hatszög, és kerülete felfoghatatlan.

Bábeli könyvtár

Futóhomok P

Bernard Shaw-tól egyszer megkérdezték, hiszi-e, hogy a Bibliát a Szentlélek írta. Shaw azt felelte, hogy minden könyvet, amit érdemes újraolvasni, a Szentlélek írt. Azaz a könyvnek meg kell haladnia a szerző szándékát. A szerző szándéka esendő emberi dolog, a könyvben kell legyen valami többlet.

Kapcsolódó szócikkek: George Bernard Shaw · Szentlélek
eme P

Épelméjű volna az, aki állandóan Magyarország térképét képzelné maga elé?

spinakker

Még mindig azt játszom, hogy nem vagyok vak, továbbra is vásárolok könyveket, könyvekkel rakom tele a lakásomat. Nemrég valaki nekem ajándékozta a Brockhaus Enzyklopädie 1966-os kiadását. Éreztem a könyv jelenlétét a lakásban, mint valami gyönyörűséget. Ott volt a huszonvalahány gót betűs kötet, amit nem tudok elolvasni, térképekkel és metszetekkel, amiket nem látok, és mégis, a könyv ott volt. Éreztem a könyv baráti vonzását. Úgy gondoltam, hogy a könyv az emberi boldogság egyik lehetősége.

229-230., A könyv

eme P

egy könyv létezéséhez elegendő létének lehetősége.

Futóhomok P

Eszébe jutott, hogy az emberek álma Istentől való, és Maimonidész azt írta, hogy ha egy álomban a szavak tiszták és villágosak, és nem látható az, aki kimondja őket, akkor azok Isten szavai.

spinakker

Szellemi tevékenysége szakadatlan, szenvedélyes, sokoldalú és teljességgel jelentéktelen.

94., Az Alef

Említett könyvek