Márton ​Irma tévedése 32 csillagozás

Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Márton ​Irma, mióta az eszét tudta, vegyész akart lenni. Nem az lett, hanem szülésznő, nem is akármilyen, a város legjobb szülésznője.
Singer Erzsébet rendes lány volt, nagyon egészséges, kissé ódivatú, külalakilag érdektelen, aki makacsul ellene feszült a kor divatáramlatainak.
Madarász Henrietta életének legsötétebb napja volt, amikor apja halála után, lovas kocsin, vájdlingok és üstök közé préselődve el kellett hagynia gyermekkora birodalmát. Az új ház minden szeglete taszította, félálomban kóvályogva tiltakozott a harsány és durva világ ellen, amely magába szippantva meg akarta őt semmisíteni.
Jolsvai András a párhuzamosan futó, múlt és jelen között vibráló személyes sorsok mellett remekül festi meg a miliőt is: az elhallgatások és színlelések világát, ahol mindenki mindent tudott a másikról, erős atmoszférával hozza testközelbe a talajvesztett kispolgárságot, a hajszálvékony zsúrkenyér, a hígított málnaszörp és a horgolt terítőkkel eltakart szegénység mindent… (tovább)

Kalligram, Pozsony, 2021

Madarász Henrietta

Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Tökéletesen érthető, hogy (K)két kérdés foglalkoztatta igazán a közvéleményt a harmincas évek elején. Az egyik, hogy megnyerheti-e Hitler a német parlamenti választásokat, a másik, hogy elvesztheti-e egy úrilány a szüzességét a nászéjszakája előtt.
Persze nem akarnám elpoénkodni a rendkívül szórakoztató regény mélyét-velejét, sem pedig bagatellizálni a mű helyét-létjogosultságát a kortárs hazai prózában. Ámde az nyilvánvaló, hogy a bizonyos virgo elveszejtése körüli vircsaft bizony jóval nagyobb hangsúlyt kapott az írásban, mint a pemzlifejű törpemészáros és magyar csatlósainak korabeli szerepe. Az is nyilvánvaló, hogy mindez szándékolt szerzői akarattal történhetett (tehát valószínű, hogy csak számomra borul az egyensúly a túlságosan is légies tempó felé). Itt szögezendő le egyébiránt, hogy Jolsvai András a szépírás minden lehetséges eszközével professzionális módon bánva, minőségi művet alkotott a téma által adott (ne tessék félreérteni!) szűk keretek között. Gördülékeny, három szálon futó mese, korhű helyszínek és karakterábrázolás, hangulatos életképek, okos, informatív adomázás kultúrtörténeti síkon és még sorolhatnám.

Amúgy szerintem a legtöbben úgy vagyunk vele, hogy örömmel csípünk el különböző retro-adásokban szépséges magyar szinemaszkópiákat Gózon Gyulával, Jávor Pállal és a többi múlt századi színészkirállyal. Jól szórakozunk, gyönyörködünk a helyszínekben, nosztalgiázunk a nagyanyáinktól hallott, soha meg nem élt miliőben, de valahogy úgy vagyunk vele, hogy bizony, láttunk már ennél színvonalasabb drámát is, százat. Valahogy így voltam én most ezzel a Jolsvai regénnyel (mint egyszeri vőfély a kikapós menyecskével). Szép is, jó is, van rajta bugyogó is, ámde…
… hol van ez a Vörösmarty regény egyedi hangjához, veretes kiviteléhez? Szóval, ami nékem most erősen hiányzott, az a mélyebb tartalom és a filmipari lektűr közötti egészséges egyensúly. Bebillentünk valamelyest Holivúd ölébe, vagy ha úgy tetszik, a csábító hölgyi szoknyák ráncai közé.

Mindezektől függetlenül, szórakoztató, olvasmányos regény, és ha elfogadjuk, hogy ez legfeljebb csak a kisváltósúly, akkor nem hinném, hogy bárkinek csalódást okozna.

Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Első könyvem Jolsvai Andrástól és azt kell mondjam, hogy kellemes és szórakoztató olvasmányban volt részem.

Bár a történet kétségkívül a 20. század nem éppen legfelhőtlenebb időszakában játszódik, azonban számomra most kifejezetten jól esett, hogy csak marginálisan kerültek szóba az 1. világháború szörnyű veszteségeinek emlékei, a gazdasági válság nehézségei, a zsidókérdés és a közelgő 2. világháború fenyegető réme.

Hiszen ebben az időszakban is voltak fiatalok, akik ugyanúgy szerettek volna szépen felöltözve szórakozni járni, szerelembe esni és házasodni. Jó volt elmerülni Irma, Heni és Bözsi mindennapjainak világában, ahogy fittyet hányva a körülöttük lévő világra, minden követ megmozgatva, minden apró női taktikát és fondorlatot bedobva megpróbálnak boldogulni és boldogok lenni. Élvezettel sétáltam végig velük a 30-as évek Budapestjének utcáit, végignézve a legújabb párizsi divatot másoló boltok kirakatát és örömmel hallgattam a kávézók és éttermek korabeli, általam eléggé ismeretlen pesti szlengjét.

Az író rendkívül gazdag háttérismeret birtokában, kellően kidolgozott karakterekkel és jól felépített történetvezetéssel megírt regénye olvastatja magát.

A mostani világpolitikai események miatt kifejezetten üdítő volt ez a könnyed, majdhogynem lektűrszerű, de mégis szépirodalmi igényességgel megírt mese egy olyan korról, amelynek főként az árnyoldalairól szoktunk olvasni.

robinson P>!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Az 1920-as, 30-as évek Magyarországán játszódó történet ügyesen keveredik a valósággal. A három szálon futó mese három nő sorsát meséli el, ami a végén mesésen kapcsolódik egybe. A békebeli történetben a szereplők közt több a korszak ismert embere is felbukkan. Hitelesek és jók a karakterek, a világnézetük, és az összefüggések finom humorral árnyaltak. Nagyszerű korrajzot kapunk egy kis romantikával átitatva. Jó volt, hogy nem a korszak unásig ismert árnyai kerültek előtérbe, hanem a szerelem. Boldog békeidők… Örülök, hogy a kezembe került.

Kovaxka P>!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Kifejezetten jólesett a könnyedsége, a humora, az iróniája. Pedig nem volt könnyű sorsa a 20-as, 30-as években a női főszereplőknek, de mindegyikük markánsan „kivéste a maga helyét a világban”. Jó volt elmerülni a történetükben, ízlelgetni a korabeli kifejezéseket és a pesti szlenget a szűrt kávé mellé. Imádtam a bohém Henit, drukkoltam Böskének és Márton Irmának, mondjuk a borítón szereplő hölggyel egyiküket sem tudtam azonosítani. Örülök, hogy új szerzőt ismertem meg, akinek remek az írókája, a történelmi tudása és a stílusa, sőt a regény végére még egy slusszpoénnal is megörvendeztetett.

Cukormalac>!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Az 1920-as, 30-as években játszódó és három különböző történetet is felvonultató Márton Irma tévedése egy szépirodalmi igényességgel megírt, finom humorral átszőtt, rendkívül szórakoztató regény, mely akár briliáns lektűrnek is elmenne. A bizonyos szinten valós alapon nyugvó történet egyszerűen ordít a megfilmesítésért vagy színházi adaptációért: két világháború közötti Budapest, történelmi háttér, bohém művészvilág, céltudatos nők, félnótás férfiak, a hangosfilm első évei, korabeli szleng, ennek elegyével egyszerűen képtelenség mellélőni; könnyed, humoros, ironikus, átadni kívánt hangulata pedig maximálisan érvényesül.

A szerző, néha áttörve a negyedik falat – azaz ki-kibeszélve könyvéből – vezet végig minket az erős, magabiztos Márton Irma, a bohókás Madarász Heni és a szerencsétlenül járt Singer Böske életén, mely egy ponton valahogy összefonódik. Az írás hitelessége megkérdőjelezhetetlen, karakterei remekül felépítettek és kidolgozottak. A történet szövevényes, bemondásai kacagtatóak, találók, párbeszédei üdék, gördülékenyek, figyelmünk lankadatlan, elvonhatatlan. Végig azt éreztem, hogy Jolsvai az írás közben valósággal lubickolhatott a szálak bonyolítása közben, ettől pedig még nagyobb élvezettel olvastam. Kivételes, ritka kincs, szóval kezeljétek és olvassátok is úgy!

maya75 >!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Hát, ez most nekem nagyon tetszett! Végig ott éltem a szereplőkkel a hajdani Budapesten, kiélveztem a könyvet az első sorától az utolsóig off. A humora meg egyenesen elsőrangú, nem győztem kiírni a jobbnál jobb idézeteket. Máris utánanézek, mit olvashatnék még a szerzőtől. :)

olvasóbarát>!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

„Az élet faramuci dolog.” (Vázsonyi Endre)

Évek óta olvasom a köteteit, olvastam már a cikkeit is korábban, szeretem az írásait. Most mégis van bennem egy kis csalódottság. Nagyon jó a szöveg, jó belehelyezkedni a történetbe, de ez most egy kicsit lektűrös lett. Kezdetben még bármi lehetett volna, a három nő egymás mellet futó történetéből, de csak a felszínt jeleníti meg, és nincsenek mélyebb merítések. Pedig remekül, felkészülten dolgozik az anyaggal, a korral, a helyszínekkel, csak elmegy a leányregények irányába, pedig sok lehetőség lett volna arra, hogy ez is egy olyan jó kötet legyen, mint a korábbiak legjobbjai. A vége különösen romantikusra sikeredett, ahogyan a három nő életeseményei egymás mellett sorakoznak, keresztezik egymást (esküvői fotózás) különösen a szülés(ek) eseményei lesznek érdekesek, kissé sok nekem és kiszámítható, a végén a kis csavar, amikor már vártam, hogy mi lesz Irma tévedése.
Nekem a szerző Nincsen számodra hely című kötete tetszett legjobban eddig, azt a mélységet hiányoltam most egy kicsit ebből a regényből, de jól olvasható, humoros, ironikus részeket tartalmaz, érdemes olvasni. Tetszett az is, ahogyan röviden azoknak a szereplőknek a további életéről is ír, akik a történet fősodrából kimaradnak.

ppeva P>!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Az Irgalom mellé kerestem valami olyan olvasnivalót, amit útközben meg lámpaoltás után telefonról tudok olvasni. Erre esett a választásom, de félbe kellett hagyni a párhuzamos olvasást, mert kicsit kezdtek bennem összekeveredni a szereplők meg a helyszínek (mindkettő az 1920-as években kezdődik, női főszereplőkkel, és még kórház is van bennük párhuzamosan). Pedig jó választás lett volna egyébként, mert kellemesen ellensúlyozta könnyedségével és humorával a nehezebb, (faj)súlyosabb olvasmányt, amiből jól esett néha kicsit kiszakadni, kitekinteni.

Szóval kellemes volt, szórakoztató, olvasmányos, bírtam nagyon a humorát, kedveltem a szereplőket, a korrajzot varrodától kávéházig, szülészeti klinikától művészkörökig, a családi és házasságkötési bonyodalmakat. Remek volt az utolsó oldalig visszatartott poén, a tévedés.
Olvastam volna még tovább szívesen.

cseri>!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Ez egy láthatóan jókedvvel megírt és felhőtlen szórakozásként olvasható könyv kedvenc kékharisnyás korszakomból. Letehetetlen lett, és igen, cuki is, de hát miért ne lehetne ilyet írni. Ajánlom azoknak, akik nem szeretik az érfelvágós magyar kortárs irodalmat.
off

giny>!
Jolsvai András: Márton Irma tévedése

Számomra ez a könyv hatcsillagos élményt nyújtott, imádtam úgy, ahogy volt… A lapjain megelevenedett a századforduló utáni Budapest, az akkori szlenggel, kávéházi élettel, kalauzokkal, divatszalonokkal…. a nosztalgikus énemet mintha hájjal kenegették volna, miközben olvastam. Mindhárom főhősnővel szimpatizáltam és együtt éreztem, a férfiak közül pedig a jópofa, laza Dégner volt a kedvencem a szójátékaival, nyelvi leleményeivel.
Ezt írtam utána @Kovaxka -nak, aki a könyvet a figyelmembe ajánlotta:
De jó volt ez a Márton Irma, nehéz lesz utána kiválasztanom a következő könyvet, köszönöm az élményt! Most olvastam egy cikket, gondoltad volna, hogy Tatár Tibor és Erzsike házassági pályázatos umbuldálása igaz történeten alapul? Hihetetlen :) link

– A pénz nem boldogít!
– Honnan tudja?
– Onnan, hogy nincs pénzem, és mégis boldog vagyok!
– Na, majd ha pénze is lesz, meg boldog is lesz, akkor jöjjön ide vissza. És most takarodjék!

gesztenye63>!

Két kérdés foglalkoztatta igazán a közvéleményt a harmincas évek elején.
Mindkettőre határozott nem volt a válasz.
De míg az első esetben a többség úgy vélte, ha a nemzetiszocialista pártvezér mégiscsak kancellár lesz, nincs miért tartani tőle – a nagyhatalmak meg a honi nagytőke majd úgyis megszelídítik –, a második esetet semmi sem enyhítette: ha egy leány átlépte a Rubicont, onnan már nem volt többé visszaút a rendes emberek világába.
Az persze már más lapra tartozik, hogy egyik válasz sem volt köszönőviszonyban sem a valósággal.

Kapcsolódó szócikkek: Rubico / Rubicon
Nikolett_Kapocsi P>!

A jövő heti képes újságokban mindenhol Márton Irma volt látható, kinyújtott kezeiben kétoldalt két-két csecsemővel. Egészségesek a budapesti négyes ikrek, jobbára ez volt a cím. Csak Incze Sándor engedte meg magának azt a gonosz tréfát, hogy a képet a babák vonalában elvágta, így Márton Irmának csak a keze meg a nyaka látszott, s címnek öles betűkkel odaírta: Fejetlenség a klinikán.
Gondolni kell az olvasókra is, hiába.

Kapcsolódó szócikkek: képes újság
Nikolett_Kapocsi P>!

De Márton Irma csak a villamosokban bízott. A villamos őszinte, egyenes, tudja, mit akar. A villamos sínen van. A villamosra lehet számítani.

Kapcsolódó szócikkek: villamos
gesztenye63>!

Dégnert nem érdekelte a francia kölcsön. Egyáltalán, nem érdekelte a politika. Unalmas, földhöz ragadt, közhelyízű, hazug, ez volt a véleménye róla. Lenézte a politikát, lenézte a politikusokat, egy jól sikerült epigrammát többre tartott a legszebb kortesbeszédnél. A diktátoroktól kiütést kapott. Mussolinit pojácának tartotta, Hitlert elmebetegnek – mondjuk, ezt meg is írta róluk. Más kérdés, hogy arra ő sem tudott megnyugtató választ adni, miért hisznek a tömegek vallási áhítattal egy pojácának vagy egy elmebetegnek. És hogy mi lesz ennek a következménye.

Nikolett_Kapocsi P>!

A Batthyány téren azért vett egy fagylaltot ötven fillérért, és úgy nyalta, szürcsölte, szopogatta a régen ízlelt édességet, hogy volt abban kéj és bűntudat, pillanatnyi vereség és hosszú távú erkölcsi győzelem egyaránt.
Na meg vanília, málna.

Kapcsolódó szócikkek: fagylalt
robinson P>!

Tizennégy éves kora körül többet gondolkozott azon, hogyan legyen öngyilkos, mint azon, hogy mi legyen, ha felnő. Megátkozottnak, kitaszítottnak, fölöslegesnek érezte magát.

gesztenye63>!

(Márton Irma úgynevezett látens balkezességben szenvedett, ami azt jelentette, hogy ha hagyják – ha nem figyel – először mindent ballal fogott volna meg. De mivel nem akad nála szabálykövetőbb ember széles e regényben, hát ebben az ügyben is felülbírálta vágyait, és mindig jobbal fogott hozzá a hozzáfogandókhoz. Ebből pedig az következett, hogy felnőtt korára mindkét kezével egyforma ügyességgel dolgozott – írni éppoly jól tudott jobbal és ballal, mint bábáskodni. Ha teniszező vagy biliárdjátékos lett volna, tönkreverhetett volna mindenkit: de Márton Irma a teniszt arisztokratikus léhaságnak tartotta, a biliárdot pedig a férfiak kávéházi pótcselekvésének.)

Nikolett_Kapocsi P>!

Bözsi odaintette a pincérlányt, és kért egy wiener melange-ot: egy leendő feleség csak nem ihat vizet.