Magnéta 5 csillagozás

Jókai Mór: Magnéta

„Tündér volt. A föld delejességének a szülötte. Igy mondta a reklám.
Igy látta a publikum. Látta mint a két hemiszfériumon Chicagotól elkezdve Szentpétervárig. Égbenjáró tündér volt.
Én is azok közé a százezrek közé tartozom, a kik lefizették a három frankot azért, hogy Magnétát a légben repülni lássák a hold felé, dusgazdag hajával előre, fölfelé emelkedve s aztán megint fejjel lefelé alászállni a földre s a kik aztán még egyszer lefizették a három frankot, – a kilépéskor a kasszánál, – egy momentfölvételü fényképért. Ötször megnéztem, mind az ötször megvettem a fényképét – más-más poseban. Most is megvannak nálam: bebizonyithatom velük, hogy nem álmodtam a tüneményt.”

Eredeti megjelenés éve: 1895

Révai, Budapest, 1910
246 oldal · keménytáblás
Révai, Budapest
116 oldal

Ibanez P>!
Jókai Mór: Magnéta

HŰ! Voltaképpen az első két fejezetet kell „kibírni”, megszokni a nyelvezetet és megvárni, hogy elinduljon a történet, de onnantól kezdve, hogy megtörténik az első fogadás és Ivan herceg inasnak áll, minden pörögni kezd. A bűvészvilágba tett utazás során megtudhatjuk nemcsak Magnéta titkát, de a Borodinszky testvérek illúziójának rejtélyét is. A vége pedig… hűha! Nagyon meglepő, csattanós befejezést kapott a történet!

Jókai Mór: Magnéta

És akkor felmerül bennem, hogy miért a nagyregényeket olvastatják Jókaitól, miért nem ezt? Ez volt részemről az első Jókai mű, amit képes voltam elolvasni, nem kis lelkesedéssel. Le voltam nyűgözve, mennyire ért a korabeli technológiához, amit én egyébként nem értettem, de nem is ez volt a lényeg. Sokkal befogadhatóbb szerintem egy ilyen, alig 100 oldalas mű a fiataloknak is, a története is, az értelmezése is. Ebben a félévben kötelező Jókaitól több mű is az egyetemen, több ilyen kisregény/elbeszélés, és bízom benne, hogy azok is ilyen pozitív csalódások lesznek, és végre megszerethetem Jókait, annyi év bizalmatlanság után. :)

Ditke22>!
Jókai Mór: Magnéta

Egy kis illúzió, szemfényvesztés… Na meg hozzá érzelmek, sorsok, pénz…. Jókaitól felettébb szokatlan művet olvastam. Nemcsak a téma volt újdonság tőle, de az a „szakmai hitelesség” is, amivel az illuzionisták és egyáltalán a technika vívmányai megjelentek, bemutatásra kerültek. A vége megdöbbentő, ugyanakkor érthető is volt. A nyelvezet volt számomra nehézkes, nem megszokott. Jókai szerette annyira a szép magyar nyelvet, hogy nem tűzdelte tele úton-útfélen idegen szavakkal – ebben a könyvben viszont igen régi írásmóddal és sok idegen szóval lehet találkozni. Emiatt picit nehezebben olvasható, de jó kis mű.

Csokisbolondgomba>!
Jókai Mór: Magnéta

Jó kis elbeszélés ez. A 19. századi mutatványos- és bűvészvilágba enged betekinteni, mögötte pedig ott a technikai fejlődés néhány ünnepelt vívmánya, pl. a telefon. :)

oltidori I>!

Az új megbuktatja a régit.
Éppen úgy, mint az irodalomban.

oltidori I>!

Most már szeretem önt. Csinálhatjuk a teát…

oltidori I>!

A művészi előkészület egy rettenetes próza.