Írói ​arcképek 6 csillagozás

Jókai Mór: Írói arcképek Jókai Mór: Írói arcképek

A nagy mesemondó elődeire és kortársaira emlékezik.
Csokonai Vitéz Mihálytól Arany Jánoson át Thaly Kálmánig.
Feltűnik 1848 fényes korszaka is (A márciusi fiatalság).
A legtöbb anekdotában, történetben barátjának, Petőfi Sándornak állít emléket.
Különösen megható A nemzet halottai című fejezet.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Jókai Mór összes művei Unikornis

Corvin Kiadó, Déva, 2011
256 oldal · puhatáblás
Unikornis, Budapest, 1993
Művelt nép, Budapest, 1955
388 oldal

Véda P>!
Jókai Mór: Írói arcképek

Afféle irodalmi csemege. Csak Nyáry Krisztián helyett Jókaitól.

OlvasóMókus>!
Jókai Mór: Írói arcképek

Azt hiszem, hogy minden iskolában inkább ezt a könyvet kellene elolvastatni a diákokkal, amikor mondjuk Petőfiről tanulnak, mint a száraz életrajzi adatokkal tömni a fejüket. Hiszen Jókai, aki nemcsak kortársa, hanem nagyon jó barátja is volt Petőfinek (nem rémlik, hogy ezt tanították volna…), mennyivel többet és érdekesebb dolgokat tud róla, mint egy kétszáz évvel később élt irodalomtörténész. Nagyszerű volt ez a könyv! Azt sajnáltam, hogy Arany Jánosról csak olyan kevés szó esett, róla is szívesen olvastam volna olyan anekdotákat, mint Petőfiről.

GeoMaileR>!
Jókai Mór: Írói arcképek

A könyv egy szerkesztői válogatás Jókai Mór által a kortársairól megemlékező rövidebb írásainak, és benne a „korszellemről” alkotott írói hitvallásnak. Számomra közelebb tudta hozni Vörösmarty Mihályt és Jósika Miklóst is, sőt magát Jókait is.

GeoMaileR>!

Ötven év múlt el azóta. […] Tizenötmillió lakosnak nem volt hazája Magyarország. S talán a nemesi rend élvezte a szabadságot? Igen, ha a szabadság a tétlenségben, a tagadásban volna megvalósítva.
Nem tenni semmit, nem engedelmeskedni senkinek, nem haladni semmi irányban, erre volt elég nemesi szabadság; de alkotni, kezdeményezni, előre haladni, a jövendő javára beruházni, ehhez minden út el volt zárva.
Magyarország volt az európai országok között a leghátramaradottabb. Hitel nélkül, mívelődés (sic!) nélkül, létezési cél nélkül.

110. oldal (1898)