Egy ​játékos, aki nyer 20 csillagozás

Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Abbáziai ​történet 1882-ből; a 19. század első felében játszódik, a Napóleon bukását követő restauráció idején. Frangipáni várát a zűrzavaros viszonyok között potom összegért megvásárolja egy bizonyos Babiogarai Riparievich Metell. Ez az álneve a regény nábobi származású magyar hősének, Jókai félig-meddig rokonszenves kalandorai egyikének, aki a meglehetősen bonyolult cselekmény során szembekerül majd a délvidéki horvát mozgalmak vezérével, Deli Markóval. A harmadik főszereplő Milióra, Metell lánytestvére; beleszeret Deli Markóba, de az politikai érdekből közeledik hozzá, és amikor a romantikus végzet törvénye – vagy véletlene – folytán szörnyethal, a lány beleőrül a számára tragikus veszteségbe. A regény főcímét megismétlő epilogikus zárófejezetben Jókai szinte idegenvezetőként kalauzolja el az olvasót Fiuméba és környékére. A nép ajkán az a monda jár, hogy egy eszelős vénkisasszony temetőre néző magányos háza ablakából naponta hallja, amint egy másik őrült barkarolát hegedül és… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1882

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Jókai Mór összes művei Unikornis · Jókai összes művei Akadémiai

Unikornis, Budapest, 1997
Akadémiai, Budapest, 1966
246 oldal · keménytáblás
Révai, Budapest, 1912
292 oldal · keménytáblás

Márta_Péterffy P>!
Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Szubjektív csillagozás, nem a legjobbak közül való, de nekem most mégis nagyon tetszett.

délibáb>!
Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Imádtam, kétszer is meglepett, pedig már rutinos Jókai olvasó vagyok. Sokakkal ellentétben, én akkor csalódtam volna, ha nem ilyen befejezést ír a történetnek…:-)
Mais c'est le jeu! Hát bizony, ilyen a játék!

ilmater>!
Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Türelem és kitartás kell a könyvhöz, hiszen eléggé sokára derül ki, hogy tulajdonképen „mire is megy ki a játék”. De megéri, mert szép történet, nem kevés váratlan fordulattal, bár a befejezés szerintem túl „erős” lett.

Lívia_Hnizda>!
Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Elég sok Jókai regényt terveztem be, és olvastam is már egypárat, így azt hittem, egy idő után unalmassá válnak, de nagyot tévedtem.
Ez a könyv azért is tetszett, mert Jókai tudásának újabb példáját olvashattam, amiben most a szerencsejáték részleteiről kaptam leírást, és az a részletesség ráébresztetr, hogy Jókai egy hihetetlenül okos és széles körben tájékozott.
A cselekmény nagyon érdekes volt, kíváncsian olvastam, mikor derül ki Metell titka, miért teszi azt, amit, és mi célja lesz a várnak.
A leányasszony karaktere egyedi volt, tényleg erősnek meg bátornak tűnt, és Milióra jó kezekbe került. Milióra először naiva, de aztán jött a vihar, vagyis inkább hívta a vihart, ami kicsit fura volt, nem biztos, hogy kellett volna bele ez a kis misztika. Déli Markóban csalódtam, azt hittem, hogy belül sokkal nemesebb.
Mindenesetre a végefelé több csavarra is fény derült, ami nekem nagyon tetszett, egyáltalán nem volt unalmas. A vége viszont durr! váratlan lett, erre nem számítottam. De igazából talán pont így volt szép.

silona>!
Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Amikor olvastam a könyvet, a rákövetkező napokban utaztam Horvátországba és jártam a kastélyban, ahol játszódik a történet. Így más szemmel néztem és csodáltam a helyet és „Porto Ré”-t :)

Katalin_baronesse>!
Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Felejthetetlen történet volt, de a vége nagyon szomorúvá tett!

Habók P>!
Jókai Mór: Egy játékos, aki nyer

Tetszett, szívesen olvastam – csak az a befejezés… jaj, az nagyon kemény!

Beja>!

Vége volt a nagy európai háborúnak: a nagy világhódító ott ült már Szent Ilona szigetén, a szövetségesek pedig Párizsban restaurálták Franciaországot.

Kapcsolódó szócikkek: Szent Ilona-sziget
Creusa>!

A legyőzött csodahőst csak a saját honfitársai rugdalják meg a földön fekve; az ellenség tiszteli benne saját győzelmét.

126.

Creusa>!

Valami olyan biztató van a dohányfüstben. Az embert azt hiszi, hogy férfi van közel…

66. oldal Révai

Beja>!

– És most hívass nekem egy papot, görög unitus pópát; ne ortodoxot, mert azoknál a gyónás nem járja. – Teher nyomja a lelkemet. – Azt hiszem, hogy az a mesterség, amivel én vagyont szereztem, egészen hasonlít a banditáéhoz. – Ki tudja, hogy ítélnek odaát a másvilágon? – Tesz-e különbséget az a kódex a kártyás és a tengeri rabló kőzött? – Pedig szeretnék a másvilágon legalább olyan helyre jutni, ahol megint megláthatom az én szegény kis Miliórámat. – Kedves kis ártatlan madárkám! – Ő nem tud arról semmit, hogy én mi úton szereztem számára ezt a pénzt. Az ő lelkére nem vet árnyékot. Azt hiszi, a léghajót találtam fel, azzal szereztem. Azt ám. Megyek is már rajta fel az égbe. – Szegény kis árva majmocskám! – Nem fogom már neki énekelni a barkarolát, mikor a part felé közeledik a csónakom. – Bajtárs! Tudod mit? Énekeld te helyettem azt a dalt, mikor arrafelé vitorlázol a matempói csatornán végig. – Adj ide egy hangjegypapírt, én lekottázom azt neked: tanuld be. – Örvendeztesd meg vele majd szegény kis bolondomat. – Aztán eredj, hozass nekem addig egy pópát. – Siess vele, míg a hagymáz utol nem ér.

Az utolsó játszma

Kapcsolódó szócikkek: gyónás