Jókai Mór (szerk.) · Bródy Sándor (szerk.) · Rákosi Viktor (szerk.)

Ezernyolczszáznegyvennyolcz 2 csillagozás

Az 1848/49-iki magyar szabadságharcz története képekben
Jókai Mór – Bródy Sándor – Rákosi Viktor (szerk.): Ezernyolczszáznegyvennyolcz Jókai Mór – Bródy Sándor – Rákosi Viktor (szerk.): Ezernyolczszáznegyvennyolcz

Előhang

Félszázad! ​Egy lépésnyi tér a világtörténetben. De a magyar nemzet történetében egy hosszú út, olyan hosszú, mint honkereső őseinké, kik Magyarországot megalkotni jöttek.
Mi is hazát kerestünk ötven év előtt, mi is Magyarországot megalkotni jöttünk: a szabad Magyarországot.
Kerestük a szabadságot, mint egyedül boldogító hitvallást a Földön.
És megtaláltuk.
Felszabadítottuk a földet a szolgalom alól, a jobbágyot a járom alól, a szellemet a rabbilincsek alól. Ledöntöttük a válaszfalakat nemes és nem nemes között: nem úgy, hogy amazt lealáztuk volna: de úgy, hogy emezt fölemeltük.
Teremtettünk népből nemzetet.
S az újjászült nemzet csodáit mutatta fel ifjú erejének. Ötven év előtt dicsőséget szerzett a magyar névnek a harcmezőn; ötven év alatt elismerést a munka, az alkotás mezején.
A szabadság dúsgazdag talajában amilyen magasra nőtt fel nemzetünknek száldokfája, olyan mélyen verte le gyökerét.
A szabadság-fája… (tovább)

Kossuth, Budapest, 2009
Kossuth, Budapest, 1991
476 oldal · keménytáblás · ISBN: 963093501S
Kossuth, Budapest, 1991

Grapefruitossy>!

A muszkával egy időben az osztrák gondviselés báró Haynau Gyula táborszernagyot is ránk szabadította, őt állítván a magyar földön levő osztrák császári sereg élére. A táborszernagy urat Olaszországból hozatták gyorspostán, a hol a velenczei hadtest parancsnoka volt s a honnan a bresciai hiéna megtisztelő nevét hozta magával. A vitéz tábornok úr tudniillik úgy járt a nagy Radetzky nyomában, mint a dögevő keselyűk a hadseregek után. Miután Radetzky Nováránál leverte a vitéz szárdokat, Haynau vetette magát a tovább védekező Bresciára, a melyet bevett, elfoglalt és példásan megbüntetett, többek között asszonyokat is megkorbácsoltatván. Ezzel a képzettséggel érkezett ide a táborszernagy úr, a hesseni őrgróf törvénytelen fia, a törvénybe írt jogait védő magyar királyságba.

Jókai Mór – Bródy Sándor – Rákosi Viktor (szerk.): Ezernyolczszáznegyvennyolcz Az 1848/49-iki magyar szabadságharcz története képekben

Grapefruitossy>!

Öldöklés ez már és nem háború, harcz a temetőben…
…Vadul robognak előre oláhok és szerviánok ezrei, betörnek Aradra és küldik kegyetlen halálra, a ki csak kerül elejbök, anyaszülte. Mily passióval gyilkolnak ezek, úgy vélik, egész fajtánkat kiölik ez egy városban! Győzelemittasan, a kiontott vér szagától mámorosan dőzsölnek és a következő óra – a mienk. Még vadabb haraggal jön a visszatorlás, jön Asztalos Sándor, Satzberg százados és kamatostúl adják vissza a kölcsönt. A halálos bosszú kamatja, szörnyű gondolatnak, még szörnyűbb ténynek. Nem, nem követelhetjük magunknak azt az elismerést, hogy kenyérrel dobtuk volna vissza őket. Egy házba harmincz martalócz bújt meg. Leöldösték őket mint a majorságot. Vagy hatszáz halottjuk maradt azonfölül Arad utczáin végig, ki a temetőig…