New ​American Haggadah 1 csillagozás

Jonathan Safran Foer – Nathan Englander (szerk.): New American Haggadah

Read each year around the seder table, the Haggadah recounts through prayer, song, and ritual the extraordinary story of Exodus, when Moses led the Israelites out of slavery in Egypt to wander the desert for forty years before reaching the Promised Land.

Now, Jonathan Safran Foer has orchestrated a new way of experiencing and understanding one of our oldest, most timeless, and sacred stories, with a new translation of the traditional text by Nathan Englander and provocative commentary by major Jewish writers and thinkers Jeffrey Goldberg, Lemony Snicket, Rebecca Newberger Goldstein, and Nathaniel Deutsch. Ravishingly designed and illustrated by the acclaimed Israeli artist and calligrapher Oded Ezer, New American Haggadah is an utterly unique and absorbing prayer book, the first of its kind, that brings together some of the preeminent voices of our time.

Eredeti megjelenés éve: 2012

>!
Little, Brown Books, New York, 2012
160 oldal · ISBN: 9780316069861

Várólistára tette 2


Kiemelt értékelések

Aurore>!
Jonathan Safran Foer – Nathan Englander (szerk.): New American Haggadah

Ez valójában 3 könyv egyben, mert egyrészt a Haggada szövege héberül és angolul is, másrészt betétekben némi filozófiai háttér hozzá, harmadrészt a zsidóság történetének egy idővonala, mely a lapok tetején fut végig a könyv elejétől a végéig. Nehéz volt olvasni, kicsit nagy is, plusz állandóan forgatni kellett, nomeg az ismeretlen szavak…

Sajnos az idén rájár a rúd az olvasásomra, és hónapokkal vagyok elmaradva az értékeléseimmel és az idézetekkel. Így sajnos, amikor ezt írom, már nem él bennem olyan elevenen, milyen durva élményem volt ezzel a könyvvel, amit itt akartam leírni.

Mert lehet, hogy csak nekem volt nagy szám ez a szöveg, talán nem a legfontosabb szempont, de az elő emlékezet miatt, vagyis annak az életben tartása miatt – azt mondja neked: „te vagy az, aki átkeltél”. Persze ezt emlegette nekem erről az apám annak idején, akit nem neveltek vallásosan (és engem sem), de mégis tudta, mi a hagyomány, viszont más így olvasva, az arcodba tolva az egészet. Azt hiszem, azért is működik így, mert a szavak olyanok benne, mint a varázslat.

A pluszba adott magyarázatok jól jöttek nekem, akit nem neveltek szorosan a zsidó vallási szellemben, annál is inkább, mert ezek már inkább a filozófiai hátteret adják, és az nagyon érdekes, nem beszélve arról, mennyire tetszett, és milyen furcsa, mert lehetséges mégis, hogy ezek a hagyományok túlélik az egyedi emlékezetet valahogy? Hogy a zsigereinkben hordozzuk, még akkor is, ha direktben nem tanít rá senki?

Aztán az is eszembe jutott, hogy talán emiatt a minden évben megünneplendő és megemlékezendő menekülés miatt Egyiptomból is pörgünk a holokauszton is annyit. Mert mintha a hitleráj alól való felszabadulás az egy másik ilyen szabadulás lenne, csak ráadásul azok még sokkal durvább idők voltak (lehettek), mint az egyiptomiak.

Tudom, volt másoknak is holokausztuk, mégsem pörögnek rajta ennyit. Hiszen a zsidó holokausztról millió könyv és dokumentumfilm, film stb. létezik, a többiről meg sajnos, nem sajnos, kb. elvétve hallani. Azért írom, hogy „nem sajnos”, mert annyi a szenvedés és a borzalom a világban, annyi az igazságtalanság, hogy azt jóformán nem lehet elviselni ép ésszel, pláne, ha mindenről tudnánk! De mi zsidók jók vagyunk panaszkodásban és marketingben, ez tény, és ezt nem panaszképpen mondtam. :)

>!
Little, Brown Books, New York, 2012
160 oldal · ISBN: 9780316069861

Hasonló könyvek címkék alapján

Daniel Z. Feldman – Stuart W. Halpern (szerk.): Mitokh Ha-Ohel – מתוך האוהל
Nathan of Nemirov: Rabbi Nachman's Wisdom
Moshe Chaim Luzzatto: 'דרך ה – The Way of God
Hersh Goldwurm (szerk.): Talmud Bavli (תלמוד בבלי) – Bava Metzia (בבא מציעא) Vol. 1.
Oratio Dominica polyglotta / Az Úr imádsága több nyelven
Ágoston Katalin (szerk.): Szókincspróba 1.
Uriel Weinreich: Modern English-Yiddish / Yiddish-English Dictionary
Shula Gilboa: Complete Modern Hebrew
Szonja Ráhel Komoróczy: Yiddish Printing in Hungary
Dán Róbert: Accumulated Index of Jewish Bibliographical Periodicals