De ​kár megvénülni! 20 csillagozás

Egy vén öcsémuram élményei után
Jókai Mór: De kár megvénülni! Jókai Mór: De kár megvénülni! Jókai Mór: De kár megvénülni! Jókai Mór: De kár megvénülni! Jókai Mór: De kár megvénülni! Jókai Mór: De kár megvénülni! Jókai Mór: De kár megvénülni! Jókai Mór: De kár megvénülni!

Először ​azt a címet akartam adni ennek az izének (mely, fájdalom! rám nézve nem regény), hogy „egy becsületes ember gondosztettei”. Mert hát én az vagyok: becsületes ember; egyéb címem sincs: se „tisztelt hazafi”, se „szeretett polgártárs”, se „elismert szakférfiú”. Csak becsületes ember: minden pontban; még a pontok pontjában is. Mustrája vagyok a férjeknek, annyira, hogy azt beszélik rólam, hogy ha meghalok, porrá égetnek, s mint Artemízia királyné tett Mauzolusz királlyal, italba keverik hamvaiamat, s úgy adogatnak be, de nem a nőknek, hanem a férjeknek, mint óvó-szérumot a hűtlenség baktériumai ellen. És ez nem is lett volna rossz regénycím: egy becsületes embernek a gonoszttettei. Hanem hát ez mégis nagyon hasonlít a sviháksághoz, egy neme a hetvenkedésnek: virtuskodás olyannal, ami nincs. Sohasem szerettem a dicsekedést. Mit csidekedjem a bűnömmel? Elég, ha a feleségem így szólít, hogy „bűnöm!” Inkább választottam ezt a címet „…De kár megvénülni!” Ezzel aztán be van ismerve,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1896

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Millenniumi Könyvtár Osiris · Jókai Mór válogatott művei Kossuth · Jókai Mór összes művei Unikornis · Jókai összes művei Akadémiai

Kossuth, Budapest, 2010
Arcanum, Budapest, 2001
ISBN: 9639374172
Osiris, Budapest, 2000

miss_eszti>!

Jókai Mór: De kár megvénülni! Egy vén öcsémuram élményei után

Alcím: a kísérletező Jókai viszontagságai. Furcsa volt tőle ilyen, kérdőjeles műfajú regényt olvasni, de nem mondom, hogy rossz volt. Nem igazán állnak hozzám közel az ilyen bolondozós, az olvasóval játszós regények, művek, de kell ilyen is. A végére kicsit meguntam már a sok nőt virágnevet, és nem igazán értettem/találtam a konklúziót. De nagyjából szórakoztató volt, ezért négy csillag.

kaporszakall>!

Jókai Mór: De kár megvénülni! Egy vén öcsémuram élményei után

Kis könnyen emészthető, vidám Jókai, ebéd utánra. Helyenként jót röhögtem rajta.

KiSzil>!

Könnyed és szórakoztató.
“Ez a hat rózsa mind huszonöt év előtt virágzott számomra, és most huszonöt év múlva mind összekerültek egy csoportba a házamnál: mindennapos látogatói a feleségemnek; néha mind a heten együtt ülnek az ozsonnázó asztalnál; hat fertályszázados ideálom, hetedik a feleségem: képzelheted, hogy mi mindent beszélnek azok énrólam!”

mrumus>!

Jókai Mór: De kár megvénülni! Egy vén öcsémuram élményei után

Érdekes könyv, kedvet adott nekem ahhoz, hogy még több Jókait olvassak. Nem annyira a történet miatt, az is leköti az embert, és szórakoztatóan van előadva, de önmagában a történet nem ér túl sokat, viszont ahogy Jókai ír, azt külön élvezet olvasni. Főleg mert látszik, hogy neki mekkora élvezetet jelentett írni, szinte lubickol a nyelvben. Egy kicsit olyan érzésem volt mikor olvastam (főleg az első felében, amikor még a főhős is ifjú), hogy itt most félre akart tenni mindenféle kötöttséget amit egy írónak be kell tartania, és ki akarta élvezni az összes lehetőséget amit az írás és a nyelv kínál. Mintha csak a maga gyönyörűségére írna, ilyet pedig a kívülállónak is gyönyörűség olvasni.

damaru>!

A legveszedelmesebb baktérium a világon! Asszonykönny! – De sokszor voltam a betege. – S hogy ennek még nem találták ki a szérumát a doktorok!

Szelén>!

Mikor Nikkel pajtás fedetlen fővel mutatkozott, akkor tűnt csak fel a nagy változás, amin az idő (a nagy öltöztető) keresztülvitte. … a haja egyik fülétől a másikhoz volt átfésülve, hogy a fennsíkot fedezze, …

Zsucsima>!

….. van és lesz egy örökké tartó háború két ellenfél között, akiknek neve „nő” és „férfi”. Míg a világ világ lesz, ez a két ellenfél folyton hódító háborút fog egymás ellen folytatni. Szó sincs békekötésről. Dualizmusról talán? Ha az egyik fél meghódol. Ezzel a princípiummal: „ami az enyém, az az enyém: ami pedig a tied – az is az enyém”.

Passiflora IV. Komoly szándékok.

Beja>!

Hát ez már micsoda svindli megint?

Beja>!

Az pedig logikai következetesség a fátumtól, ha már ezt az utánzást elkövette, hogy még egy csellovirtuóznét hozzon a világra; azt egyenesen az én szárnyaim alá vezesse, mert hiszen én vagyok éppen az a protektor, aki a miniszternél kieszközöltem, hogy Nro I-nek adja meg az engedélyt zenetanműhely fölállítására. Ha van egy csellót játszó leány a világon, annak okvetlenül én vagyok a védszentje, mint a tűzoltóknak Szent Flórián, a vincelléreknek Orbán.

XI. Viola

szonika>!

Én azt gondolom, hogy minden asszony, akinek eladó leánya van, boszorkány. Ha aztán férjhez adta a leányát, akkor átváltozik anyóssá.

Hisz ez Nikkel pajtás.
De mi lelte ezt? Hisz ez most fél fejjel kisebb, mint volt hajdanában!
Nem nőtt ez visszafelé, csak a fejét tanulta meg a válla közé húzni a felesége jelenlétében.

damaru>!

Az volt a terve, hogy az ágyúcsövet nem egészben kell önteni, s azután üreget fúrni bele, mint eddig; hanem követni kell a népies utasítást: „veszünk egy nagy lyukat, azt körülöntjük rézzel, s kész az ágyú”. Azt az űrt azután keresztülpréselt acélkúpokkal addig tágítjuk, amíg a cső belseje a mechanikai sajtolás által a réz lágyságából az acél keménységébe megy át. Így lesz belőle acélbronz; ebből aztán dupla adag lőporral lehet lőni. Itt azonban az volt a legnagyobb kérdés, hogy honnan vegyük azt a lyukat, amit körülöntsünk bronzzal?

Szelén>!

Mert hát a cölibátust nem csak a papok jóvoltára találták föl. Akadnak az eklézsián kívül is okos emberek, akik ennek az előnyeit fölismerik, és magukra alkalmazzák.

Szelén>!

Édes öcsém, ha bolondságot csinálsz, úgy csináld, hogy mást tégy bolonddá, ne magadat.