Értékelések 16

makitra P>!
Jonathan Strahan (szerk.): Az év legjobb science fiction és fantasynovellái 2019

Meglehetősen egyenetlen lett ez a válogatás, de hát kezdek rájönni, novellák terén jóval nagyobb szórásokkal találkozunk, mint regényeknél. És ezen nem azt értem feltétlenül, hogy több a rossz írás, hanem hogy a vélemények valahogy sokkal szélsőségesebbek. Ahogy olvastam a korábbi értékeléseket, sokkal kevésbé tudok velük egyetérteni, ritkábbak a közös vélemények, de úgy tűnik, egy rövid írásnál hamarabb kitűnik az ízlésbeli különbség. Ez persze nem teljesen magyarázza, miért untam már a végén az olvasást – valószínűleg nem az 1 novella/nap a legideálisabb olvasási sebesség ennél a kötetnél.

Mindenesetre a könyv első felében található novellákat élveztem inkább, a végére nagyon megfáradtam és nem is igazán kötöttek le, az utolsó pár írást kivéve. Amennyire objektíve meg lehet ítélni ezeket, nem rosszak – a felépítésük zömmel jó, jól átadják, amit akarnak. Stílusban sok különlegeset nem találtam, de akik tetszettek, azok általában ebben is adtak valami pluszt.

Ami nagyon jó, hogy a témákban sok olyan előkerül, ami egyre népszerűbb/elterjedtebb és itthon, adottságinkból is kifolyóan, keveset olvasok: a kisebbségek, más népcsoportok hangja. Tetszett a fekete Amerika alternatív hangja P. Djeli Clarktól, az anyanyelvünkkel való élő kapcsolatot feldolgozó S. Qiouyi Lu írása vagy Zen Cho sárkánya. Sok novella dolgozza fel a nők történeteit néhol kicsit didaktikusan, de élvezhetően (Naomi Kritzer), néhol rémálomszerűen (Carmen Maria Machado), néhol viccesen (T. Kingfisher és részben Naomi Novik – jó látni, hogy meseátiratokkal mi sem vagyunk elmaradva). Viszonylag ritkák a „tiszta zsáneri” írások (amihez az értelmezésemben talán Garth Nix áll a legközelebb), mintha minden történet kizárólag a jelen kulisszáival akarja megszólítani a jelen olvasóit. Ez már nem a hőskor, egyre fontosabbak a társadalmi kérdések, vagy legalábbis ezek váltak uralkodóvá – tudatosodik az olvasás során. Jelzem, ez nem értékítélet, csak egy megállapítás.

Összességében felemás érzés az első Strahan-kötetem, bár inkább tűnik műfaji sajátosságnak, mint bármi másnak. Tömény is a cucc, kicsit fárasztó is, jobb ezt máshogy fogyasztani. Mindenesetre most jól fog esni egy kis más…

Olvasónapló:

S. Qiouyi Lu: Anyanyelv – https://moly.hu/reszolvasasok/70821
Alyssa Wong: Olivia étkei – https://moly.hu/reszolvasasok/70822
P. Djeli Clark: George Washington kilenc néger fogának titokzatos története – https://moly.hu/reszolvasasok/70823
Tade Thompson: Szakadt – https://moly.hu/reszolvasasok/71513
S. L. Huang: A nő, aki elpusztított minket – https://moly.hu/reszolvasasok/71514
Annalee Newitz: A Kék Tündér kiáltványa – https://moly.hu/reszolvasasok/71515
Yoon Ha Lee: A csillaghajó és a templommacska – https://moly.hu/reszolvasasok/71516
Carmen Maria Machado: Illanó, félelmes csillag – https://moly.hu/reszolvasasok/72224
Naomi Kritzer: Tündértani terepgyakorlat – https://moly.hu/reszolvasasok/72225
Kelly Robson: Beavatkozás – https://moly.hu/reszolvasasok/72226
Jeffrey Ford: A könyvespolc-expedíció – https://moly.hu/reszolvasasok/72227
Alix E. Harrow: Egy boszorkány útmutatója a meneküléshez – Portal fantasyk gyakorlati tudnivalóinak gyűjteménye – https://moly.hu/reszolvasasok/72414
Garth Nix: A kőbe zárt bot – https://moly.hu/reszolvasasok/72415
Elizabeth Bear: Oké, Glory – https://moly.hu/reszolvasasok/72868
Vandana Singh: Vindam – https://moly.hu/reszolvasasok/72869
Kelly Barnhill: Szörnyű ifjú hölgyek – https://moly.hu/reszolvasasok/72870
Brooke Bolander: Páratlan, nagy, ártalmatlan – https://moly.hu/reszolvasasok/72871
T. Kingfisher: A Rose MacGregor ivócimboraság és rajongói csoport – https://moly.hu/reszolvasasok/74126
Simone Heller: Amikor nem járt csillag az égen – https://moly.hu/reszolvasasok/74129
Zen Cho: Ha nem sikerül elsőre, próbáld meg újra! – https://moly.hu/reszolvasasok/74130
Naomi Novik: Áldások – https://moly.hu/reszolvasasok/74132
Rich Larson: Hús és vér és lélek – https://moly.hu/reszolvasasok/74134
Daryl Gregory: Kilenc utolsó nap a Föld nevű bolygón – https://moly.hu/reszolvasasok/74135
Dave Hutchinson: Golgota – https://moly.hu/reszolvasasok/74136
John Crowley: Kova és tükör – https://moly.hu/reszolvasasok/74140
Andy Duncan: Egy ügynök utópiából – https://moly.hu/reszolvasasok/74825
Maria Dahvana Headley: Felejtsd el, hogy ismersz és én sem fogok emlékezni rád – https://moly.hu/reszolvasasok/74826
Ken Liu: Minőségi időtöltés – https://moly.hu/reszolvasasok/74827
N. K. Jemisin: A mesemondó helyettese – https://moly.hu/reszolvasasok/74828