X-Men ​– Xavier világa / X hatványai 61 csillagozás

Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

Amíg ​aludtatok, a világ megváltozott.

Charles Xavier professzor terve, hogy a Homo superior együtt éljen embertársaival, elbukott – de csak azért, hogy annak helyébe egy új álom lépjen. Egy álom a mutánsok egyesítéséről, hogy azok az emberiség árnyékából végre a fénybe léphessenek. A világ megváltoztatásához a saját haza terem­tésén keresztül vezet az út – ám ehhez új eszközöket és utakat kell kipróbálnia, amihez a legváratlanabb helyeken keres segítőket.

Vajon továbbra is az emberi faj ősi előítéletei és félelmei jelentik a legnagyobb veszélyt a mutánsok fenn­maradására, vagy most már az évszázados távolságból közelítő, lelketlen mesterséges intelligenciák okozta bukástól kell tartaniuk?

A látnoki erejű alkotó, Jonathan Hickman (A Bosszú Angyalai, Fantasztikus Négyes) eposzi története drámai megvilágításba helyezi a mutánsok múltját és jelenét – ezáltal pedig teljesen új irányba vezeti a jövőjüket.

A kötet a House of X 1–6.,… (tovább)

Fumax, Budapest, 2021
408 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634701996 · Fordította: Pusztai Dániel · Illusztrálta: Pepe Larraz, R. B. Silva, Adriano Di Benedetto
Fumax, Budapest, 2021
424 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634701996 · Fordította: Pusztai Dániel · Illusztrálta: Pepe Larraz, R. B. Silva, Mark Brooks, Yasmin Putri
Fumax, Budapest, 2021
424 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634701996 · Fordította: Pusztai Dániel · Illusztrálta: R. B. Silva, Pepe Larraz

Rozsomák · Dr. Reed Richards · Emma Frost · X Professzor (Charles Francis Xavier) · Jean Grey · Magneto · Apokalipszis (En Sabah Nur) · Küklopsz / Scott Summers · Lény (Ben Grimm) · Ororo Munroe (Vihar / Storm) · Pjotr Raszputyin (Kolosszus)

Hackett IP>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

A Xavier világa sokak szerint az utóbbi évek legjobb szuperhős képregénye, nos, ehhez a lelkes táborhoz most én is csatlakozom.
Jonathan Hickman* az egész X-men univerzumot gondolja újra az alapoktól, és indítja el egy új, friss irányba. Ami igazán meglepett, hogy mennyire más dimenziókban mozog ez a történet, mint vártam, számos időugrással száz, ezer éveket is ugrál előre a távoli jövőbe, poszthumán civilizációkat, entitásokat villant fel, de közben mindvégig a mutánslét élhető jövőjét kutatja.
És sokkal inkább science fiction, mint szuperhős sztori, noha a képregény magja azért mégis csak az új mutánsvilág jelenbeli megteremtéséért folytatott küzdelem, ismerős és kevésbé ismert mutáns hősökkel és gonosztevőkkel, akik emiatt helyenként már kicsit anakronisztikusan is néznek ki a régi hacukájukban. A háttérben pedig eközben egy hatalmas sci-fi világépítés is zajlik a rajzolt oldalakat megtörő, az X-társadalmat, majd poszthumán társadalmakat felvázoló jegyzetek formájában (ez amúgy Hickmannek szinte már a védjegyévé vált az évek folyamán).
A Xavier világa nem könnyű olvasmány, az információk, az ide-oda ugráló, és lassan összeálló cselekmény, a gondolati távlatok megkövetelik a figyelmet, de megéri a türelmet, mert amikor tényleg összeérnek a szálak, egy grandiózus látomás elevenedik meg.
Persze, nem hibátlan, mert pont a grandiózussága miatt csak egy-két szereplőnek enged nagyobb teret (róluk szívesen írnék, de talán már az is spoiler lenne), a többiek csak asszisztálnak az időn és téren át zajló eseményekhez, és néha sajnos becsúszik egy-két rettentő patetikus szónoklat is, de ezek csak apróságok.
Aki kicsit is szereti az X-ment, most nagyon érdemes újra becsatlakozni a friss és egyébként bámulatosan szépen rajzolt, gyönyörű Fumaxos kiadvány révén, de a science fiction szeretőknek is ajánlom.
(* Hickmantől egyébként hatalmas kedvencem a The Manhattan projects, és nagyon szeretem az East of Westet is, mindkettő nagyon egyedi, őrült sztori a maga módján. Ezeket sem volna rossz magyarul is olvasni.)

fowler P>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

Nehéz értékelni ezt a kötetet, mert azt gondolom, hogy olyan szintű előismeretet és talán rajongást „vár el” a teljes (?) megértéshez, aminek a megléte eleve szinte kizárttá teszi az elfogulatlan, objektív értékelést. Ezért én meg sem próbálkozom ezzel, próbálom inkább leegyszerűsíteni és rövidre fogni.

Külcsín: 5/5, még úgy is, hogy a „hagyományos”, „fapados”, semmilyen szinten sem limitált verziót választottam off. R.B. Silva és Pepe Larraz képi világa nagyon kedvemre való spoiler, a színezés mesteri, ahogy a fordítás, szerkesztés és a nyomdai kivitelezés is. Megint. (Virtuális vállveregetés Fumaxéknak letudva.)

Belbecs: 5/5. Én, akinek a Claremont-éra az életének egyik legfőbb geek és popkulturális sarokkövét jelenti, azt kell mondjam, le vagyok nyűgözve. Hickman minden szempontból olyat lépett, ami alapjaiban fordítja ki az X-Univerzumot a négy sarkából minden létező idővonalon, korban és helyen. Sokszor kitértem már arra, hogy mennyire szeretem a váltott idősíkokon zajló cselekményt – hát kérem szépen, itt aztán megkaptam – a nulladikon, a négyzeten és a köbön is. Keményen, megalkuvást nem tűrő módon.

Kinek ajánlom? Elsősorban olyan X-fanoknak, akik ha nem is betéve, de legalább felületesen ismerik az X-idővonalat, a jelentős eseményeket off, de a magyarul megjelent régi Semices füzeteket és az azóta itt-ott megjelent köteteket mindenképp célszerű alapnak tekinteni. Emellett azoknak is ajánlom, akik eddig ilyen-olyan okok miatt idegenkedtek az X-Mentől, de mondjuk Bosszú Angyalai/Pókember/crossover szinten követik a Marvel Multiverzum eseményeit. (A Sony filmes X-Univerzuma nem jó alap semmilyen szinten történeti szempontból, legfeljebb egy-két fontos és kevésbé fontos karakter ismerete szempontjából.) Nem belépő szintű kötet és történet ez, pláne, hogy egy új korszakot nyitott a Marvel és az X-Men történetében egyaránt, de többek közt emiatt is kifejezetten örömteli, hogy 2 évvel a tengerentúli megjelenés után magyarul is a polcainkon tudhatjuk.

Lancaster>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

Ennek a történetnek kicsit ülepednie kellett, sőt egy újraolvasását is megérne, de egyelőre tartok még egy kis szünetet, mert erre nem voltam teljes mértékben felkészülve, amikor az X-Men előzményeimmel leültem ehhez a történethez.

Nagyon sok szálon vezetett, apró szilánkokból felépített történet, ami néhány aspektusában csak a legeslegvégén tisztul ki teljesen, ezért nagyon kell figyelni közben. A rétegzettség nem is véletlen, hiszen ezer évet ölel fel a kötet, ami nem kis vállalás, de így sikerül maga mögött hagynia az X-ek időnkénti történetismétlését, csetlésbotlását, karakterzavarát.

Érdekes volt látni, hogy Hickman nem nyúl a kézenfekvő megoldásokhoz. A kétségbeejtő helyzeteket nem egy új mutáns felbukkanása fogja megoldani, a szerző a hozott alapanyagokból dolgozik, de azokat rendkívüli módon átformálja, és többször látunk bukást, mint vereséget.

Nagyon elmés koncepció, hogy szembeállítja a nanorobotokra építő techtársadalmat és a természetes evolúció által felemelt mutánsokat, az emberiség egy ponton hagyományos valójában egyszerűen kiszorul a képből, hogy új harci frontnak engedjen helyett. Itt volt a legerősebb és egyben a legkevésbé X-Men a történet, a jövőben játszódó szál önmagában érdemelt volna egy ennél is hosszabb kötetet, annyi fantázia és horrorisztikus látomás volt abban a néhány fejezetben, amikor az általunk ismert idővonalakat messze magunk mögött hagyva egy új Földön vezettek minket végig az alkotók.

A krakoai világkép egyébként mestermunka. Minden szín, forma és fényjáték valami idilli, nem evilági helyszínre visz minket, valóban olyan hatást kelt, mint egy mutánsparadicsom, egy végső menedék.

Az aktualitása egyébként megkérdőjelezhetetlen: ma szinte kizárólag olyan társadalmakban élünk, ahol a kirekesztés és a megkülönböztetés alapvetően létező fogalmak, és a haladás minimális lépésekkel érhető csak tetten.

Jerico>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

6 csillag. Az öt nem fejezi ki eléggé mennyire jó volt ez a képregény. Remélem nem állunk meg itt.

Rozsomak69>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

Ez bizony remek volt. Már itt az elején puszi és pacsi a Fumaxnak a kiadásért! :)

A történet nem egykönnyen nyomon követhető a folyamatos ugrásokkal, de ahogyan egyre jobban beleártjuk magunkat úgy egyre több információt kapunk és egyre könnyebb összerakni a képet. A különböző idősíkok történései érdekesek és izgalmasak. Ez alól talán a poszthumán társadalom jelentett enyhe kivételt, de arra sem tudnám azt mondani, hogy leültette a sztorit. Rengeteg a drámai pillanat benne és minden fordulat szemet gyönyörködtető. Igaz a vége fele sok esetben már kissé kiszámítható, de ez nem sokat von le az értékéből. A történet viszont nagyon átfogó ezért célszerű komolyabb X-Men ismeretséggel rendelkezni, hogy minden utalás betaláljon és érthetővé váljon. A befejezést pedig kifejezetten pozitívnak éltem meg. Nagyon tetszett a lezárás. Itt meg kell még jegyeznem, hogy bár néha kicsit szájbarágósak és kizökkentőek a magyarázó oldalak, de örülök, hogy benne vannak, mert sokat segítenek az események megértésben.

A kötet legfontosabb karaktere egyértelműen Xavier professzor és az ő jellemfejlődése nagyon tetszett. Szembenéz azzal, hogy mit kell tennie és beveti magát egyenesen a dolgok közepébe. Magneto és Moira is jó szolgálatot tesznek neki ebben, akik végig kissé határmezsgyén mozognak és mind a ketten inkább amolyan szürke zónás karakterek. Rozsomák, Küklopsz, Emma Frost és a többiek amolyan szándékosan az elvárt szerepükben tetszelegnek, de a mentalitásuk így is jó volt, mert egyik szereplő sem a megszokott momentumokkal jön elő, hanem egy kicsit többet, valami határozottabbat hoz annál.

A dialógusok is érdekesek voltak és feldobták a történet egészét. Az író sokkal kompetensebb, mint, amit megszokhattunk. A humor kicsit fanyar és ritkábban van jelen, mert elég komoly a történet, de azért volt pár jól elsütött vicc is. A szövegek karakter-hűek és kellő pörgést adnak a cselekménynek.

A rajzok nagyon tetszettek, de sokszor azt éreztem, hogy van bennük egyfajta szándékos karaktermódosítás, hogy még jobban kiemeljék a szereplők megváltozott hozzáállását. A panelezés teljesen rendben volt.

Összességében minden kisebb logikai hiba, adott esetben túltolt keménykedés és a néha kicsit nehezen követhető történet ellenére is nagyon jó iromány volt, amit minden X rajongónak olvasnia kell és érdemes. De aki a Marvel sztorikat egyáltalán szereti, annak is merem ajánlani jó szívvel. Megéri az árát teljes mértékben.

A végére hagyom az egyetlen, de komoly spoileremet: spoiler.

jaspi>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

Ez elképesztően Pazar volt!
A Fumax ismét egy tökéletes kiadványt hozott el nekünk. Nagyon szőrös szívűen is legfeljebb az oldalszámozás hiányt tudom felhozni a negatív oldalon.
Nagyon tetszett ez az enciklopédia szerű felépítés a jó elhelyezett infó grafikákkal.
Persze mindez azért működött, mert nagyon aprólékosan végig van gondolva a koncepció, és a forma precízen illeszkedik a történethez.
Mint egy különösen izgalmas puzzle.
A kirakó egyes elemei önmagukban is érdekesek, szépen megrajzoltak. A kötet végén amikor minden a darab a helyére került azt gondoltam, ez igen! Ezt érdemes volt megvenni, érdemes volt elolvasni és valószínűleg később újra elő fogom még venni.

Diablo853>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

Grandiózus és eposzi… Nem gondoltam volna, hogy X-Men lehet ennyire jó!

LazaRóka I>!
Jonathan Hickman: X-Men – Xavier világa / X hatványai

Az illusztrátor kitett magáért, gyönyörűek, és rendkívül mozgalmasak a panelek, jó, hogy több mután is retró kosztümben jelenik meg. A történet koherens, sok emléket idéz azokból az arkokból, amiket annak idején követtem, illetve tetszik, hogy annyi önfeláldozás után az emberiség oldalán álló mutánsok is a sarkukra állnak, és meghúzzák a márt<romság határát.

Dávidmoly>!

Raszputyin: Elfelejtetted, hogy a gépeknek nincs lelkük… …az emberek pedig rég eladták a sajátjukat!

2. fejezet: X professzor utolsó álma

Kapcsolódó szócikkek: emberek · gép · lélek
Dávidmoly>!

Erik Lehnsherr / Magneto: Charles Xavier ajánlatot tett, ami kegyelemből és testvéri szeretetből fakad – de egyben kőbe is vésetett. Ez nem alku tárgya. A dolgok mostantól megváltoznak. Minél hamarabb ébrednek rá helyzetük mulandóságára – és a miénk sorsszerűségére –, annál hamarabb lesznek hálásak azért, amit nagyvonalúan felajánlunk önöknek.
Walter Reppion: Ugye tudja, hogyan hangzanak ezek a szavak az önök szájából?
Erik Lehnsherr / Magneto: Igen. És olyan jólesik végre kimondani őket.

Dávidmoly>!

Kisebbik Nimród: És, köztünk szólva, megnyugtatónak tartom, hogy a tenyészállományod ilyen komiszul ellenünk fordult. A hiú álmok jussa a keserű ébredés. Engem ez reménnyel tölt el. Téged nem?
Cylobel: … Esküszöm, ha ezer évbe kerül, akkor sem nyugszunk, míg ki nem törlünk a létezésből.
Kisebbik Nimród: Ez a beszéd! Imádom!

2. fejezet: X professzor utolsó álma

Dávidmoly>!

Omega: Nekünk nincs szükségünk alvásra, Nimród. Ami azt illeti, a mutánsok szerint éppen ez a baj velünk – hogy nem álmodunk.

5. fejezet: Ebben vagy a legjobb

Kapcsolódó szócikkek: álom · alvás
Dávidmoly>!

Bölcs: Múlt héten egy egész kódrendszert hoztál létre a semmiből a krakoai hálózat zavartalan működéséhez…
Tolmács: Ne mondd, hogy nem volt menő!
Bölcs: …ami olyan nyelven íródott, amit csak te és a sziget ismertek, egy olyan bioszámítógéphez, ami fénnyel és nem árammal működik… El sem hiszem, hogy kételkedtem benned.

Dávidmoly>!

X0: az X-Men. Első év. Az álom.
X1: az X-Men. Tizedik év. A világ.
X2: az X-Men. Századik év. A háború.
X3: az X-Men. Ezredik év. A felemelkedés.

Dávidmoly>!

Noha Xavier ekkor még nem fedte fel magát – és a saját érdekeit szolgáló eszméit – a nyilvánosság előtt, Moira a tőle hallottak alapján meg tudta határozni a saját képességének eredetét, és azt, hogy valóban a mutánsok közé tartozik. Ám mivel egyrészt taszította emberfeletti hatalma, másrészt pedig Xaviert egy arrogáns, istenkomplexusban szenvedő szentfazéknak tartotta, nem merte magát felfedni előtte.

3. fejezet: Moira X különös élete

Kapcsolódó szócikkek: X Professzor (Charles Francis Xavier)
Dávidmoly>!

Apokalipszis: A halandók kezében a tudás kétélű kard. A túl soktól a gyengébbje megbénul, a túl kevéstől a bolond a halál torkába ugrik fejest. Ám ha éppen elegendőt kapnak belőle – egy kevés szikrát az istenektől –, legyőzhetetlenné válnak. Ezért felbecsülhetetlen az értéke.

4. fejezet: Külön-külön elveszünk

Kapcsolódó szócikkek: Apokalipszis (En Sabah Nur) · tudás
Dávidmoly>!

Emma Frost / Fehér Királynő: Egy szép új világ vár ránk, kedveseim… Jobb, ha hozzá szoktok.

6. fejezet: Rohamra még egyszer

Kapcsolódó szócikkek: Emma Frost
Dávidmoly>!

Ha valóban… Ha valóban az emberek teremtettek, akkor ők az istenek. Ti pedig torz másaik, titánok… De amíg ti egymást martátok, mi, gyermekek ítéletet hoztunk eleink felett…
…és mindkettőtöket méltatlannak találtunk.

7. fejezet: Legyen meg az akartunk