Az ​ujpesti személy 7 csillagozás

Jolsvai András: Az ujpesti személy

A közismert publicista-író novelláiban családját, markáns személyiségű családtagjait s a meghatározó helyszíneket eleveníti meg.

Fekete Sas, Budapest, 2003
226 oldal · ISBN: 963935256x

Jolsvai András: Az ujpesti személy

Író és újságíró. Íróvá válásáról, családi és a társadalmi történésekről szóló írások olvashatók a kötetben. Nagyon tetszik a stílus és az a sajátos humor, amely a könyveire jellemző.

olvasóbarát>!

A mi családunkba áprilisban szokás beleszületni. Lehetőleg az elején. Dédapám például olyan tökéletességre vitte ezt az elvet, hogy nemcsak maga született április elsején, hanem másodszülött lánya is, a nagyanyám. Ezt azért már soknak tartotta Nádas tanító úr, ezért aztán megkérte kedves barátját, a tápióbicskei plébánost, lapozzon egyet az anyakönyvben, mielőtt bejegyzi Nádas Aranka születési dátumát. Ki venné feleségül azt a lányt, aki nemcsak maga született a bolondok napján, de már az apja is? – érvelt az előrelátó dédatya.

40. oldal - Kora tavasz

olvasóbarát>!

García Márquez azt mondja egy helyütt – Kolumbiában nyilván –, hogy az emberrel minden fontos megtörténik kilencéves koráig. Ezzel maradéktalanul egyet is lehet érteni, talán csak a kilenchez illesztenék egy kóbor venet, a biztonság kedvéért, de ami a strandéletet illeti, ott tényleg zsinórmértékül vehetjük a márquezi gondolatot.

142. oldal - Könnyű, nyári vízen járás

olvasóbarát>!

Gyermekkoromban író akartam lenni. (Mellékszál: ez ma sincs másképp.) Így aztán, ahogy megtanultam írni, azonmód hozzá is fogtam a dologhoz. Számos kiválótervem közül először egy nagyszabású, romantikus sodrású regény készült el, az volt a címe, hogy A fekete álarc titka, pontosabban rejtélye […]
A regény végtelen sajnálatomra, valamint az önök végtelen szerencséjére, nem maradt fenn, így aztán kénytelenek elhinni nekem, hogy a mű voltaképpen a Szegény gazdagok némileg egyszerűsített változata volt. Ebben se lenne semmi különös, végtére is a mesterek utánzása minden foglalkozás elsajátításában komoly szerepel játszik, ámde amikor e regény készült, még nem olvastam Jókai kolléga figyelemre méltó művét.

63. oldal - Fatia Negra-etűdök