A ​Nap körül 7 csillagozás

Fantasztikus-utópisztikus elbeszélések
Jon Bing – Tor Åge Bringsværd: A Nap körül Jon Bing – Tor Åge Bringsværd: A Nap körül

A fiatal norvég író-pár munkáinak első magyar nyelvű gyűjteményét adjuk az Olvasó kezébe. A szerzők káprázatosan gazdag, de nem öncélú fantasztikus ötletei csupán a keretet, a vázat adják a lényegbe vágó mondanivalóikhoz. Részben az elgépiesedéssel szemben érzett aggodalmunknak adnak kifejezést, részben a képmutató, álhumanista elvek alapján a társadalmat elnyomó erők ellen emelik fel szavukat. A képzelt, jövőbeli élet bemutatása ürügyén viszont saját korukat, saját polgári társadalmunkat bírálják – könyörtelenül élesen, de páratlanul szellemesen. A tizenhét elbeszélés között találni fantasztikus szatírát, tragédiát, társadalomrajzot, sőt mesét is, de mindegyik sorukat, érezhetően, a szerzők mély emberszeretete és féltése ihlette. A sci-fi világirodalom élvonalába helyezhető, különös, gazdag és mély gondolatokat kifejező és keltő írásokat Würtz Ádám grafikusművész színes mellékletei teszik még értékesebbeké.

Művelt nép / Táncsics, Budapest, 1971
204 oldal · keménytáblás · Fordította: Dőri Tibor · Illusztrálta: Würtz Ádám
Táncsics, Budapest, 1971
204 oldal · Fordította: Dőri Tibor · Illusztrálta: Würtz Ádám

gyuszi64>!
Jon Bing – Tor Åge Bringsværd: A Nap körül

Jon Bing – Tor Åge Bringsværd: A Nap körül Fantasztikus-utópisztikus elbeszélések

2021/166, otthoni polc, 3/5 eddigi értékelés

Lényegesen jobb volt, mint amit az értékelések alapján vártam.
A kötet elején az írások egyenes vonalúak, egyszerűek, de egy idő után erősen feljavulnak. Ha tipizálnánk, voltak mesék, krimik, disztópiák, és (lényegében) néhány sci-fi is, elgondolkodtató befejezésekkel és erős allegorikus felhangokkal – alkalmanként túlmotiváltságot éreztem, pedig a jelképek egy részét biztos, hogy észre se vettem… De amikor hagytam, hogy hasson rám a könyvecske, ismétlem, jó kis válogatás lett ez.
A két szerző közül Bringsvaerd a radikálisabb. A címadással mindketten hadilábon állnak (hol voltak a szerkesztők?), de a „gyenge címadás” bajnoka (nagy bajnoka…) egyértelműen Bing.
Tőle a legjobb írás a Bullimard volt, míg Bringsvaerdtől a Bumeráng és a Kodémus nyert nálam, és a hosszabb elbeszélése, Az Új Jeruzsálem.

Kinek ajánlható a könyv? Baloldali szerzők társadalombíráló és elgondolkodtató jövőképéről van szó, kissé ódon stílusban, allegorikus elbeszélésekbe csomagolva. Tehát annak érdemes olvasnia, aki képes és hajlandó rezonálni a fentiekre.

Ja igen, az előszót kihagytam, de azt már a Delfin-könyveknél se szerettem, ha valaki előre értelmezni akarja számomra, hogy mit is fogok olvasni.

Anó P>!
Jon Bing – Tor Åge Bringsværd: A Nap körül

Sokkal jobban tetszett és elgondolkodtatott, mint ahogy vártam. Általában a (meglepetésemre színes) illusztrációk is tetszettek, bár pl. a fedőlap csúnya – el is dobtam a papírborítót, mert megrongálódva került hozzám.
Szóval a könyv. Nem olyan, mint a modernebb sci-fik. Nem hemzsegnek benne a szörnyek és nincs tele akciókkal. Két norvég szerző alkotta, az egyik szeret kissé tétovább, gyakran befejezetlennek érzett elbeszéléseket írni. A másik határozattabban foglal állást, időnként „odacsördít” az olvasónak. Miről szólnak az elbeszélések? A képzelt, elgondolt jövőről, az elgépiesedett világról, abban férfi és nő illetve robotok és emberek kapcsolatáról, a Földről „száműzött” űrhajósok életéról, a környezet pusztulásáról és a „művilágról”, a vallás elnyomó szerepéról az elképzelt jövőben… Nem festenek vidám képet elénk, ebbe a jövőbe egyikünk se vágyna. De figyelmeztetnek, kiáltanak: Emberek, nem jó így, nem jó felé haladtok! Érdemes megszívlelnünk a figyelmeztetést.
Nálam számít a befejezés, az érzések, amelyekkel becsukom a könyvet.Nos, az utolsó novella, A Tortás Ember naplója teljesen kaotikus volt számomra. Én biztosan nem ezzel fejeztem volna be.
Összességében azonban szerintem alulértékelik ezt a könyvet. Én örülök, hogy elolvastam.

Művelt nép / Táncsics, Budapest, 1971
204 oldal · keménytáblás · Fordította: Dőri Tibor · Illusztrálta: Würtz Ádám
P_Misaly>!
Jon Bing – Tor Åge Bringsværd: A Nap körül

Novelláskötetet értékelni mindig nehéz, mert általában vannak benne jók, nagyon jók és néha rosszabbacska irományok, tehát ebből kellene vonni egy átlagot, vagy mifene.
Sok érdekes és kedves sci-fi novellát tartalmaz a könyv, és amiért különösen kíváncsi voltam ezekre, az az, hogy a szerzőpáros egyik fele (Tor Age Bringsvaerd) írta gyerekkorom egyik kedvenc mesehőse, Locspocs kalandjait. A legtöbb novellában jócskán vissza is köszön, hogy ifjúsági irodalomban is alkotnak a szerzők, de ez egyáltalán nem baj, sőt ad egyfajta bájt az egésznek. Nagy tudományos-fantasztikumra nem kell számítani, de azért jó volt olvasni a könyvet. Pár írás azért kilógott a sorból, nomeg a szocialista-kommunista-vonalat mértéktelenül éltető, 1960-as évek végén íródott magyar előszó is megér egy misét, de ez a novellákban azért ilyen pofátlanul nem köszönt vissza, hálistennek.

gyuszi64>!

Amikor a főhajó végén elhaladtak a négy szent képe előtt, a tiszteletadás jeleként – vallástól függetlenül – gépiesen fejet hajtottak. A szenteket a megszokott módon ábrázolták, hosszú hajjal és gitárral: Szent Paul – akiről a székesegyházat elnevezték –, Szent John, Szent Georg és Szent Ringo.

96. oldal, A varjak (Művelt Nép / Táncsics, 1971)