A ​Barcelona-örökség 12 csillagozás

Jonathan Wilson: A Barcelona-örökség

Manchester, ​2018: Pep Guardiola és José Mourinho a 175. manchesteri derbire készül. A feszültség kézzelfogható, és a tét sem lebecsülendő: csapataik az angol labdarúgó-bajnokság, a Premier League első két helyén állnak, ám kettejük párharcából csak egyikük kerülhet ki győztesen. A mérkőzés egy újabb fejezete annak a vég nélküli, egész Európát átívelő rivalizálásnak, amelynek állomásait trófeák és kölcsönös sértegetések övezik, és amely csaknem huszonöt évvel korábban barátságként kezdődött…

Barcelona, az 1990-es évek vége: A Johan Cruyff-féle híres Álomcsapat romokban hever, a gyökeresen új szemléletet hozó edző dicstelen körülmények között távozik a klubtól. Ami ezután következik, az örökre megváltoztatja a futball világát. Cruyff stílusa átformálja a labdarúgást, és olyan szakemberek előtt nyitja meg az utat, mint Ronald Koeman, Luis Enrique, Laurent Blanc, Frank de Boer, Louis van Gaal, valamint Cruyff egykori csapatkapitánya, Pep Guardiola. És itt, Barcelonában tűnik… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2019
376 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634752097 · Fordította: Bertalan György
Jaffa, Budapest, 2019

Cipőfűző>!
Jonathan Wilson: A Barcelona-örökség

Kering egy szállóige a molyon, sőt talán szélesebb könyves körökben is, hogy az angolszász történetírás tökéletesen informatív jellege ellenére is mennyire olvasmányos és élvezetes stílusú. Wilson és Michael Cox révén ez mindenképp igaz a futballszakírásra (de furcsa szó) is.
A cím és a borító dizájnja ne rettentsen el senkit sem az olvasástól, aki nem Barcelona szimpatizáns, mert ez a könyv tulajdonképpen nem is az FCB-ről szól. Legalábbis nem kizárólag. A (Rinus Michels-)Cruijff-féle totális foci, a letámadásra és rövidpasszos labdatartásra épülő pozíciós játék fejlődése, története áll a középpontban a Barca 90-es évekbeli Dream Teamje után. Ennek kapcsán szinte mindenkiről szó van, akinek köze van hozzá. Több szálon fut a sztori. Középpontban Guardiola és a játékstílus legnagyobb ellenlábasa, Mourinho edzői pályafutása, illetve az ő személyes rivalizálásuk. (aki szintén magába szívhatta volna Barcelonában). Közben nyomon követhetjük, hogy a holland foci hogyan és miért távolodott el napjainkra a totális focitól. Aztán ott van az FC Barcelona története, ahol egy dogma, előírás, egy identitást meghatározó aspektus lett ebben a taktikában játszatni a mindenkori csapatot. Mindez már-már regényszerűen izgalmasan van tálalva.

hel_99>!
Jonathan Wilson: A Barcelona-örökség

Nos elöljáróban elmesélném, hogy hogyan is lettem Barcelona fan. 2014-ben kezdődött a vb idején, előtte kb sosem néztem meccseket, de akkor a csapból is az folyt, illetve egy bizonyos név. Méghozzá Neymar neve. Neymar így, Neymar úgy, de ügyes, de csodás. Annyit hallottam, mondom megnézem ki a fészkes franc ez a csodagyerek, rákerestem a neten, láttam pár videót, aztán elkezdtem nézni Brazília meccseit, majd a sérülése után is elkezdtem követni, illetve megnéztem, hogy melyik klubnál játszik. Így kezdtem el nézni a Barca meccseit, így szerettem meg az egész csapatot, utána olvastam minden játékosnak, a csapat történetének is, sokáig minden egyes meccsüket néztem. Miután Neymar elhagyta a Barcelonát vele már kevésbé foglalkoztam, de a csapatot ugyanúgy követtem, viszont az utóbbi 1 évben kevésbé néztem a meccseket, ha igen, akkor is inkább a BL meccseket követtem. Ez lenne a rövid története a fociszeretetemnek. Ja és azért akartam Barcelonába menni, hogy megnézhessem élőben a stadiont, és ez valóra is vált. A várost is imádtam azért.:D

Most, hogy a háttérsztorit megismertük, hogy miért is kedvelem ennyire a csapatot érhető, hogy a könyv azonnal felkeltette az érdeklődésem és nem is kellett csalódnom. Nagyon részletes és érdekes információkat olvashattam. Az első fejezet is nagyon érdekes volt, Cruyff nevét sokszor hallottam, de pontosan nem voltam képben, hogy mennyit is tett a mai foci arculatának kialakulásáért. Sokan mondják ,gondolják, hogy jaj ezek csak rugdossák a labdát ide-oda, ostobák mind. Lehet, hogy nem orvosok, gyógyszerészek, mérnökök vagy atomfizikusok, de mégis zsenik, csak a pályán. Teljesen más látásmódot és gondolkodást igényel, mindig pörögni kell, előre gondolkodni és előre látni, egyszerre dolgoznak mentálisan és fizikálisan. Nyilván nem mondom, hogy ezért több tíz millió eurót kell kapniuk, de mégsem illik lenézni, hogy ők csak kergetik a labdát.

Sok olyan ma híres és elismert edző pályafutásának kezdetéről olvastunk, akik játékosként is megfordultak a Barcelonában illetve esetleg edzőként is. Számos sokak által ismert és elismert játékos neve és története is felbukkant, akik nem feltétlenül a Barcával lettek híresek, de itt is megfordultak és kicsit őket és a játékstílusukat is megismerhettük. Bevallom a csapat történelmébe nagyon mélyen nem ástam bele magam, úgyhogy számos érdekességet megtudhattam. Olyan meccsek történéseibe és részleteibe ásta bele magát az író és tárta fel előttünk a részleteket, amelyek nagyon meghatározóak voltak vagy pozitív vagy negatív szempontból.

A legtöbb focikedvelőnek szintén ismerős lehet Guardiola és Mourinho kettőse és különböző szemlélete. Míg egyikük követte Cruyff taktikáit és szemléletét, a másik erősen ellenezte, mégis mindkettő zseniális edző a maga módján.

Ajánlanám azoknak akiket tényleg érdekel a taktika és a szemlélet a játék mögött illetve egy kis focitörténelem. Nem mondom, hogy egyben letoltam, inkább mindig olvastam 1-2 fejezetet, amikor kedvem volt, valószínűleg ezért tartott hosszú hetekig az olvasása.:D Nem csak Barca fanoknak ajánlanám, hanem tényleg mindenkinek, akit kicsit is érdekel az európai futball mai arculatának alakulása.

Szerintem ajándéknak is tökéletes, barátnak, apának, nagypapának, vagy bárkinek, akiről tudjátok, hogy érdekelheti.