Halványlila ​gőzünk sincs 3 csillagozás

Tutikalauz az ismeretlen Univerzumhoz
Jorge Cham – Daniel Whiteson: Halványlila gőzünk sincs

A Mars-járó és a részecskegyorsító korában van-e bármi, amit nem tudunk az Univerzumról? A rossz hír az, hogy de még mennyi minden. A jó hír, hogy a fizikus Daniel Whiteson és Jorge Cham, a tudományos karikatúra mestere körülvezet minket ebben a hatalmas világban és megpróbálja föltenni a megfelelő kérdéseket, majd megtalálni az érthető válaszokat. Hiába állítják, hogy halványlila gőzük sincs, ez nem teljesen igaz…

Miért van határsebesség a világegyetemben? Utazhatunk-e a fénynél is gyorsabban, és ha igen, miért nem?
Ha létezik anyag és antianyag, mi miért anyagból vagyunk?
Honnan tudjuk, hogy létezik a sötét anyag, és miért nem látjuk, ha benne úszunk?
Miért nem tudjuk megalkotni a mindenség elméletét, és honnan fogjuk észrevenni, ha mégis sikerül?

Öveket becsatolni! Szédítő helyek, szédítő humor, közérthető rajzok és közérthető tudás. Ha kíváncsi a Világegyetemre, itt mindent megtalál.

Eredeti mű: Jorge Cham – Daniel Whiteson: We Have No Idea

Európa, Budapest, 2017
368 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634058403 · Fordította: Kovács József · Illusztrálta: Jorge Cham

Bódis_Éva I
Jorge Cham – Daniel Whiteson: Halványlila gőzünk sincs

Szórakoztató kérdés- (és válasz-) gyűjtemény, ami még teljesen amatőrök számára is érthető formában van a könyvben. Egyszer sem kellett használnom a google tudástárát, mert minden olyan fogalom, ami a köztudatban nem terjedt el, meg is van magyarázva. Épp ezért profibbaknak kicsit szájbarágós lehet. Én viszont mivel még amatőr vagyok a fizika területén, nem csak, hogy rengeteget tanultam tőle, de rengeteg ötletet is kaptam (sci-fi íróknak ideális :D)

SLutra

Olyan ez, mintha évezredeken át tanumányoztunk volna egy elefántot, majd hirtelen rájövünk, hogy valójában csak a farkát nézegettük!

16. oldal (Európa Könyvkiadó, 2017)

SLutra

Ha ebédre ma sajtos szendvicset ettél, abból nem következik, hogy mindenki ebédje sajtos szendvics volt.

29. oldal (Európa Könyvkiadó, 2017)

SLutra

Elképzelhető, hogy a sötét anyag táncoló bíborszínű kozmikus elefántok sokasága, amelyek valamilyen új, detektálhatatlan, bizarr rèszecskèből épülnek fel, de ezt az elméletet nehéz tesztelni, így nem is élvez tudományos prioritást.

29. oldal (Európa Könyvkiadó, 2017)

SLutra

Képzeld el, hogy mazsolák vagyunk egy világméretű mazsolás kalácsban. Miközben a kalács sül és felfúvódik, minden mazsola távolodik minden mazsolától, de a mazsolák mérete nem változik.

41. oldal (Európa Könyvkiadó, 2017)