Lenczi ​fráter 6 csillagozás

Jókai Mór: Lenczi fráter

„Már az apja kezdte úgy híni hogy: »Lenczi fráter.« Maga nevelte a gyermeket, saját methodusa szerint: már négy éves korában ott kellett neki lenni a czimborák minden tivornyáin, s csupa gyönyörüség volt elnézni, mikor a kis kölyök ott tánczolt a borozó asztal közepén kalamajkát s danolta hozzá a csintalan dalokat…”

Eredeti megjelenés éve: 1888

Révai, Budapest, 1888
150 oldal

Jókai Mór: Lenczi fráter

Ritka Jókai-hős Lenczi fráter. Ő az, aki minden gazemberséget kitalál, és mindet meg is ússza. Lóvá tesz, megcsal mindenkit. Antihős. Nem is szerettem. De a Jókai még róla is úgy tud írni, hogy szívesen olvastam.

nagy_anikó >!
Jókai Mór: Lenczi fráter

Szokatlan, de nagyon szórakoztató Jókai könyvecske.
Szokatlan, mert ennyi latin és ha jól gondolom németből – monarchiából átvett szóhasználat szerepel a könyvben, hogy néha csak gondoltam, hogy mit is jelenthet.
Szórakoztató, mert Lenczi fráter a csibészségért nem ment a szomszédba. Igazából nem mondanám őt gonosztevőnek.
Élveztem az olvasást, jókat derültem némely részén.
Könyvecske, mert röpke 150 oldal, még bele sem merültem és már a végén voltam.
Méghozzá egy igen frappáns befejezéssel zárta az író a történetet.

Nandi>!

– Hát mért nem veszi el, ha olyan régi titkos viszony köti vele össze?
– Hát tudod, a míg titkolt és tilalmas, addig van annak valami zamatja. De a mint kötelezővé lesz, pokolba vész minden illuzió. Olyan az, mint mikor az ember ananászt hámozott meg s aztán, mikor rágni kezdi, akkor veszi észre, hogy fekete retek.

Nandi>!

– Hát’szen legény volnál a talpadon, fiacskám, csak ezt a veszedelmes nagy orrodat ne hoztad volna magaddal. Hisz ezzel, ha én „linksz schaut!” kommandérozok, hát leütsz a lábamról: ez az az orr, a kiről bölcs Salamon azt énekli, hogy olyan, mint a Gileád tornya, mely néz Damaskus felé. Mikor walczert tánczolsz, senki sem marad a szálában, ugy elsepred az orroddal; ha háboruba visznek, sisakot kell rá huznod; s ha pedig sarkantyút üttetsz rá, hát ugy küzdhetsz vele, mint egy rinóczerósz: s ha kilövik alólad a lovadat, felkaphatsz az orrod nyergére s azon nyargalhatsz tovább.

Nandi>!

Mert nem ám az a legény a talpán, a ki a kinyilt rózsát le tudja szakitani; hanem a ki a csipkebogyót meg tudja enni nyersen.

Habók P>!

Nagy volt azután a Lenczi fráter álmélkodása, mikor másnap délben felocsudva mély álmából, a mint a szemeit felveté, a pokolban találta magát. – Tudniillik egy nagy terem közepén, melynek mind a négy falát rengeteg szekrények fedik el, s minden szekrény sürüen megrakva, sarkaikat kifelé forditó könyvekkel; alul a szörnyetegek, borjubőr kötésben; feljebb-feljebb kontignácziónként az apróbbak, sürün egymás mellé sorakozva, hogy még csak egy akkora kis hézag se maradjon közöttük, a mennyin egy elkárhozott lélek innen kiosonhatna. – Ez már csak a pokol!

Rosszabb annál! Hisz ez bibliotheka.

Habók P>!

Előre bocsátandó, hogy abban az időben valami sajátságos pusztító ragály dühöngött a gárdista fiatalság között, melyet nem bírtak elmulasztani. Ha az egyik kilábbadozott belőle, a másik kapta meg. Majd sporadice, majd epidemice lépett fel; néha az egész kompánia feküdt bele. Orvosi nyelven úgy híják azt, hogy „erszénysorvadás” vagy helyesebben „tárczavérszegénység.”