Ördögi ​jóslatok 12 csillagozás

Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez
Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok

Az emberiség a természet része, nem felette áll. A túlnépesedés és a globalizáció logikus következménye a koronavírus-járvány, nincs benne semmi meglepő. Ennek okairól, a lehetséges alkalmazkodási stratégiákról és a természethez fűződő újra gondolt viszonyunkról szól ez a könyv.

Tükör, melyből tanulnunk kellene, hogy ne kelljen most már örökké otthon ülnünk. Jordán Ferenc (1973) biológus. Korábban a zürichi Society in Science alapítvány ösztöndíjasa, a Microsoft Research trentói intézetének vezető kutatója. Jelenleg a Balatoni Limnológiai Intézet igazgatója és a nápolyi Stazione Zoologica külső munkatársa. Leginkább a rész és az egész viszonya érdekli a természetben.

Művelt Nép, Budapest, 2020

Barack Obama · Spongyabob · Jancsi és Juliska

Olaszország

Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez

Feleségem főnöke a könyv szerzője, akinek már több előadását élőben is élvezhettem. Nagyon nagy tudású kutató, akinek ráadásul a stílusa is igencsak élvezhető – ez a könyvben is átjön.
Maga a mű inkább csak egy rövid áttekintése annak, ami ma a világban zajlik. Inkább csak felvillant egyes nézőpontokat, amik továbbolvasásra, gondolkodásra ösztönöznek. Ekkora terjedelemben nem is lehetett mindenre részletesen kitérni, de elvileg jön majd a bővített verzió is, ha jól fogy a könyv. :-)

Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez

Mivel elfogult vagyok (ismerem a szerzőt), ezért külön szigorú leszek most.
A könyv nagyon érdekes és fontos témákat érint: nem csak a járványról beszél, hanem a járvány apropóján rengeteg más témáról is (pl. természetvédelem, politika, gazdaság, társadalom, életmód). Mindezt kizárólag egy (sok témában laikus) ökológus szemüvegén át.
A terjedelem miatt nem megy túl mélyre, nem elemez, csak feldob témákat és tényeket és véleményt formál róluk, vagyis, habár tudományosan megalapozott adatokon alapszik, senki ne várja, hogy ez egy szigorúan objektív tudományos munka.
A szerkezete laza, nem lineáris és „agyonstruktúrált” (pedig én szeretem, ha szép, kikristályosodott logikai vázra vannak felfűzve a gondolatok), a fejezetek gyakorlatilag egymástól függetlenül, tetszőleges sorrendben olvashatóak. A végén azért van valamiféle konklúzió.
A stílusa is laza, humoros, időnként nyers és kíméletlen; ez nem jön be mindenkinek. Plusz, maradt benne jópár elírás, hiba, egy szerkesztői szem még ráfért volna, de tudom, nem nagyon volt rá idő. Ugyanakkor nagyon szerettem az érzékletes hasonlatokat, amik a bonyolultabb problémákat is nagyon egyszerűen érthetővé tették.

Összességében ajánlom mindenkinek, aki még (vagy már) nem unja teljesen a járvány témáját és akit érdekel egy szókimondó ökológus véleménye a jelenről és jövőről.

Mar_T P>!

Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez

Zseniális! Maga a könyv mondanivalója is, emellett viszont a szerző humora az, amivel az egészet tálalja.

Anton_Gorogyeckij P>!

De a vadon élő állatokkal történő találkozások nem mindig olyan romantikusak, mint ahogyan azt egy természetfilmben látjuk. Ragadozók és paraziták, lucskos és büdös állatok élnek az erdőben. A természet ilyen. Nem kell dédelgetni, békén kell hagyni. Ilyennek kell szeretni. A frissen dauerolt szőrű kutya és a nadrágban bicikliző majom nem a természet.

Kapcsolódó szócikkek: kutya · majom · természet
Anton_Gorogyeckij P>!

Van kamionos, aki olasz ásványvizet szállít Norvégiába, és onnan norvégot Olaszországba. Ha elbizonytalanodunk, van-e ennek értelme, azonnal akad egy közgazdász, aki megmagyarázza, miért jó ez így. A „piac”, a „profit” és egyéb bűvös fogalmak segítségével meggyőz bárkit erről a hülyeségről, és sajnos saját magát is. Pedig attól ez még hülyeség marad, nem kell olasz víz Norvégiába, ahogyan norvég víz sem Olaszországba. Akkor sem, ha valamilyen remek gazdasági modell szerint ez így rendben van és működik. Fontosabb dolog ökológiai nyelven gondolkodni és nem a pénz nyelvén hazudni.

Anton_Gorogyeckij P>!

A járvány valami olyat hozott el számunkra, amit eddig csak a sci-fi, mondjuk a Majmok bolygója tudott. Kanadai városokban kószáló szarvascsordák, nepáli utcákon flangáló orrszarvú, a trentinói Molveno utcáin csavargó medve – emellett pedig kristálytiszta vizű velencei csatornák, kristálytiszta levegő a legnagyobb kínai városokban és a végtelen indiai tengerparton zavartalanul tojásokat rakó tengeri teknősök. Pár hónapja még szmog, zsúfolt utcák, ezernyi turista, mocsok. Az ökológusok is megdöbbenve nézik, milyen gyorsan tudja visszavenni a természet az „uralmat” az embertől.

Kapcsolódó szócikkek: járvány · Majmok bolygója
Anton_Gorogyeckij P>!

Persze a harmadik a legnehezebb: Jacques Chirac után szabadon, egy folyamatosan változó világban semmi sem kockázatosabb, mint állandóságra törekedni. Ha szélsőséges időjárási viszonyok, potenciálisan kitörő járványok és társadalmi konfliktusok hálójában élünk, akkor a boldogság és a túlélés kulcsa a nyitottság és a rugalmasság, az alkalmazkodókészség. Akinek két szakmája van, és három nyelven beszél, az megmarad. Ennél többet nem is tanulhatnánk a természettől, mert mindig is ez volt a legfontosabb vezérelv a bioszférában

Kapcsolódó szócikkek: alkalmazkodás · Jacques Chirac · rugalmasság
AnyAnonymous P>!

A fajok sokfélesége első látásra értelmetlen luxusnak tűnik, de a diverzitásnak nagyon fontos szerepe van.
Ha egyébként minden rendben van, nem is annyira fontos. Ha viszont valami változás történik, például megjelenik egy szennyezés, beköszönt egy tartósabb aszály, a szokásosnál hidegebb telek járnak, akkor viszont annál inkább. És a természetben mindig minden változik. Ilyenkor a sokfelé faj közül lesz, amelyik kevésbé sikeresen tud alkalmazkodni, másoknak esetleg még előnyére is válnak a megváltozott körülmények. Érezzék az egyes fajok magukat így vagy úgy, de a rendszernek működnie kell. Nem baj, ha az egyik faj megritkul, akár el is költözhet, de legyen egy másik, amelyik átveszi a feladatát, s közben fenntartja a kissé megváltozott rendszer működését, persze már kisebb módosításokkal.

Kapcsolódó szócikkek: ökológia · sokféleség
Anton_Gorogyeckij P>!

A chemtrailhívők, az evolúciótagadók, a számmisztika bajnokai és az oltásellenes mozgalmak minden zavaros helyzetet kihasználnak elméleteik fényezésére. Szót sem kellene rájuk vesztegetni, ha nem lennének egyre többen. Ahogyan az egyik legnagyobb tekintélyű tudományos szervezet, az American Association for the Advancement of Science (AAAS) elnöke néhány éve kijelentette, a tudomány számára a legnagyobb feladat manapság az áltudományok visszaszorítása. Az Egyesült Államokban egyébként az emberek egy százaléka tagadja a vírus létezését, huszonöt százalékuk pedig azt gondolja, szándékosan fejlesztették azt ki. Az evolúciót is tagadja húsz százalékuk. Biztos van átfedés, kár, hogy ebben az esetben a kettős tagadás nem jelent igent.

Anton_Gorogyeckij P>!

A nagyragadozók (cápa, farkas) szinte elhanyagolhatóan kevés embert sebeznek vagy ölnek meg. Náluk sokkal veszélyesebb egy bivaly vagy egy víziló, és a legveszélyesebbek közé a mikrobiális kórokozók tartoznak. Persze Juliska az erdőben nem a kullancstól fél, hanem a farkastól.

Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez

Kapcsolódó szócikkek: bivaly · cápa · farkas · Jancsi és Juliska · kullancs · víziló
Anton_Gorogyeckij P>!

De mit tehetünk mi magunk? Háromféle irányban lehet elindulni. Az első egyszerű: olyan döntéshozók kezébe kellene adni az emberiség sorsát, akik a legkevesebbet rontanak rajta. Akik nem égetik fel az őserdőt primitív gazdasági érdekek miatt, akik nem tagadnak le egy vírust, akik komolyan veszik a nemzetközi egyezményeket. Akik nem kacsintanak össze a bálnavadászokkal.

AnyAnonymous P>!

Egyre több ember csak akkor érzi jól magát, ha reggel lovagol, napközben síel és estefelé elugrik még egy bungee jumpingra. Különben úgy érzi, nem pörög az élete eléggé, és esetleg kimarad valamiből. Persze szívdermesztő azt is végiggondolni, hogy egy vikroriánus úrhölgy napi nyolc órát horgolt, de csak van valami középút.

Anton_Gorogyeckij P>!

Társadalmunk sem mentes a negatív és pozitív visszacsatolásoktól. A gazdag focicsapatok egyre gazdagabbak, a szegények egyre szegényebbek. A pozitív visszacsatolás oka az a mechanizmus, hogy sok pénzen jó játékost lehet venni, ettől a csapat jobb lesz, bejut a Bajnokok Ligájába, ezért sok pénzt kap, és még jobb játékosokat vehet. Így lassan szűkül azok köre, akik a levesesfazék körül ülnek és nincs más dolguk, mint gondoskodni arról, hogy a rendszer ne változzon. Nem is lenne ez akkora nagy baj, de sajnos nemcsak focicsapatokra igaz, hanem emberekre is. A szegénységből sem könnyű kitörni, és az igazán gazdagok is csak ritkán szegényednek el. Hogy a tömegek megnyugodjanak, léteznek negatív visszacsatolások is, például a segélyszervezetek, de ezek hatása csepp a tengerben.

Kapcsolódó szócikkek: gazdagság · szegénység