Ördögi ​jóslatok 3 csillagozás

Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez
Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok

Az emberiség a természet része, nem felette áll. A túlnépesedés és a globalizáció logikus következménye a koronavírus-járvány, nincs benne semmi meglepő. Ennek okairól, a lehetséges alkalmazkodási stratégiákról és a természethez fűződő újra gondolt viszonyunkról szól ez a könyv.

Tükör, melyből tanulnunk kellene, hogy ne kelljen most már örökké otthon ülnünk. Jordán Ferenc (1973) biológus. Korábban a zürichi Society in Science alapítvány ösztöndíjasa, a Microsoft Research trentói intézetének vezető kutatója. Jelenleg a Balatoni Limnológiai Intézet igazgatója és a nápolyi Stazione Zoologica külső munkatársa. Leginkább a rész és az egész viszonya érdekli a természetben.

Művelt Nép, Budapest, 2020

Barack Obama · Spongyabob · Jancsi és Juliska

Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok

Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez

Feleségem főnöke a könyv szerzője, akinek már több előadását élőben is élvezhettem. Nagyon nagy tudású kutató, akinek ráadásul a stílusa is igencsak élvezhető – ez a könyvben is átjön.
Maga a mű inkább csak egy rövid áttekintése annak, ami ma a világban zajlik. Inkább csak felvillant egyes nézőpontokat, amik továbbolvasásra, gondolkodásra ösztönöznek. Ekkora terjedelemben nem is lehetett mindenre részletesen kitérni, de elvileg jön majd a bővített verzió is, ha jól fogy a könyv. :-)

Anton_Gorogyeckij P

De a vadon élő állatokkal történő találkozások nem mindig olyan romantikusak, mint ahogyan azt egy természetfilmben látjuk. Ragadozók és paraziták, lucskos és büdös állatok élnek az erdőben. A természet ilyen. Nem kell dédelgetni, békén kell hagyni. Ilyennek kell szeretni. A frissen dauerolt szőrű kutya és a nadrágban bicikliző majom nem a természet.

Anton_Gorogyeckij P

Van kamionos, aki olasz ásványvizet szállít Norvégiába, és onnan norvégot Olaszországba. Ha elbizonytalanodunk, van-e ennek értelme, azonnal akad egy közgazdász, aki megmagyarázza, miért jó ez így. A „piac”, a „profit” és egyéb bűvös fogalmak segítségével meggyőz bárkit erről a hülyeségről, és sajnos saját magát is. Pedig attól ez még hülyeség marad, nem kell olasz víz Norvégiába, ahogyan norvég víz sem Olaszországba. Akkor sem, ha valamilyen remek gazdasági modell szerint ez így rendben van és működik. Fontosabb dolog ökológiai nyelven gondolkodni és nem a pénz nyelvén hazudni.

Anton_Gorogyeckij P

A chemtrailhívők, az evolúciótagadók, a számmisztika bajnokai és az oltásellenes mozgalmak minden zavaros helyzetet kihasználnak elméleteik fényezésére. Szót sem kellene rájuk vesztegetni, ha nem lennének egyre többen. Ahogyan az egyik legnagyobb tekintélyű tudományos szervezet, az American Association for the Advancement of Science (AAAS) elnöke néhány éve kijelentette, a tudomány számára a legnagyobb feladat manapság az áltudományok visszaszorítása. Az Egyesült Államokban egyébként az emberek egy százaléka tagadja a vírus létezését, huszonöt százalékuk pedig azt gondolja, szándékosan fejlesztették azt ki. Az evolúciót is tagadja húsz százalékuk. Biztos van átfedés, kár, hogy ebben az esetben a kettős tagadás nem jelent igent.

Anton_Gorogyeckij P

A járvány valami olyat hozott el számunkra, amit eddig csak a sci-fi, mondjuk a Majmok bolygója tudott. Kanadai városokban kószáló szarvascsordák, nepáli utcákon flangáló orrszarvú, a trentinói Molveno utcáin csavargó medve – emellett pedig kristálytiszta vizű velencei csatornák, kristálytiszta levegő a legnagyobb kínai városokban és a végtelen indiai tengerparton zavartalanul tojásokat rakó tengeri teknősök. Pár hónapja még szmog, zsúfolt utcák, ezernyi turista, mocsok. Az ökológusok is megdöbbenve nézik, milyen gyorsan tudja visszavenni a természet az „uralmat” az embertől.

Kapcsolódó szócikkek: járvány · Majmok bolygója
Anton_Gorogyeckij P

A nagyragadozók (cápa, farkas) szinte elhanyagolhatóan kevés embert sebeznek vagy ölnek meg. Náluk sokkal veszélyesebb egy bivaly vagy egy víziló, és a legveszélyesebbek közé a mikrobiális kórokozók tartoznak. Persze Juliska az erdőben nem a kullancstól fél, hanem a farkastól.

Jordán Ferenc: Ördögi jóslatok Egy tudós proféciái és intelmei az emberiséghez

Kapcsolódó szócikkek: bivaly · cápa · farkas · Jancsi és Juliska · kullancs · víziló
Anton_Gorogyeckij P

De mit tehetünk mi magunk? Háromféle irányban lehet elindulni. Az első egyszerű: olyan döntéshozók kezébe kellene adni az emberiség sorsát, akik a legkevesebbet rontanak rajta. Akik nem égetik fel az őserdőt primitív gazdasági érdekek miatt, akik nem tagadnak le egy vírust, akik komolyan veszik a nemzetközi egyezményeket. Akik nem kacsintanak össze a bálnavadászokkal.

Anton_Gorogyeckij P

Persze a harmadik a legnehezebb: Jacques Chirac után szabadon, egy folyamatosan változó világban semmi sem kockázatosabb, mint állandóságra törekedni. Ha szélsőséges időjárási viszonyok, potenciálisan kitörő járványok és társadalmi konfliktusok hálójában élünk, akkor a boldogság és a túlélés kulcsa a nyitottság és a rugalmasság, az alkalmazkodókészség. Akinek két szakmája van, és három nyelven beszél, az megmarad. Ennél többet nem is tanulhatnánk a természettől, mert mindig is ez volt a legfontosabb vezérelv a bioszférában

Kapcsolódó szócikkek: alkalmazkodás · Jacques Chirac · rugalmasság
Anton_Gorogyeckij P

Az ember igyekszik tanulni a természettől. Mérnöki megoldások sora gyökerezik az élőlényektől ellesett ötletekben. A tépőzár ugyanazt az elvet követi, mint a gekkók talpán lévő kis mikroszkopikus szőrök, amelyek segítségével akár az üvegen is meg tudja vetni a lábát az állat. A repülőgépek szárnyának felfelé hajló végét a madaraktól lehetett ellesni, a NASA által kifejlesztett körlátó szemet pedig halaktól lesték el. A legszebb példa talán a csíkoshasú tonhal (skipjack) testmagasság–testhossz arányát követő atomtengeralattjáró (Skipjack), amely igen-igen jó hidrodinamikai paraméterekkel bír, nagyon gyors és hatékony.

Anton_Gorogyeckij P

Az ökológiai funkciókért sokszor nem a karizmatikus, híres fajok felelősek. A mamutfenyő vagy az oroszlán is fontos folyamatokban játszik szerepet, de sokszor egy fűféle vagy éppen egy rovar a korrekt működés záloga. Ennek ellenére a hivatalos természetvédelem még mindig nagyon erősen eltúlozza az emlősök és madarak védelmét, illetve azok jelentőségét. Ez kommunikációs szempontból érthető is, egy gorilla, egy óriáspanda vagy egy fehérfejű rétisas kapcsán megnyílhatnak a pénzcsapok, de senki sem áldozna jelentős összeget egy kukacért (eltekintve olyan országoktól, amelyekben a horgászás alkotmányos kötelesség).

Anton_Gorogyeckij P

A regionálisabb, ökológiailag értelmezhetőbb, egyben emberibb piacok támogatása fontos lenne. Észak-Olaszországban „egy kilométeres” piacokon lehet vásárolni: mindent, ami a piacközéppontú és egy kilométer sugarú körön belül terem. Éltem ott, ettem egy kilométeres sajtot, kóstoltam egy kilométeres mézet, ittam egy kilométeres bort. Drága, de finom. És nem vernek át, mert egy kilométert bármelyik felbőszült vevő képes futni.