Két ​hang között 22 csillagozás

Arvo Pärt zenei útkeresése
Joonas Sildre: Két hang között

A képregény betekintést nyújt a világszerte nagy népszerűségnek örvendő kortárs észt zeneszerző, Arvo Pärt életébe és a védjegyévé vált kompozíciós technika, a tintinnabuli megszületésének gyötrelmes folyamatába. A zeneszerző személyisége és gondolatvilága mellett a történelmi hátteret is szemléletesen megrajzoló könyv a gyermekkortól a 80-as évek elejéig tartó időszakot öleli fel, és Pärt hazájából való kényszerű távozásával zárul. A szerző, Joonas Sildre nem csupán a rendelkezésére álló archív anyagokra támaszkodott: munkája során mindvégig személyes kapcsolatban állt Arvo Pärttel és feleségével, Norával.

Róla szól: Arvo Pärt

Polar Egyesület, Budapest, 2021
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155866166 · Fordította: Segesdi Móni · Illusztrálta: Joonas Sildre

worsi P>!

Joonas Sildre: Két hang között Arvo Pärt zenei útkeresése

Arvo Pärttől a Cantust ismertem már régóta (link), tudtam, hogy 20. századi észt zeneszerző, és ennyi. Érdekes volt megismerni, hogy miket írt ezelőtt, hallgatni mellé a műveit, és egész könnyen elengedtem azt is, hogy mégis hogy néznek ki ebben a könyvben a vonósok? Mi ez a vonófogás már?
Nora felbukkanásakor döntöttem el, hogy ebből saját példányt is szeretnék. Hogy többször elolvashassam, később is beleolvashassak és kölcsönadhassam másoknak is.
(Angèle Dubeau & La Pietà is készített albumot Arvo Pärt műveiből, jó szívvel tudom ajánlani: link.)

Joonas Sildre: Két hang között Arvo Pärt zenei útkeresése

Nem sok képregény került eddig a kezembe, szemem elé.
A zene, a muzsika viszont magával ragadott.
Különös-különleges élményben volt részem.

Joonas Sildre: Két hang között Arvo Pärt zenei útkeresése

Ugyan egy zeneszerző életét ismerjük meg, mégis sokkal inkább általános érvényűen beszél az alkotás folyamatáról. Megtapasztaljuk a mélységeket és a magasságokat, látjuk az inspiráció születését. Az olvasáshoz pedig ajánlott a zeneműveiből szemezgetni, mert ezek még inkább hangulatossá teszik az amúgy is megragadó képregényt.

Nagyon tetszett a képi világa, a drapp szín amolyan szépiahatást kölcsönöz neki. Ennél már csak a zene ábrázolása volt magávalragadóbb. A hangjegyek, az ötvonal és a dallam helyenként száguld a lapon, máshol pedig az összhangzat ejt nagy benyomást. Zenészként ezeket a részeket kifejezetten szerettem.

Bővebben: https://egy-lany-blogja.blogspot.com/2023/05/kiskiados-…

peterszebeni I>!

Joonas Sildre: Két hang között Arvo Pärt zenei útkeresése

nagyon hangulatos könyv volt alkotásról, hitről, művészetről, kedvet is kaptam tőle Pärt zenéinek hallgatására.

latinta P>!

Lassacskán megértem, hogy a szeretettel szembesülve a gonosz magától megsemmisül.

És ez megrendítő.

Kapcsolódó szócikkek: gonosz · szeretet
Molylány_FP>!

Azt álmodtam, hogy amint a szenteknél az imádság idővel alászáll az ajkukról a szívükbe, mely onnantól örökösen, magától imádkozik, úgy a zeneszerzővel is megtörténhet, hogy végül a szíve szüntelenül a zenében él, mint egy imádságban.

Molylány_FP>!

Az emberi hang az egyik legtökéletesebb hangszer a világon! És ezt a hangszert be kell hangolni… Az emberi lélek az, amit be kell hangolni.

Molylány_FP>!

A repüléshez két szárnyra van szükségem!

sophie P>!

– Hogyan látod a fejlődést a zenében?
– Nos… erre a kérdésre nemigen lehet választ adni.
– Miért?
– Már csak azért sem, mert nem vagyok meggyőződve a fejlődés lehetőségéről a művészetben. Először is, ha a művészeti aranykorokat nézzük, jóformán teljesen hiányzik a szinkronitás az úgynevezett időkerékkel. Ami alighanem önmagában véve kizárja a fejlődést. Jó példa erre, hogy számos, a múltban született műalkotás korszerűbbnek hat némelyik mai műnél.
– Mivel magyarázható ez?
– Semmiképp sem azzal, hogy a zseniális művész, teszem azt, több száz évvel előre látott. Hiszem, hogy Bach zenéjének korszerűsége a következő kétszáz évben sem halványul, sőt, talán soha. Inkább az lehet a döntő, hogy a szerző milyen mélységében érzékelte nem csupán a maga korát, hanem általában az életet… annak örömeivel, bánataival és talányaival, magát az élet értelmét. Olyasvalami ez, mintha adott lenne egy szám. Például az EGY. Az értéke ugyan egy, de az emberek csak egy bonyolult tört alakjában láthatják… amelynek a helyes megoldásáig magunknak kell eljutnunk a saját életünkkel. Ez persze végtelenül hosszú út. De a titok nyitja akkor is az egyszerűsítés és a feleslegtől való megszabadulás. Az EGY ugyanakkor minden törtnek, minden kornak és életnek is a helyes megoldása. És ez mindenkor így volt. Következésképpen, ahogy egyetlen törtnek, úgy korunknak a keretei is szűknek bizonyulnak a helyes megoldás számára, mert a korokon átívelő, örök.
Ugyanez áll a művészetre. Valójában a művészet nem más, mint a gondolatok és szellemi értékek jellegzetes művészeti formába öntése, művészeti eszközökkel való megjelenítése. Visszatérve a modernséghez, úgy is lehet fogalmazni, hogy az a mű modern és képes modern maradni, amelyben tisztábban, jobban érzékelhető a legvégső, helyes megoldás. Tehát a törtes példát véve az, amely a legközelebb van az EGYhez.

Az ima építőanyag.
Az ima teremtés.

Kapcsolódó szócikkek: ima
Babó_Buca P>!

De hát magának abszolút hallása van!

Nem egészen. Relatív hallásom van.

És miért egy kis dobon játszik?

Zongorával kényelmetlen masírozni.

Babó_Buca P>!

Nézzék, a hatalom célja, hogy elpusztítsa a lélekkel bíró dolgokat!

Babó_Buca P>!

Mindenesetre a fejlődés lehetősége meglátásom szerint elválaszthatatlan a tartalom kérdésétől. Kívánatos tehát, hogy a művészet ne csupán korunk problémáinak szentelje figyelmét, hanem az örök érvényű kérdések felé is forduljon.

Babó_Buca P>!

Elmélyült imádság után olyan a lélek, akár az újonnan hangolt hangszer.