Ég ​és jég 135 csillagozás

Személyes beszámoló az 1996-os Mount Everest-i hegymászó-tragédiáról
Jon Krakauer: Ég és jég Jon Krakauer: Ég és jég Jon Krakauer: Ég és jég

Amikor Jon Krakauer 1996. május 10-én kora délután fölért a Mount Everest ormára, már ötvenhét órája nem aludt, és szédelgett az agyát eltompító oxigénhiánytól. Miközben visszafordult, hogy megkezdje veszedelmes ereszkedését 8848 méterről, húsz másik hegymászó még elkeseredetten igyekezett a csúcs felé, mit sem sejtve az égen gyülekező felhőkről…
Krakauer beszámolója a Mount Everest minden addiginál több emberéletet követelő mászóidényéről szól. Lépésről lépésre kalauzol Katmandutól a halált hozó hegycsúcsig, lélegzetelállító története hol felvillanyozza, hol rémülettel tölti el az olvasót.

Eredeti megjelenés éve: 1997

328 oldal · ISBN: 9635304579 · Fordította: Komáromy Rudolf

Anatolij Nyikolajevics Bukrejev · Jon Krakauer

Himalája · Csomolungma / Mount Everest

Jon Krakauer: Ég és jég

Jon Krakauer: Ég és jég Személyes beszámoló az 1996-os Mount Everest-i hegymászó-tragédiáról

Beck Weathers könyve után biztos voltam benne, hogy ezt is szeretném elolvasni, minél előbb.
Krakauer könyve tökéletes, izgalmas, lebilincselő. Kár, hogy ez valóság, nem pedig kitaláció. És kár, hogy ez ilyen formában megtörténhetett, és emberek életét követelhette.
Az Everest megmászása valójában nem mindenkinek való, és ezt fel is kéne fogni. Akármenyni pénz is lehet, akkor sem szabadna minden jöttmentnek odamennie. Részben ez a tragédia oka, sőt, talán teljes mértékben.
Megdöbbentő olvasni azokat a részeket, ahol Krakauer elemzi, hogy pontosan mi is történt, mi hol csúszott félre, és miért. Hogy mennyi kis apróságra nem figyeltek, ami megmenthette volna az emberek életét.

Jon Krakauer: Ég és jég

Nagyon korrektnek éreztem a könyvet, inkább volt tárgyilagos mint vádló vagy mentegetőző.
Az Everest megmászása fantasztikus teljesítmény, több filmet néztem róla és nagyon, de nagyon nehéz, A túra vezetők és a serpák felelőssége hatalmas és a tudásuk felbecsülhetetlen. Ez ebben a könyvben sem volt másként.
Béke azok poraira akik a hó és a jég között lelték halálukat és emelem a kalapom azok előtt akiknek sikerült elérni a csúcsra!

Párduc50 P>!
Jon Krakauer: Ég és jég

Megrendítő, egyben csodálatos leírás az 1996. évi Himalája-expedíciókról, amit a szerző saját élményei alapján vetett papírra. Letehetetlenül izgalmas még úgy is, hogy a szomoró végkifejlet mindenki számára ismert. Alapos, kritikus mű, és kellő betekintést is nyújt az outsider olvasó számára a hegymászás rejtelmeibe, rengeteg szakszó, technika megmagyarázásával. Egyedül azt sajnálom egy kicsit, hogy a „szerző megjegyzése” fejezet megszületett – gondolom utólag, az első kiadásban még nem hiszem, hogy benne lehet- melyben a szintén ott járt és élményeiről könyvet író Bukrejev állatásait krizitálja. Nem méltő ehhhez a könyvhöz az ilyen végszó, főként, hogy Bukrejev 1997-ben életét vesztette, így egy halottba rugdos bele. De maga a könyv kiváló, kedvencem lett!

Amapola P>!
Jon Krakauer: Ég és jég

Nagyon plasztikus leírás, jól „elkapott” szereplőkkel, átélhetővé tette az Everest megmászását, és – amennyire megítélheti valaki, aki nem volt ott – tárgyilagos. Sehol nem éreztem önfényezőnek, magát mentegetőnek. spoiler
Azon ritka útibeszámolók közé tartozik, amelytől nem kaptam kedvet az utazáshoz (tekintve, hogy hegyi tapasztalataim felső határát a kétezres csúcsok jelentik: szerencsére).
Beck Weathers beszámolóját már olvastam, most Bukrejev jön.

Anetta_Ef P>!

Bocsi, hosszú lesz.
Az 1996-os Everest katasztrófa egyik életben maradt tagjának elbeszélése a hegyen történtekről.
Jon Krakauer mint az Outsider magazin újságírója ment a hegyre, tudósítóként, nem kellett a csúcsig mennie, de mivel maga is hegymászó volt, ezért hamar eldöntötte, hogy végig teljesíti az utat.
Rob Hall vezetésével indult útjuk, aki tapasztalt és megfontolt ember hírében állt. Az általuk kiszemelt napon, május 10-én, több expedíció is indult a csúcsra.
Már a csúcshódítás napjáig is sok tragédia történt, de a végső napon a hegyi vezetők és sherpák rossz döntéseinek hálózata, illetve a hirtelen jött kedvezőtlen időjárási viszonyok hatására a lefelé vezető út tragédiába torkollott.
Nagyon nehéz volt olvasni, hogy még élő, de szorult helyzetben lévő embereket hagytak magukra meghalni a hegyen.
Véleményem szerint spoiler Namba Jaszuko is menthető lett volna, egy próbát megért volna Becket és Nambát is Fox és Pitt után összeszedni, és a táborba hurcolni. Hiba volt leírni a mászótársakat, és úgy láttam a sherpák is sok hibát elkövettek. Persze mondom ezt én innen, plusz hegymászó sem vagyok. De Rob és Fisher is még sokáig életben voltak, Andyre sem figyelt senki. off Az volt még a fő észrevételem, hogy sokan nem figyeltek másokra, végig csak saját magukkal voltak elfoglalva, miközben mások meg folyton segítséget nyújtottak bajbajutottaknak és ez lett a vesztük. Fölöttébb elgondolkoztató, hogy ez, az élet egyéb területén is számtalanszor megtörténik, az jár pórul, akinek mások is fontosak, nem csak egy totál önző, egoista alak! Ez baromira idegesít, úgyhogy tovább is lépek. :D
Maga a könyv egyébként egészen olvasmányos volt, hiányoltam viszont menetközben a képeket, így folyamatosan az internetre kellett támaszkodnom, ha valamit meg akartam tudni. A kétszázadik oldal körül érkezett pár kép, jobb későn mint soha alapon, utána már könyebb volt elképzelni a további történéseket.
Amit még enyhe kritikaként írnék az az, hogy a szereplőket hol vezeték, hol keresztnevükön említette a szerző, ez eléggé zavaró volt, bár a végére nagyobb részt működött a beazonosítás.
Az utószóról nem is igazán tudom mit gondoljak, Anatolij Bukrejev Hegyi őrület című könyvére, s annak társszerzői ferdítéseire és Bukrejevvel való vitás dolgaira reflektál, mivel korábban bírálta Bukrejevet, hogy oxigén nélkül mászott, mint kalauz, és nem várta be az ügyfeleket. Ebből lett egy adok-kapok, érdemes volna azt a könyvet is elolvasni, bár ez, az utószó alapján hitelesebbnek tűnik a tanúk megszólaltatása miatt. Akárhogyan is, ott fenn, a halál mezsgyéjén, rossz állapotban, valószínűleg mindenki egy kicsit másképpen emlékszik a történtekre, másképp élte meg az eseményeket, és semmi sem lehetett egyszerű.

Razor P>!
Jon Krakauer: Ég és jég

Egy hónappal ezelőtt volt szerencsém látni a moziban az Everest című filmet (az értékelésemet lásd itt: http://snitt.hu/ertekelesek/140273), mely jó megtörtént események alapján készített filmként arra sarkallt, hogy olvasgassak egy kicsit még a témában. Nagy örömmel tapasztaltam, hogy a témában megjelent sok könyv közül nem egy elérhető magyarul is, ráadásul a Park Kiadó a film hátszelét meglovagolva újranyomta Krakauer és Bukrajev könyvét is, így gyorsan lecsaptam mindkettőre.
Krakauer maga is amatőr hegymászó volt, így volt már némi betekintése ebbe a világba, ám ami ott fent várt rá, arra még ő sem számított. Nagyon jól sikerült visszaadni a felkészülés, az akklimatizálódás nehézségeit, majd a csúcstámadást és a vihar megérkezése utáni elkeseredett perceket, órákat, napokat. Nem volt rest részletekbe menni: bár szigorúan szorítkozhatott volna Hall és Scott csapataira, ő kitért a szintén akkor a hegyen tartózkodó egyéb csoportokra, valamint a kötet elején egy rövid történelmi összefoglalást is közölt az Everest megmászásáról. A könyvet nem éreztem elfogultnak, kellően tárgyilagosan végigvette ki – köztük ő maga is – mit hibázott, ami aztán a tragédiához vezetett.
Egyelőre hagyom ezt ülepedni, de kíváncsi leszek Bukrajev hogyan látta a dolgokat – bár Krakauer utóirata alapján az ő könyve a társírónak „hála” közel sem olyan pontos és elfogulatlan. :(

Park, Budapest, 2015
328 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633552407 · Fordította: Komáromy Rudolf
Tigrincs P>!
Jon Krakauer: Ég és jég

Amíg ezt a könyvet nem olvastam, elképzelni sem tudtam, hogy min mennek keresztül a legmagasabb hegycsúcsok meghódítói. Emlékszem a 3 évvel ezelőtti magyar tragédiára, bár nyilván jóval kevésbé részletesen, és biológiai-földrajzi-meteorológiai szinten biztosan nem volt ennyi információm, hogy megértsem, milyen fokú fizikai-szellemi-lelki megterheléssel jár a szervezet számára a „halálzónában” való tartózkodás – különösen oxigénpalack nélkül vagy egy hóvihar esetén. (Csak érdekességképpen jegyzem meg, hogy ha beírom a keresőbe egyik tragikusan elhunyt magyar hegymászónk nevét, az első 10 találatból 6-7 db pletykalap találatokat hoz fel, van egy wikis oldal, és maximum kettő, aminek a nyomán az ember elkezdhet mélyebbre ásni, és feljönni a fotelkommentelő laikus szintjéről odáig, hogy „elég sok infóm van, hogy azt mondjam, fogalmam sincs, mi megy végbe ilyenkor”. Mint tudjuk, a találatok második, harmadik, sokadik oldala pedig fehér folt a digitális korban..)
Visszatérve az Everest 1996-os történetére: nagyon részletgazdag, jól megírt dokumentumregényről van szó – közel áll hozzám az újságírói stílusú könyvírás. Hasonlóan a Halálhegyhez, 2-3 nap alatt elolvastam, egyszerűen tudni akartam, hogy mi történt, és több hangulatbeli hasonlóságot is felfedeztem.
Olvastam, hogy több kritika is érte Krakauert stílusa és oknyomozása (és ebből fakadóan kimondott-kimondatlan hibáztatásai) miatt, erről ő maga is ír, ugyanakkor saját felelősségét is keresi és nem kétlem, hogy életére meghatározó és kitörölhetetlen hatása van ezeknek az eseményeknek . Azt gondolom, hogy ennyire szélsőséges körülmények közt gyakran több hajszál összeadódása is már a végletekig kiszolgáltatottá teheti a mászókat, és magamban többször megállapítottam, hogy a serpák nézőpontja, teherbírása, extrém akklimatizációja és története egy külön könyvet megér.
Nagyon jó, megnézem a filmet is.

Csi>!
Jon Krakauer: Ég és jég

Annak ellenére, hogy az extrém sport (meg a sport úgy általában) nem áll túl közel hozzám és a Gellért hegynél magasabban még nem igen jártam, nagyon élveztem ezt a könyvet. Jól megírt tragikus történet, érezni rajta, hogy Krakauer számára nem idegen az írás. Az elején elolvastam kiknek az emlékére íródott a könyv, úgyhogy tudtam, hogy ki az akinek hiába szurkolok, de így is szomorú lettem, mikor bekövetkezett a katasztrófa. Ami Beck-et illeti egészen elképesztő ami vele történt, csak ámultam, hogy mi mindenre képes az ember, ha nincs más választása.

BoneB P>!
Jon Krakauer: Ég és jég

Nekem kicsit nyögvenyelősen ment az eleje, amíg elértünk kb. május 9-ig.
Persze nem lehetett egyből a tragédiával kezdeni. Ahhoz, hogy az ember kicsit is beleélje magát vagy legalábbis nagyjából fel tudja mérni az ottani helyzetet le kellett írni, hogy mi volt előtte. Hogy milyen feljutni akár „csak” 5000 méterre off, milyen amikor az ember nem kap levegőt, hogy 3-4 levegővétel is kell ahhoz, hogy úgy érezze, hogy most jutott valamennyi a tüdejébe, milyen amikor olyan hideg van, hogy az ember csontjáig hatol, milyen amikor a tudatod beszűkül, az agysejtjeid csökkennek, de te csak mászol, mászol, mert ott a csúcs, amit el kell érned, bármi áron.
Aztán eljön a május 10-e és keresztül húzza mindenkinek a számítását. El nem tudom képzelni milyen lehetett ezt átélni off.
Összességében meg voltam elégedve a könyvvel, megkaptam azt amire kíváncsi voltam, hogy mi történt a Mount Everesten 1996. május 10-én.

Nokimaki >!

Megrázó olvasmány…
Voltam már hóviharban hegyen, másztam már erős szélben, éreztem már milyen, amikor az ujjam majdhogynem ráfagy a sziklára, kapaszkodtam felfelé sötétben tátongó szakadék mellett. De sosem mentem ilyen szédítő magasságokba, sosem voltam egyedül, elhagyatottan a semmi közepén, sosem kellett a szabad ég alatt bivakolnom. És mindig tudtam, hogy a nap végén vár rám otthon a meleg szoba. El sem tudom képzelni, milyen lehet magányosan, átfagyva, elcsigázottan szembesülni azzal, hogy vége, nincs tovább; milyen lehet beletörődni abba, hogy itt a vég, és közben végignézni, ahogy társaim, akiknek még van annyi erejük, hogy megmentsék a maguk életét egyre csak távolodnak…
Megrázó olvasmány. Kár keresni az okokat, a miérteket, kár magyarázkodni. A hegy kegyetlen. És amikor a cél már a túlélés… akkor már csak az „én” számít.
Ezt a könyvet annak kell elolvasnia, aki még sosem járt hegyen, nem tudja milyen, ott állni a csúcson. Ebből a könyvből talán megérti.

Kimmuriel>!

[…] életem értelmét a már megmászott és a jövőben megmászni remélt hegyekben mértem.

dzsobacsi>!

– Ilyen közelről visszafordulni… – hümmögte fejcsóválva Hall május 6-án, amikor a lefelé menetelő Kropp elbaktatott a kettes tábor mellett. – Ez aztán nem mindennapi ítélőképességre vall, főleg ha valaki olyan fiatal, mint Göran. Le vagyok nyűgözve! Tulajdonképpen sokkal jobban le vagyok nyűgözve, mint ha folytatta volna a mászást, és feljutott volna a csúcsra.

163. oldal, 11. fejezet - 1996. május 6. Alaptábor (Park, 2000)

Basset >!

Utólag könnyű okosnak lenni.

Nokimaki >!

Ne feledjék, feljutni a csúcsra a dolog könnyebbik része, de lejutni, az az igazán nehéz.

Kapcsolódó szócikkek: Csomolungma / Mount Everest · Himalája
system456>!

Gyerünk már, igyekezzetek, könyörögtem hangtalanul. Amíg ti itt tökölődtök, milliószám pusztulnak el az agysejtjeim.

Judit_56 P>!

– Ha kliens nem bírja megmászni Everestet, csak mikor hegyi vezető örökké segít neki – magyarázta nekem, – jobb, ha ide se ejön. Máskülönbe irtó nagy bajok lehetnek odafent.

Kapcsolódó szócikkek: Anatolij Nyikolajevics Bukrejev
_Katie_ P>!

A hegymászásban nem lebecsülendő szempont a partnerek közötti bizalom. Bármelyik mászó viselkedése az egész csapat boldogulását befolyásolhatja. Egy rosszul megkötött csomó, egy botlás, egy helyéről kimozdított kő vagy más, meggondolatlan cselekedet következményeit ugyanúgy megszenvedhetik az elkövető társai, mint ő maga. Nem meglepő tehát, hogy a hegymászók jellemzően óvakodnak olyanokkal társulni, akiknek megbízhatósága nem ismeretes előttük.

_Katie_ P>!

Az egyik embernek nagy álmai vannak, a másiknak kicsik – […] – Bármilyen is a tiéd, a lényeg az, hogy soha ne szűnj meg álmodni.

Judit_56 P>!

Úgy gondolom, a balesetekért mindig emberi tévedés a felelős.

Judit_56 P>!

– Ugyan már, a tapasztalatot túlértékelik.