Gyilkosok ​és detektívek 14 csillagozás

A gyilkosságok rövid kultúrtörténete
Jörg von Uthmann: Gyilkosok és detektívek

A gyilkosságok mindig is foglalkoztatták a művészek és tudósok fantáziáját, az orvostudósokét, akik segítségére vannak a felügyelőnek a gyilkos elfogásában, az írókét, akik krimijeikben leírják, a filmesekét, akik celluloidszalagon vagy digitálisan megörökítik a tettes utáni hajszát. A könyv szerzője, Jörg von Uthmann, Párizsban élő szabadfoglalkozású író a gyilkosságok kultúrtörténetébe nyújt izgalmas és egyszersmind szórakoztató bepillantást: hírhedt gyilkosok és híres detektívek megtörtént és kitalált, megírt és filmre vitt eseteit elmesélve nagy ívet ölel fel az apagyilkos Oidipusz királytól a mai DNS-elemzésig.

Eredeti cím: Killer, Krimis, Kommissare

Eredeti megjelenés éve: 2006

Corvina, Budapest, 2007
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631356649 · Fordította: Schulz Katalin

Nienna001 P>!

Jörg von Uthmann: Gyilkosok és detektívek A gyilkosságok rövid kultúrtörténete

Aki nem szereti a spoilereket ne nagyon olvassa. A bűntényeken túl le van írva, annak filmes és könyves kifutása is, illetve fiktív bűnügyekről is szó van a könyvben. Érdekes, bár olykor kicsit el vesztettem a fonalat és a logika sem volt mindig követhető, mi alapján követik egymást a fejezetek. Film illetve könyvolvasási tippekért viszont még fel fogom lapozni, volt pár olyan,ami felkeltette a figyelmemet.

Renáta_Kovics>!

Jörg von Uthmann: Gyilkosok és detektívek A gyilkosságok rövid kultúrtörténete

A címe alapján nem egészen ezt vártam a könyvtől, de összességében tetszett. Nem is feltétlen a gyilkosokról, mint inkább a gyilkosságokról szól, hiszen ezeket vizsgálja regényekben és színdarabokban egyaránt. Ami nekem külön tetszett, az a kriminalisztika fejlődésének bemutatása a fotózástól kezdve az ujjlenyomaton át egészen a DNS-ig. Emellett nagyon érdekes volt, hogy a különféle írók nagy regényhőseiket mely gyilkosról mintázta/mintázhatta. Bár rengeteg gyilkossági esettel támasztja alá állításait, mégis kicsit száraznak tűnik, illusztrációt is keveset tartalmaz.

vitemerius>!

Jörg von Uthmann: Gyilkosok és detektívek A gyilkosságok rövid kultúrtörténete

Ha én lettem volna a könyv szerkesztője, biztosan visszaküldöm átdolgozásra. Van egy-két nagyon érdekes rész benne, sok viszont eléggé átgondolatlan, nem jut sehonnan sehová. Teljesen önkényesnek tűnik, hogy mit, mikor és milyen szempontból említ meg. Néha magát a szempontot sem nagyon tudtam megtalálni.
De mivel nem vagyok a téma szakértője, így is elég sok dolgot tanultam a könyvből. A krimiirodalom kialakulásáról írott fejezet különösen tetszett. Végső soron 400 Ft-ot és néhány órányi olvasást megért.

Black_Venus>!

Jörg von Uthmann: Gyilkosok és detektívek A gyilkosságok rövid kultúrtörténete

Erős átfedésben van a tartalma a Ráth-Végh féle Fekete Krónikával.

Darkshade>!

Jörg von Uthmann: Gyilkosok és detektívek A gyilkosságok rövid kultúrtörténete

Ebben a témában, témakörben eddig talán ez volt a legjobb könyv, amit elolvastam.