A ​boldogság hipotézise 2 csillagozás

Ősi bölcsességek a mában
Jonathan Haidt: A boldogság hipotézise

Jonathan ​Haidt azt vizsgálja, honnan ered a boldogság, és ennek kapcsán milyen elméletek bukkantak fel a történelem során. A modern tudományos kutatások fényében Haidt ősi bölcsességek nyomába ered, hogy belőlük megfogalmazhassa a lehetséges tanulságokat, és megvilágítsa, ezek hogyan is alkalmazhatók a mindennapi életben. A szerző tíz gondolatot állít a középpontba, amelyeket a múlt nagy filozófusai és gondolkodói – Buddha, Konfuciusz, Platón, Jézus, Marcus Aurelius, Mohamed és mások – a kiegyensúlyozott és boldog életről vallottak, és egyben különféle recepteket ad számunkra, hogy megtalálhassuk a mindennapjainkban a legfontosabb célokat, és egyáltalán választ találhassunk az ősi kérdésekre: „Mi életünk értelme?” "Hogyan éljünk boldogan?"
A boldogság hipotézise arról szól, hogyan tudunk egymással kijönni, boldogságra lelni, erkölcsi és pszichés értelemben fejlődni, és célt és értelmet találni az életben.
„Ez az üde és egyéni hangú könyv bepillantást nyújt abba, hogy… (tovább)

Corvina, Budapest, 2021
328 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631367799 · Fordította: Papolczy Péter
Corvina, Budapest, 2021
328 oldal · ISBN: 9789631367942 · Fordította: Papolczy Péter

r_agica>!

az élet nem más, mint aminek ítéljük, és mentális állapotunk határozza meg, mit milyennek ítélünk.

r_agica>!

Van, amiért érdemes küzdeni, és a boldogság részben rajtunk kívül álló dolgokból ered, csak tudni kell, jól kell keresni őket.

r_agica>!

Szerintem az igaz szerelem létezik, de nem az örökké tartó szenvedéllyel egyenlő, mert az képtelenség is lenne. Az igaz szerelem – a szerelem, ami a jó házasság alapja – egyszerűen erőteljes társas szerelem, némi szenvedéllyel meghintve, két, egymás iránt erősen elkötelezett ember között.

r_agica>!

Sem Buddha, sem a sztoikusok nem arra buzdítottak másokat, hogy vonuljanak vissza egy barlangba. […] Mindkét tan egy empirikus állításon, egy boldogság-hipotézisen nyugszik, amely szerint javak és célok kergetése a külső világban legfeljebb pillanatnyi boldogságot hozhat. A belső világunkon kell dolgozni.

r_agica>!

mindenkinek szükséges van viszontagságra, sorscsapásra, és talán még traumára is, hogy ereje beteljesedjen, és elérje személyes fejlődése csúcsát.

r_agica>!

A változatosság az élet sava-borsa, ugyanis az adaptáció természetes ellensége.

r_agica>!

Gondban vagyunk, amikor jó emberekkel történnek rossz dolgok. Tudjuk, hogy az élet igazságtalan, de tudat alatt a világot a kölcsönösség lencséjén át szemléljük. […] ..annyira szeretnénk elhinni, hogy egyesek azt kapják, amit megérdemelnek, és megérdemlik, amit kapnak, hogy sokszor a tragédia áldozatát hibáztatjuk, főleg, amikor nem tudunk igazságot szolgáltatni az elkövető megbüntetésével vagy az áldozat kárpótlásával.