Áldozatok (Alex Delaware 27.) 6 csillagozás

Jonathan Kellerman: Áldozatok

A ​szerző nem csupán világhírű íróként ismert, de gyakorló pszichológus is – akárcsak hőse, Alex Delaware, a higgadt, humánus gondolkodású szakember, aki az emberi lélek sötét titkainak ismerőjeként már többször sietett a rendőrség segítségére.
Ezúttal társa, Milo Sturgis hadnagy egy olyan brutális gyilkosság ügyével keresi fel, amely előtt a sokat próbált nyomozók is értetlen borzadással állnak. Késlekedésre pedig nincs idő: a szörnyű halált újabbak és újabbak követik, és minden áldozattal csak növekszik az ügyet körüllengő kétségbeejtő homály. Mit jelenthetnek a gyilkos által a helyszínen hagyott, meglehetősen szűkszavű üzenetek? Mi kapcsolhatja egymáshoz a hátborzongatóan megcsonkított áldozatokat? Talán egy ördögien megtervezett bosszúhadjárat célpontjai voltak, vagy csupán egy őrült ámokfutó kiismerhetetlen logikájának estek martalékul?
Milo, Alex és társaik fáradhatatlan kutatása során az olvasó az amerikai társadalom sokszínűségével is megismerkedhet, és amíg… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2012

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világsikerek General Press

General Press, Budapest, 2014
General Press, Budapest, 2012
334 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636434557 · Fordította: Szabó István

Jonathan Kellerman: Áldozatok

Már évek óta nem olvastam Jonathan Kellerman krimit, de a sorozat még mindig nem veszítette el élét. Alex Delaware rajongói pontosan azt kapják, amire számítanak: egy átgondolt Alexet, egy kissé szarkasztikus Milót és egy jól felépített cselekményt. A karakterek a szokásos szerepeikbe illeszkednek, (ugye egy kiváló segítség nélkül semmit sem ér a nyomozó munkája és szerencsére azt tudom mondani, hogy még mindig remek párt alkotnak) bár ez a történet inkább a rendőri munkát helyezi előtérbe, a két központi karakter magánélete minimálisra korlátozódik. A sztori elég erős, komoly kérdéseket vet fel, és a krimi szál mellett most inkább egyéni sorsokat ismerhetünk meg. A nyomozás során egyre mélyebbre merülünk a spoiler, és ahogy tisztulni kezd a kép, úgy állítja az élet Alexet szinte feloldhatatlannak látszó morális kérdések elé is. A realizmus nem csupán a sorozatgyilkosok minél valósabb reprodukálásánál érhető tetten, hanem a nyomozati munka bemutatása során is. Mert bizonyítani kell, hogy a profilozó – pszichiáter technikája valóban működőképes, sőt a detektív munka alapvető követelménye. Egyfajta különleges minimalizmus hatja át, hiszen nem megy el a horror határáig, hanem „csak” a nyomozók által felfedezett gyilkosságok „tanúi” vagyunk, mégis hatása alá kerülünk az áldozatok brutális meggyilkolásának. Ez a kifejezetten sötét humorú krimisorozat egy teljesen új megközelítést alkalmaz a krimik meglehetősen túlzsúfolt világában.

mate55>!

A legokosabb, legszámítóbb antiszociális emberek is kerülik az erőszakot, mert tudják, hogy hibás stratégia. Nézzük csak meg mosolygó képeiket a választási plakátokon.

mate55>!

A jó emberek akkor is jók ha, éppen nem önkénteskednek.

mate55>!

Ez az üzenet egészen más volt, mint általában.

Alex Delaware sorozat · Összehasonlítás